MIDDELBÜRGSCHE COURANT. 294. Woensdag 11 December. 1872. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen, De prijs per 3/m.franco is f 3.50. Middelburg 10 December. De nieuwjaarscollectedoor de Yereeniging tot het bezoeken der armen alhier heden gehoudenheelt 510.82 opgebracht, met twee pakjes voor Arnemui den als nieuwjaarsgift. Ten vorigen jare bedroeg de opbrengst 600.16, vermeerderd met nagekomen giften ad 16.10. Jonkheer mr. D. G. van Teijlingen, laatst rechter- plaatsvervangor in de arrondissements rechtbank en advocaat alhier, bij koninklijk besluit van 31 October jl. benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Dordrecht, heeft in de gisteren gehouden zitting van het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland den gevor derden ambtseed afgelegd. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Staats courant van heden ter kennis, dat de lichten aan den ingang der haven te Breskens met den 12en dezer weder ontstoken zullen worden. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. BELASTINGEN. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Neuzen L. P. J. Baerveldt, thans ontvanger te Krui- niugen c. a. ZEEVISSCHERIJEN. Opnieuw benoemd tot secretaris van het college voor de zeeviascherijen voor den tijd van drie jaren, mr. J. T. Buys. MARINE EN LEGER. De luitenant ter zee le klasse jonkheer E. P. E. de Stuers, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 3en dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit Staais-covr KOLONIËN. De berichten uit Nederlandscb-Indië per mail aange voerd loopen tot 31 October jl. Aan bet algemeen overzicht van het Nieuw Bataviaasch Handelsblad ontleenen wij het volgende De expeditie in Deli heeft een schitterend succes be haald en de strijd mag als geëindigd worden beschouwd. Den 26en des avonds ontving de regeering een telegram, houdende dat de twee dato's in onderwerping waren gekomen, terwijl onze troepen Tundah Benoewa en andere plaatsen zonder tegenstand hadden genomen. Den volgen den dag ontvingen wij per telegram htt bericht uit Pinang, dat de drie hoofden van den opstand dooreen detachement van onze troepenonder bevel van den luitenant Ponstijn, geëmbarqueerd waren aan boord van Zr. M\ stoomschip Den Brieldat naar Batavia onder stoom was gegaan. Het heeft alzoo allen schijn, dat de expeditie op haar einde loopt en althans een gedeelte der troepen spoedig naar de garnizoenen zal terugkeeren. Wij hebben ook nog nadere berichten per brief uit Deli tot 13 dezer ontvangen, die zeer gunstig luiden. Onze troepen hebben veel te lijden gehad van muskieten, bloedzuigers en regens, die met stroomen nedervielen. Het goede beleid en de zorgen, die bij alles voorzitten, hebben evenwel ten gevolge dat de troepen gezond blijven en tevreden zijn. Het percentage der zieken vermeerderde niet en ondanks al de misères, welke de expeditionaire kolonnes ondervonden, bleef de geest opgewekt. De onderzeesche telegraafkabel tusschen Banjoewangie en Port Darwin is hersteld, zoodat men thans tot Bris bane, de hoofdplaats van Queensland, kan telegrapheeren. Bij de openstelling der lijn voor het verkeer zijn door den gouverneur-generaal en den gouverneur van Queens land telegrammen van gelukwensching gewisseld, waarin wederkeerig do hoop werd uitgedrukt, dat de tot stand gebrachte telegrafische gemeenschap tot heil van beide koloniën en gouvernementen de bestaande onderlinge vrierdschapsbanden nauwer zal toehalen. Men verneemt dat de vroeger ter dood veroordeelde luitenant Hagen en een paar andere Europeanen, die in een der Inlandsche staten op het schiereiland Malakka dienst hadden genomen, vermoord zijn. De redacteur van bet Soeiabaijaasch Handelsblad, de heer Elberg, is door den raad van justitie te Soera baija veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 500 boete, wegens eene beoordeeling van handelingen van den vroegeren adsistent-resident voor de politie, Nolthenius. Men spreekt er vandat opnieuw een bedrog van ƒ60,000 is ontdekt aan vendu-accepten, afkomstig van Djokdjokartadie op goede gronden van valschheid verdacht worden. Naar men wil, moet de gewezen adsistent-resident een bedrag van ongeveer 4 ton gouds aan waarde bezitten. Wij vernemendat eenige inlanders worden ge oefend op velocipèdes, teneinde van dit vervoermiddel gebruik te maken bij de bezorging van telegrammen. (Bat. Handelsbl.) GEMENGDE BERICHTEN. Tengevolge van den hoogen waterstand was gisteren de vaart op het kanaal van Neuzen naar Gent gestremd, teiwijl overal ijverig aan de dijken werd gewerkt om een doorbraak te voorkomen. Te Gent zijn de dammen doorgebroken, die de in aanbouw zijnde brug der Lieve, nabij den Boulevard van het Begijnenhof, beschermen, waardoor de werken zijn overstroomd. Uit Amsterdam heeft zich den 4ea dezer heimelijk verwijderd zekere Mozes Benjamin Welstand, oud 46 jiren medenemende eene /?om van 9700 aan bankpa pier en 5 kassiersbriefjes, tot een bedrag van 11,128.22, welke som hem door een commissionair in effecten was toevertrouwd om daarmede eene betaling te do^n. Volgens het Dagblad van 'sGravenhage is genoemde persoonzonder eenigen tegenstand te ontmoetente Londen aangekomen. Naar het Handelsblad verneemt, was hettooneel- decoratief van den grooten schouwburg, dat bij den jongsten brand te Amsterdam vernield isbij onder scheidene assurantiën voor 30,000 verzekerd. Uit het dezer dagen aan den gemeenteraad van 'sGravenhage aangeboden jaarlijksch verslag omtrent het beheer van de gemeente-badinrichting te Scheve- ningen blijkt, dat het aantal buitenbaden van Juni tot October jl. heeft bedragen 48,259 en dat der binnen baden en douches 4156, dus tot een gezamenlijk bedrag van 52,415; dit is 6974 meer dan in 1871. Het grootste aantal buitenbaden werd g< nomen in de maan.1 Augus tus, nl. 18,333. Ten aanzien van de amusementen ver haalt de commissie alleen, dat de bals minder bezocht zijn geweest dan vroeger, doordien de aanzienlijke bewoners van 'sGravenhage zich daarop niet vertoonden, tenge volge van het gemis aan een parketvloer. De gezamen lijke ontvangsten bedroegen 193,088.14 tegenover eeD uitgaaf van 169,647.73, zoodat er e?n saldo aanwezig is van 23,440 41. De consumptie bracht op ƒ46,671.95, de table d'hote en diners 38,143.35 en het terras 44,374.62. De vaart door de Gouwe is tusschen Alphen en Boskoop sedert 5 dezer nagenoeg gestremd door het zinken van een groot Belgisch schip, genaamdCamille, met steen en lood geladen en bestemd naar Utrecht. De geul, die het aan de eene zijde tusschen den oever open laat, is alleen te passeeren met schepen van geringen diepgang. Door den waterstaat worden, in overleg met den burgemeestermaatregelen genomen om het gezonken schip weg te nemen. Gisteren morgen is in het kanaal van Voorne een Deensche schooner zoodanig tegen de nieuw in aanbouw zijude ijzeren brug aan den Ravenschen weg gevaren, dat de geheele toestel voor het heien enz. omverge- slagen is. De vereeniging voor volksvermaken te Meppel, die Zaterdag avond harejaarvergadering hield, telt thans 530 leden, tegen eene contributie van 1 Dj ontvangsten bedroegen 1557.06, de uitgaven 1536.49jt. Aan de Maatschappij van weldadigheid (de land bouw-koloniën Frederiksoord, Willemsoord en Wilhel- mina'soord) is door de jury der Exposition universelle d'economie domestique te Parijs het groote eerediploma toegekend in de zevende groep„Verschillende instel lingen in het belang van den arbeidenden stand." Het door de Maatschappij ingezondeue bestond uit een model- kolonistenwoning, plannen en teekeningen van de boer derijen en andere gebouwen, verschillende gravures, gezichten in de koloniën voorstellende, teekeningen en schriften van ieder der leerlingen van de lagere school, eene volledige verzameling jaarboekjes statuten, regle ment van beheer, rapporten en jaarverslagen, en wat den fabriekmatigen arbeid betrefteene tropee van touwwerk in verschillende dikte, eene collectie manden werk, stroohoeden en stroovlechtenrusschenmatten, koffiezakken en koedekken. De dezer dagen te Berlijn gehouden veiling van de verzameling van Hollandsche etsen, nagelaten door den baron van Mecklenburg, is zeer belangrijk geweest. O. a. heeft het koninklijk museum te Berlijn voor een uitstekenden afdruk van het paard van Philip Wouwer man 10C0 thaler geboden; de „Uilenspiegel" van Lucas van Leijden werd door den kunsthandelaar Clement voor een Parijschen liefhebber men zegt Rothschild voor 1500 tlialer gekocht. Nooit werd er te Berlijn voor de Rembrandts zooveel geld besteed, sommigen gingen voor 754, 851, 895, ja voor 1130 thalerterwijl de Stier van Potter 895 en de wandelaar van Jacob Ruijsdael 601 thaler opbrachten. De verwachting van sommigen dat de burgemeester van Brussel, de heer Anrpach, zich ook ditmaal tegen de verhooging zijner jaarwedde met 10,000 francs zou hebben verzet, is niet verwezenlijkt. Hij heeft in het ten dezen door het oudste lid van den raad, den heer Cattoir, gedaan voorstel stilzwijgend berust. Aan de beurs te Brussel heerscht groote versla genheid tengevolge van het bericht, dat de bank l'Union onder directie van de heer en Jacobs fières etc0, hare betalingen heelt gestaakt. Niemand had dit onge luk voorzien, daar het vertrouwen in het krediet van de bank onbeperkt was. De aanvraag tot uitstel van betaling door de bank bij de handelsrechtbank te Brussel heeft zij gemotiveerd door de verklaringdat zij groote verliezen had geledentengevolge van on voorzichtige operatiën en gevaarlijke verbintenissen, buiten weten van de directie door voormalige gevol machtigden te Antwerpen aangegaan, zonder dat die door bet bestuur waren goedgekeurd. De handels rechtbank heeft het uitstel van betaling toegestaan. Men verzekert, dat de schuldeischers niets zouden verliezen en de aandeelhouders als alles betaald was nog 40 percent zouden genieten. Onder de schuld eischers wordt de pauselijke nuntius genoemd tot een bedrag van een millioen, en onder de schuldenaars zekere prins tot een gelijk bedrag. Er is een speciale commissie benoemd om de operatiën te onderzoeken. Op initiatief van den minister van financiën is een spe ciaal kantoor gevestigd omteneinde geen stoornis in handel en nijverheid teweeg te brengen, in den dienst van l'Union te voorzien. Dit kantoor is gevormd door de Nationale bank, de algemeene Nijverheidsbank, de bank van België, de Bank van handel en nijverheid, de baak van Parijs en Nederland en eenige andere banken en firma's. Voorloopig beschikt dit speciale kantoor over een kapitaal van vijf millioen, dat zoo noodig tot 10 millioen kan worden verhoogd; daar moeien zich allen vervoegen die zaken deden met 1' Union. De voormalige en do tegenwoordige directeur van de succursale van l'Union te Antwerpen zijn gear resteerd op den eisch van de heeren Jacobs frères et c°. Men onderstelt, dat de dienst door l'Union spoedig zal worden hervat. De met zooveel lof bekende Belgische schilder Henri Dillens is te Brussel overleden. Vrijdag trok aan het station te Luik zeer de aan dacht een bijzondere trein van zes salon-rijtuigen van zeldzame pracht en twee elegante fourgons. Deze rijtui gen die allen met elkander in verbinding stonden maakten vroeger deel uit van den keizerlijken trein van Napo leon III, behoorden aan de groote Noorder spoorweg-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1