men met eenige meerdere gerustheid een paar uurtjes van den nationalen tijd aan de kamer cadeau doen, wetende dat althans alles niet op de afdoening blijft wachten van hen die nooit afdoen. „Er is een punt in de Donderdag gehouden rede van den minister de Yries, waarop wel de aandacht mag gevestigd worden. Toen hij zoo flink namens het ge heele kabinet den minister van oorlog bijsprong, en verklaarde dat de zaak van 's lands defensie niet de zaak van den minister van oorlog was, maar die van de geheele regeering, liet hij daar, volgens het verslag der Nieuwe Rotte rciamsche courant, op volgen dat de regeering alle zaken waarbij het de behartiging van het grüote volksbelang geldt, de justitie, het ondeiwijs, de financiën het al dergelijke zaken" als regeeringszaken be schouwt. Deze woorden zijn merkwaardig om hetgeen er niet bij genoemd werdde verlaging van den census. Wordt het „census-wetje" dan niet als eene regeerings- zaak beschouwd? Ik zou denken van neen, want dit op gewarmd extemporé van den heer Heemskerk (zooals zijn amendement van 1869 terecht genoemd werd) staat werkelijk niet in verband met „behartiging van het groote volksbelang." Enfin, het wetje zal nu in de afdeelingeu worden onderzocht. „Er is hier een hoogst gewichtig comptabiliteits- conflict ontstaan. liet departement van binnenlandsche zaken heeft een borstbeeld van Thorbeeke gekocht en wil dat doen betalen uit den post bureau-behoeften; de rekenkamer, als altijd groot, vooral in 't kleine, weigert „als kunnende borstbeelden van overleden ministers uit derzelver aard niet geacht worden te behooren tot de voorwerpen tot welker aankoop gezegd artikel der wet van(zegge de begrooting) de daarbij uitgetrokken sommen uitsluitend heeft geaffecteerd." (NB. Wanneer de officieele aanmerking zóo niet luidt, dan zal 't toch wel niet veel hiervan verschillen.) Men schijnt het over deze hoogst belangrijke quaestie nog in lang niet eens te zullen worden. Wanneer nu binnenlandsche zaken slim is, dan koopt het een inktkoker, plaatst er het borstbeeld bovenop en volgens den rechtsregel accessorial-,i sequilear suum principalesmokkelt het aldus het borstbeeld van den oud-minister door den post der bureau-behoeften binnen. Ik zou het nog al aardig vin den zoo dit geschieddewant al moge 't dan comptabel niet juist zijn, overdrachtelijk is er veel voor te zeggen dat Thorbecke's beeld tot de bureau-behoeften behoort. In de meeste bureaux bestaat er wel degelijk behoefte aan een kop als die van Thorbeeke." BENOEMINGEN EN BESLUITEN. eereteekenen. Toegekend de bij koninklijk besluit van 22 September 1855 ingestelde bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift, aan A. Geul, gepen sioneerd wachtmeester der maréchausséete Sas van Gent, als blijk van Zr. M\ goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een kind uit het kanaal Gent Neuzen op 22 Juli jl. academie van beeldende kunsten. Eervol ont slag verleend, op verzoek, aan P. L. Dubourq, te Am sterdam, als lid der commissie van toezicht op de rijks academie van beeldende kunsten en als zoodanig in zijne plaats benoemd: L. M. Beels van Heemstede, te Amsterdam. koloniën. Eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, op verzoek, aan den Oost-Indischen ambtenaar A. Slicher, gew°zen 3e commies bij de algemeene rekenkamer van Nedeilandsch-Indië, thans buiten bezwaar van den lande met verlof in Nederland. ONDERW IJS. Benoemd tot leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogere burgerschool te Harlingen de heer G. C. R- Hoetiuk, te Zutfen. KERKNIEUWS. Door den heer A. Mac Pherson, predikant bij de Nedorduitsch hervormde gemeente te Axelis het be roep naar Bleskensgraaf c. aangenomen en voor dat naar Ohterlo bedankt. De heer P. Wagemaker, predikant bij een der Christelijk gereformeerde gemeente te Rotterdam, heeft voor het beroep naar Zaamslag bedankt. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche hervorm de gemeente te Velsen dr. G.Dcedes J.Iz., te Bieselinge. Ter voorziening in de predikantsvacature bij' de Nederduitsche hervormde gemeente te Leiden is het volgende zestal opgemaakt: C. F. Gronemeijer, te Apeldoorn; H. W. Creutzberg, te Vlis3ingen; W. J. Baart de la Faille, te Ridderkerk; D. Rijntjes, te Alkmaar; E. C. Segers, te Groningen; en G. J. VosFz., te Katwijk aan -Zee. MARINE EN LEGER. In de Staats-courant van heden is opgenomen het verslag betrekkelijk het toelatingsexamen der adspirant- cadetten voor de koninklijke militaire academie in 1872. GEMENGDE BERICHTEN. Het bestuur van het paleis voor volksvlijt te Am sterdam heeft eene commissie van deskundigen uit- genoodi^d, die met' eene' commissie uit zijn midden en de firma 's Krook en van Wieringen en Groenewegen c0., maatregelen zal nemen om aan de tuinbouwten toonstellingen in het paleis voor volksvlijt de groote beteekenis te geven waarvoor zij vatbaar zijn. In de eerste plaats heeft het bestuur hierbij op het oog de tentoonstelling, die in het voorjaar van 1873 zal worden gehoudenen die nu reeds wordt voorbereidmaar vooral ook, zoo dit mogelijk en wenschelijk geacht wordt, het houden van een Internationale tuinbouw tentoonstelling. Gedurende de maand November maakten van den nieuwen Rotterdamschen waterweg gebruik uit zee 10 zeilschepen, en naar zee 10 stoombooten en 49 zeil schepen, te zamen 69 vaartuigen. Stoompost Vrijdag nacht is te 'sGravenhage een zware mis daad gepleegd. In eene woning aan het begin van de Bocht van Guinea werden Zaterdag namiddag door in geroepen politie-beambten in de keuken vermoord ge vonden twee vrouwenzijnde mevrouw de weduwe van der Kouwen en hare nog jeugdige dienstbode. Van beiden was de hals afgesneden. Een gereedstaand avondmaal bewijst, dat de moord Vrijdag avond is ge pleegd. De dader heeft door binnenbraak achter aan de woning weten binnen te komen. Mevrouw V. woonde alleen met eene dienstmeid, zoodat de misdaad eerst Zaterdag aan het licht is gekomendoordien de woning gesloten bleef en daardoor argwaan werd opgewekt. De moord ging gepaard met een aanzienlijken diefstal. Een paar Scheveningseke visschers die, van de vischvangst terugkeerende, aan de Engelsche kust waren aan wal gegaanhebben zich te Lowestoff aan geld afpersing sehuldig gemaakt. Zij zijn gearresteerd en naar de gevangenis te Ipswich gebracht om weldra te recht to staan. Uit Apeldoorn schrijft men van den 13cn dezer: Ofschoon hid* gisteren nog geen sneeuwvlokje was gezien, had het tusschen de Woeste heuvel (halfweg Arnhem) en hier zoo sterk gesneeuwd, dat de diligence drie kwartier te laat aankwam. In den afgeloopen nacht is ook hier veel sneeuw gevallen en kwam daardoor depost- kur van Utrecht op Deventer meer dan een uur te laat. Woensdag is onder Stratum de dijk doorgebroken van het Eindhovensche kanaal, waardoor een gedeelte dier gemeente onder water is geloopen. Volgens opgave van het register Veritas zijn in de maand November verongelukt 416 zeilschepen, waaronder 27 Nederlandsche; terwijl nbg 11 andere, waaronder 2 Nederlandsche, als vermist worden opgegeven. Voorts zqn in die maand nog 11 stoomschepen verloren en 3 vermist geraakt. De Seine te Parijs wast meer dan een centimeter per uur, zoodat de toestand steeds verergert. In de Rue Nicolet en de Rue Virginië staat het water meer dan 72 centimeters hoog. Do bewoners hebben in vaartuigen de vlucht genoraeu. Men tracht zooveel mogelijk de kelders van het entrepot tegen het indringen van het water te beschermen. In het Quartier de la Monnaie en het Quartier des Augustins dringt het water in de kelders. Te Verviers hebben dezer dagen bij de voorstel ling in den schouwburg ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Zij ontstouden hierdoor dat de acteurs hunne rol len niet kenden. De bezoekers in het balcon ergerden zich hierover; het publiek in het parterre jnickte daarentegen de vertooners toe. Weldra vlogen sinaasappelen, appelen enz. door de zaal, en te midden van het ruiioer hoorde men de kreten: „Weg met de rijken, leve het volk-! Leve de republiek!" In het parterre werd de Marseil laise aangeheven. In ëen woord't was eene schrome lijke verwarring, waaraan de politie ten slotte een einde maakte. Voor het doorboren van den St. Gothard zal men lithofracteur bezigen. Er wordt berekend, dat 1500 ton noodig zullen zijn olq het geheele werk te volvoe ren, hetgeen niet bijzonder veel is, wanneer men de uitgebreidheid vau het werk en de hardheid van den steen in aanmerking neemt. Te Weenen is eene nieuwe onderneming op het touw gezet. Een handelaar in naaimachines heeft uame- lijk een aantal kamers elegant ingericht. In elk dezer vindt men eene naaimachine, die door een stoommachi netje wordt bewogen en verder al wat noodig is om te knippen enz. Die kamers kan men per uurper dag of per week huren. Deze onderneming schijnt veel bijval te vinden. Uit Gallicie schrijft men aan de Oel-und Fett-Zei- tungdat het verzamelen van petroleum daar voortdu rend grootere proportiën aanneemt. Tot heden hebben gebrek aan zaakkennis, aan kapitaal en geschikte midde len van gemeenschap eene goed geregelde en op groote schaal gedreven exploitatie verhinderd. Geen boorgat is nog tot op 800 diepte gedrongen, terwijl in Amerika bij deze diepte de olie eerst voor den dag komt en men tot 1500 boren moet, om eene goede productie te verkrij gen. Naar alle waarschijnlijkheid bezit Gallicie onmete lijke beddingen van aardolie en volgens de meening van Amerikaansche deskundigen kan het geroepen zijn, om een moeielijk te verwinnen concurrent te worden van de Amerikaansche petroleum. Volgens een te Londen in omloop gebracht ge rucht, zijn de beambten aan de verschillende groote Londensche spoorwegen overeengekomen, om aan de directiën zekere eischen te stellenonder bedreiging om die eischen, indien zij niet worden ingewilligd, te doen volgen door eene algemeene werkstakingwelke op 2 Januari zou zijn vastgesteld. De Londensche melkboeren hebben te kennen gegeven, dat 'tvoor hen onmogelijk is aan de bepalin gen der wet op de vervalsching van levensmiddelen te voldoen, zoo zij den prijs der melk niet verhoogen. Den 15'" October jl. werd in Japan de'eerste spoorweg voor het publiek verkeer opengesteld; natuur lijk vo®r dat rijk een hoogst belangrijke gebeurtenis. De weg loopt van Hinaghawa, eene voorstad van Yeddo, de hoofdstad des rijks, naar Yokohamade voornaamste havenplaats, een afstand van 30 kilometers; hij is op kosten der regeering door Engelsche ingenieurs gelegd en heeft niet minder dan 2 millioen piasters gekost, hoewel het terrein geen belangrijke bezwaren opleverde, noch ook eigenlijke kunstwerken zijn gebouwd. De mikado was zelf bij de opening van d m spoorweg tegen woordig en belangrijk was het feitdat hij zich toen voor het eerst ongesluierd aan zijn volk als een gewoon sterveling van aangezicht tot aangezicht vertoonde; geen „zoon des hemels" had voor hem zijn gelaat aan bet volk vertoond. Voor den handel zal deze spoorweg belangrijke voordeelen opleveren. In een half uur kun nen de kooplieden uit Yeddo hunne magazijnen te Yokohama bereiken, terwijl het goederen-transport, dat tusschen die beide steden kostbaarder moet zijn geweest dan tusschen Marseille en Japan, voortaan metgerifige kosten zal kunnen geschieden. De wetgevende raad van Natal heeft besloten j aar lijks 2,500 pd. st. subsidie te geven voor eene geregelde stoomvaart, eens in de maand, tusschen Aden en Kaap de Goede hoop, wanneer de lijn geopend wordt, zal de Kaap eene gelegenheid meer hebben van geregelde com municatie met Europaen tevens met de Oost-Indiën Australië enz. een directe verbinding kunnoa hebben, in plaats van zooals nu, de brieven naar de Oost den omweg over Europa te laten maken. THERMOMETERSTAND. 13 Dec. 'sav. 11 u.40gr. 14 'smorg.7u.40gr.'smidd.lu.42gr.'sav.6u.41gr. 'sav. 11 u. 41 gr. 15 'smorg.7u.41gr.'smidd.lu.l5«rr.'sav.llu.45gr. 16 'smorg.7u.45gr.'smidd. 1 u. 14gr.'sav.6u.38gr. ST ATEN-GEN SR A AL. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 14 December. (Nader verslag.) In deze zitting zijn achtereenvolgens aangenomen de volgende wetsontwerpen 1° Tot naturalisatie van J.G.Walters, te Amsterdam; H. A. F. Freydonck te Poerwododi; C. W. A. Kloer, te Macasser; R. Opperman, te Amsterdam; J. van der Bergb, te Batavia ea C. L. A. Rudolph, te Batavia. 2° Tot vaststelling der begrootiug voor de rijksge stichten te Omraerschans en Veenhuizen, dienst 1873, na een korte discussie tusschen de hoeren van Houten, Srnidt, Jolles en den minister van binnenlandsche zaken over de inrichting der gestichten in verband met de bestaande wetgeving op de bedelarij, waaromtrent de minister verklaarde, dat een behoorlijke verbetering alleen was te verkrijgen door herziening van de straf bepalingen, welke misschien tot geheele opheffing der gestichten kan leiden. De minister zou, in overleg met. zijn ambtgenoot van justitie, eene partieele herziening der strafwet zooveel mogelijk bevorderen. 3° Bekrachtiging van provinciale belastingen, na een gedachtenwisseling bij sommige dezer wetsontwerpen over de meermalen behandelde vragen omtrent het karakter dat provinciale tolheffingen behooren te heb ben; nopons de toekenning in de provincie Friesland van 8ubsidiën voor het lager onderwijs, anders dan die uit art. 36 der schoolwet voortvloeiende en betrek kelijk de provinciale subsidiën ten behoeve van kerken, pastorijen enz. Die discussie werd gevoerd tusschen de heeren Tak, Smidt, van Eek, van Lynden en den minisier van binnenlandsche zaken, die mededeelden, dat het 't stelsel dezer regeering was om de provinciale heffingen van bruggelden en dergelijke steeds als be lastingen te beschouwen, op welke de goedkeuring der wetgevende macht vereischt wordt. 4° BegrootiDg van het pensioenfonds voor 1873. 5° Aanvulling van het doraeinfonds voor 1872. 6° Wijziging van de hoofdstukken H en V1I£ der staatsbegrooting voor 1871. Daarna werd hoofdstuk Vila der staatsbegrooting voor 1873 (nationale schuld) met algemeene stemmen aange- nsmen, nadat de minister van financiën had medege deeld 1° geen bezwaar te hebben tegen de uitbreiding van het kapitaal der muntbiljetten, maar die thans ontijdig te achten, hangende de overwegingen omtrent het muntstelsel; 2° dat de muntbiljetten van /"50 ge leidelijk buiten omloop worden gebracht; 3° dat hij

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2