jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapitein der infanterie M. L. F. de Jacquier deLompret; een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapitein der infanterie C. C. P. Steinmetz. GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren is te Dordrecht het eerste zeeschip, het brikschip Carl, in de spoorweghaven gekomen met een lading dwarsleggers, bestemd voor Duitschland. De Rotterdamsche courant meldt het volgende uit Spaarndam Dezer dagen voeren 11 man 's morgens vóór 6 uren in een sloep op het IJzijnde het personeel van een der aldaar gestationeerde moddermolens. Het vaar tuig was te zwaar belastvooral den wind in aanmer king genomendoch zooals meermalen gebeurtwas ook hier het gevalmen zag het gevaar te laat in. Weldra was het lltal, daar de wind meer en meer aanwakkerde en de golven ook in de boot sloegenzich bewust dat een bijna zekere dood weldra hun lot zoude zijnwant hoe zouden zij in het duister ongeveer 60 meter van den wal, in dit ontstuimig water behouden kunnen blijven, terwijl het vaartuig zeer spoedig door het inslaan van het water zinken zoude. Een echte llollandsche jongenJochem Polderman, van Spaarndam, stoker op de modder- machineklimt op een der banken en zegt„Menschen, kermen helpt nietde boot moet verlicht wordendie zwemmen kanvolgt mij naanders gaan wij allen verloren, en hij springt overboord, welk voorbeeld ge lukkig nog door den kapitein der machine wordt gevolgd. De boot was nu minder bevracht, doch ten bewijze, dat door het kloek beraad van J. Polderman hij zich zeiven en 10 man van een groot gevaar heeft gered, strekke dat de boot toch nog zonkdoch nu zoo dicht aan den wal, dat allen behouden bleven. Tn het Rooms Hollands recht van Simon van Leeu wen staat aangeteekend, dat ten tijde van Jacoba van Beieren in ons vaderland, op boete van goudguldens, bevolen is om drenkelingen met de beenen in het water te laten liggen. Dit gebod werd later weder ingetrok ken doch het kostte de grootste moeite ons volk daaraan te ontwennen, zoodat zelfs de staten van Gelderland in de tweede helft der vorige eeuw bij resolutie bepaalden, dat jaarlijks alom een paar malen moest gepubliceerd worden, dat men drenkelingen niet meer met de bee nen in het water behoefde te laten liggen. {Nieuwe Rott. cour.) Gisteren avond omstreeks 5 uren is aan het sta tion te Haarlem een conducteur-remmer door een trein overreden. Hij wilde, terwijl de trein aankwam, de rails oversteken, struikelde en geraakte onder de wa gens. Het lichaam werd letterlijk in tweeën gesneden. In een der jongste nommers van de Standaard komt een overlijdens-advertentie voor, die aldus aanvangt: Heden overleed de bij Gods volk alhier (te Amsterdam) welbekende en beminde Maretje, wed. van J. Krijgers, in den ouderdom van ruim 87 jaar, van welke 70 jaar op den weg naar Sion. Die haar nabij gekend hebben weten hoe zij tot in haar laatste dagen nog groen en frisch in het geloof was, enz. Vele jaren geleden zoo wordt aan de Nieuwe Rotterdamsche courant gemeld werd een woonhuis te Schaerberg (Limburg) dooreene adellijke familie aan de kerkfabriek aldaar vermaakt, met bepaling dat de koster het kosteloos zou bewonen. De tegenwoordige pastoor echter heeft dezer dagen den koster het huis laten ontruimen, omdat deze er eene tapperij hield, en heeft het huis bestemd tot een nonnenklooster. De be volking van het dorp is daarover zeer vertoornd. Men heeft bij den pastoor de vensterruiten ingeworpen, en de nonnen, die de kosterij kwamen bezichtigen, zijn met steenworpen buiten het dorp gedreven. De pastoor wordt thans door een paar maréchaussees beschermd. De gemeente-secretaris van Brussel, de heer Ya uthier heeft tegen 1° Januari a. ontslag uit die betrekking gevraagd. De raad zal eerlang overgaan tot de benoe ming van een opvolger. De overstroomingen der Schelde hebben in België groote verwoestingen aangericht. Tusscken Quaregnon en St. Ghislain, Pommeroeul en Con dé staat alles onder water en is de communicatie bijna geheel gestremd. De Scheldedijk te Vieux Condé is doorgebroken. Dinsdag is te Luik op eenvoudige wijze begraven Henri Soeurdie als deurwachter bij het station aldaar was geplaatst. Eens was de naam van dezen man in veler mond: in 1880 was hij de held van het voorval uit den oorlog tusschen België en Nederlanddat nog in vele huizen te Maastricht door eene plaat in herin nering wordt gebracht. Voor de affaire van Oreye, waaraan Henri Soeur deel namhad hij een adjudant en twaalf Hollandsche soldaten de wijk zien nemen in eene boerenhoeve. Aanstonds snelde hij er met een aantal makkers heen en maakte hen krijgsgevangen. Deze daad bezorgde hem later eene decoratiemaar eerst was zij oorzaakdat de Hollanders hem overal pospoorden; eindelijk ontdekten zij hem; hij werd ge vangen genomennaar Maasticht gebracht en ter dood veroordeeld tenzij de Belgen de dertien krijgsgevan genen die hij gemaakt hadwilden uitleveren. Dit voorstel werd niet spoedig aangenomen en Soeur werd naar het terrein gebracht om te worden gefusilleerd. De Hollanders boden hem, uit achting voor zijne dapperheid genade aan, wanneer hij „Leve Holland!'' wilde roepen. Soeur antwoordde met den kreet: „Leve België! Zijn lot was dus beslist; de geweren werden reeds geladen, toen spoorslags een generaal kwam aanrennen, die hem genade schonk en f 10 bovendien voor reiskosten, omdat de Belgen den adjudant met de twaalf soldaten hadden losgelaten. Toen de generaal vernamdat Soeur zijne gratie geweigerd haddie hij had kunnen verwer ven door „Leve Hollandte roepen, wenschte hij hem hartelijk daarmede geluk. Een groot aantal ingezetenen van Maastrichtdie de toebereidselen tot de executie bij woonden waren door de ontknooping zeer getroffen en het portret van Soeur werd bij honderden verkocht. Door de inundatie van een gedeelte der gasfabriek werd men te Seraing Diasdag eensklaps in duisternis gehuld. Op verschillende fabrieken moest bij gebrek aan licht de arbeid worden gestaakt, terwijl de winkels door gewone lampen werden verlicht. Den 18cn December a. zal in de Avenue Victoria 3 te Parijs een vreemde verkooping plaats hebben. De administratie der instellingen van openbare liefdadigheid zal dan aan den meestbiedende verkoopen de over blijfsels van de maaltijden der armen in de verschillende gestichten. Al de beenderen, vetdeelen en broodkorsten worden bewaard en jaarlijks voor een belangrijke som (ongeveer 50,000 francs) verkocht. Van welke beteekenis deze verkooping is blijkt als men nagaat dat de been deren een gewicht van 120,000 kilogrammen, de brood korsten van 65,000 kilogrammen en het vet van 25,000 kilogrammen vertegenwoordigen. Verschillende gedeelten van Parijs zijn thans over stroomd men vaart er met schuiten door de straten. In de Rae de Lille is het water in de werkplaatsen van den Moniteur gedrongen; het blad werd op de persen van la Liberté gedrukt. Er zijn weder verschei dene personen verdronken. De Seine is wel gaan vallen, doch men heeft reeds een nieuwe was aangekondigd. De hooge waterstand van de Seine heeft te Parijs een bende gelukzoekers in het leven geroependie op de prefectuur bekend zijn onder den naam ecumeurs de la Seine. Zij exploiteeren de overstroomde streken rond om parijs, bezoeken de verlaten woningen en de sche pen die men aan hun lot heeft moeten overlatenvisschen van de bruggen enz. en alles is van hunne gading. In verschillende Parijsche dagbladen bericht een tandmeester aan „zijne talrijke clienteledat hij bij ge legenheid der op handen zijnde winterfeesten volledige gebitten en ook enkele tanden voor bruiloften, bals, soirees en diné's te huur aanbiedt! Dat de bisschop van Chalons een man van zijn tijd is bewijst het volgende: hij heeft aangekondigd, dat de missen niet meer voor den ouden prijs konden gelezen worden, en dat voortaan de prijs zal zijn 1 franc 50 centimesmet 25 centimes bovendien, als de mis te voren wordt bekend gemaakt. De werkstaking der stokers aan de gasfabrieken te Londen levert aan de Londensche be/olking slechts weinig ongerief meer op. De toevoer van gas was merkbaar minder dan gewoonlijkmaar toch over 't geheel voldoende. Slechts in éen theater, het St. James, moest Woensdag avond de voorstelling bij gebrek aan licht gestaakt worden. Blijkbaar heeft de aanma ning der gasfabrikanten gehoor gevonden, en gaat het publiek zeer zuinig met 't gas om. De gasmaatschappijen, die niets verzuimd hebben om in 't gebrek aan handen spoedig te voorzien, geven te verstaan dat 't ergste van de crisis thans voorbij is. Een 3 of 4000 van de werk stakers kwamen Woensdag wederom op Travalgar-square bijeen, om een beroep te doen op de sympathie van 't publiek. Te Rochester zijn vijftien vrouwen in hechtenis genomen, omdat zijbij de onlangs plaats gehad hebbende presidents-verkiezing hunne stem hebben uitgebracht, zonder daartoe bevoegd te wezen. Ten gevolge van de jongste daling van den prijs der steenkolen, en de merkbare vermindering van de vraag naar het artikel, hebben de eigenaars van bijna al de steenkolenmijnen in Fifeshire op de loonen hun ner delvers 1 shilling per dag gekort. De New-Yorksche bladen van den 23ca November jl. bevatten eenige bijzonderheden omtrent de gerechtelijke vervolging, die de directeuren van de Erie-spoorweg- maatschappij tegen den heer Jay Gould hebben inge steld, om den gewezen president van de maatschappij te dwingen de som van 9,000,000 dollars terug te be talen. De heer P. H. Watson, de tegenwoordige presi dent, heeft Gould aangeklaagd van aanzienlijke sommen te hebben ontvreemd, of achter gehouden, die hem als kassier en president der maatschappij waren toever trouwd. Hij wordt o. a. beschuldigd nieuwe en niet verantwoorde aandeelen uitgegeven te hebben voor een bedrag van 4,499,000 dollars; dat hij zich in 1868heeft meester gemaakt van een som van 3,491,000 dollars het eigendom der maatschappij; dat hij in 1869 359,600 dollars verloor, tengevolge van eene speculatie in Reading- Railway-aandeelenwelk verlies hij der maatschappij in rekening bracht. In de maanden December 1870 en Januari 1871 vergrootte Gould het kapitaal der maat schappij zeer aanzienlijkdoor deze operatie stak hij 600,000 dollars in den zak. De heer Watson heeft voorts verschillende knoeierijen tusschen Gould en Fisk aan het licht gebracht. Het totaal der som, waarvoor eerstgenoemde wordt vervolgd, bedraagt met de renten 9,726,551 dollars. THERMOMETERSTAND. 5 Dec. 'sav. 11 u. 39 gr. 6 'smorg.7 u. 41gr.'smidd. 1 u.48gr.'sav.6u.45gr. STATEN-GENERAAX.. TWEEDE KA MEE. Zitting van Vrijdag 6 December. {Nader verslag.) De beraadslagingen over de begrooting van marine wordt voortgezet. Na de goedkeuring van de artikelen 1827 kwam de vierde afdeeling (personeel) in be handeling. De heeren Jolles, Nierstrasz en de Roo van Alder- werelt vroegen naar het voornemen der regeering om trent de wettelijke regeling van het pensioneeren der zee-officierende beide laatsten met aandrang bij den minister om het indertijd ingediend ontwerp van den heer Pels Rijcken, gewijzigd overeenkomstig de wen- schen der afdeelingen, weder op te nemen. De minister verklaarde, dat bij de slechte ontvangst van dat ontwerp in de afdeelingenen met het oog op de vele traktement8verhoogingendie thans noodig zijn, een voorstel tot pensioenverhooging hem thans niet wenschelijk voorkomt. De heer Nierstrasz besprak in het breede de nood zakelijkheid van de wetenschappelijke opleiding en praktische oefening van het personeel der zeemacht en gaf den wensch te kennen, datzoo de minister geen vloten en eskaders wilde uitzenden, hij dan divisiën naar de Middellandsche zee zou zendenopdat gecom bineerde tochten en oefeningen konden plaats hebben. De minister verklaarde oefening van het personeel te wenschen voor zooverre dit beschikbaar was; hij kan echter het grootste deel der troepen niet buitengaats zenden; vier transportschepen zijn intusschen dit jaar tot oefeniDg in dienst gesteld. Wat de examens betreft, gedurende zijn bestuur hadden slechts twee adelborsten of jonge officieren niet aan het examen voldaan. Over dit punt ontstond een warme discussie tusschen den heer Nierstrasz en den minister. De eerste had vernomen dat de examens veel ongunstiger waren afge- loopen dan de minister voorstelde, terwijl deze beweerde dat de heer Nierstrasz verkeerd was ingelicht. De heeren de Roo van Alderwerelt en van Houten vereenigden zich met deze klacht van den heer Nier strasz over de wijze waarop de minister de nieuwe wet op de bevordering van zee officieren toepast in strijd met de bedoeling daarin gelegd door amendementen van de heeren de Casembroot en van Houten om de bevordering te doen plaats hebben naar anciënniteit en voor éen derde naar keuze. De minister merkte op, dat indien zij, die het bedoelde voorstel in de wet hebben neergelegd, ministers waren, zij de moeilijkheden om het toe te passen zouden inzien. Hij beriep zich verder op het facultatieve der bedoelde bepaling, maar gaf ten slotte de verklaring, dat indien een zee-officier zich zoodanig onderscheidt, dat hij voor bevordering bij keuze in aanmerking komt, de minister hem daartoe zal voordragen. Bij art. 30 gaf de heer Idzerda den minister in over weging om de officieren van den geneeskundigen dienst zoo mogelijk na 6jarigen dienst aan de marine te blijven verbinden door toekenning van den rang en het trakte ment van officieren van gezondheid le klasse. De minis ter verklaarde dat denkbeeld in overweging te zullen nemen. Na goedkeuring van de verschillende artikelen werd het hoofdstuk aangenomen met 48tegen 14stemmen. Tegen stemden de heeren van Foreest, Haffmans, van Loon, de Roo, Nierstrasz, Heemskerk, Gevers Deynoot, van Lynden, Begram, Stieltjes, van Kuyk, Saaymans Vader, van Zuylen van Nyevelt en Kien. Daarna is de conclusie goedgekeurd van het rapport der commissie over het verslag betrekkelijk het mobili- seeren van een gedeelte van het leger van 1870. Vervolgens zijn breedvoerige beraadslagingen gevoerd over de conclusie van het rapport der commissie op de inlichtingen der regeering over het adres van de gebroe ders Schoonenburg te Amsterdamaannemers van het maken van een fort in de Laander- en West-Bijlmer polder, tot bekoming van schadeloosstelling wegens geleden schade. De conclusie strekte om aan de regee ring, onder dankzegging voor de herhaaldelijk verstrekte inlichtingen, in overweging te geven of er niet redenen van billijkheid bestaan om aan de adressanten vergoe ding voor de geleden schade te verleenen. Ten slotte werd de conslusie aangenomen met 29 te gen 26 stemmenwaardoor een contra-voorstel van den heer van Eek vervielstrekkende om eenvoudig dank te zeggen voor de ontvangen inlichtingen. In de afdeelingen zouden heden onderzocht worden de volgende wetsontwerpen, houdende: 1°. Bekrachti ging van reeds vroeger plaats gehad hebbende wijzi-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2