Italiaansche kabinet een wetsontwerp ingediend, waarbij aan de regeering een krediet geopend wordt ten behoeve van de overstroomde gemeenten. De kamer houdt zich onledig met het onderzoek der geloofsbrieven harer nieuw-benoemde leden. Aan het einde der zitting van Donderdag interpelleerde de heer Ferrari het ministe rie omtrent het verbod tot het houden eener meeting ten gunste van het algemeen stemrechtwelke Zondag a. te Rome plaats zou hebben. De minister Lanza ver dedigde dezen maatregel op grond van de zekerheid welke de regeering erlangd had, dat men aldaar over eene omverwerping van den bestaand en regeeringsvorm wilde dcbatteeren, een denkbeeld waarvan ongetwijfeld de openbare meening in Italië zeer afkeerig is. Het blijkt niet uit het telegrafisch bericht, of de linkerzijde deze interpellatie reeds heeft aangegrepen om haren geprojecteerden veldtocht tegen het ministerie-Lanza- Sella te openen. Een bericht van ernstigen aard wordt door hetGior- nale di Roma medegedeeld. Volgens dit blad zou de Italiaansche gezant te Athene, de heer Migliorati, bevel hebben ontvangen onmiddellijk zijn post te ver laten. De verhouding tusschen de beide regeeringen over de Laurium quaestie zou zoo gespannen wezen dat eene oplossing in den een of anderen zin niet lang meer kon uitblijven. Naar een gerucht wil, hebben Frankrijk en Italië voorgesteld de quaestie der Laurium-mijnen aan de arbitrage van Engeland's koningin te onderwerpen. De Belgische Écho du parlement verzekert, dat de minister van oorlog, generaal Guillaume, zijn ontslag aan den koning heeft aangeboden en dat de minister van buitenlandsche zaken, de heer d'Aspremont-Lynden, tot de benoeming van een opvolger met het interim belast is. Varia uit het buitenland. Duitsehland. De nationaal-liberale partij heeft zich in haar geheel aangesloten bij het voorstel der heeren Richter en Duncker der Fortschriitsparteiom aan in dienst zijnde staatsambtenaren te verbieden andere bezoldigde betrekkingen aan te nemen of zich aan naam- looze vennootschappen en maatschappijen op aandeden aan te sluiten. Tengevolge van het uitbarsten der veepest in Boheme is door de Duitsche regeering een sterk cordon aan die grenzen getrokken. De, stad Breslau heeft haren nieuwen burgemeesterden heer von Forckenbeck, als haren vertegenwoordiger in het heeren huis voorgedragen. Een gerechtelijk onderzoek te Flatow in Posen tegen eenige Zigeuners ingesteld heeft niet tot het resultaat geleiddat men er zich van voor stelde. De gevangenen weten hoegenaamd geen ophel deringen te geven aangaande het plotseling verdwenen kind Anna Böckler. Uit Koningsberg wordt gemeld, dat aan den persoon die den 12eQ September aldaar nauwelijks een half uur vóór de aankomst van de extra- trein, waarmede de keizer van Rusland naar Peters burg terugkeerde, kennis g^tf dat een brug op de lijn door den storm vernield was en zoodoende een gioot ongeluk voorkwam, namens den minister van binnen- landsche zaken von Eulenburg 30 thialer ter hand gesteld zijn. De Volks-Zeitung vraagt: „Van wien mag dat schitterende geschenk wel komen V van den Czaar of van den minister? Engeland. Het aantal deserties uit het leger, behalve die welke bij de marine en de militie voorkwa men, is in éen jaar tijds tot 8360 man geklommen. Maandelijks komen nog steeds 700 a 800 deserties voor. Deze feiten wekken in hooge kringen zeer groote be zorgdheid, vooral omdat men de redenen daarvan niet gissen kan. In eene lezing, welke het parlementslid, de heer Gourley, te Sunderland hield, haalde hij als een bewijs van den ontzaglijken bloei dezer streek een voorbeeld aan van een smid, dien hij persoonlijk kende en die in twee jaren tijds een vermogen van een 1/4 mil- lioen pond sterling verzameld had. Sir Bartle Frère is Donderdag met zijn gevolg naar Brindisi vertrokken, waar hij zich op het Engelsche marinevaartuig, the Enchanteress, naar Afrika's oostkust zal inschepen. De Court of Common Council (de gemeenteraad van de City te Londen) heeft eergisteren in hare vergade ring eene resolutie aangenomenwaariu hulde gebracht wordt aan de onpartijdigheid en aan den ijver van den afgetreden lord-mayor. In dezelfde zitting werd het voorstel aangenomen om de politie der City met 80 man schappen te vermeerderen. Frankrijk. Uit verschillende plaatsen in Frankrijk wordt gemeld dat de crisis te Versailles een paniek teweeg bracht, doch dat algemeen het vertrouwen in Thiers geenszins geschokt is. Bij den voorzitter der kamer, den heer Grévy, is eene kennisgeving ingeko men van den dood van den heer Rivet, afgevaardigde voor la Corrèze en ontwerper van de voorloopige con stitutie, welke het gezag van Thiers ten aanzien van de rechten der kamer regelt. De commissie, ingesteld bij het onlangs gesloten kandelstractaat met Engeland, is gisteren voor het eerst te Parijs bijeengekomen. Zij bestaat voor Engeland uit den heer Charles Kennedy en den heer Lee als secretaris, en voor Frankrijk uit den heer Ozenne, en bij diens afwezigheid den heer Gavard, eerste secretaris aan de Fransche legatie te Londen, en den heer Clavery van het ministerie van buitenlandsche zaken als secretaris. Le Bien public verzekert dat alle geruchten omtrent wijzigingen in het ministerie uit de lucht gegrepen zijn. De oud-voor zitter van het linkercentrumgeneraal Chanzyheeft in een brief aan deze fractie zijne onvoorwaardelijke ingenomenheid met de boodschap van den president betuigd. Belgische brieven. Brussel, 22 November De liberale partij heeft eene les van liberalisme ont vangen vaneen cleiicaal minister, en vreemd genoeg nog wel van den minister van oorlog, den generaal Guil laume. Ik heb u reeds een en ander medegedeeld omtrent de brochure van den luitenant-kolonel Brialmont: „Ce que vaut la garde civique Ik hebu eveneens voorspeld dat deze brochure de noodige opschudding zou teweeg brengen en menig protest zou uitlokken. Welnu, dit is reeds veel het geval geweest. De kleine pers heeft geschreeuwd, de burgergarde is ver ontwaardigd en men zegt zelfs dat een adres in hare rijen circuleert om een ofiicieele afkeuring te vragen van den driftigen militair, die zijne meening over per sonen en toestanden met echt soldateske openhartigheid heeft uitgesproken. Zoo stonden de zaken toen de keer Leh irdy de Beau- lieu, lid der uiterste linkerzijde, eergisteren op het denkbeeld kwam om den minister van oorlog te vragen, of hij eenige verantwoordelijkheid aanvaardde voor geschriften van officieren van het leger betrekkelijk de militaire organisatie? Generaal Guillaume verklaarde, dat dit wel van zelf sprak, zelfs de geheele verantwoordelijkheid, maar hij voegde er bij en deze verklaring is van zeer groot gewicht dat de officieren als alle andere burgers het recht hadden hunne meening vrij uit te spreken. Ziedaar een ware daad van liberalismeTot dusverre ontbrak er veel aan dat dit recht erkend of in toepas- siug gebracht werd. Onder het liberale ministerie strafte generaal Chazal ettelijke malen officierendie echter in hunne geschriften volstrekt niet zoover gegaan waren als de luitenant-kolonel Brialmont. De regelen welke hierbij golden waren neergelegd in eene circulaire van 23 Februari 1850waarbij den militairen hunne speciale plichten herinnerd werden en zij uitgenoodigd werden om, ter wille van de discipline en het belang des legers, aan den minister van oorlog mededeeling te doen van de geschriftenwelke zij wenschten uit te geven. „Omstandigheden van jongen datum, zoo heette het daarin, hebben den minister de aandacht doen vestigen op de gevaren, welke voor het behoud der discipline en het belang des legers ontstaan kunnen, wanneer de militairen zich mengen in de poli tieke discussiën welke het land bezighouden." De minister erkende dat de militairen, wat hetconstitutioneele recht van vrijheid van drukpers betreft, volkomen aan dezelfde bepalingen onderworpen zijn als alle andere burgers, doch „men behoorde er de hand aan te houden, zeide hij, opdat de discipline niet verzwakke door hartstoch telijke en opgewonden geschriften, welke door partij zucht of insubordinatie in de pen gegeven worden." Daarom verzocht hij alle militairen, die „de vrucht hunner studie over een of ander militair onierwerp wilden publiek maken", om zich eer3t in alle vertrouwen tot hem te wenden. Men gaf, schijnt het, eene te ruime uitlegging aan deze circulairealthans een tweede van 10 October van hetzelfde jaar, geteekend door den generaal de Brial mont wat onder de tegenwoordige omstandigheden zeker zeer merkwaardig is ontsloeg de militairen van het voorschrift om hunne geschriften vóór het publiekmaken aan de goedkeuring van den minister te onderwerpen. De minister voegde er echter bij: „Terwijl ik dezen maatregel neem, heb ik de vaste overtuiging dat alle officieren van het leger de plichten van hun stand zullen begrijpen en bij de uitoefening van hun recht om te schrijven dezelfde voorzichtigheid en gematigdheid zullen in acht nemenwelke al hunne daden beboeren te kenmerken. Zij zullen vooral ver mijden door opgewonden en hartstochtelijke geschriften afbreuk te doen aan de discipline, aan de nationale instellingen en aan de goede harmonie welke tusschen alle burgers behoort te bestaan. Hoezeer ik de militairen ook zal aanmoedigen om voor het leger nuttige werken uit te geven, niet minder zal ik met gestrengheid ten aanzien van hen handelen, wier geschriften onvereenig- baar zijn met de discipline en met de achting, welke het leger behoort te genieten." Door de intrekking dezer circulaires en door de officieren weder onder het gemeen recht te plaatsen heeft generaal Guillaumedie op het punt staat zijn ontslag te nemen, zijn ministerieelen loopbaan op schit terende wijze bekroondiets waarvoor menig doctrinair minister alle reden heeft hem te benijden. Het is treurig dit te moeten zeggen en nog droeviger het te schrijven, maar het is de volle waarheid. En aan wie anders dan aan zijn eigen vrienden dankt men dit? Gisteren middag is ter reede van Vlissingen gekomen de Nederlandsche schooner Hillechiena Ameliagezag voerder Redeleer/ van Riga naar Gent bestemd, aan boord hebbende negen man, zijnde een gedeelte der equipage van het Noordsche baikschip Norma, hetwelk met hout naar Londen bestemd op de lading drijvende, in zee verlaten gevonden is. De overige manschappen zijn met een tweede sloep aan boord van een, in de nabijheid aanwezige onbekende, schooner overgegaan. Gisteren is te Friederikstad van Nieuwediep aange komen het barkschip Rigagezagvoerder C. Tobiassen* Alles wel aan boord. tïanDds bmdjtnL GRAANMARKTEN ENZ. VLISSINGEN22 November. Boter 1.44 a 1.38 per kilogram. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 23 November 1872. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld. 2}- pet. 55 ♦dito dito dito 3 65$ ♦dito dito dito .4 8 7 ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ *dito exploitatie Ned. staatssp 115$ België. *Certificaten bij R ithschild 2$ Frankrijk. '"Inschrijvingen3 *dito 5 Rusland. ♦Obligation 1798/1816 5 98$ *Certific. adia. Hamburg 5 *dito Hope &C°. 1855, 6e serie 5 86$ ♦Cert. f 1000 1864 5 ♦dito 1000 18665 „97$ ♦Loten 18665 ♦Oblig. Hope AC'. Leening 1860 44 89$ *Certific. dito4 73 ♦Inseript. Stii'.glitz&C0.2ca4L. 4 ♦Obligatiën 1867—69. 4 75$ ♦Certificaten6 48$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 229$ *Oblig. dito4 179$ Obl. spoorweg Poti-Tiflis .5 94 dito dito Jelez Orel 5 93$ dito dito Charkow Azow. 5 92$ Polen. ♦Schatkis: obligatiën 4 72$ Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilver Jan./Juli. 5 64 ♦dito dito April/Oct. 5 64$ *dito in papier Mei/Nov. 5 60$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 60$ Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën. Bnitenl. 186771. 3 29$ dito Binnenlandsche 3 25| Portugal. ♦Obl. 185669 3 41$ Turkije. dito (binnenl.) .5 51$ Egypte. Obl. 1868 7 90$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98 ♦dito dito dito (1885) 6 99 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. .6 Obl.Atl.Gr. W.Spv.r.Ohiosec.(7p) 76$ dito dito geconi olideerae .7 dito dito debeitures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 65$ dito dito 1869 dito 7 66 Brazilië. ♦Obl. 18634$ ♦dito 18655 „95 Mexico. dito 18513 - Grenada. dito afgestempeld 6 21$ Venezuela, dito3 9$ Ecuador. dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam, 22 November. Metall. 22.974-; Dito zil ver 24.60; Dito Eng. per 12.05; Eng. Russen ver Eng. Portugal per 12.05Fransche ƒ56; Belg. ƒ564-; Druis. 35$Hamb. Rassen 31$; Russen in Z. R. 32$; Pools, in Fl. Napelsche Spaansche piaster Spaansch in francs Amerikaansche dollars f 2.44; papier f 2.154. Ttimnlcntim. Heden overleed geheel onverwacht na een lijden van weinige dagen, de heer Th. ARNTZ, in den ouderdom van 33 jaren. Vlissingen, H. G. DE WILD. 22 November 1872. Eenige kennisgeving. Mijn geliefde echtgenoot ARIE VAN DER STEEN werd mij, tot mijne diepe smart, heden ontnomen, na een kortstondig doch smartelijk lijden. Vlissingen, Wed. A. VAN DER STEEN, 23 November 1872. geb. S. Marty. Ook namens zijne diep bedroefde moeder en verdere familiebetrekkingen.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3