r 290. MIDDELBURGSCHE Vrijdag 1872. COUR A N T. 6 December. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasek- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3,/m. f franco is f 8.50. Middelburg 5 December. Heden is te 's Gravenhageten behoeve der staats spoorwegen aanbesteed het maken van een verbindings kanaal met het marinedok te Vlissingen het verdedigen der kanaal boor den. Hiervoor zijn 2 biljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer Arnfczte Milligen, voor f S5,700. Door den heer de Borst Verdoorn, te Ameide, werd ingeschreven voor f 92,700. De begrooting bedraagt f 70,820. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 17cn November jl. tot vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Nederlandseh-Indie. Op het adres van den gemeenteraad van Nijmegen om opheffing der vesting heeft de minister van oorlog geantwoord, dat de inzichten der vorige regeering over de vesting door de tegenwoordige worden gedeeld, doch dat over den tijd, waarop tot opheffing der vesting in verband met de belangen der defensie zal kunnen worden overgegaan, nog niets kan worden bepaald, zoodat van het onverwijld verlaten der vesting geen sprake kon zijn. (Uirechtsck dagll.) BENOEMINGEN EN BESLUITEN. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Noordwolde c. a. G. J. Mid- delbergh, thans ontvanger derzelfde middelen te Bra- kel c. a. ONDERWIJS. Benoemd tot hoogleeraar in de Oostersche talen en letterkunde aan het Athenaeum illustre te Amsterdam dr. H. Oort, predikant te Harlingen. Aan de Utrechtsche hoogeschool is gisteren be vorderd tot doctor in de rechten de heer J. W. C. de Jonge van Ellemeet, geboren te Oostkapelle, na verdediging van stellingen. KERKNIEUWS. De heer S. G. Geertsema Beckeringhpredikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Kleverskerke, komt voor op het drietal ter beroeping van een predi kant te Nieuwe Schans, provincie Groningen. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder duitsche hervormde gemeente te Nieuw- en St. Joosland door den heer A. J. Eijkman, predikant te Kesteren. KOLONIËN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 18en October.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederlandwegens ziekteaan den tolk voor de Chineesche taal te Riouw M. Schaalje. Ontslagen: eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de gewezen kassier bij het ven dukantoor te Samarang J. H. Donkel; op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, de opzichter 2° klasse bij den waterstaat te Soerabaija J. W. Volmering. Benoemd: tot lid in den raad van justitie te Batavia, het lid in den raad van justitie te Samarang mr. J. G. F. Timmermans. Ingetrokken: bij de in- en uitvoerrechten, de benoeming van den commies-ontvangerte Bezoeki G. A. Malga, tot commies-ontvanger te Panaroekan. Benoemd: tot commies-ontvangerte Panaroekan P. B. Smith, benoemd commies-ontvanger te Bezoeki. departement van oorlog. Bevorderd: bij het wapen der infanterietot majoor, de kapitein W. A. J. J. Kraal; tot kapitein, de le luitenants C. J. van den Vrijhoef en J. A. H. Boellaardbij den militairen genees kundigen dienst, tot militairen apotheker2eklasse, den militairen apotheker 3e klasse G. C. de Groot. departement van marine. Ontslagen: eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de ambtenaar op nonactiviteit L. C. J. Wastereervol, uit 's lands dienst, de gewezen Europeesche vurrretoker bij het marine-etablissement op Onrust C. W. Touwer. Overgeplaatst: aan boord Zr. M3. fregat Prins Alexander der Nederlanden, de luitenant ter zee 2e klasse A. P. Tadema, van Zr. M>. stoomschip Marnix; de oificieren van gezondheid 3e klasse IJ. Bakker, van Zr. M8. stoomschip Maas en Waal; aan boord Zr. M*. korvet Prinses Amelia, de kapitein-luitenant ter zee M. O. de Kanter, van Zr. M>. stoomschip Ardjoeno, als kommandantde luitenant ter zee 2° klasse J.jJ* Kraak man van Zr. M3. stoomschip Cycloop, en H. J. J. Kempe, van Zr. Ms. stoomschip Bankaaan boord Zr. M8. korvet van Speyk, de officier van administratie 2e klasse J. A. Lagaay, van Zr. H3. stoomschip Ardjoeno; aan boord Zr. Ms. stoomschip Marnix, de officier van gezondheid 2* klasse J. J. Borst, van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlandenaan boord Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, de kapitein ter zee J. F. Koopman, als kommandant, en de scheepsklerk J. F. Muller, van Zr. M\ korvet Prinses Amelia; de officier van administratie lc klasse J. A. Waldeck, van Zr. M". korvet van Speykde luite nant ter zee 2C klasse H. J. P. Westveer, van Zr. M\ stoomschip Maas en Waal; aan boordZr.Ma.stoomschip Djambi, de adelborsten J. B. Dukkers en C. Meyboom, van Zr. M8. stoomschip Ardjoeno; aan boord Zr. M3. stoomschip Cycloop, de officier van gezondheid V klasse, W. Littel, van Zr. M3. fregat Prins Alexander der Neder landen; de luitenant ter zee 2e klasse L. Haremaker, van Zr. M8. korvet van Speykaan boord Zr. M». stoom schip Marnix, de luitenant ter zee 26 klasse L. A. H. Lamie, van Zr. M3. stoomschip den Briel; aan boord Zr. M\ stoomschip den Briel, de adelborst A. Voormolen, van Zr. M3. stoomschip Djambi; aan boord Zr. M3. stoom schip Maas en Waal, de officier van gezondheid 2C klasse J. van Lith Harrebommée, van Zr. Ma. stoomschip Marnix de adelborst G. M. Titsingh, van Zr. M\ stoomschip Djambi; aan boord Zr. M3. stoomschip Admiraal van Kinsbergen, de officier van gezondheid 2' klasse G. F. Rochat, van Zr. Ms. stoomschip Cycloop. Ingetrokken: de overplaatsing van Zr. M3. korvet van Speyk op Zr. M'. fregat Prins Alexander der Neder landen van de scheepsklerken O. R. Paehlig en K. J. van den Bussche. Wordt vervolgd.) GEMENGDE BERICHTEN. Uit het voormalige 4C district verneemt men ern stige klachten over den toestand in verschillende polders tengevolge van den hoogen waterstand. Eenige woningen en verschillende hoopen koren staan er onder water; sommige grintwegen zijn geheel onbruikbaar. Uit Maastricht wordt gemeld dat het bericht van het verdrinken van negen personen door het omslaan van een veerboot bij Smeermaas niets is geweest dan een valsch gerucht, ontstaan doordat men een omge keerde boot drijvende had gevonden. Uit Kenkum wordt gemeldZondag avond is de om nibus, rijdende op den laatsteu trein van het station Ede naar Wageningen, bestolen geworden. De conducteur had het brievenpakket met courantenaangeteekende brieven enz.om den grooten omvang niet bij zich ge houden, maar in de ledig zijnde omnibus gelegd. In het dorp Bennekom komendehield hij op en was niet weinig verbaasd en verschrikt toen hij zagdat het portier openstond, de trede omlaag en het gansche pakket verdwenen was. Uit België luiden de berichten omtrent den water stand steeds ongunstig. Namen staat reeds voor een groot gedeelte onder water. De vallei tusschen Namen en Luik is geheel geïnundeerd; te Seraing en teOugrée staan eenige fabrieken in het water. De Heure heeft de landstreek die zij doorloopt onder water gezet. In de jongste zitting van den Brusselschen ge meenteraad is aangenomen het voorstel tot het heffen van een bedrijfsbelasting van winkeliers in gedistilleerd en sigaren. Eene poging van den heer Jacobs, om deze belasting minder drukkend te maken voor den kleinen winkelier, mislukte. De gemeenteraad van Namen heeft het stedelijk budget voor 1873, bij staking van stemmen, verworpen. De liberalen stemden tegen om te protesteeren tegen de benoeming van een clericalen burgemeesterniettegen staande tijdens de benoeming sedert is een liberaal overledendie nog niet vervangen is de liberalen de meerderheid hadden. In den kring van putten genaamd Sebastopol, van den kolenmijn Frieu-Kaisin, in de nabijheid van Charleroi is een brand uitgebroken, die, uitsluitend ten gevolge van eigen onvoorzichtigheid aan twee mannen het leven heeft gekost, welke in strijd met de stellige bevelen der directie een paar deuren hadden geopend. De maatregelen door de directie tot blussching genomen hadden een goed gevolg, zoodat men den brand weldra meester was. Maandag 2 December jl., den gedenkdag van den coup d'etat van 1851, werd op eenvoudige maar indruk wekkende wijze op het kerkhof van Montmartre te Parijs het monument ter nagedachtenis van Baudin, die den 3en December op de barricaden sneuvelde, onthuld. Slechts een honderdtal personen woonde deze plechtig heid bijdie door geen enkel incident gestoord werd. De militaire autoriteit heeft blijkbaar vertrouwd op het gezond verstand der Parijzenaarsalthans geen soldaat of politieagent was in den omtrek te zien. Van het monument zelf vinden wij de volgende be schrijving gegeven. Het bronzen beelddat aan de strenge lijnen en de algemeene opvatting van het monument van Godeffoy Cavaignac herinnert, is van de hand van den heer Aimé Millet. Een groot voetstuk, bestaande uit twee treden van grijs graniet, draagt een soort praalbed waarop Baudin ligt uitgestrekt. Ilij is juist gestorven. Zijn linkerhand houdt krampachtig de roset van volks vertegenwoordiger omklemd; zijn jas en hemd zijn los en in wanorde en laten de blooto borst zien. De rechterarm is reeds verstijfd, en valt langs het uitgestrekte lichaam; de wijsvinger rust op de tafelen der wet die door de kogels beschadigd zijn. Het ondergedeelte van het lichaam is gedekt door een grooten mantel, die in schoone plooien neerhangt. Het hoofd is iets achterover geworpen, de oogen hebben den vagen blik van den dood en staren naar den hemel, de halfgeopende mond schijnt de on sterfelijkheid toe te lachen. Dit is ontegenzeggelijk het schoonste gedeelte van het meesterstuk. Het voorhoofd is door een kogel doorboord: men weet dat Baudin door twee kogels getroffen, éen in het voorhoofd en de ander in de rechterwang, terstond) dood neerviel. Op de voorzijde van het monument leest men de woorden la loi, omgeven van een eikenkrans. Onder het hoofd is de volgende inscriptie gegraveerd: A ALPHONSE BAUDIN réprésentant du peuple mort en défendant le droit et la loi le 3 décembre 1851 ses concitoyens 1872 Onder de tafelen der wet is een groote palmtak aange bracht en aan het hoofd- en aan het voeteneinde omgeeft een immortellenkrans een medaillon; op het eene staat: au citoymop het andereau représentant. Twee porie- couronnes voltooien de ornamentatie. Men schrijft den hoogen prijs der levensmiddelen in Engeland toe aan de werking der land- en jachtwet ten en aan den beperkten invoer van vee uit 't buitenland. Uit Constantinopel wordt van den 14cn November gemeld, dat de gouverneur van Gallipoli tegen de angstwekkende vermeerdering der honden geen beter middel heeft weten aan te wenden dan ze met booten in ballingschap naar het schiereiland Lampsakus te laten brengen. Gedurende den overtocht waren de veroordeelden zeer onrustig en toen zij de kust van Lampsakus in het gezicht kregen sprongen velen over boord en zwommen naar den Aziatischen oever terug. De overigen werden aan land gezet. Deze 2000 bal lingen, die zich in het onbekende land als dol aanstel den, stormden onder vreeselijk gehuil het gebergte in. Door honger gedreven begaven zij zich weldra naar de kleine stad, doch werden door de aldaar tehuisbehoo- rende straathonden alles behalve vriendelijk ontvangen;

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1