hooging van het weekloon van den kleermaker van het weeshuis. 6. Aan hetzelfde armbestuur wordt in erfpacht afge staan voor 48 jaren tegen f 10.25 s'jaars, 98 aren water en lage grond, om door afgraving van een bijgelegen dijk werk te verschaften aan solide armenmet het recht den aldus verkregen grond ten bate dier instelling te verpachtenen onder verplichting dienna verloop van den eripachtB-termijn in bouw- oi weiland aan de ge meente op te leveren. 7. Omtrent de onlangs gehouden aanbesteding van schrijfbehoeften deelde de voorzitter mede., dat, als de artikelen aan de minste inschrijvers gegund worden, op de in 1870 benoodigd geweest zijnde hoeveelheden een voordeel van f 12,31s zal verkregen worden, en stelde bij voor, de levering bij beurten door ieder der boekhandelaren te doen plaats hebben naar den prijs, waarvoor ieder heeft ingeschreven. Over dit voorstel staakten de stemmen, cn is de beslissing dus aange houden. Vóór stemden deheeren: Busing, Kakebeeke, Del Baere, Fransen van de Putte, van Rcnterghem en de voorzitter. 8. De verpachting van eenige gemeentegronden werd goedgekeurd, te weten: 2 hectaren 94- aren 90centiaren aan J. Stoutjesdijk, voor f 100; 9 hectaren 98 aren en 50 centiaren met woning (waarvan het onderhoud voor de gemeente blijft), aan J. Strijd, voor f 775; 75aren 10 centiaren aan P. Wessel, voor /"120; 15 aren 60 cen tiaren aan denzelfden, voor 41, en 18aren 90centiaren aanP. F. de Brandt, voor f 79'sjaars. Op een verzoek van N. Remijnom een dezer perceelen met nog eenigen anderen grond in erfpacht of koop aan hem af te staan, werd afwijzend beschikt, daar de door hem gebodene som te gering was. 9. Eenige aangevraagde remissiën van hoofdelijken omslag en belasting op de honden werden verleend. 10. Naar aanleiding van een adres van de arbeiders der gemeente om verhooging van weekloonwerd goed gevonden, op voorstel van den heer Meijlink, onder steund door de beeren Del Baere en Callenfels, dit aan te houden, totdat van burgemeester en wethouders zal zijn ontvangeneen plan tot algemeene verhooging van de jaarwedden der ambtenaren. Tegen dit voorstel verklaarden zich de heeren Ilanlo, den Boer, Fransen van de Putte en de voorzitter. De beide eersten wilden dadelijke verhooging van het loon der arbeiders, delaat- sten wilden niet, dat in beginsel tot algemeene verhoo ging der bezoldiging van de ambtenaren besloten werd. 11. Het voorstel van den heer Del Baere, om te ver klaren dat de jaarwedde van den secretaris te gering is, werd na ampele discussie opnieuw aangehouden, in verband met de beslissing hierboven vermeld. Tegen die aanhouding verklaarden zich de heeren Fransen van de Putte, van Renterghem, Busing, Kakebeeke en de voorzitter. Wegens het vergevorderde uur werd de behandeling der overige punten van de agenda verdaagd en de vergadering gesloten. iüuitmlcmö. ALGEMEEN OVERZICHT. Na de laatste stormachtige dagen van de maand November heerscht in de zittingen der Fransche kamer zulk een rust, alsof alles pour le mieux danx le meillieur des mondes ware. Zonder eenig incident en met ongekende kalmte worden de discussiën over het budget gevoerd enalsof de beste harmonie tusschen regeering en kamer bestond, worden de belangrijkste artikelen bijnazonder opmerkingen door de leden goedgekeurd. Het geheele budget van oorlog en reeds 49 artikelen van de begroo ting van publieke werken werden in twee zittingen afge daan. Buiten de kamer heerscht echter volstrekt niet die kalme rust. Rechterzijde zoowel als linkerzijde zit niet stil, de eene om de overwinning van Zaterdag spoedig door anderen te doen volgen, de andere om de vruchten te plukken van de Vrijdag zoo moeilijk bevochten zege. De les welke de regeeringsgezinde afgevaardigden Zaterdag] door hunne lauwheid ontvingen]!is niet tever geefs geweest. De verschillende parlementaire fractiën der linkerzijde hebben besloten en dit besluit open lijk bekend gemaakt dat de namen van de leden dezer fractiëndie morgen verzuimen in de afdeelingen op te komen, in dc dagbladen vermeld zullen worden, opdat de conclusie-Dufaure geen doode letter blijve en niet een tweede commissie-de Kerdrel gekozen worde. Die voorzorgsmaatregelen zijn niet overbodig. De 335 reactionairen, overmoedig door hun succes van Zaterdag, rekenen vast op eene overwinning, morgen in deafdee- lingen. Hun plan de campagne is reeds gereed. Zij zullen grootmoedig Thiers aan het bestuur laten (natuurlijk omdat zij niemand in zijne plaats kunnen stellen)maar bem bet volgende conciliatie-ministerie aanbieden: Dufaure binnenlandsche zaken, Martel justitie, Pothuau marine, de Cissey oorlog, de Rémusat buitenlandsche zaken, Vitet onderwijs en eeredienst, Desoilligny finan ciën, Teisserenc de Bort koophandel, de Larcy publieke ■werken. Bovendien zullen zij het ontslag eischen van den secretaris van staat Calmon, in wien zij de rechterhand en vertrouwde raadgever van Thiers zien. Niet Victor Lefranc alleen, maar vooral zijn hoofdambtenaar Calmon wilden zij door hun votum van Zaterdag treffen. Wel is de minister afgetreden, maar de heer Calmon bleef. Daarom heeft de heer de Champvallier een nieuwe batterij tegen hem geopend. Op het budget van binnenlandsche zaken heeft hij het amendement voorgesteld om het inkomen van den staatssecretaris ad 30,000 francs met 5000 francs te verminderen. „Volgens parlementaire gebruiken zegt le Temps staat de aanneming van zulk een amendement gelijk met den formeelen wensch' der kamer om dien titularis ver vangen te zien." Volgens le Siècle heeft de pvesident der republiek een onderzoek bevolen naar aanleiding van de geruchten welke omtrent den generaal Ducrot, kommandant van het legerkorps van Bourges, in omloop zijn. Niet slechts heeft hij als chef der gendarmerie van de bevelvoerende officieren eene opgave gevraagd van alle verdachte personen (het welk in Ducrot's taal natuurlijk beteekent: republikei nen), maar zelfs zegt men dat hij uit eigen beweging Donderdag en Vrijdag gedurende de parlementaire crisis een gedeelte zijner troepen gereed hield, om bij de overwinning der rechterzijde onmiddellijk als hand haver der orde op te treden. Niet ten onrechte dringt men er bij de regeering op aan, dat men dezen hoofd officier, die blijkbaar eenige neiging voor een coup d'etat gevoelt, zijn belangrijk militair kommando ontneme. In overeenstemming met de eischen eener parlemen taire regeering heeft de minister van binnenlandsche zaken ad interim onmiddellijk aan den wensch der par lementaire meerderheid van Zaterdag gehoor gegeven en de prefecten per circulaire aangeschreven, dat alle adressen van magistraatspersonen, als eene manifestatie in strijd met de wet, behoor en verboden te worden. Die waarschuwing komt natuurlijk te laat, want reeds meer dan 3000 adressen zijn aan hun adres aangekomen. Dat deze circulaire echter de publieke opinie in gee- nen deele tot zwijgen brengt, kan uit twee andere adressen blijken. La France rópublicaine te Lyon noo- digt zijne lezers uit een adres te teekenen, waarin de afgevaardigden van het departement worden aangespoord een ontwerp tot ontbinding der kamer krachtig te steunen en aan de andere zijde de regeering dringend verzocht wordt zoodanig ontwerp onmiddellijk in te dienen. Een ander adres hetwelk te Reims circuleert is nog karak teristieker. De liberale kiezers der Somme verzoeken daarin hunnen afgevaardigden Changarnier, Blin de Bourdon en des Rambures, hun ontslag te nemen omdat zij den 29Ên tegen de regeering stemden. In enkele Berlijnsche bladen wordt het gerucht omtrent het ontslag van den minister van oorlog bevestigd. De heer von Roon heeft, zooals men zegt, zijn ontslag genomenwegens redenen van gezondheid. Ver wonderlijk dat een minister van oorlog zich een maat regel van binnenlandsch bestuur en de uitoefening van een grondwettig recht de benoeming van nieuwe pairs is au fond toch niets anders zóo hevig aantrekt dat zijn gezondheidstoestand er onder lijdt! Ookschijnt deze gebeurtenis het zenuwgestel der ministers van koophandel en landbouw, de heeren von Itzenplitz en von Selchow, geschokt te hebben, althans van hunne aftreding hoort men ook spreken. Wil de Prui sische regeering in waarheid den liberalen weg bewan delen, dan kan men haar met het verlies van dit reactionaire drietal slechts geluk wenschen. Maandag werd het congres te Washington door een presidentieele boodschap van Grant geopend. De vol doening waarmede Amerika op de beslechting der belangrijke quaestiën met Engeland kan wijzen, neemt natuurlijk een belangrijke plaats in dit staatsstuk in. Na met een enkel woord melding gemaakt te hebben van de gcede verstandhouding met Frankrijk, „onzen ouden bondgenoot", met Rusland, „onzen waren en bestendigen vriend", metDuitschland, Oostenrijk en andere Europeesche staten, wijdt Grant een uitvoerige lofrede aan den overleden president van Mexico, Juarez, en hoopt hij dat zijn opvolger dezelfde wijsheid zal huldigen en een einde zal maken aan de ongeregeldheden op de grenzen. Omtrent Cuba laat Grant zich niet bepaald ongunstig voor Spanje uit. Hij zegt dat de opstand geen hoop heeft definitief te overwinnen, hoewel SpaDje te zwak schijnt om dien met geweld te onderdrukken. „Het voortdurend behoud der slavernij is ongetwijfeld de voornaamste reden van het voortduren van den strijd. Een schandelijke onrechtvaardigheid is oorzaak van vreeselijke rampen. De emancipatiewet blijft onuitgevoerd en tot ons groot leedwezen zien wij op Cuba Amerikanen slaven houden in strijd met hunne eigene wetten." Misschien sal deze waarschuwing het ministerie-Zori 11a nopen om van zijn streng beginsel afstand te doen, dat in den toestand der slavernij op Cuba geen verandering zal komen, zoolang zich nog éen oproerling met de wapenen in de hand op het eiland bevindt. zijn grootsche roeping kan vervullen, zoolang het heerenhuis niet naar de eischen des tijds hervormd is. „Deze halve maatregel zal misschien ook niet eens voor de Kreisordnung voldoende wezen", omdat vele leden van het heerenhuis van oordeel zijn dat de eer van het huis verbiedt „om onder uiterlijken dwang als b. v. een Pairsschub een reeds door hen verworpen ontwerp onver anderd aan te nemen." Hoe zal het dan nog gaan „met de wetten ten aanzien van kerk en school, bovenal het burgerlijk huwelijk, waarover men thans niet meer kan heenstappen?". Op even mismoedigen toon laten zich de Berlijnsche correspondenten van het Keulsche blad uit. Een hunner klaagt ook steen en been, maar geeft ten slotte als rechtgeaard Pruisisch liberaal den troost, dat wanneer men zich in de werking van dezen zwakken, maatregel bedrogen ziet, „de keizer voorzeker zijne goedkeuring aan een tweeden en doeltreffender maat regel niet zal onthouden. Dit is de troostende overtui ging in de nationaalgezinde parlementaire kringen." De kroonprins is zoover hersteld dat hij zich dezer dagen met zijae echtgenoot naar Wiesbaden begeven zal, waar zij voorloopig zullen blijven vertoeven. De vee pest in Sleeswijk-Holstein is na officieel onderzoek geble ken verdwenen te zijn; alle prohibitieve maatregelen zijn dientengevolge opgeheven, doch daarentegen in Silezië tengevolge van het uitbreken der veepest in Bohemen in toepassing gebracht. Engeland. Zondag werd in Hydepark een meeting gehouden om tegen de Park-bill te protesteeren. De heeren Odger en Bradlaugh woonden die bij. Een verzoek schrift aan de regeeringom den regeeringscommissaris voor publieke werken A. S. Ayr ton zijn ontslag te geven, werd eenstemmig aangenomen. De gaswerkers te Londen hebben ten getale van 2400 man greve gemaakt tengevolge van bet ontslag van twee stokers. De maat schappijen verzoeken het publiek daarom dringend spaarzaam te zijn in het gebruik van het gas. Frankrijk. Het Journal Officiel deelt het ontslag mede van den heer Victor Lefranc als minister van binnenlandsche zakenterwij 1 de heer de Rémusat met het interim belast is. De minister van oorlog heeft bevel gegeven tot onmiddellijke aanvulling van het effectief der paarden voor het leger. Het verlies van den laatsten oorlog wordt op 19,550 paarden berekend. Dit getal is met uitzondering van 3000 stuks weder geheel aangevuld. De maire van Lyon heeft eene commissie benoemd, belast met het ontwerpen der stichting van een medische school. Zooala men zich herinnert, had ook Lyon de overplaat sing der medische school van Straatsburg aangevraagd, welke echter te Nancy gevestigd is. Le Courtier du Bas-Rhin meldt dat de heer Schwartz Koechlin van Miilhausen aan de Fransche regeering éen millioen francs heeft aangeboden, teneinde 200 familiën uit den Elzas in 2 of 3 dorpen van Algerië te etablisseeren. Varia uit het buitenland. Duitschlaiid.De teleurstelling der liberale bladen over den on toereiken den Pairsschub is, zooals wij voorspel den, zeer groot. De Kölnische Zeitung klaagt in een hoofd artikel over de ministers te Berlijn dat zij niet voet bij stuk hielden en niet de meening van den minister president volgden, dat Pruisen in het Duitsche rijk nooit üjanDrl$bmrf]tm. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 4 December 1872. Nederland. ♦Certific. "Werkelijke schuld. 2| pet. 54{-£ ♦dito dito dito .3 65 ♦dito dito dito .4 „87 *Aand. Handelmaatschappij 4^ 135J- *ditoexploitatieNed.staatssp 117 België. ♦Certificaten bij R 3thschild 2^ Frankrijk, inschrijvingen3 ♦dito5 78$- Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 98£ ♦Certific. adia. Hamburg 5 ♦dito Hope C°. 1855, 6C serie 5 86^ ♦Cert. f 1000 1864 5 96£ ♦dito f 1000 18665 96|- ♦Loten 18665 ♦Oblig. Hope'kO.Leening 1860 4i 89J ♦Certific. dito4 ♦Inscript.Stio.glitz&C0.2ea4L. 4 ♦Obligatiën 1867—69. 4 75| ♦Certificaten6 48 g- ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 230 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 93f dito dito Jelez Orel .5 dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkis! obligatiën 4 72| Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilverJan./Juli. 5 63£ ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 60-jV ♦dito dito Febr./Aug. 5 60 (V Italië. Lcening 18615 Spanje. ♦Obligatiën. Buitenl. 186771. 3 29 dito Binnenlandsche 3 „25 Portugal. ♦Obl. 1856—69 3 41-& Turkije. dito (binnenl.) .5 51j-£ Egypte. Obl. 1868 7 90& Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98 i- ♦dito dito dito (1885) 6 99 A ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. .6 Obl. Atl. Gr. W. Spw. Ohiosec. (7p) dito dito gecom olideerae .7 dito dito debentures. 8

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3