de geheele ontbinding onderzoekenwel een bewijs dat eenige zijner leden niet meer zooals vroeger dit denk beeld onvoorwaardelijk verwerpen. Slechts door geheele ontbinding of partieele vernieuwing der kamer is er een einde aan deze crisis te brengen, en het zou ons zeer bevreemden, wanneer een dergelijk voorstel, ge steund door Thiersal is het ook in strijd met de conclusie der commissieniet in de openbare zitting eene meerder heid zou kunnen verkrijgen. Dan zou de rechterzijde ondervinden, dat zij gewaagd spel speelde toen zij al les op óene kaart zette. Ondanks alle verzekeringen van het tegendeel verkeert Frankrijk derhalve nog in volle crisis. Heden heeft de inschrijving der nieuwe Spaansche leening plaats. Aan het succes wordt niet meer getwij feld. Reeds gisteren werd uit Madrid getelegrapheerd dat de geheele som aldaar reeds gedekt was. Het gelukken dezer leening vooral ismeer dan bij eenige andere financieele operatie het geval iseen bewijs van het vertrouwen hetwelk het bestuur van Zorilla en zijne ambtgenooten inboezemt, en aan de andere zijde zal het de positie van dit ministerie sterker maken. Volgens het ofiicieele blad verkeert bijna geheel Spanje weder in rustslechts hier en daar zwerven nog enkele benden rond, welke echter te zwak zijn om eenig na deel van belang te stichten. Bovendien worden zij ijverig door de troepen vervolgd. In Andalusië, waar de op stand der gefedereerde republikeinen een grooten om vang dreigde aan te nemen, is de ru3t niet slechts geheel hersteld, maar zijn alle takken van den open baren dienst weder in werking. Dinsdag heeft het congres de belangrijkste artikelen van de wet op de middelen aangenomen, waarbij nieuwe belastingen worden voorgesteld en de verhooging van bestaande inkomsten wordt aangevraagd, zoodat men gisteren de definitieve aanneming dezer wet verwachtte. In den senaat zal deze wet ook wel op geene moeilijkhe den stooten, zoodat nu voor de eerste maal sedert jaren de begrooting in Spanje vóór den lcn Januari tot wet ver heven zal zijn. Blijft Spanje voor groote binnenlandsche onlusten gespaard, dan gaat het onder het bestuur van het tweede ministerie-Zorilla eindelijk eens een tijd van orde en rust te gemoet. De opstand op Cuba is echter ook nog een zwarte stip aan Spanje's horizon. Dinsdag is volgens telegram uit Athene eenFransch eskader, uit 3 ocrlogsbodems bestaande, voor den Pyramus verschenen. Met welke bedoelingen wordt niet gemeld, evenmin of deze verschijning met de Laurium- quaestie in verband staat. Misschien heeft Frankrijk het niet ongeschikt geoordeeld door een geringe machts- vertooning het Grieksche ministerie een weinig handel baarder te maken. Dat hierin reeds een officieele of officieuse bedreiging ligt, ia niet aan te nemen, omdat Frankrijk onder de tegenwoordige omstandigheden nooit alleen handelend tegen eenige mogendheid zal optreden, wanneer zijne eischen, zooals in dit geval, ook door een anderen staat gesteld worden. Was het een vereenigd Franscb-ltaliaansch eskader, dat in de G-rieksche wateren verschenen was, het Athecnsche kabinet zou daari n eene vingerwijzing kunnen zien om niet langer eene oplossing der Laurium-quaestie tegen te werken. Een slecht voorbeeld. Toen de Duitsche rijksdag in zijn jongste zitting het wetsontwerp tot verdrijving der jezuïeten aannam, werd dit door vele liberalen betreurd, niet alleen omdat deze wet in strijd is met de vrijheid en billijkheid, waarop ieder burger van den vrijen staat gelijkelijk aanspraak kan maken, maar ook omdat het te vreezen was dat, waar het groote Duitsche rijk voorgaat, licht anderen dien verkeerden weg zouden volgen. De natie, die zich er zoo gaarne op beroemt het Gu.ltu.rmik bij uitnemend heid te zijn en aan de spits der beschaving te staan, behoorde het gewicht der plichten te gevoelen, welke zij als eerste en machtigste natie tegenover geheel Europa te vervullen heeft, en zich niet door hare regeer ders laten verleiden om maatregelen goed te keuren, die den modernen staat onwaardig zijn en slechts passen in het verouderde systeem van den Pruisischen abso- luten staat. Die vrees blijkt niet ongegrond geweest te zijn. Toen de jezuïeten-wet werd uitgevoerd, was het vooral Oostenrijk dat kermde en weeklaagde over het gevaar dat den staat van een inval der jezuïeten dreigde. De regeering echter liet zich niet bang maken. Andrassy antwoordde op het geschreeuw van hendie zoo weinig vertrouwen in de moderne beginselen stelden dat zij die in gevaar gebracht zagen door een handvol jezuïeten„Men schiet met geen kanonnen op musschenHet Cisleithaansche kabinet zond eene circulaire aan de provinciale gouver neurs, waarin zij aan de bestaande strafwet en aan de verplichting voor iedere nieuwe stichting en voor ieder vreemd lid eener orde herinnerd werdom vóór hunne vestiging de goedkeuring der autoriteiten te vragen. Destijds hebben wij en velen met ons er ons in verheugd, dat Oostenrijk in deze quaestie gelukkig zelfstandig handelde en door geen exceptioneele wetten aan die orde een gewicht bijzette, dat zij van nabij beschouwd niet heeft. Het kabinet-Auersperg schijnt echter in deze niet naar den zin der Duitsch-Oostenrijkers gehandeld te hebben. Niettegenstaande het liberale Oostenrijk, vooral sedert 1864, er meer en meer in slaagde den invloed der je zuïeten te verminderen en, bij vroeger vergeleken, bijna geheel van dien druk bevrijd is, eischen de Duitschers plotseling een maatregel van geweld in plaats van met vertrouwen op de moderne beginselen den strijd tegen de jezuïeten te blijven voeren, zooals zij gedurende de laatste jaren met succes deden. Het Duitsche rijk ver drijft de jezuïeten, dit schoone voorbeeld meenen de Duitschers in Oostenrijk te moeten volgenwillen zij hunne heerschappij over de andere nationaliteiten behou den. De landdag van Beneden-Oostenrijk althans nam op de welbekende gronden het voorstel-Steudel aan „de regeering te verzoeken om aan den rijksraad bij gelegenheid van de aanbieding der nieuwe confessioneele wetten een voor de Cisleithaansche landen bestemd verbod van vestiging der jezuïeten in te dienen." Met bijna algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. In de Neue freie Presse vindt dit voorstel natuurlijk een warme verdedigster. Hare argumentatie is inder daad schoon. Na de gebruikelijke groote woorden beroept zij zich op Pufendorf, den eersten uitstekenden 8taatsgeleerde, die reeds in de zeventiende eeuw op het gevaarlijke der jezuïeten-orde weesNiemand zal bewe ren dat zij dood onschuldig is, dit behoeft men dan ook niet te bestrijden: maar op de vraag, of de maat regel van geweld in de negentiende eeuw gerechtvaar digd is, zal men bij Pufendorf moeilijk een antwoord vinden. Het blad komt echter nog met twee andere autoriteiten: „Zwitserland van 1848 en von Bismarck zijn het in deze quaestie volkomen eens," schrijft het blad, doch hét vergeet dat het verbod in Zwitserland nooit is opgeheven en dit land in 1872 toch van jezuïeten krioelt. De wet is derhalve óf onuitvoerbaar óf het mèer ontwikkelde rechtvaardigheids-en vrijheids gevoel der hedendaagscbe Zwitsers acht zulk eene wet in strijd met de moderne beschaving. De geestelijke Moser bestreed het voorstel in den landdag en beweerde dat slechts Duitschland's voorbeeld tot naaping drong. Met verontwaardiging wordt die beschuldiging door de Neue freie Presse bestreden, doch onmogelijk acht zij de gegrondheid van dit verwijt niet. „Wanneer dat ook al zoo ware, zoo als de prelaat meent, wanneer de Oostenrijksche be volking eerst nu den eiseh tot het verbod der jezuïe tenorde bad doen hoorendan zou aan de reden van dien eisch daardoor nog niets veranderd wezen." Wan neer de naaping van Duitschlaud echter de eenige reden isdan allerminst is die eisch gerechtvaardigd. Het liberale Oostenrijk kan er zich op beroemen dat het met succes de jezuïeten bestreden heeft, het is er in geslaagd hen uit de gymnasiën te verjagen en hen tot hunne seminariën te beperken het bracht een schoolwetgeving tot stand, zoo liberaal als geen enkele staat in Duitsch- land er eene kan aanwijzen. Moge het zoo voortgaan de reactie en alle vijanden van den staat te bestrijden! De zegepraal zal beslissender zijn dan wtneeer zij door onrecht en geweld verkregen wordt. 3cctfirifnarn. Het stoomschip Koning der Nederlanden vertrok gisteren morgen te 9 uren van de reede van Texel naar Bataviamet 19 passagiers eerste klasse, 8 tweede klasse en 56 soldaten. Maandag middag strandde ongeveer twee mijlen ten zuiden van Noord wijk aan Zee een met hout gela den bark. Niettegenstaande het vaartuig vermoedelijk was verlaten, beproefden de reddingbooten van deze plaats en van Katwijk herhaaldelijk het wrak te berei ken; doch de hooggaande zee maakte dit ondoenlijk. Naam en vlag zijn nog niet bekend. Het schip zal geheel weg zijn, doch men is bezig de aanspoelende lading te bergen. Uit Hellevoetsluis wordt aan het Dagblad van 'sGravenhage per telegraaf bericht, dat gisteren namid dag door een Engelsche vischkotter het restant dor equipage van het schip Noach Hlbenevens vijftien passagiers, daar aangebracht zijn. Genoemd schip, van Java naar Nederland bestemd, ligt masteloos in de Noordzee ten ankerde sleepboot is derwaarts ver trokken. tjanüflsbcricljten. GRAANMARKTEN ENZ. OOSTBURG, 11 December. De hoof daan voer ter markt van heden bestond uit tarwe en gerst, bijna uitsluitend van afwijkende en gerioge qualiteit. Voorts waren meer dan tot nu toe, paardenboonen en erwten aan de markt, doch was van haverzomergerst en rogge weder weinig ter veilen het aangebodene mede meest van inferieure qualiteit. Voor tarwe bestond goede vraag tot 50 cents lager prijs, en voor goede wintergerst tot vorige notee ring. Overige artikelen weinig begeerd en niet dan 25 a 50 cent per hectoliter beneden vorigen weekprijs te ver- koopen. Voor enkele monsters tarwe f 12 a f 11.50 besteedde meeste echter waren niet hooger te plaatsen dan 11, f 10.50, 10 a 9; rogge voor dadelijk gebruik 7 betaald; wintergerst 6.25 a 6, lichtere 5.75 a 5.50, zomergerst 5.405.25 a ƒ5, haver f 3.25f 3 a f 2.50paardenboonen enkele f 7, voorts 6.80 a f 6.50; erwten op de kook 8.25 a ƒ8 gebo den, doch meest hooger gehouden, voor voererwten was 7.50 a 7 te bedingenkanariezaad bleef op den vraag prijs van 10 a 10.75 onverkocht wegens onvol doende qualiteit. Middelburg, 12 December. Puike nieuwe Walcher- sche tarwe 11.50, 11.75 a f 12 betaald, nieuwe Zeeuwsche tarwe 11 rogge 7.50wintergerst tot 6.75 verlaten, puike Walchersche zomergerst 6 met graagte gekocht, Zeeuwsche zomergerst f 5.75 afge daan; puike nieuwe Walchersche witteboonen 11.25 gekocht, dito bruineboonen f 12.50, dito paarden boonen 7.20 gaarne toegestaan Walchersche groene kookerwten 8.25, f 8.75 a 9 besteed, puik winter- koolzaad 14.50 gehoudenraapolie 43patentolie 45, lijnolie 41 per vat op zes weken, a contant f 1 lager; 'harde lijnkoeken 13.50 per 104 stuks, zachte dito 15.50 per 104 stuks. gemiddelde marktprijzen. Versche boter 1.15 a ƒ1.25 per kilogram. Aardap pelen ƒ2.50 a ƒ3 per hectoliter. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 12 December 1872. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 24 pet. 544 ♦dito dito dito 3 64-Hj- ♦dito dito dito 4 864 ♦Aand. Handelmaatschappij 44 1364 dito exploitatie Ned. staatssp België. ♦Certificaten bij Rothschild 2} 614 Frankrijk. *Inschrij vingen3 494 *dito5 79 Rusland. ♦Obligation 1798/1816 5 „984 ♦Certific. adia. Hamburg 5 „74 *dito Hope C°. 18556e serie 5 „86 ♦Cert. f 1000 1864 5 „974 ♦dito 1000 18665 „97 ♦Loten 18665 ♦Oblig. Hope C°. Leening 1860 44 894 ♦Certific. dito4 *Insoript.StU'glitz&C°.2ea4L. 4 ♦Obligation 1867-69. 4 „754 ♦Certificaten6 „48 *Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 2291 ♦Oblig. tlito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 944 dito dito Jelez Orel 5 934 dito dito CharkowAzow. 5 Polen. Sckatkisobligation 4 „72 Oostenrijk. *Oblig.metall.in zilver Jan./Juli. 5 634 ♦dito dito April/Oct, 5 63f- *dito in papier Mei/Nov. 5 „60^ ♦dito dito Febr./Aug. 5 594 Italië. Leening 18615 Spanje. *Obligatiën.Buitenl.l86771. 3 28J4 dito Binnenlandsche 3 244 Portugal. ♦Obl. 185669 3 41-/V Turkije. dito (binnenl.) .5 514 Egypte. Obl. 1868 7 „904 Amerika. *0bl. Vereenigde Staten (1874) 5 954 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 984 ♦dito dito dito (1885) 6 994 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Red emtion6 Obl.Atl.Gr. W.Spv.'.Ohiosec. (7p) dito dito geconf olideerae .7 dito dito debentures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2*sec. 7 654 dito dito 1869 dito 7 664 Brazilië. ♦Obl. 1863 44 ♦dito 18655 r Mexico. dito 18513 154 Grenada. dito afgestempeld 6 20| Venezuela, dito3 Sj-f- Ecuador, dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam, 11 December. Metall. 22.58; dito zil ver 24.60; Dito Eng. per 12.024; Eng. Russen ver Eng. Portugal per ƒ12.024; Fransche f 56Belg. 56 JPruis, 354 Hamb. Russen f 31| Russen in Z. R. ƒ324; Pools, in Fl. Napelsche f Spaansche piaster Spaansch in francs Arnerikaansche dollars 2.43; papier 2.15j. 2l&rrrtmtijërt. Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen Z00N M. B. DIERMANSE—Engelse. Neuzen, den llen December 1872. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze ge liefde jongste dochter MAATJE, in den jeugdigen leeftijd van 15 jaren 1 maand en 28 dagen. Eene on gesteldheid van nauwelijks Óen dag maakte onverwacht een einde aan haar ons zoo dierbaar leven. Vrouwepolder, L. JANSE. 6 Dec. 1872. M. JANSE—Zuurland. (Wegens afwonende familiebetrekkingen eerst heden geplaatst).

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3