bescherming te nemen, of het land gaf, ondanks den dubbelen druk van priesters en regeering, de meerder heid aan de liberalen. In 1857 hebben de gemeenteraadsverkiezingen de liberalen aan het bewind gebracht; in 1872 hebben zij nog wel niet meer uitgewerkt dan dat zij het kabinet Malou- de Theux aan hot wankelen brachten, maar ook hunne partij is zoo goed als verloren. Welnu, wanneer men in een land op zulke feiten van waren liberalen geest kan wijzen, dan is het volmaakt onnoodig om zich als Jeremia op de beweerde ruïnen te plaatsen van zijn land, dat integendeel ondubbel zinnige levensteekenen geeft en dat ter zijner ure, even als bimson onder de Philistijnen, zijne ketenen zal weten te breken en zich bevrijden zal van hen, die op nieuw in de fouten van vroegere eeuwen willen ver vallen. Er zijn nog vele andere zwakke punten in het al te pessimistisch stuk van den heer de Lavaleye, want niet het jezuïetisme alleen is het, waaronder het land lijdt. Ook de liberale partij heeft vele fouten begaan, vooral sedert 1857. Doch wat daarvan ook zijer bestaat niet de minste reden om ook maar éen oogenblik te vreezen dat België aan die' kwalen ten onder zal gaan. Neenin plaats van als afschrikkend voorbeeld te dienenzooals de heer de Lavage aan het profetisch slot van zijn artikel vreest, koester ik de zekere verwachting, dat België binnen zeer korten tijd zijne vorige plaats weder zal innemen en door geheel Europa als een gezegend plekje gronds beschouwd zal worden, waar de vrijheid ge paard met de achting der burgers onderling bloeien en steunen zal op den eerbied van alle partijen voor de wet. Le Figaro verzekert dat de Bonapartistische afgevaar digden in eene bijeenkomst onder voorzitterschap van Rouher Woensdag besloten Thebbeir:svoor de conclusie van dén heer Batbi,e.;te stepimen.-^^L'4veak7qatipnal schrijft het besluit: van Thiers, om zelfs met de geringde meerderheid aan het bestuur te blijvenhieraan toe dat de toezending der honderden adressen van adh'aesie, welke hij nog dagelijks ontvangt, höm de overtuiging schenken, dat de meerderheid der kamer niet due van het land.is. Duitschland. De keizer is Woensdag avond van de jacht te Berlijn teruggekeerd en zou eergisteren een besluit omtrent den Pairsschvb nemen. Het aantal .nieuwe leden van bet heerenkuis wordt op ongeveer 40 geschat. Het heerenhuis telt nu feéds'28^ leden en heeft sipclfts 208 plaatsen in zijn zittingszaal. Er zullen derhalve velen moeten wegblijven, wil men geené moeilijkheden ondervinden. De kroonprins neemt" langzamerhand in beterschap toe. Per brief heeft hij eenige ledeq der kamer opgedragen om onder zijn voorzitterschap, een comité ten behoeve van de noodlijdenden aan de Oostzee kusten te vormen. Heden zal dit comité te Berlyn vppr de eerste maal vergaderen. Men verneemt dat de koning" dc keuze van von Forckenbeck voor het heerenhuis nog niet bevestigd heeft en dat dit niet vóór het einde dezer zitting zal plaats hebben. De kamer van afgevaardig den behoudt dus haren voorzitter nog voorloopig. In het ministerie van eeredienst is thans het ontwerp rege lende de gevolgen van het uittreden uit de kerk gereed. Over de wet op het burgerlijk huwelijk is nog altijd niet door het ministerie beraadslaagd. Men verwacht dat Woensdag de beraadslagingen over de Kreisordnung in bet heerenhuis een aanvang zullen nemen. Varia uit het buitenland. Engeland. De oud-minister Disraeli zal op 18 De cember te Glasgow geïnstalleerd worden als lord-rector der universiteit. Hij heeft elke openbare bijeenkomst tot het behandelen der politiek onvoorwaardelijk afge wezen. Woensdag namiddag werd echter eene meeting gehouden, teneinde over het plan te beraadslagen om een niet-politiek banket aan den heer Disraeli aan te bieden. Hoewel liberalen en conservatieven bijna gelijkelijk vertegenwoordigd warenwerd dit voorstel met accla matie aangenomen, nadat de voorzitter als zijne meening had te kennen gegeven, dat hoeveel eenige aanwezigen ook met den heer Disraeli op politiek gebied mochten verschil len zij toch zeker zijn geniezijne talenten en zijne litterarische gaven waardeeren zouden. Een comité werd benoemdwaarvan het oudste liberale lid van het parlement voor Glasgow, de heer Dalglisk tot voorzitter werd gekozen. De Borough and County Liberal Asso ciation te Liverpool heeft besloten om tijdens het bezoek, dat de heer Gladstone in December aan deze stad zal bren gen, den premier officieel de verzekering te geven van het vertrouwen der Liverpoolsche liberalen in zijn politiek beleid. Eene deputatie zal zich naar den minister begeven om hem te vragen, welken vorm van demon stratie hij wenscht aan te nemen. Aan do zijdefabri- kanten te Coventry, die voor hun handel niet afkeerig zijn van beschermende rechten, heeft John Bright een brief geschreven, waarin hij het nieuwe Fransch-Engelsche tractaat verdedigt. Onder de gegeven omstandigheden geeft het Engeland het voordeel dat een maximum der Fransche invoerrechten bepaald is en dat zijne rechten in enkele opzichten verminderd zijn. De verhooging der tarie ven is een fout van Frankrijk, Engeland echter is niet achteruitgegaan, want het verhoogt de zijne niet. Kolonel Henderson heeft ten aanzien van eenige ontslagen politie-agenten gehoor gegeven aan hunne adressen, waarin zij hun stap zeiden te berouwen en opnieuw plaatsing verzochten. Allen worden echter eene klasse lager gesteld dan waarin zij vroeger dienden en de agenten der laagste klasse zullen éene week loon missen en onderaan op de bevorderingslijst geplaatst worden. The London Gazette bevat een besluit der koningin, waarbij de opening der zitting van bet parlement op 6 Februari a. wordt vastgesteld. Frankrijk. In de commissie voor de verzoek schriften heeft de minister Lefranc ophelderingen gege ven over de uitzetting van prins Napoleon. De regeering, zeide hij, kon niet anders handelen bij afwezigheid der kamerte meer omdat zij wist dat een Bonapartistische samenzwering op 't getouw gezet werd. De regeering hield zich dan ook zeer bezig met de quaestie of het niet wenscbelijlc ware een speciale verbanningswet der familie Bonaparte uit te vaardigen. Eergisteren is de heer Rouher door de commissie gehoord. La Patrie meldt dat de heer Pouyer-Quertier uit Italië en Oostenrijk is teruggekeerd, waarheen hij zich begeven had met het doel om beide regeeringen over een herziening van het handelstractaat te polsen. Het blad verzekert dat de wijze waarop de oud-minister de vrager zijner vrien den beantwoordde, doen vermoeden dat noch Oostenrijk noch Italië genegen zijn in de concessiën toe te stemmen, welke door Engeland aan Frankrijk zijn toegestaan. ikjptnsïtttjQeit. Volgens een telegram uit New-York is het stoomschip Carolina van Baltimore naar Queenstown, den 14cn ver gaan al de opvarenden zijn gered. fi)att!ï£l$bmd}tra. GRAANMARXTE N ENZ. Middelburg, 30 November. Raapolie 46. Patentolie 48. Lijnolie f 40. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 30 November 1872. Nederland. ♦Certific. "Werkelijke schuld. 2} pet. 54 ♦dito dito dito 3 64$ ♦dito dito dito .4 86$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 136 ♦dito exploitatie Ned. staatssp 117 België. ♦Certificaten bij Rjthschild 2$ 61$ Frankrijk, inschrijvingen3 ♦dito5 Rusland. *Obligatiên 1798/1816 5 ♦Certific. adm. Hamburg 5 74 ♦dito Hope C°. 18556C serie 5 86 ♦Cert. 1000 1864 5 97$ ♦dito f 1000 18665 „971 Toten 18665 *ObIig. Hopepv,CJ. Leening 1860 4£ 89$ *Certific. dito4 *Inseript.Stic.glitz&C°.2ia4L. 4 ♦Obligatiën 186769. 4 75$ ♦Certificaten6 48$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 230 ♦Oblig. viito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 93$ dito dito Jelez Orel .5 dito dito Charkow Azow. 5 Polen. *Schatkisobligatiën 4 72$ Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilverJan./Juli. 5 64^ ♦dito" dito April/Oct. 5 64-fti *dito in papier Mei/Nov. 5 61$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 601 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën. Buitenl. 186771. 3 29$ dito Binnenlandsche 3 25$^ Portugal. '•'Obl. 185669 3 41$ Turkije. dito (binnenl.) .5 „51$$ Egypte. Obl. 1868 7 90$ Amerika. *Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 95 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98$ ♦dito dito dito (1885) 6 991 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Red smtion.6 „85 Obl.Atl.Gr.W.Spv,r.Ohiosec.(7p) 78 dito dito gecom olideerae .7 dito dito debentures. 8 Obl.St.Paul&Pae.Spw.lcsec. 7 dito dito dito 2esec. 7 651 dito dito 1869 dito 7 Brazilië. ♦Obl. 18634$ ♦dito 1865 .5 95$ Mexico. dito 18513 15$ Grenada. dito afgestempeld 6 21$ Venezuela, dito3 Ecuador, dito1

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 5