MIDDELBURGSCHE COURANT. F 289. Donderdag 1872. 5 December. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. - De prijs per 3/m„, franco is ƒ3.00. Middelburg 4= December. be gemeenteraad van Middelburg heeft in zijne heden gehouden zitting waarvan het verslag ten deele in dit nommer is opgenomen besloten om zich bij adres te wenden tot de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën, teneinde, onder dankbetuiging voor de door hen in de zitting der tweede kamer van 28 No vember jl. afgelegde verklaringen aangaande het regle ment en het tarief op het kanaal van Veere tot Middelburg, te verzoeken niet alleen dat de herziening van het reglement en tarief zoo spoedig mogelijk plaats hebbe, maar dat de werking van dat tarief en de hinderlijke bepalingen van het reglement voorloopig tot na den uitslag van het in te stellen onderzoek mogen geschorst worden. In verband met het koninklijk besluit van 3 Novem ber jl, (Staatsblad n°. 112) houdende intrekking van dat van 21 October 1818 en der nadere koninklijke be slissing van 22 April 1839beide betreffende het ver- leenen van machtiging door gedeputeerde staten der provinciëntot het aanvaarden van dotatiën of legaten de waarde van 300 francs niet te bovengaande aan publieke gestichten vermaakt, hebben gedeputeerde staten van Zeeland, bij provinciaal blad n°. 119, de gemeentebesturen uitgenoodigdom de bestuurders van bedoelde gestichten of instellingen van weldadigheid, voor zooveel die in hunne gemeenten aanwezig zijn opmerkzaam te maken, dat in het vervolg de aanvrage tot aanvaarding vaii daaraan vermaakte rekeningen of legaten de waarde van 300 francs niet te boven gaande, mede aan den koning zullen moeten worden gericht. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Staats-courant van beden ter kennis van gezagvoerders van vaartuigen die de Oude Maas bevaren, dat in de richting van pijler II van de brug over de Oude Maas te Dordrechtten gevolge van door den hoogen water stand ontstane belemmering in werkzaamheden aan de remmingwerken, palen onder water staan, waardoor de opening tusschen de pijlers I en II niet bevaarbaar is. Door burgemeester en wethouders van Deventer is een adres aan de tweede kamer der staten-generaal gericht met het dringend verzoek om in het belang der inge zetenen de zaken zoo te leiden, dat Deventer zoo spoe dig mogelijk van zijn vestingwerken worde bevrijd. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Staats-courant van heden, met vermelding der voorwaar den, ter algemeene kennis, dat voor den dienst in de bedelaarsgestichten Ommerschans en Yeenhuizen twee apothekers kunnen worden benoemd: hij die te Ommer schans geplaatst wordt is bovendien belast met het pharmaceutiscli laboratorium. Zij die voor deze betrek kingen weuschen in aanmerking te komen, moeten zich vóór 20 December a. aan het departement van binnen landsche zaken aanmelden. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. LEGER. Overgeplaatst in zijn rang de 2C luitenant-kwar tiermeester D. J. Holshcimer, van de landmacht in Neder- landsch-Indië, thans met verlof hier te lande, bij het leger hier te lande en wel bij het 1° regiment infanterie. ONDERWIJS. Benoemd tot leeraar in de wiskunde, het boekhou den en schoonschrijven aan de hoogere burgerschool te Sneek, de heer A. Miiiderhoud te Wageningen. KERKNIEUWS. Het classicaal bestuur van Franeker heeft in zake het geschil tusschen den kerkeraad der hervormde gemeente te Harlingen en dr. H. Oort over het doopen zonder de gebruikelijke formule uitspraak gedaan ten voordeele de aanklacht van den kerkeraad ongegrond verklaard en hem gelast onverwijld de zonder de formule gedoopte kinderen op het doopboek in te schrijven. De kerkeraad heeft geappelleerd op het pro vinciaal kerkbestuur van Friesland. MARINE EN LEGER. Tegen den lcn Mei a. zullen eenige troepen-gedeelten van het leger worden verplaatst of onderling van plaats verwisselen. Onder de aangewezen garnizoensverande ringen komt voor het 3e korps le bataljon, waarvan de le en 2® compagnie worden verlegd van Neuzen naar Ylissingen, en de 3® en 4® compagnie van Vlissingen naar Neuzen. Delaitenant ter zee 2® klasse, op nonactiviteit, J. C. de Rooy, wordt met ingang van den 10cu dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. GEMENGDE BERICHTEN. Vrijdag jl. had volgens de Friesche courant te Leeuwarden op de botermarkt het volgend voorval plaats. De inspecteur en een agent van politie onderzoeken de zwaarte der boter. Bij een braven boer wordt ze „gewo gen maar te licht bevonden"een boterverkoopster, wetende dat ook de bare te licht isneemt een zoogenaamd pond, steekt er ter sluik een rijksdaalder in, doet het de kuur ondergaan, en 't heeft natuurlijk meer dan de vereischte zwaarte. Een toeschouwerdie dit had opge merkt volgt onmiddellijk de politiebeambten op en zegt: „Vrouw! geef mij dat pond boter; ik zie't houdt goed ge wicht." De vrouw bet ergste vreezendegeeft zwijgend het bewuste pond boteren ontvangt 14 stuivers. Zaterdag zijn de werkzaamheden voor het lichten van de Batavier door de manschappen van het Thames Conservancy Board ten einde gebracht. De lading is erg beschadigd in' de pakhuizen van het Customhouse geborgen. Het wrak licht nu geheel bui ten het. vaarwater. In den avond van den 27cn November jl. is op verschillende plaatsen in ons land zoowel als in het buitenland een buitengewoon groot aantal zoogenaamde vallende sterren waargenomen, die zeer de aandacht van de sterrekundigen tot zich hebben getrokken om het aantal en om het zeldzame tijdstip. Thans wordt gemeld, dat de sterrekundigen, professor Klinkerfüszeu professor Galla in overeenstemming met de mede- deelingen van dr. H. van de Stadt en professor van de Sande Bakhuijzen tot de ontdekking zijn gekomen, dat de op dien avond zichtbare meteoren deelen waren van de komeet Biela, waarmede de aarde in botsing is geweest. Bij den gemeenteraad van Brussel zijn verschil lende ontwerpen aanhangig tot verbetering en verfraaiing van de stad. In de Rue des Faisans en in den toegangs weg naar bet Atelier zullen verscheidene oude huizen worden weggebroken. Voorts bestaat het plan om de St. Nicolaaskerk af te breken met de rondom staande huizen. De kerk zou daarna worden herbouwd met een groot front tegenover het kruispunt van de Rue du Midi, de Rue des Fripiers en de Rue du Marché aux Poulets op het beschikbare terrein aan de zijde van de Rue du Marché aux Herbes, de Rue au Beurre en de Rue du Midi, terwijl de kosten zouden komen op 900,000 francsTot verfraaiing van bet Rond-point de la Ruo de la Loi is een som van 22,000 francs op de begrooting van 1873 gebracht; men wil aldaar een stelsel van verlichting met réflecteurs invoeren zooals reeds met goed succes in Londen is ingevoerd. Den 22cn October werden uitEpernay zes vaten wijn verzonden aan een koopman te Brussel, die ze eergis teren nog niet in zijn bezit had. De vaten zijn op tijd in het entrepot te Brussel aangekomen, maar niettegen staande allen aandrang van den eigenaar heeft men het nog niet noodig geacht om ze af te leveren. Op het terrein waar te Antwerpen de oude Ber- chemische poort heeft gestaan, was men onlangs bezig om door middel van mijnen de fundamenten der vesting werken van de oude wallen te verwijderen en het terrein in orde te brengen voor de nieuwe nationale bank. Zaterdag morgen tegen 10£ uur werd door de gewone teekenen en aankondigingen aan de voorbijgangers kennis gegeven, dat men een reeks van mijnen zou laten springen, die allen met de noodige voorzorgen waren gegraven en onderzocht. De vijf eerste sprongen inder daad zonder eenig buitengewoon toevaldoch bij de zesde ontp'offing gevoelde men een geduchten schok die een groote verwoesting deed vreezen. Het scheen alsof de mijn de krater van een vuurspuwenden berg was, want in alle richtingen slingerde zij baksteenen, stukken hardsteen en andere zware stukken steen; al deze projectielen werden met ongelooflijke kracht tegen de nabijgelegen huizen geslingerd. De schrik was algemeen, daar men voor ernstige ongelukken vreesde, doch men had niet dan materieele schade te betreuren, en vooral het menbelmagazijn van den beer Geurts van Hoy heett veel geledenterwijl een menigte meubelen gebroken of vernield is. Bijna alle in den omtrek staande huizen hebben eenige schade bekomenzoodat de plaats een waar beeld van verwoesting oplevert. Terstond is een onderzoek naar de oorzaken van deze ramp inge steld, daar de genomen voorzorgen zoo iets niet deden onderstellen. In de préfecteur van de Seine te Parijs en in de onder-prefecturen van Saint Denis en Sceaux wordt een plan onderzocht tot aanleg van een net paarden- spoorwegen'in Parijs en het departement van de Seine. Door den aanleg van deze tramways zou de omnibusmaatschappij hare routes moeten veranderen en vermeerderen. De drie voornaamste lijnen van het ontworpen plan zijn: De lijn langs de bmten-boulevards, die van het middelpunt der stad tot aan de vestingwerken met alle omnibus diensten in verbinding zou staan; de lijn van het noorden naar het zuiden, door de boulevards van Straatsburg, Sebastopol en Saint-Michel en eindelijk de lijn van het westen naar het oosten, die reeds gedeeltelijk bestaat en verder zal worden doorgetrokken. Zaterdag tegen 7 uren des avonds kwambij Caffier, tusschen Boulogne en Galaiseen trein, komende van Parijs, in botsing met een goederentrein, waardoor vijf personen werden gewond. Reeds eenigen tijd geleden deelde de Arbeitgeber mede, dat in den Ëlzas petroleumbronnen waren ont dekt. Te Schattweil is thans met exploitatie op kleine schaal een aanvang gemaakt, in de nabijheid van het bosch van Hagenau. De petroleum bevindt zich op een diepte van 150 tot 160 voet. Reeds heeft men op verschillende andere punten een onderzoek ingesteld en telkens met gunstig gevolg. Te Abergavenny in Wallis is een locomotief ontspoord en van een hoogte van 30 voet in een moeras gevallenvan de drie mannen die er op waren kwamen twee met den schrik vrij terwijl de derde :t leven verloor. THERMOMETERSTAND. 3 Dec. 'sav. 11 u.46gr. 4 'smorg. 7 u.44gr.'smidd. lu.45gr. 'sav. 6 u. 44 gr. S TATEN-GE NERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 3 December. {Nader verslag Deze geheele zitting was aan de voortzetting der beraadslaging van de afdeeling „lager onderwijs" gewijd. De heer Moens had eerst een persoonlijk verwijt af te weren, door den heer Verheijen tot hem gericht, namelijk dat hij in afkeurenden zin over de handelingen der Roomsch katholieke geestelijkheid te Tilburgin zake onderwijs, zou gesproken hebben. Dit was spre- ker's bedoeling geenszins geweest. Hij prijst veeleer den ijver, door de geestelijkheid betoond in het tegen gaan van het schoolverzuim, maar zijn voiig betoog had gestrekt om te doen uitkomendat hoe groot die ijver en hoe krachtig de invloed dier geestelijkheid ook zijndat alles nog ontoereikende is om de bestaande kwaal te genezen. Daarna tot het onderwerp zelf komende, erkende hij dat met de beweging tot herziening van art. 194 der grondwet, de koe flink bij de horens is gevat; dien strijd vreest hij echter niet, omdat hij bet als onmo gelijk beschouwt, dat het neutrale onderwijs van onzen bodem zou kunnen verdreven worden. Maar aan den

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1