en accijnsen aldaar); M. A. Bringenberg, van Dordrecht naar Schiedam; en J. H. van der Hey den, van Nijmegen naar Amsterdam (om werkzaam te zijn ter controle der in- en uitgaande rechten en accijnsen aldaar). Benoemd tot adjunct-controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, als: te Nijmegen (eerste afdeeling), D. G. Cranathans surnumerair bij de administratie derzelfde middelenwerkzaam in de inspectie der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen te Rotterdamte DordrechtN. Glindermau, tbans surnumerair bij de administratie derzelfde middelen, werkzaam in de inspectie der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen te Rotterdamte Maas tricht, T. C, Knottenbelt, thans surnumerair bij de administratie derzelfde middelenwerkzaam in de inspec tie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Eindhoven; en te Groningen J. H. Lutfeoberg, thans surnumerair bij de administratie derzelfde mid delen werkzaam in de inspectie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Eindhoven. Benoemd tot ontvanger te Valkenswaard W. van Nou- huis, than3 ontvanger te Berlicum c. a. hypotheken en kadaster. Benoemd tot bewaarder van de hypothekenhet kadaster en de scheepsbewijzen te Arnhemjonkheer J. Sternthans inspecteur dei- registratie en domeinen van de eerste klasse. koloniën. Benoemd tot predikant bij de protestant- sche gemeente in Nederlandsch-Indië G. C. Balsem, predikant te Ooster- en Wester-Blokker. posterijen. Benoemd tot surnumerair bij het vak der posterijen, P. C. N. Eichholt, te Piinsenhage; F. von Hubente Gouda; F. Sinninghe,te Utrecht; C. Koens, te Schiedam; C.E. van de Kamer, te Middelburg; E. W. Hildebrandt, te Alkmaaren J. A. Stroband, te Harlingen. leger. Overgeplaatst in zijn rang, de kapitein J. L. Ie Bron de Vexela, van het 5e regiment infanterie, bij het regiment grenadiers en jagers. KERKNIEUWS. De heer Fruitier de Talma predikant bij de Neder - duitsche hervormde gemeente te Ylissingen herdacht in de gisteren avond gehouden godsdienstoefening zijne 25 jarige evangelie-bediening met ecne rede naar aan leiding van Handelingen 26: 22a. De gemeente gaf door eene ruime opkomst blijk van hare belangstelling in het voorrecht den jubilaris ten deel gevallen. De heer Cohen Stuartpredikant bij de remonstrant- sche gemeente te Rotterdamheeft tegen Augustus 1873 eervol ontslag gevraagd en verkregen. MARINE EN LEGER. Volgens de Twentsche courant is Zaterdag het laatst overgebleven detachement troepenonder bevel van den 2en luitenant Mulleruit Vriezenveen vertrokken. KOLONIËN. Aan het algemeen overzicht van het Nieuw Bata- viaasch handelsblad ontleenen wij nog het volgende: Met genoegen ontving men hier kennis van het tele gram, aan het Indisch bestuur gericht, dat de kapitein Koopsdie zich tot herstel van gezondheid naar Enropa moet begeven, de luitenant Ponstijn en de sergeant Tessers, met de militaire Willemsorde zijn gedecoreerd wegens hunne verrichtingen in Deli. De spoed, waar mede deze onderscheidingen aangevraagd en toegekend zijn,steekt hoogst gunstig af bij hetgeen vroeger gebeurde, toen jaren verliepen eer de verdienstelijke krijgsman er iets van hoorde. Met niet minder voldoening vernam men de aanne ming door de tweede kamer van het ontwerp-tarief van rechten. De vraag is evenwelwelke nadere wijzigingen daarin zijn gebracht, want de telegraaf sprak alleen van een invoerrecht, afdalende tot 6 pet. Uit nadere berichten blijkt, dat de jongste aardbe ving te Ambarawa en Banjebiroe weinig schade heeft veroorzaakt. Meer schade zal de staat ondervinden van de onbe grijpelijke slordigheid bij het departement van finan ciën, die onder den tegenwoordigen directeur niet blij kt verbeterd te zijn. De Chineesche arafioen-pachter te Soerabaija had toch niet op den bepaalden tijd opium ontvangen, hetgeen des te meer moet bevreemden, omdat daar ook een particulier entrepot bestaat, waaruit de regeering in geval van nood het noodige kon aankoo- pen. Dientengevolge ontstond een proces en de staat werd veroordeeld tot vergoeding van]de door den pachter geledene schade, op te maken bij staat. Bij dien staat eischte partij 14 ton. De stukken worden aan het departement van financiën opgezonden en raakten er zoeknaar men wil. Het gevolg was dat geen aanbod door den staat gedaan werdgeene pleidooien over de gevorderde som gevoerd werden en de staat, behalve in de kostenveroordeeld werd den pachter zijn vollen eiseh te betalen. Of men veel heil van verdere proce dures te wachten heeft, zal te bezien zijn. Deze ge- heele zaak is eene nieuwe bijdrage tot de kennis van onze huishouding en eene nieuwe aansporing om met het bestaande opiumstelsel te breken. Tegen den gewezen adsistent-resident voor de po litie te Djocdja, van Ranzow, is rechtsingang verleend. Hij heeft tegen den redacteur van de Locomotief eene aanklacht wegens laster ingediend, die afgewezen werd op grond dat de feiten, in het blad vermeldt, juist waren. De redactie van het Soerabaijaasch handelsblad staat te recht wegens een artikel over het, naar hij beweerde ten onrechte gevangen zetten van een Chinees. De rust is in de Padangsche bovenlanden niet verder gestoord; eenige der onruststokers zijn tot zware straffen veroordeeld. GEMENGDE BERICHTEN. De hooge waterstand van de Maas en de daardoor onstane sterke strooming waren oorzaak, dat Zater dag avond een ongeluk plaats vond, hetwelk het dorp Borgharen in rouw dompelde. Negen inwoners van ge noemd dorpin Maastricht werkzaam keerden naar hun dorp terug en lieten zich te dien einde bij het dorp Smeermaas de Maas overzetten. De stroom schijnt den veerman overmeesterd te hebbenwaardoor het bootje is omgeslagen, zoodat allen hun graf in de gol ven vonden. Tengevolge van den hoogen waterstand op de Maas hebben de ambtenaren van den waterstaat de hun aangewezen stations tusschen Boxmeer en 's Herto genbosch betrokken. De toestand van den Rijn is nog niet zoo dreigend dat die ambtenaren op de stations langs die rivier zijn aangekomen. Bij gelegenheid van het feest van allerheiligen heeft iemand een statistiek van heiligen gemaakt uit een werk van den jezuiet Gottlieb Raynaud over den eerbied die men aan de heiligen verschuldigd is. De heiligen zijn in verschillende soorten en klassen verdeeld, en men vindt in den staat gehuwden en onge- huwden broeders en zusters, tweelingbroeders (34), tweelingzusters enz. Er schijnen veel gebrekkige hei ligen te hebben bestaanwant er worden kreupelen, blinden, dooven, doofstommen, eenoogigenscheelen enz. vermeld. Oader de verdeeling naar het beroep door hen uitgeoefend vindt men o. a. 2 koks, 1 portier, 12 pastoors, 3inquisiteurs, 20 boeren, 16 dienstmeiden, 20 schaapherders, 1 schaapherder in, 1 koeherder, 3 koe herderinnen, 6 zwijnenhoeders, 1 ganzenhoeder 2 ketel lappers, 10 schoenmakers, 1 zadelmaker, 5 tuinlieden, 1 muilezeldrijver, 2 koetsiers1 apotheker6 beulen enz. De correctioneele kamer van het hof van appel te Brussel heeft dezer dageu een afzetter veroordeeld, die vooral speculeerde op do lichtgeloovigheid van het volk. Ileni i Bas, koopman te Leuven, had verscheidene zieken of gebrekkigen in den waan gebracht hen te kunnen genezen. Zoo had hij een waterzuchtige vrouw doen gelooven, dat zij door twee booze geesten wa3 bezeten en dat bij die spoedig zou uitdrijven door het lezen van 500 missen waarvoor zij 500 francs moest betalen; een ander persoon had hij iets dergelijks wijs gemaakt en liet zich door dezen 300 francs geven om daarvoor 36 priesters te laten bidden; door een derde liet hij zich 150 Jrancs ter hand stellen waarvoor hij een bedevaart naar Ostende zou doen. Een aantal per sonen had hij op dergelijke wijze beet en maakte zoo zeer voordeelige zaken. Het hof heeft hem de gelegen heid geschonken om nog meer dergelijke bedriegerijen te bedenken door hem te veroordcelen tot negen jaren en negen maanden gevangenisstraf; tien jaren streng politie-toezicht en 10 boeten vau 26 francs. Op de Exposition universelle d' economie domes- tique, die te Parijs in het Palais de 1'Industrie van Juni tot 2 December is gehouden, kreeg de Maatschappij voor den werkenden stand te Amsterdam het groote eeredi ploma de Maatschappij tot bevordering van bouwkunst te Amsterdam de gouden en de heer J. H. Leliman, mede te Amsterdam, de groote zilveren eerepenningde eerste als waardeering voor haar streven, de tweede voor de tentoonstelling van een compleet exemplaar harer boek- en plaatwerken, en de laatste voor zijne ontwerpen van arbeiderswoningenin het bijzonder voor de vereeniging Salerno ontworpen of gebouwd. Uit de Royal Adelaide, Maandag avond der vorige week op de Chesil-bank niet ver van Portland, gestrand is een groot aantal vaten sterken drank aangespoeldwaarvan cle volksmenigte, die op het strand bijeengekomen was, zich onmiddellijk heeft meester gemaakt; onder dagteekening van Woensdag wordt dienaangaande uit Portland het volgende aan the Times geschreven„Nog steeds duurt op het strand, waar de Royal Adelaide vergaan ishet drinken en plundereu voort. Verscheidene personendaaronder een knaap, zijn op het strand dood gevondenzij waren aan overmatig gebruik van sterken drank omgekomen. Twee mannen zija gisteren avond in het Passantenhuis te Portland gebrachtdie ten gevolge van onmatigheid, in een hopeloozen toestand verkeerdeneen hunner is spoedig na de opname overleden. Verscheidene welge stelde lieden zijn in het bezit gevonden van gestolen gooderenwelke van het schip afkomstig waren en zullen vervolgd worden." De heer von Forckenbeckvoorzitter van het Pruisische huis van afgevaardigden is een hartstochte lijk liefhebber van een snuifje vooral tijdens de discus- siè'n. Zijn snuifdoos gebruikt hij dan niet. Hij heeft dan vóór zich op tafel een vel papierwaarop een hoop snuif ligt, die hij in eene langdurige zitting wel eens geheel verbruikt. Verleden Dinsdag zag men op de plaats waar anders het vel papier lag eene prachtige geëmail leerde schaalmet het opschriftAan den geachten voorzitterden heer von Forckenbeckter gedachtenis aan de zitting van 1872. De secretarissen van het huis van afgevaardigden." De heer von Forckenbeck heeft deze snuif-schaal in dank aangenomen. Op de tentoonstelling te Weenen zal door deVer- eenigde staten van Amerika een modelschool gezonden worden, onderwijzers en leerlingen, met een volledig materieel, waarin al de vorderingen van 'tvolksonder wijs, zoover als ze tot nu toe verwezenlijkt zijn, wor den vertegenwoordigd. Den 10en November jl. is door het gerechtshof te St. Petersburg vonnis geveld in de geruchtmakende zaak van den Grieksehen prins Michel de Lusignan, beschuldigd van aan de wisselbank te St. Petersburg valsche wissels ter betaling te hebben aangeboden. Tot de getuigen behoorde ook de vader van den beschul digde, prins Louis de Lusignan, officier der huzaren in Russischen dienst, die o. a. verklaarde, dat lnj prins van koninklijke bloede wasin rechte lijn afstamde van de koningen van Cyprus eD Jeruzalem en dat bij van zijn vader een vermogen van 40 millioen roebels had. geërfd, doch dat vermogen had hij in 1828 teConstan- tinopel verloren. De president bevestigde de waarheid van deze verklaringen en deelde mede, dat de door den getuige overgelegde papieren met onbetwistbare zekerheid aantoonden, dat hij in rechte lijn van de koningen van Cyprus, Jeruzalem en Armenië afstamt^ en dat een van zijne voorvaderen den titel droeg van „beschermer van het heilige graf"; dat verder bleek, dat de vader van prins Louis aan zijn zoon een for tuin van eeoige millioenen had vermaakt, bestaande in ducaten, piasters en andere gouden muntstukken en o. a. een som van 480,000 Hollandsche ducaten. Het testament was geteekend door verscheidene Grieksche bisschoppen en priesters. Het geld was toen gedepo neerd bij den metropolitaan van Constantinopel. Uit het getuigenverhoor bleek verder, dat Prins Louis in 1828 in Russischen dienst trad, zonder evenwel Rus sisch onderdaan te wordea; in 1848 kwam hij met zijn zoon te St. Petersburg, waar laatstgenoemde de uni versiteit bezocht. Hij en zijn zoon bevonden zich dik wijls in geldverlegenheid en in een oogenblik van groo- ten nood had zijn zoon een valschen naam, Gorsky, aangenomen en daaronder valsche wissels bij de bank aangeboden. De jury sprak de schuldigverklaring uit, doch onder aanneming van verzachtende omstandighe den. Het gerechtshof veroordeelde „prins Michel de Lusignan, voerende den titel van koning van Cyprus Jeruzalem en Armenië, Grieksek onderdaan, tot verlies van al zijne burgerlijke rechten en tot ballingschap naar de provincie Jénisseïsk." Deze uitspraak moet echter nog door den czaav werden bevestigd. Den 19cn September heeft te Tien-Tsin in de pro vincie Chili weer een daad van vijandelijkheid van de Chineezen tegenover de Europeanen plaats gehad. Eenige Chineezen met ongunstig voorkomen kwamen vergun ning vragen om de oude Fransche kathedraal aldaar te mogen zien, en toen dit werd geweigerd kwamen zij, ten getale van 50 man, terug; een nieuw verzoek, werd opnieuw geweigerd. Zij forceerden de deuren, drongen in de kerk door en begonnen een rondedans bij de graftombe voor dein 1870vermoorddeFranschen terwijl zij herhaaldelijk den kreet aanhieven: „dood aan de Christenen!" Na een half uur verwijderden" zij zich, doch kwamen weldra weder aaazienlijk versterkt terug om tot het vallen van den avond bij de graven te dansen. De mandarin die voor de schennis der graven aansprakelijk is gesteld was juist afwezig; hij en eenige andere personen zijn reeds gestratt. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging vanden len dezer: D. Peeman, jm. 25 j. met C. van Oirschot, jd. 27 j. (Van 23—30 November.) Vlissingen. GehuwdA. Kilpjm. 27 j. met M. M. de Kinder jd. 24 j. Bevallen: J. Sitnonse, geb. Gilde, z. J. T. M. Hol- lem, geb. van Reusel, z. N. Pauli, geb. Fritz, z. C. G. Kole, geb. van de Ree, z. AL M. Ilaas, geb. Lewijt, z. A. Schepers, geb. Goetgeluk, z. C. A. van Huizengeb. Fleursd. (levenloos.) Overleden: K. Jasperse, jd. 24 j. J. Steevense, z. 2 w. C. M. de Groote, d. 12 w. Goes. BevallenM. Burgsgeb. van de Ratelaar, z. P. J. Visser, geb. Logmans, d. A. Rottier, geb. Traasd. Overleden: AL Boshoft', jd. 48 j. J. Goeman, vrouw van A. de Nooijer, 44 j. J. v. d. Dorpel, z. 7 w.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2