Éjanötlsbcrirl)tm. 2löt)£rtentiè'rt. en soms meer wordt aangenomen. Zaterdag was het de begrooting voor buitenlandsche zaken welke op deze wijze haar beslag kreeg. Ondanks het tegenspartelen der feodalen en oud-con- servati2ven is de Kreitordnmg reeds Zaterdag in tweede lezing door het heerenhuis aangenomen en zal heden de laatste lezing plaats hebben. Omtrent het eindresul taat behoeft men na de zitting van Zaterdag niet meer t.' twijfelen. Ook bet hoerenhuis zal beden het ontwerp onveranderd aannemen. Vóór de zitting van Zaterdag schijnt men te Berlijn nog daaraan getwijfeld te hebben, althans men mompelde van de noodzakelijkheid der regeering, om nog andere maatregelen te nemen teneinde de aanneming der wet te verzekeren. De oppositie werd Zaterdag echter totaal geslagen. De oud-conservatieven stelden eenige amendementen, waarvan het eerste na langdurige discussiën met 114 tegen 87 stemmen ver worpen werd. Hetzelfde lot trof nog drie hunner voorstellen, waarop zij den strijd moede waren en bij monde van den heer Tettau verklaarden, dat zij al hunne amendementen introkken. Met luide toejuichin gen werd deze verklaring begroet. Zonder debat werd daarop de geheele wet artikelsgewijze en in haar geheel in tweede lezing aangenomen. Uit Spanje blijven de berichten omtrent de vervol gingen der opstandelingen door de koninklijke troepen zeer gunstig luiden. Carlisten zoowel als republikeinen worden overal verstrooid en verslagen. Andalusië en Estramaduros zijn geheel van opstandelingen gezuiverd. Drie kleine benden Carlistendie Vrijdag de grenzen passeerden, worden vervolgd. Verwonderlijk is het dat de Fransche autoriteiten niet beter acht geven en voort durend benden, op Franschgrondgebied gevormd, onge hinderd de grenzen laten overtrekken. Zij verschuilen zich achter de moeilijkheid om alle bergpassen der Pyrenmën te bewaken, doch voor de opstandelingen reeds zóóver zijn behoorden zij de wapening te vei hin deren. Het schijnt echter dat de Fransche regeering in verband met den kachel ij ken politieken toestand niet veel troepen naar de grenzen wil zendeuen zoodoende van het centrum des lands wil verwijderen. Ook de opkomst der nieuwe lotelingen heeft overal in de beste orde plaats gehad, zoodat ook dat gevaar voor onrust voorbij is. In het congres daarentegen heeft zich een incident voorgedaan, waaruit blijkt dat de partijen op dit terrein nog geen wapenstilstand sloten. De gematigde conservatievenen de Sagastisten hebben zich onder een gezocht voorwend sel uit de kamer teruggetrokken en zelfs geweigerd weder zitting te nemenniettegenstaande de meerderheid eenstemmig eene motie tot erkenning van de rechten der minderheid aannam. Men beschouwt deze handelwijze dan ook als een vooruit beraamd plan, hetwelk voor de rust in het land niet veel goeds voorspelt. Varia uit het buitenland. Duitschland. Omtrent wijzigingen in het Prui sische ministerie zijn zeer tegenstrijdige geruchten in omloop. Aangaande het ontslag der heeren von Selchow en von Itzcnplitz hoort men niets meer; daarentegen ver zekert de Reichs-Correspondenz dat het ontslag van den minister von Roon is aangenomen. De ofticieuse Ber- ïijnsche bladen daarentegen beweren dat de minister slechts wegens gezondheidsredenen voor geruimeu tijd verlof gevraagd heeft. Voor de verpachting der keizerlijke tabaksfabriek te Straatsburg hebben zich Zaterdag 6 bankiershuizen aangemeld. De hoogste inschrij ving is voor 7 millioen francs van Cohn en Schottlilnder, bankiers te Berlijn en te Breslau; Rothschild, Bleicbröder en Oppenheim boden 6 millioen en een Straatburgsch bankier 4 millioen. Door den rijkskanselier is aan den bondsraad een wetsontwerp ingezonden, betreffende het onderwijs in Elzas-Lotbaringen. De eerste paragraaf luidt: het gezamenlijk lager en middelbaar onderwijs enseignement primaire et secondairewordt onder het toe zicht en de leiding der overheid geplaatst. In den Reichs-Anzeigcr van Donderdag wordt vermeld dat in het rijksland 7454 dienstplichtige jongelingen voor d? com missie verschenen, waarvan 3392 als terstond bruikbaar werden aangenomen. Hiervan werden 553 voorloopig vrijgesteld wegens huiselijke omstandigheden. In het algemeen schijnt de commissie inderdaad met de meeste toegevendheid te werk gegaan te zijn. Tot gezant van het Duitsche rijk bij den paus is benoemd graaf Wesdehlen, vroeger secretaris van legatie aan het Prui sisch gezantschap te Florence. Men verneemt echter dat deze benoeming slechts voor éon jaar als proefneming geschied is. De Volks-Zeitung verneemt dat de nieuwe president van het Pruisische heerenhuis, graai Otto vou Stollberg, teneinde zich geheel aan zijn nieuwen werkkring te kunnen wijden, zijn ontslag als opper president van Hannover zal vragen. Dezer dagen zullen te Berlijn de conferentiën tusschen de Duitsche ministers van justitie een aanvang nemen. De beer Fiiustle, Beiersch minister, is reeds Zaterdag naar Berlijn vertrok ken. De uitbreiding van de rijkBcompetentie op burgerrech telijk gebied zal waarschijnlijk een voornaam punt der beraadslagingen uitmaken. Engeland. The Evening Maileen blad hetwelk te Dublin verschijnt, meldt dat de Irish University Bill (de Iersche universiteitswet) gereed is en een zeer radicale strekking heeft. Het Trinity college, waarte gen in de vorige zitting van het laeerhuis voornamelijk het voorstel van den Fawcett gericht was, hetwelk het ministerie-Gladstone dreigde te doen vallen, wordt bij deze nieuwe wet geheel opgeheven. Het weldadig heidsgenootschap voor verongelukte zeeliedeu en vis- schers te Liverpool heeft eene commissie benoemd om voorbereidende maatregelen te nemen tot de ontvangst van den keizerlijken prins vau Frankrijk, welke in het voorjaar aldaar een publieke bijeenkomst zal presideeren. De mayor van Liverpool heeft namens de stad zijne medewerking aan de commissie toegezegd. Volgens the Echo heeft de heer Gladstone een brief aan den secretaris van do Municipal Reform Association geschre ven, waarin hij zegt dat de beschikbare tijd in de volgende zittiDg van bet parlement de regeering Diet zal toelaten, zulk een gewichtige en omvangrijke quaeslie op te lossen als die tot regeling van het gemeentelijk i bestuur van Londen is. Het kabinet heeft dara-om eenstemmig verklaard dat thans geen voorstel over deze zaak kan gedaan worden. Vrijdag morgen is te Birmingham weder een groote meeting gehouden ten gunste van het stemrecht der vrouwen. Grootendeels vrouwen woonden deze vergadering in het gebouw der loge bij. Misl/ess Feast presideerde en Miss Sturge fungeerde als' secretaris. Des avonds werd de vergadering voortgezet, welke eindigde met de gewone conclusie, dat het toch zoo onrechtvaardig is vrouwen van het kiesrecht uit te sluiten. Petities in dien geest aan beide buizen van het parlement en aan de heeren Gladstone en Disraeli werden ten slotte door de vergadering aangenomen. De gas- stokers volharden bij hunne werkstaking, ofschoon de gas compagniën reeds grootendeels in de behoefte van werklieden uit andere plaatsen voorzien hebben. Men verzekert dat de vroegere gasstokers onder geene voorwaarde weder in dienst zullen genomen worden. The Daily News keurt dezen maatregel goed, omdat zij plotseling zonder voorafgaande waarschuwing het werk verlieten. Niet slechts hunne patroons, maar vooral het publiek was hiervan dupe. Evenmin keurt dit blad de han delwijze van het bestuur van andere steden af, die terstond manschappen hunner fabriek naar Londen zonden. „Dit is geen ongeoorloofde tusschenkomst in een zuivere twist over loon en arbeid, zegt het blad. De gaswerkers mogen toezien hoe zij de quaestie met hunne patroons uitmaken; bet bestuur der andere steden praej idicieerde die quaestie geenszins, maar handelde uitsluitend in het belang der derde partij, welke op onschuldige wijze in do zaak betrokken is namelijk het publiek." Frankrijk. Le Siècle heeft het initiatief genomen voor een petitionnement ten gunste van de ontbinding der kamer; het bhd vleit zich dat dit plan in geheel Frankrijk weet klank zal vinden. Le XIXmc S'ècle heeft zich zeer daarmede ingenomen verklaard en be toogt dat geen partieele vernieuwing thans moge'ijk is en de geheele natie behoort geraadpleegd te worden. Het rechter centrum heeft Zaterdag haar nieuwe bureau gekozen. Als voorzitter werd de heer St. Marc Girardin herkozen, de vice-presidenten Buisson eu Delille wer den door de heeren Gallet en Batbie vervangen. De uiterste linkerzijde besloot Zaterdag in hare vergadering onder voorzitterschap van Louis Blanc voor het oogen- blik geen voorstel tot ontbinding der kamer in te dienen, met het oog op het dtor de republikeinsche pers op het touw gezette algemcene petitionnement. La Patrie verzekert dat het laatste schip met veroor deelden wegens deelneming aan de commune vóór den 31en dezer maand vertrekken zal. Het transportschip le Rhin wordt tot dat einde te Rochefort in gereedheid gebracht en zal waarschijnlijk den 20cn naar zijne be stemming vertrekken. Het linker-centrum heeft be sloten zijne coustitutioneele voorstellen direct aan de commissie-Dufaure te verzenden. De redactie dszer voorstellen is aan het bestuur overgelaten op den grond slag der 5 hoofdbeginselenwelke vóór ruim 8 dagen door de heeren Casimir PérierPicard en Labouleye zijn voorgesteld en door de partij zij na angen ooien. Met bijzondere onderscheiding is generaal Chanzy te Ver sailles ontvangen, waar hij in zijne afdeeling kwam deelnemen aan de keuze voor de commissie-Dufaure. Reeds den eersten dag na zijne aankomst dineerde hij bij den president der republiek en Zaterdag boden de voornaamste leden van het linker-centrum hem een diner aan. De Académie frangaise zal 16 Januari a. eene bijeenkomst houden tot het benoemen van een lid als opvolger van wijlen den bekenden pater Gratry. De staatsraden in buitengewonen dienst Durangel en Foür- nier zijn door Thiers met de verdediging van bet budget van binnenlandsche zaken belast. De raad van state heeft bepaald dat alle oud-officieren der natio nale garde, welke door het bestuur der nationale ver dediging met de militaire medaille begiftigd zijn, recht hebben op het daaraan verbenden traktement. iWfnlïmom. Eergisteren is te Vlissingcn gearriveerd het barkschip Walcheren, gezagvoerder M. Th. Larsenvan Ornshölds- vik, laatstelijk van Kjabenkavn, met een lading balken voor Middelburg. Eergisteren is te Frederikstad van Veere aange komen het barkschip Noordster, gezagvoerder B. H. An- dreassen. Alles wel aan boord. De Engelsche stoomboot Marguerite is eergisteren avond van het strand aan den Nieuwen Neuzenpolder afgebracht en gisteren morgen naar Antwerpen terug- Het stoomschip Conrad is den 5en dezer te 3 uren na middags te Suez aangekomen. Het stoomschip Prins Hendrik vertrok den 4en dezer 's morgeus van Portsaid na volbrachte reparatie. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam, 9 December. Tarwe met ruimen aan voer 30 cent lager; rogge met ruimeren aanvoer 25 cent lager; gerst met ruimeren aanvoer 25 cent lagerblauwe erwten met ruimen aanvoer 25 cent lager; overige artikelen met ruimen aanvoer onveranderd. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 9 December 1872. Nederland. ♦Certific. "Werkelijke schuld. 2^ pet. 54£ ♦dito dito dito 3 64{$- ♦dito dito dito .4 81 ♦Aand. Handelmaatschappij «136 ♦dito exploitatie Ned. staatssp 117 België. ♦Certificaten bij Rithschild 2) Frankrijk. *Inschrij vingen3 ♦dito5 78£ Rusland. ♦Obligation 1798/1816 5 *Certific. adn. Hamburg 5 74- ♦dito Hope C°. 1855, 6C serie 5 86£ ♦Cert. 1000 1864 5 ♦dito f 1000 18665 97± ♦Loten 18665 „245 ♦Oblig. Hope^-C'.Leeniug 1860 4) 89£ ♦Certific. dito4 ♦Ins-tript. Sti«-£litz&C0.2ra4L. 4 72 J ♦Obligatiën 1867—69. 4 75| ♦Certificaten6 48| ♦Aaud. spoorweg Gr. Maatsch. 5 230 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tifiis .5 „94 dito dito Jelez Orel 5 931 dito dito CharkowAzow. 5 90f£ Polen. ♦Schatkis obligatiën 4 72^ Oostenrijk. *Oblig.metall.inzilvei Jan./Juli. 5 63£ ♦dito dito April,Oct. 5 631 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 60£ ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leaning 18615 Spanje. ♦Obligatiën. Boitenl. 186771. 3 28J- dito Binnenlandsche 3 25Ar Portugal. *Obl. 185669 3 4l| Turkije. dito (binnenl.) .5 51 f Egypte. Obl. 1868 7 90-| Amerika. *Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98J- ♦dito dito dito (1885) 6 99 A- ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. .6 „86 Obl. Atl. Gr. W. Sp^ Ohiosee. (7p) dito dito gecon: olideerae .7 dito dito debei tures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Sp\^.lesec. 7 dito dito di to 2c sec. 7 64 di+o dito 1869 dito 7 641- Brazilië. ♦Obl. 1863 4* ♦dito 18655 95£ Mexico. dito 18513 15£ Grenada. dito afgestempeld .6 20| Venezuela, dito3 8£ Ecuador, dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam, 7 December. Metall. f 22.90; Dito zil ver f 24.62^Dito Eng. per f 12.02)Eng. Russen ver f vEng. Portugal per t f 12 021; Fransche f 56; Belg. f 56); Pruis. 35)Hamb. Russen f 31§; Russen in Z. R. f 32); Pools, in FL f Nape'scho fSpaansche piaster/-Spaansch iu francs f Amorikaansche dollars 2.43; papier f 2.15). Voorspoedig bevallen van een Meisje de Hoogwel geboren Vrouwe A. M. DE CASEMBROOT—Isebree Moens. Tholen, den 5en December 1872. Heden overleed GOSEWINA JACOBSE BOUDE- WIJNSE, in den ouderdom van bijna 20 jaren, tot groote droefheid van hare ouders en van hem met wien zij dacht vereenigd te worden. Middelburg, A. JACOBSE BOUDEWIJNSE. 8 December 1872. H. JACOBSE BOUDEWIJNSE, Daïjckaerts*

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3