r 286. MIDDELBURGSCHE laandag 1872. COURANT. 2 December. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tB Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco ie f 3.50. Middelburg 30 November. Voor de verkiezing van een raadslid te Zierikzee bij herstemming tusschen de heeren W. J. S. J. Blom en W. A. Ochtman hebben 314 van de 440 kiezers hun stembriefje ingeleverd. Bij de opening op heden bleek, dat op den beer Blom waren uitgebracht 174 en op den heer Ochtman 137 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. De vereeniging Gemeentebelang, te Goes, heeft een adres aan den gemeenteraad ontworpen en vastgesteld', naar aanleiding van de vele gebreken die nog aan de hefiing van den hoofdelijken omslag kleven. Inzonder heid wordt het systeem om de ingezetenen aan te slaan beneden hun vermoedelijk inkomen door velen als een minder juiste basis voor die belasting-heffing beschouwd, wijl daardoor iedere reclamatie als 'tware onmogelijk wordt. Ter tegemoetkoming aan deze en andere aan merkingen wordt bij het adres den raad in overweging gegeven, de grondslagen waarop de hoofdelijke omshig geheven wordt te herzien en onder die grondslagen voortaan op te nemen: aanslag zooveel mogelijk naar het juiste inkomen met inachtneming vau ieders draag kracht, eigen aangifte en openbaarmaking van de lijst der aangeslagenen. De] Staats-courant van heden bevat de wetten van den 15cn dezer, houdende vaststelling der begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1873 (Hoofd stuk II: Uitgaven in Nederlandsch-Indië), en die hou dende aanwijzing van de middelen en inkomsten ter goedmaking van de uitgaven, begrepen in de begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1873 (Hoofd stuk I: Middelen en inkomsten in Nederland). Uit het dezer dagen verschenen verslag aan den koning van de bevindingen en handelingen van het genees kundig staatstoezicht in het jaar 1871 blijkt o. a. dat de sterfte in 1871 aanzienlijk hcoger was dan in 1870, tengevolge van de epidemie van pokken, die zich over het geheele rijk verbreidde en 15787 sterfgevallen ver oorzaakte. Er stierf éen inwoner van 31.78; in 1870 was slechts éen van 36.49 inwoners gestorven. In het geheele rijk zijn in 1871bij eene bevolking van 3,632,237, met levenloos aangegevenen114,284 gestorven. Terwijl in de vier jaren 18661869 in het rijk 2148 personen aan pokken zijn gestorvenbezweken daaraan in de jaren 1870 en 1871 niet minder dan 16493 per sonen. De meeste sterfgevallen aan deze ziekte hadden plaats in Zuid-Holland; daarop volgden Noord-Holland, Utrecht, Noord-Brabant, Gelderland, Overijsel, Groningen, Lim burg, Zeeland, Drenthe en Friesland. In reden tot de bevolking was de pokkensterfte het grootst in Utrecht, daarna in Zuid-Holland, Noord- Holland, Noord-Brabant, Groningen, Gelderland, Over ijsel, Drenthe, Zeeland, Limburg en Friesland. In het rijk stierf éen inwoner op elk 230tal aan pokken, dat is iets minder dan pet. Dat de sterfte aan pokken in Friesland (0.2 sterfge vallen op de 1000 inwoners) zoo gering was wordt voornamelijk toegeschreven aan de vaccinatie die aldaar op groote schaal en zeer systematisch plaats had. Roodvonk, waaraan 662 lijders bezweken, bracht grooter sterfte teweeg dan gemiddeld in de 5 vooraf gaande jaren het geval was. De sterfte aan mazelen was 1236, dus ongeveer gelijk aan, doch iets lager dan de gemiddelde sterfte aan die ziekte in de voorafgaande 5 jaren. In de provinciën, waar in 1870 vele sterfge vallen aan die ziekte waren voorgekomen, nam men er in 1871 weinige waar en omgekeerd. De sterfte aan typhus was 3084dus veel geringer dan in 1870, toen 3438 typhuslijders stierven, en ver beneden het gemiddelde in de vijf vorige jaren. De invloed dier ziekte op de sterfte was het grootst in Drenthe, daarna in Noord-Holland, Noord-Brabant, Over ijsel, Zeeland, Gelderland, Groningen, Limburg, Zuid- Holland, Utrecht en Friesland. In reden tot de bevolking staat Noord-Holland ten opzichte van de typhussterfte weder het ongunstigst aangeteekend. Met uitzondering van Gelderland, Utrecht, Overijsel, Groningen en Drenthe, bleef overal het cijfer der sterfte aan kwaadaardige keelziekte beneden het gemiddelde over de 5 voorgaande jaren. De sterfte aan die ziekte bedroeg in 1871 in het rijk 548, waarvan 145 in Gel derland. Group veroorzaakte 1133 sterfgevallen tegen 1336 in 1870. Ook kinkhoest gaf minder sterfte dan in 1870. Aan die ziekte stierven 1045 lijders tegen 1139 in 1870. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan J. H. L. de Haas, kunstschilder, tijdelijk te Brussel woonachtig, tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van Leopold van Belgiëhem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. consulaten. Benoemd tot Nederlandsch consul te Inhainbanevoor de Portugeesehe bezittingen ter kust van Mozambique, H. Kurz. leger. Verlengd vooralen tijd van éen jaar het tijdvak van drie jaren, waarvoor bij koninklijk besluit van den 8cn October 1870, aan den officier van gezondheid le klasse P. J. A. Sluys, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, vergunning is verleend zich in Japanschen militairen dienst te begeven onder de bij laatstgemeld besluit gestelde voorwaarden. ONDEB/WIJS. In de laatst gehouden zitting van den gemeen teraad van Aardenburg is het traktement van den hoofdonderwijzer verhoogd met f 200. Dat van de 3 hulponderwijzers werd reeds vroeger verhoogd met. f 50. Benoemd tot leeraar in het boekhouden aan de hoo- gere burgerschool voor jongens te Rotterdam de heer F. N. van Rijn privaat onderwijzer en boekhandelaar aldaar. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Chris telijk gereformeerde gemeente te Grand-Rapids (Noord- Amerika) door den heer A. Littooy, predikant alhier. MARINE EN LEGER. De officier van administratie 1° klasse K. J. Adam?, behoorende tot de rol van Zr. Ms. transportschip met stoom vermogen Javawordt met den 10en December a. op nouactiviteit gesteld, terwijl, met den llen daaraan volgende, aan boord van gemeld transportschip wordt geplaatst de officier van administratie 1° klasse A. J. M. Huart. De luitenant ter zee 2e klasse H. van den Pauvert, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en den 23en dezer van daar in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Staats-cour KOLONIËN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den llcn October.) civiel departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, de griffier bij den landraad te Salatiga J. Th. E. Jorissen en de klerk op het adsistent-residentiekantoor te Sitoebondo R. F. van Affelen van Saemsfoort. Benoemd: met ingang van 1 Januari 1873, tot commies op het bureau van den gouverneur van Suma tra's Westkust, de ambtenaar op nonactiviteit L. F. de Morsain. departement van oorlog. Ontslagen: eervol, uit Zr. M9. militairen dienst, met behoud van recht op pensioen, de majoor der infanterie J. J. G. Hennequin. Bevorderd: bij bet wapen der infanterie, tot kapi tein, de lc luitenant J. II. Thiemc; tot len luitenant, de 2C luitenant G. M. Burgerhoudt. departement van marine. Benoemd: bij de gouvernements-marine, tot len stuurmande 2C stuurman A. B. W. Busser; tot 2cn stuurman, de 3e stuurman D. van Batenburg. (Javasche courant van den 15cn October.) Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den controleur 2° klasse bij de landelijke inkomsten en cultures J. W. M. van der Palm. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioende le commies bij het departement der burgerlijke openbare werken G. F. H. Watson; op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de klerk op het residentiekantoor te Menado F. Massing. Benoemd: tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Sumanap, de 1L' hulponderwijzer aan de openbare derde lagere school te Soerabaija D. G. Sig- mond; tot lcn hulponderwijzer aan de openbare derde lagere school te Soerabaija, de hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Sumanap H. Timmer; tot onder-pakhuismeester bij 's lands algemeene pakhuizen te Samarang, de commies bij die pakhuizen B. C. van den Worm; bij de landelijke inkomsten en cultures,tot controleur 2e klasse, de ambtenaar ter beschikking E. Douwes Dekker; tot ambtenaar ter beschikking, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst J. N. Labaar. Ontslagen: bij de wees- en boedelkamer te Ter- nate, op verzoek] eervol, als lid,F. C. Willemsz, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Benoemd: tot lid J. H. Ruduner, hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school aldaar; tot hulponder wijzer aan de openbare lagere school te Banjoemas H. Colpa, onderwijzer voor den Indischen dienst, onlangs uit Nederland aangekomen. departement van oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapitein-kwartiermeester bij de militaire administratie M. J. Römer. Ontslagen: op verzoek, eervol, uitZr. M'. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapitein der infanterie A. J. M. van Lithop' verzoek, eervol, uit Zr. M\ militairen dienst, de officier van gezondheid 2C klasse H. J. E. Peelen. Geplaatst: infanterie, bij het 12lle bataljon, de kapitein A. S. J. van Resteren, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; bij hetgarnizoens-bataljonvan Palembang en Benkoelen, de 2e luitenant W. J. M. Georges, onlaügs uit Nederland aangekomen, als bestemd voor den dienst hier te lande. Overgeplaatst: bij het 9C bataljon, de le luite nant T. C. V. B. de Steenhuysen, van het 10c bataljon bij het 13e bataljon, de 2C luitenant F. J. H. J. T. van van Teyn, van het 15c bataljon. GEMENGDE BERICHTEN. Het Utrechtsch dagblad deelt mede, det het onge luk op het fort te Honswijk niet aan roekeloosheid is te wijten. Uit het onderzoek, dienaangaande door den kolonel van Exster gedaanis toch gebleken, dat bij het ledigen der granaat geen gebruik is gemaakt van een stalen beitel, welke laatste alleen gebezigd werd om, verwijderd van de plaats waar de ramp gebeurd is, de buizen der geledigde granaten te kloven. Dit kon niet schaden, omdat in die geledigde granaten geen buskruit meer te vinden is. Maandag heeft te Amsterdam een zeer eigenaardige feestviering plaats gehadzooals er zeer waarschijnlijk nog geeD gevierd is. Niet minder dan 43 doofstommen uit AlkmaarGoudaRotterdam en Utrecht hadden zich vereenigd ter herdenking van den geboortedag van den heer Gnyotden oprichter van het gesticht voor doofstommen te Groningen. De Belgische regeering heeft met een te Londen ge vestigde firma een overeenkomst gesloten, waarbij de laatste zieh verbindt een geregelde stoomvaart tusschen Antwerpen en Valparaiso en Buenos-Ayres te onderhou den; in elke der beide lijnen zal maandelijks een pak ketboot van weerszijden afvaren, en de ondernemer zal zich belasten met het vervoer der brievenpakketten,

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1