MIDDELBURGSCHE COURANT. F 281. Dinsdag 1872. 26 November. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De p.rijs per 3/m.., franco is ƒ3.50. <- Middelburg 25 November. De Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft tot de tweede kamer het zeer dwaze verzoek gericht dat zij bij wijze van amendement in het ingediende census-wetje allen die éen of meer bedrij ven uitoefenen in art. 188 der gemeentewet bedoeld eenvoudig het kiesrecht ontnemen zou, ook al betalen zij den census. De aldus door het ostracisme der afschaf fers getroffen personen zijn de houders, eigenaars, direc teurs (of hoe men die noemen wil) van„schouwburgen, herbergen, tapperijen en allo voor het publiek open staande gebouwen en samenkomsten, openbare verma kelijkheden en openlijke huizen van ontucht." Wij noemen het verzoek dwaas niet omdat wij daarmede niet instemmen. Al zijn wij overtuigd dat eene derge lijke willekeurige uitsluiting volkomen ongrondwettig en bovendien ongemotiveerd is omdat wij niet inzien in hoeverre men aan een der bedoelde personen, zelfs aan diegenen hunner welke het meest onzedelijke beroep uitoefenen, op grond van dat beroep alleen de vereischte kennis zou moeten ontzeggen om eene goede keuze te doen, het eenige criterium in onze cogen voor de kies bevoegdheid; ook met die gevestigde overtuiging zouden wij die onzer tegenstanders kunnen eerbiedigen. Wij noemen het verzoek echter dwaas, omdat men klaarblijkelijk de gevolgen niet heeft overzien van eene niet wenschelijke en ook niet waarschijnlijke vervulling van den uitgesproken wensch. Waarom moet bij dezen nieuwen kruistocht tegen de tappers de eerzame burger worden uitgestootendie een schouwburg bezit of eene concertzaal? Zal men den man die voor eigen reke ning wetenschappelijke lezingen geeft en deswege patent betaalt eenvoudig achter de kiezers wegduwen moeten, om eens een sprekend voorbeeld aan te haleD, de direc teuren van het Amsterdamsche Paleis van volksvlijt en alle andere „voor het publiek open staande gebouwen", particuliere musea bijv. over gelijken kam als de tap pers en houders van publieke huizen worden geschoren Om deze consequentiën kan het geopperde denkbeeld niet anders dan dwaas genoemd worden. Alleen wanneer de afschaffingsvereeniging haar denk beeld aldus zal hebben geformuleerd dat de uitsluiting, in het belang der zedelijkheid, alleen de tappers en de uitoefenaars van onzedelijke bedrijven treft, eerst dan zal do zaak vatbaar zijn voor bespreking. Maar de quaestie der wettigheid vau elke uitsluiting daar buiten gelaten is het, wanneer de staat zich eenmaal als censor morum opwerpt, niet logisch om ook de habitués der onzedelijke bedrijven hetzij door dezelfde uitsluiting, hetzij door een anderen maatregel te treffen In het voorbijgaan maken wij de Vereeniging, en meer personen en vereenigingen die over dit onderwerp spreken en schrijven, er opmerkzaam op dat de „hou ders van openlijke huizen van ontucht" als zoodanig geen patent betalen. Naar wij vernemen heeft de heer D. Verhulst, in de vorige week gekozen tot lid van den gemeenteraad van Middelburg, voor die betrekking bedankt. De heer D. Jeras M. Kz. heeft zich daarentegen bereid verklaard die betrekking te aanvaarden. Aan de heden gehouden verkiezing van zes leden voor de kamer van koophandel en fabrieken alhier, ter vervulling der door periodieke aftreding te ontstane vacatures, hebben 50 van de 274 kiezers deelgenomen. Éen biljet was oningevuld, zoodat het getal geldige biljetten 49 en de volstrekte meerderheid van stemmen 25 bedroeg. Er zijn uitgebracht op de heeren: B. A. Fokker, aftredend lid, 47 stemmen. g. j. Sprenger, aftredend lid, 46 E. P. den Bouwmeester, aftredend lid, 45 Mr. G. N. de Stoppelaar, aftredend lid, 43 P. F. J. van Burg, aftredend lid, 43 J. H. Snijders, aftredend lid, 42 I. de Broekert3 R. C. Engelberts2 stemmen. J. J. van der Harst 2 E. K. Boudewijnse2 G. Jeras2 J. A. Tak2 Voorts bekwamen 14 personen ieder 1 stem. De aftredenden zijn alzoo allen herkozen. Verder zijn 51 biljetten ingeleverd voor de verkiezing ^ap een lid, in de plaats van wijlen den heer J. Fak Brouwer; 1 dier biljetten was oningevuld, zoodat het getal geldige stemmc-n 50 en de volstrekte meerderheid 26 bedroeg. Er zijn uitgebracht op de heeren: J. A. Tak30 stemmen. J. Fak Brouwer Mz6 E. K. Boudewijnse3 R. C. Engelberts3 Verder bekwamen 8 personen ieder 1 stem. De heer J. A. Tak is mitsdien gekozen. Bij de verkiezing van vijf leden voor de kamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen hebben van de 123 kiesgerechtigden 51 hunne stem uitgebracht. Een biljet was oningevuld ingeleverd. Herkozen zijn de aftredende leden W. C. van Dunren Dutilh met 38, N. A. van Goethem met 29 en K. Blonk met 29 stemmen. Als nieuwe leden zijn gekozen C. Mor tier (wit stembriefje) met 27 en J. Verkuyl Quakkelaar (groen stembriefje) met 28 stemmen. Naar men verneemt, is de voordracht aan den koning ter vervulling der vacature voor het secretariaat bij de algemeene rekenkamer, in plaats van den heer Spanjaard, aldus samengesteld: 1° Jonkheer mf. S. M. S. de Savornin Loh^anrechter in de arrondissements-recht- bank te 's Gravenhage. 2° mr. J. Kramer, referendaris bij het departement van oorlog. 3° mr. W. C. D. Olivier, rechter-plaats ver vanger en secretaris dar kamer van koophandel te Leiden. {Nieuwe Rott. cour.) De Staatscourant van Zondag en Maandag 24 en 25 dezer bevat de wet van den 14cn dezer, houdende goedkeuring van het verdrag van handel en scheep vaart tusschen Nederland en Spanje, op 18 November 1871 te 's Gravenhage gesloten. Uit Brussel wordt aan de Nieuwe Rotterdamsche courant geschrevendat de Belgische regeering binnen kort een wetsontwerp zal indienen tot afschaffing der opcenten, ten bedrage van 5 francs, op Nederlandsch gedistilleerd. Bij resolutie van den minister van financiën van 22 dezer is bepaald, dat te Willemstad, met ingang van 1 December a., tot de vereeniging van de aldaar gevestigde post- en telegraafkantorenonder het beheer van éen ambtenaar, hoofd van het vereenigd kantoor, zal worden overgegaan, en dat de directeur van het rijks-telegraafkantoor te Willemstad, de heer J. Simo- nuin Helbach, als directeur van het vereenigde kantoor zal optreden. {Staats-cour.) De onderstaande ambtenaren van de rijkstelegraaf, zijn bij het in Juni jl. gehouden examen van telegraaf- beambten in den postdienst voldoende bevonden. Zij worden vermeld naar volgorde van het behaald aantal punten; van de onder hetzelfde nommer voorgestelde beambten was het aantal punten gelijk. 1° N. N. Keukenmeester; 2° G. M. de Bloeme, J. de Smidt, J. Steegstra; 3° B. J. R. Engelbrecht, G. G. Govers, J. P. n. Hofstede, H. J. Jochems, J. C. Pilaar; 4° E. P. Ehrmann, D. van de Graft, J. SimonuinHel bach, A. J. de Ridder, P. H. C. Zentgraaff; 5°R. H. Geri, C. 0. Gorter, A. 0. Hissink, P. A. de Qnent, P. Yerster; 6° J. A. Dorrenboom Jr., H. J. Massink Wz. en 7° D. Noest. Maandllo. telegr.) Het aan het Soerabaiaasch Handelsblad ontleend be richt omtrent het Indisch tijdschrift dat onder redactie van Douwes Dekker en Roorda van Eysinga zou ver schijnen, is, wat de medewerking van eerstgenoemde althans betreft, naar liet nieuws van den dag verneemt od juist. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te 's Gravesande c. a. jonkheer E. J. van Holthe, thans ontvanger derzelfde middelen te Maarssen c. a. Eervol ontslag verleend aan II. W. Dirks uit zijne betrekking van opziener der domeinen in de provincie Zuid-Holland, en is hij bij hetzelfde besluit benoemd tot ontvanger van het sluisgeld aan de Staphors ter schutsluis te Zwartsluis. posterijen. Benoemd tot commies der posterijen 3e klasse J. R. Gostelie en J..Tak, thans surnumerairs der posterijen. ONDERWIJS. Uit een in bet Weekblad voor het lagermiddelbaar en gymnasiaal onderwijs medegedeelden staat van den uitslag der laatste provinciale najaarsexamens voor het lager onderwijs blijkt, dat zich in 'tgeheele rijk voor het examen van hoofdonderwijzer hebben aangegeven 316; van dezen werden 298 geëxamineerd, 148 toegelaten en 144 afgewezen. Voor het examen van hoofdonder wijzeres hebben zich aangegeven 34; van dezen werden 32 geëxamineerd, 26 toegelaten en 5 afgewezen. Voor het examen van hulponderwijzer hebben zich aangegeven 271; van dezen werden 264 geëxamineerd, 146 toegelaten en 116 afgewezen. Voor het examen van hulponderwijzeres hebben zich aangegeven 134, van dezen werden 129 geëxamineerd, 84 toegelaten en 44 afge wezen. In het geheel 2ijn er ditmaal 41 pet. afgewezen. Het aantal candidaten voor hulponderwijzersakte is steeds afnemende. In 1869 was het 24J-, in 1870 22, in 1871 20, in het voorjaar 1872 18 en thans in het najaar 17 pet. De heer mr. F. T. Vredenrijk Engelenburg burge meester van Groesbeek, te Ubbergen bij Nijmegen, heeft in den vorm van een open brief, aan de sta ten-generaal een adres gericht, waarin hij aandringt op herziening der wet op het lager onderwijs. De adressant wenscht die wet niet af te breken maar daaraan toe te voegen 1°. de algemeene leerplicht, en 2° het openbaar onder wijs van Staatswege te doen geven met behoud der bijzondere scholen. Voor de noodzakelijkheid van het eerste punt beroept hij zich op het verregaand school verzuim, vooral op het platteland, waar 80 pet. der kinderen wegens kort en onregelmatig schoolbezoek van het onderwijs geen duur zaam nut heeft, zoodat dan ook de gemeentebesturen opzien tegen groote uitgaven voor zoo geringe uitkomsten. Den overgang van de gemeentelijke zorg voor open baar onderwijs op den staat, verdedigt de adressant door er op te wijzendat het onderwijs een algemeen lands belang is en niet gelijk staat met rioleering, gasver lichting waterleiding en andere plaatselijke instellingen. Bovendien meent hij dat de gemeentebesturen het onderwijs slechts bij uitzondering goed behartigenvan hen zijn geen betere en voldoende lokalen, geen voldoend onderwijzerspersoneel en hoogere traktementen te wach ten. Beter toezicht, onhafhankelijkheid van gemeente besturen ruimer salaris zal de onderwijzers beter maken, en door staatszorg zullen gezamenlijke scholen voor ver schillende gemeenten eerder verrijzen en beter gelegen zijn dan onder de tegenwoordige wet. KERKNIEUWS. De heer H. A. Gillot, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Zierikzee, is beroepen tot pre dikant bij die gemeente te St. Petersburg. MARINE EN LEGER. Het fort te Rijnauwen wordt, volgens het Utrechtsch dagblad, bewapend met 100 stukken geschut van de nieuwste vinding.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1