komen. In pijnlijke stilte verging de tijd, welke tus- schen de stemming en het bekend maken van het resul taat verliep. Met daverend gejuich werd de overwinning der regeering door de linkerzijde begroet. De cijfers, welke wij Zaterdag mededeelden, waren niet volkomen juist. De meerderheid der regeering was 37 stemmen 372 en niet 370 stemden voor, 335 en niet 334stemden tegen de conclusie der regeering. Behalve de 17 leden dei- kamer, die met verlof afwezig zijn, namen 7 andere leden geen deel aan de stemming, waaronder de her tog van Aumale en de prins van Joinville, van wie men trouwens niet vergen kan dat zij vöor de repu bliek zouden stemmen. Daartegen konden zij evenmin hunne stem uitbrengen, omdat zij door hun woord aan Thiers gebonden zijn niets tegen de feitelijke regeering van Frankrijk te zullen ondernemen. Thiers en de mi nisters, die tevens leden der kamer zijn, namen aan de stemming deel en stemden natuurlijk allen voor. Hoewel de zitting van Vrijdag buitengewoon kalm was, ver dient het toch de aandacht dat de gewone interrupties niet gemist werden. Zelfs Thiers en zijne ministers vielen den heer Ernoul herhaaldelijk in derede. Ter vervanging van den minister Victor Lefranc worden de heeren Casimir Périer en Martel genoemd. Deze laatste, vice-president der kamer en lid van het rechter-cenirumheeft zich in de commissie-de Kerdrel zonder omwegen voor de regeering van Thiers verklaard en Dinsdag het voorstel tot verdaging der discussie tot Donderdag gedaan, hetwelk door de regeering en de linkerzijde gesteund werd en met slechts 24 stemmen meerderheid werd aangenomen. Voor de vacante porte feuille van publieke werken wordt de nieuwe voorzitter van het linker-centrumde heer Ricardgenoemd. Blijkens telegram uit Berlijn heeft koning Wilhelm gisteren het besluit tot benoeming van 25 nieuwe leden van het heerenhuis geteekend. Daaronder komen eenige hooge ambtenaren, generaals, bankiers en grondeigenaars voor. Het gerucht noemde Zaterdag o. a. den heer von Balan, secretaris van staat aan de rijkskanselarij, den bankier Bleichroeder, den heer Betbmann-IIollweg en anderen. Waarschijnlijk zal de teleurstelling in liberale kringen over dezen halven maatregel zeer groot wezen doch de Pruisische liberalen plegen zich gewoonlijk zeer spoedig over zoo iets heên te zetten en opnieuw de hoop op eene volgende gelegenheid te vestigen, welke hun natuurlijk weder nieuwe teleurstellingen baart. Gewoonlijk weten zij zeer goed wat zij wenschen, doch omdat zij toch eenraa .1 niet meer van deze regee ring kunnen verkrijgen, stellen zij zich met het mindere tevreden. Dat deze regeering plaats maakt voor eene anderedie meer in overeenstemming is met den volks- weDSch, is iets dat nauwelijks bij hen opkomt. Dat het conservatieve /^>i-i?r-ministerie van 1862 zóóveel geeft, overtreft reeds hunne stoutste verwachtingen en onder den indruk dezer verbazing vergeten zij hunne wenschen. De verwachtingen der Neue freie Pressewelk e dit blad zelfs tegenover officieuse organen staande hield, dat de hervorming der kieswet Donderdag een onder werp van discussie in den ministerraad uitmaakte, welke onder voorzitterschap des keizers gehouden werd, zijn niet beschaamd. De te Weenen verschijnende Deutsche Zeitung verzekert dat de keizer het ontwerp van den minister von Lasser heeft goedgekeurd. Het vermoeden van de Presse omtrent het ontslag van den heer Lonyay met of zonder zijn ministerie is ook bevestigd. Zater dag heeft de Hongaarsche minister-president zijn ont slag aan den keizer aangeboden. Zaterdag heeft het Spaansche ministerie-Zorilla een schitterend succes behaald. Met 67 tigen 19 stemmen nam de senaat de wet tot het stichten der hypotheek bank en het sluiten eener nieuwe leening aan. Men verwacht dat die leening tegen den 15en dezer maand zal uitgeschreven worden. Gelukt deze financieele operatie, waaraan weinig twijfel bestaat, dan komt der radicale regeeriug de eer toe Spanje's geruïneerde financiën weder op solieden voet geregeld te hebben. Uit New-York wordt gemeld dat de ongelukkige democratische candidaat voor den presidentszetel der Vereenigde staten, Horace Greeley, Vrijdag na een kortstondige ziekte is overleden. Varia uit het buitenland, Duitschland. De parlementaire crisis in Pruisen heeft thans plaats gemaakt voor een ministerieele crisis, althans zoo beweren de officieuse en regeeringsgezinde bladen. „Intusschen weet men zegt de Kö'nische Zeitung dat Pruisische minister-crisissen gewoonlijk zeer kalm afloopen." Van verandering of wijziging van het kabinet schijnt dan ook geen sprake te zijn. De geheele zaak is deze: de minister von Eulenburg wil 40 a 50 nieuwe pairs benoemd zien en wordt daarin gesteund door de heeren Camphausen, Falk en Leonhardt, terwijl von Roon, von Selchow en von Itzenpütz den Pairsschub zooveel mogelijk beperkt en liefst in het geheel niet zouden willen zie/i. Naar men verwacht, zal de keizer den knoop doorhakken en hoogstens 25 nieuwe leden voor het heerenhuis benoemen. ïn de gevolgen is deze zaak van groot belang. Voor de aanneming der Kreisordnung schijnt dit aantal meer dan vol dj en de te wezen; het geeft echter geen waarborg voor de goed keuring der wetten, welke de heer Falk tot beteuge ling der katholieke geestelijkheid achtereenvolgens aan den landdag zal indienen, en voor eene hervorming van het heerenhuis, welke de officieuse bladen met zooveel ophef aankondigden en welke ook door von Bismarclc ten sterkste gewenscbt moet worden, is deze Pairsschub volmaakt ontoereikend. De benoeming van den president der Pruisische kamer von Forckenbeck, burgemeester van Breslau, tot lid van het heerenhuis zal waarschijnlijk eerst tegen Paschen door den koning bevestigd worden. Als aan staand voorzitter der kamer noemt men von Benning- sen, een der leiders der oppositie tijdens het conflict tusschen regeering en kamer. Tegen morgen zijn de beraadslagingen over het budget voor 1873 aan de orde gesteld. De conferentie over de sociale quaestie heeft Zaterdag hare laatste zitting gehouden. De leden der balie te München hebben een comité uit hun midden gekozen, om onderzoek te doen in hoeverre de beschul digingen tegen enkele collega's waarheid bevatten, dat zij bij de zaak van Adèle Spitzeder betrokken zijn. Engeland. Vrijdag kwamen de eigenaars der steen kolenmijnen van Montmouthshire en Zuid-Wallis in eene bijeenkomst overeenom de loouen hunner arbeiders met 10 pet. te verminderen ingaande den lcn Januari a. Dins dag te voren namen de eigenaars der ijzersmelterijen een dergelijk besluit. De vergadering beschouwde de duurte van steenkolen en ijzer als de voornaamste reden voor de verhooging der prijzen van alle levensmiddelen en nam dezen maatregel om goedkooper te kunnen leveren. Men verwacht echter dientengevolge eene strike cp groote schaal. The Manchester Examiner deelt omtrent de reeds vroeger beweerde overgang van Gladstone tot de katholieke kerk het volgende mede. Zeker orthodox predi kant had in een openbare lezing dit oude sprookje weder eens opgerakeld. Een liberaal Arthur Maw zond een verslag dezer redevoering aan Gladstone, met ver zoek dit beweren te logenstraffen. De heer Cavendish antwoordde echter namens den premierdat dit verhaal reeds lang gelogenstraft was en hij geen kans zag de lichtgeloovigheid van hen te verbeterendie gewoon zijn dergelijke geruchten voor goede munt op te nemen. Vrijdag werd in de Poolsche kapel, Gower-street te Londende 42c gedenkdag herdacht van den Poolschen opstand van 1830/31. De lijkmis voor de slachtoffers werd gelezen door den heer Podolski. The Pall Mall Gazette zegt dat de belangstelling voor het lot van John Franklin in de Noordpoolzee weder verlevendigd is door de vondst van een menschel ijk skelet door den Amerikaan Hale op een zijner onderzoekingsreizen. Het geraamte is geheel ongeschonden bewaard gebleven, is 5 voet 8 duim lang en heeft een der kiezen met goud gevuld, waaruit men afleidt dat 't het geraamte van een der chefs van de onderneming is. Vrijdag is onder voorzitterschap van den lord-mayor in eene bijeenkomst in het Mansion-house een comité gevormd tot ondersteuning der noodlijdenden door deu water vloed in Italië. De lord-mayor zeide dat niet minder dan 80,000 menschen door die ramp van huis en have beroofd waren. Eene som van 3000 pond sterling is terstond naar Italië gezonden. Koningin Victoria gaf voor dit doel 400 pond sterling. Frankrijk. Niettegenstaande den regen waren de straten te Versailles Vrijdag nog meer bevolkt dan Donderdag. De Rue des Réservoirstegenover het theater waarin de nationale vergadering bijeenkomt, was zwart van menschen. Het gedrang voor het gebouw was zóo sterk dat de schildwachten van de bajonet moes ten gebruik maken. Reeds twee uren vóór de opening der zitting was geen plaats op de publieke tribunes meer open. Ook te Parijs was de opgewondenheid groot. Toen de avond inviel en nog niets omtrent den afloop bekend was, werd de menigte op de boulevards onrustig. Die heimelijke angst maakte voor duizenden bravo's en Vive Thiers'. Vive la répnblique! plaats toen de overwinning der regeering vernomen was. Honderden wachtten aan het station St. Lazare de aankomst van den trein uit Versailles af en ontvingen de afgevaardigden der lin kerzijde met levendige toejuichingen. Le Temps geeft de volgende statistiek: Van de leden der kamer, die in Februari 1871 gekozen werden, stemden Viijdag 257 voor en 320 tegen de regeering; van de leden die sedert de eerste aanvullingsverkiezin gen, 2 Juli 1871, zitting namen, stemden daarentegen 115 voor en slechts 15 tegen de regeering. Deze sta tistiek is leerrijk voor de onverzoenlijke monarchalen. Veertien der vijftien leden van de commissie advi- seeren tegen de inwilliging van het verzoek van het openbaar ministerie om den afgevaardigde Carré- Kérisouët, die den heer Appleton in een duel doodelijk verwondde, te vervolgen. De commissie der ver zoekschriften heeft eene gunstige conclusie genomen omtrent het verzoekschrift van prins Napoleon betref fende zijne willekeurige uitzetting. brelti&mnm Heden voormiddag is Vlissingen gepasseerd de nieuwe Belgische stoomboot „Steinman", gezagvoerder P.Knud- sen, van New-York, naar Antwerpen bestemd, hebbende 10 dagen geleden buiten het Engelscbe kanaal aan boord overgenomen de bemanning van een in zinkenden staat verkeerend Noordsch barkschip, hetwelk van New- York naar Palmouth bestemd was om orders. Nadere bijzonderheden zijn onbekend. Jl. Dinsdag is de visscherspink van mejutvrouw Mooijman, uit Scheveningen, nabij Döwestof met de ge heel e bemanning vergaan. ^anöctsbrricfjtén. GRAANMARKTEN ENZ. Amsterdam, 2 December. Raapolie op zes weken f 51*. Lijnolie op zes weken 49*. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 2 December 1872. Nederland. "Certific. "Werkelijke schuld. 2* pet. 54-}-* "dito dito dito 3 64^- "dito dito dito 4 86* "Aand. Handelmaatschappij 4* 135* "dito exploitatie Ned. staatssp 117 België. *Certificaten bij R jthschild 2* Frankrijk. "'Inschrijvingen3 49* *dito5 78* Rusland. "Obligation 1798/1816 5 98* "Certific. adii. Hamburg 5 74 "dito Hope &C°. 1855, 6e serie 5 86* "Gert. f 1000 1864 5 „97* "dito f 1000 18665 97* "Loten 18665 „247 "Oblig. Hope Leening 1860 4.j- 89|- "Certific. dito4 „73 "InsJript. Stioglitz C°. 2.' a 4 L. 4 75* "Obligatiën 1867— 69. 4 "Certificaten6 „48* "Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 230 "Oblig. ilito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 93* dito dito Jelez Orel 5 93* dito dito Charkow Azow. 5 91* Polen. *Schatkis:obligatiën 4 „72* Oostenrijk. "Oblig.metall.in zilver Jan./Juli. 5 63** "dito dito April/Oct. 5 64* "dito in papier Mei/Nov. 5 60-jV "dito dito Febr./Aug. 5 60 Italië. Leening 18615 Spanje. "Obligatiën.Buitenl. 186771. 3 28* dito Binnenlandsche 3 „25 Portugal. "Obl. 1856—69 3 41-& Turkije. dito (binnenl.) .5 51** Egypte. Obl. 18687 „90* Amerika. "Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 "dito dito dito (1904) 5 95* "dito dito dito (1882) 6 98*V "dito dito ilito (1885) 6 99* "Obl. Illinois7 "dito dito Redemtion. .6 Obl.Atl.Gr. W. Spv/. Ohiosec. (7p) dito dito gecon: olideerae .7 dito dito debentures. 8 Obl. S t. Paul &Pac.Spw.le sec. 7 dito dito dito 2e sec. 7 „64* dito dito 1869 dito 7 64* Brazilië. "Obl. 18634* 87* "dito 18655 95* Mexico. dito 18513 „16* Grenada. dito afgestempeld 6 20* Venezuela, dito3 9* Ecuador. dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam, 29 November. Metall. f 22.90; Dito zil ver f 24.60; Dito Eng. per f 12.02*; Eng. Russen ver f Eng. Portugal per t f 12.02*; Fransche f 56Belg. f 56*Pruis, f 35*Harnb. Russen f 31* Russen in Z. R. f 32* Pools, in Fl. f Napelsche fSpaansche piaster fSpaansch in francs f Amerikaansche dollars f 2.43*; papier f 2.15*. ttourrtcntiên. Bevallen van eene Dochter A. A. SNOUCK HUR- GRONJE, Hesselink. Breda, 30 November 1872. Heden beviel door Gods goedheid van een welge schapen zoon A. VAN MOURIK, echtgenoote van Middelburg, J. J. DIKKENBERG, 1 December 1872. Koekbakker. Op den 29en November 1872 overleed te Arnhem onze geliefde moeder en behuwdmoeder ANNA HER- BERTHA ENGELEN, weduwe Mr. Nicolaas van de Wall, in leven Raadsheer in het Provinciaal Gerechts^ hof van Gelderland. W. MACALESTER LOUP. I. J. S. A. MACALESTER LOUP, Middelburg. van de Wall.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3