dusverre predikant te Amsterdamin het groot audito rium der hoogeschoolhet hoogleraarsambt in de god geleerde faculteit aan de Groningsche hoogeschool met het uitspreken eener inaugurale oratie, over „hetkarak ter der onafhankelijke theologie". KERKNIEUW S. De algemeene synodale commissie der Nederduische hervormde kerk heeft aan de tweede kamer ingezonden een breed gemotiveerd adres, gedagteekend 8 November, houdende verzoek: 1° niet te bewilligen in de dooi den minister van financiën voorgestelde vermindering op art. 67 van hoofdstuk VIIder staatsbegrooting voor 1873, en 2° de intrekking van den posttraktementen voor nieuwe standplaatsen verhoogingen of personeele toelagen, hare plaats vervangende(art. 63 van hoofd stuk Vlli der staatsbegrooting voor 1873) niet goed te keuren. KOLONIËN. De uit Nederlandsch Indië aangekomen berichten loopen tot den 17en October. Aan het overzicht van het Nieuw Bataviaasch Han delsblad is het volgende ontleend In de laatste dagen is het nieuws betrekkelijk schaars geweest. Van Deli noch van Makassar zijn berichten ontvangen. Het bericht dat de minister van koloniën een tarief van 6 pet. bij den invoer voorgesteld heeft, is met wel gevallen ontvangen. Daarentegen bestaat weinig reden van tevredenheid over het gerucht, dat de minister niet alleen de spoorwegwet heeft ingetrokken, maar ook de voorgenomen opmetiDgen op Java niet wil doen plaats hebben. Die opnemingen achten wij toch hoog noodig om den aanleg te bespoedigen en concessionarissen een basis te verschaffen, willen zij hunne plannen niet weder op zeer losse gegevens bouwen. Te Ambarawa en omstreken heeft zich weder eene sterke aardbeving, drie dagen achtereen, den 10cn, llcn en 12cn dezer doen gevoelen. Vele gebouwen zijn daardoor gescheurd. De troepen kampeerden in de open lucht. De schade meet echter niet van beteekenis zijn. Het wordt intusschen meer dan tijd naar een ander en beter emplacement voor ons militair kampe ment in Midden-Java om te zien. Het nieuwe onderzoek in de zaak van den voorma- ligen adsistent-resident van Djokja heeft zijne arrestatie ten gevolge gehad. Er loopen ook geruchten over valsche vendu-acceplatiën tot een aanzienlijk bedrag. De Javasche courant van 11 dezer bevat ordonnan tiën, waarbij eene nieuwe instructie en een nieuw tarief van leges voor de weeskamers worden gearresteerd, in werking te brengen met 1 Juli a. Uit de benoeming van een vice-president bij elke weeskamer meenen wij te mogen afleiden, dat nog steeds het voornemen bestaat de boedelkamers op te heffen en met de weeskamers te vereenigen. Bij eene ordonnantie van 8 dezer is een krediet van f 280,000 geopend boven de loopende begrooting, ter aanvulling der 103de onderafdeeling, levensmiddelen, brand- en lichtstoften en fourrages voor het departement van oorlog. Omtrent de veroordeeling van den zendeling de Bode deelt de Locomotief mede, dat de zaak opnieuw onderzocht wordt. De officier van justitie te Soerabaija heeft reeds aan een geneesheer te Samaraug verzocht om een visum repertum van zijne hand. GEMENGDE BERICHTEN. Naar de Goesehe courant verneemt is eergisteren avond de laatste trein van Breda naar Rotterdam bij de brug aan de Moerdijk gederailleerd. Ongelukken zijn niet te betreuren, maar het oponthoud duurde tot laat iu den nacht. De buitenplaats Schoonoord bij Arnhem is aan gekocht door eenige heeren, die er een lOOtal villa's zullen bouwenin verband met den aanleg van villa's op Hulkenstein. Zaterdag den 16cn November jl. overleed te Kain bisschop Labis, wiens lijk naar Doornik werd getrans porteerd, nadat door het gemeentebestuur van Kain daartoe vergunning was verleend. Dinsdag morgen werd aan het bestuur van het bisdom kennis gegeven, dat de begrafenis niet kon plaats hebbenzonder toe stemming van deu ambtenaar van den burgerlijken stand. Door den kanunnik Ponceau werd geantwoord, dat men zijne verplichtingen wel zou kennen en dat, zoo dit noodig was, wel om vergunning zou worden gevraagd. Woensdag was het gerucht in omloop, dat het lijk van den bisschop hetwelk in eene kapel was geplaatst, des nachts in een der grafkelders van de kathedraal was bijgezet. Het stedelijk bestuur stelde een onderzoek in en werkelijk bleek, dat het lijk was verdwenen; er was geen toestemming gevraagd en men beweerde, dat het lijk in een grafkelder was bijgezet. Donderdag werd de lijkdienst gevierd, en nu zal een nader onderzoek plaats hebbendaar men eigenlijk niet weet waar zich het lijk van den bisschop bevindt. De Seine blijft nog steeds wassen, zoodat de toestand op sommige plaatsen onrustbarend, begint te worden. De scheepvaart is geheel gestremd; ook de stoomboot-om nibussen hebben den dienst moeten staken. De directeur van de scheepvaart te Parijs heeft de kabeltouwen van alle aan den oever liggende schepen doen inspecteeren en versterken, terwijl al de goederen, die zich nog aan boord bevonden, worden gelost en op hoog gelegen plaatsen geborgen. Alle sluizen zijn ges'oten. Reed3 zijn verscheidene lijken door den stroom aangevoerd en ook in Parijs zelve zijn eenige personen slachtoffers van den vloed geworden. Bij troepen van honderden komen de ratten uit de riolen zwemmen en allen, die niet verdrinkenvluchten in de huizen. Ook de Eure heeft reeds groote verwoestingen aangericht en menschenlevens gekost. Het departement du Calvados is bijna geheel overstroomd. De Meurthe beeft de barakken weggerukt die aan de vluchtelingen uit den Elzas en Lotharingen een tijdelijke schuilplaats verleenden. Zoowel uit het westen als het noorden en oosten van Frankrijk komen berichten van geweldige overstroomingen. Le Figaro verhaalt, dat een jeugdige Engelsche actrice, mevrouw Swanborough, tegen de Londensche spoorwegmaatschappij een eisch tot schadevergoeding had ingesteld omdat zij bij eene botsing aan het station te Lvennington eene wond aan bet hoofd heeft gekregen, aan de knie werd geblesseerd en eenigen tijd buiten kennis is gebleven. De rechters waren van oordeel, dat de ongeschonden schoonheid en sierlijke gang voor mevrouw Swanborough, in hare hoedanigheid van too- neelspeelstereen gedeelte van haar kapitaal uitmaakte zij veroordeelden daarom de spoorwegmaatschappij tot eene schadevergoeding van 40,000 francs. In den Jar din d'acclimatation te Parijs zal in Maart a. eene tentoonstelling van honden worden gehouden, waarop de meeste rassen en soorten vertegenwoordigd zullen zijn. Reeds is aangifte voor 800 inzendingen ontvangen. Gedurende eenige dagen wordt dagelijks het bosch van Meudon doorkruist door een dertigtal aard- werkers, gewapend met spaden, aangevoerd door een voormalig boschwachter en begeleid door een drietal krulhonden. Hun doel is het zoeken van truffels, die in vrij groote hoeveelheid in het bosch aanwezig zijn. De honden zijn op het zoeken van truffels afgericht door hen gedurende eenige maanden truffelsoep te laten eten. Zij ruiken terstond op welke plaatsen zich truffels bevinden en beginnen daar in den grond te wroeten? zoodat de mannen terstond weten waar zij moeten graven. Een hond die hiertoe goed is afgericht kost f 150 tot f 200. Hoewel de oogst tengevolge van de hevige regens dit jaar niet zeer groot is, gebeurt het toch, dat de truffelzoakers in het bosch van Meudon tot 30 kilogrammen op een dag iuoogsten. Bij verscheidene ingezetenen te Miinchen, tot de Spitzeder-club behoord hebbende, heeft men huiszoeking met zeer interessante resultaten gedaan. Zoo werd in de woning der gezelschapsdame van Adèle Spitzeder (die haar meesteres nu ook in de gevangenis gevolgd is) zulk een rijkdom van kostbaarheden gevondendat men zich in een juwelierswinkel verplaatst waande en eene garderobe van de kostbaarste stoften in een overvloed als ter rauwernood eene vorstin bezit. Hoezeer alles bij jufvrouw Spitzeder op bedrog en speculatie berekend wasbewijst o. a. het feitdat in alle kasten een gouden kruis zóo was neergelegd, dat het bij het opentrekken der laden terstond in het oog vallen moestnooit ver toonde zij zich ook in het publiek zonder zulk een kruis op de borst; in haar huis hingen talrijke spreuken in lijsten aan de wanden, zooals: „Aan Gods zegen is alles gelegen"; „Wees altijd trouw en eerlijk" enzo voorts kruis- en Mariabeelden enz. Hoe met het geld omgesprongen werdgaat alle begrip te bovenhet lag overal verspreid, op de vensterbanken, kasten, sofa's, het scheen alsof het geen waarde had; de wissels lagen op den vloer, in een kachel zelfs vond men een zak met geld, een obligatie op een plaats waar nie mand ze zou vermoed hebben. De kelder bevatte een overdadigen voorraad der fijnste wijnen; slechts de uitgezochtste tafel-serviezen en het kostbaarste damastgoed werden gebruikt; de prachtigste speelklokken en orgelwerken streelden de ooren der vrome vrouw de rijkste equipages stonden gereed om haar met hare ge zelschapsdame en verderen aanhangdoor stad en land te voeren; het was waarheid dat men uit het Spitze- dersche hotel de reis naar Salsburg geheel in eigen rijtuig met eigen postpaarden deed. In Rusland is het voor de werklieden zeer gevaar lijk een strike te organiseeren. Onlangs had eene werk staking plaats door de werklieden van de fabriek van Kranholm bij Narva. 35 arbeiders werden als rad draaiers aangeklaagd; daarvan werden 8 vrijgesproken, 14 werden veroordeeld tot kortstondige gevangenisstraf, 6 tot inlijving in strafcompagniën voor den tijd van 12 tot 30 maanden1 tot verbanning naar een van de meest verwijderde plaatsen van Siberië en 6 tot dwang arbeid in fabrieken, vestingen en mijnen van 4 tot 8 jaren, gevolgd door ballingschap naar Siberië. Het eiland Rugen in de Oostzee, vooral bekend door de landing van Gustaaf Adolf in 1630, heeft bij den laatsten storm zooveel geleden, dat het onmogelijk zal zijn het daar aanwezige station voor den loots- en postdienst en het kantoor der belastingen er langer te houden. Men vreest dat het eiland bij een nieuwen storm gepaard met ijsgang geheel zal ten ondergaan. Een zoo groot gedeelte van de duinenrij is weggeslagen, dat de gebouwen op het eiland aan den golfslag bloot staan. Uit Konstantinopel wordt van den 17e" dezer ge meld, dat de bosschen langs de kust van Australië, waaronder zich veel olijfboomen bevonden, die een rijken oogst beloofden, gedurende negen of tien dagen in brand stonden, zoedat de nabij gelegen plaatsen door het vuur werden bedreigd. De Eugelsche Spectator heeft een lijst medege deeld van de in de laatste tien jaren in Engeland ge storven millionairs. Volgens die opgave overleden in dien tijd 76 personen die ieder over vier millioen, 19 die bijna vijf en 20 die meer dan vijf nalieten; de overige op de lijst voorkomende nalatenschappen be droegen tot 30 millioen. Zij die 400,000 pond sterling nalieten vindt men haast niet waardig om te worden vermeld; het aantal dat van 3J- tot 4 millioen naliet bedraagt 161. Bij de vermelde sommen is het vermo gen in vaste goederen niet medegerekendanders zou de lijst veel grooter en de sommen veel hooger zijn geweest. Zoo komt b. v. de markies van Westminster op de lijst voor met een vermogen van 800,000 pond sterling en toch vertegenwoordigden de inkomsten van den lord een vermogen van 8,000,000 pond sterling. Men beweerde dat hij 1 pond sterling per minuut kon uitgeven als hij zijne inkomsten wilde verteeren. De leden eener Engelsche jury, die 3 achtereen volgende dagen over een zaak hadden beraadslaagd ontvingen voor hun moeite een shilling per hoofd. Eenigen tijd geleden had ten huize van den heer F. Klein in Gincinnatti eene bijeenkomst van elf oude vrouwen plaats, die te zamen eene nakomelingschaj) van 109 personen bezittenvoor 30 jaren allen nog dienst meisjes waren en thans een vermogen van 1,200,000 dollars vertegenwoordigen. De epidemie onder de paarden te New-York neemt af, zoodat de zaken weder haar gewonen gang gaan. In Philadelphia, Baltimore en Washington daarentegen neemt de ziekte zoo sterk toedat 4/5 der paarden zijn aangetastdoch weinige sterven. Te Philadelphia staat het vervoer van koopmansgoederen geheel stil, terwijl men bijna geen rijtuigen op straat ziet, eu die men ziet worden nog meestal allen door menschen getrokken, zelfs de tramways. Voor deze laatste zijn twaalf man gespannen en de tarieven voor hendie er gebruik van maken, zijn verdubbeld. Men schrijft uit Melbourne dat het parlement van Victoria heeft vastgesteld, dat men met de zuster zijner overleden vrouw mag trouwen. THERMOMETERSTAND. 25 Nov. 'sav. 11 u. 52 gr. 26 's morg.7u.54gr.'sinidd.lu.55 gr. 'sav. 6 u. 51 gr. STATEN-GENER A AL. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 25 November. Nader verslag In deze zitting is de behandeling van hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) der staatsbegrooting voor 1873, met art. 85 aangevangen, tot art. 106 gevorderd. Bij eerstgenoemd artikel is een post uitgetrokken voor de verbetering van den waterweg van Zwolle naar de Zuiderzee. De heeren Stieltjes en van Naamen traden in eenige bijzonderheden omtrent de uitvoering van dat werk in de voor- en nadoelen daaraan voor handel, scheepvaart, landbouw en defensie verbonden, vooral met betrekking tot de plaats waar de keersluis zal worden aangelegd. Daar de zaak nog bij het departe ment van oorlog in onderzoek is, kan de minister van binnenlandsche zaken daaromtrent nog geene bepaalde verklaring afleggen. Nadat dit artikel was goedgekeurd, ontstond een vrij uitvoerig debat van het volgende, art. 86 kosten tot voort zetting van den Rotterdamschen waterweg. De heer Nierstrasz meende te moeten doen uitkomen, dat er nu voldoende gegevens voorhanden zijn om daaruit te kunnen besluiten, dat die waterweg zal mislukken als de regeering op den ingeslagen weg blijft voortgaan. Vóór de monding van het nieuwe kanaal heeft zich toch nu reeds eene zandbank gevormd; de diepte ver mindert daar in plaats van toe te nemen. Hij wijst de andere middelen aandie z. i. beter tot het doel zouden leiden. Hij zou wenschendat eene enquête door des kundigen, zoowei zeevaarlkundigen als waterstaatkun digen werd ingesteld. En in elk geval vindt hij geen vrijheid om nog weder een millioen voor een zoo ge waagde onderneming goed te stemmen. De heer Bredius gaf mede twijfel aan den goeden uitslag van het werk te kennen. De heer Stieltjes wees op de verschijnselen die de hoop gevendat het werkzij het dan ook na veel langeren tijd, dan waarop men aan vankelijk had gerekend, gelukken zal; maar andere staan daar weder tegenover welke dat vertrouwen moe ten schokken. Omtrent eenige technische bijzonderheden was hij het niet met den heer Nierstrasz eens. De

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2