Jaurès. Doch in stede hiervan verklaarde de regeering de motie van den heer de Mettctal c. s. te aanvaardendie, hoewel in eenigszins andere bewoordingen, echter bijna hetzelfde uitdrukt als de motie-Benoï3t d'Azy, waar tegen de regeering zich zoo hardnekkig verzette, namelijk eene afkeuring der redevoeringen te Grenoble, Chatn- béry en andere plaatsen door Gambetta uitgesproken. Naar men verzekert, heeft Ernest Pioard de regeering op deze onhandigheid welke hij haast geneigd was aan een misverstand van de zijde van Thiers toe te schrij ven opmerkzaam gemaakt en namens velen zijner geest verwanten verklaarddat zij tegen alle andere moticn, behalve die van admiraal Jaurès, hadden gestemd of zich van stemming hadden onthoudenomdat het hun ongepast voorkwam een oordeel uit te spreken over woorden of dadendoor een hunner collega's buiten de kamer gesproken of verricht. "Wanneer velen handelden zooals Ernest Picard, dan verkrijgt de stemming, over de motie-Mettetal ook een geheel ander karakterdan onthielden juist de vrienden van Thiers zich van stem ming en was dus onder de voorstemmers een groot aantal leden der rechterzijde vertegenwoordigd. Hoe het zijThiers is zeer ontevreden met den afloop der zitting van Maandag; aan beide zijden, regeering en kamer, heersehten blijkbaar misverstand en verwar ring, niets schijnt dus eenvoudiger dan dat de kamer zich opnieuw zonder omwegen omtrent hare mate van vertrouwen in de regeering uitspreekt. Deze stemming kan niet anders dan voordeelig voor de regeering wezen, bij welke gelegenheid zij de regeeringsquaestie ook stelle, wanneer de kauier slechts wete waarover zij te stemmen heeft. Ondanks alle schoone plannen der rech terzijde ten aanzien van een nieuwe regeeriug zal de meerderheid der kamer niet aarzelenwanneer zij hare stem voor of tegen Thiers moet uitbrengende vijan den van den president in het ongelijk te stellen. De commissie voor het voorstel-de Kerdrel heeft de hoeren d'Audiffret-Pasquier en llaoul Duvalbeiden behoorende tot de rechterzijde (Réunion des Réservoirs), tot baren voorzitter en secretaris gekozen. Zij heeft besloten heden eene conferentie met Tuiers te houden. Wellicht zal dit de aanvang wezen van het reeds vroe ger door ons medegedeelde plan, om zich na de ophel deringen van den president voldaan te verklaren en zoodoende een openbare discussie over het voorstel-de Kerdrel te vermijden. Is dit vermoeden juist dan is daardoor tevens aan Thiers voldoening geschonken voor de miskenniug, welke hem Maandag, volgens zijne meening tenminste, van de zijde der kamer ten deel viel. De zitting was gisteren opnieuw aan de voortzetting der discussiën over de wet op de jury gewijd eu liep zonder eenig incident ten einde. Te Pesth is ook een ministerieele crisis uitgebroken. Naar aanleiding van eenige heftige uitvallen en belee- digende woordenwelke de afgevaardigde Csercaton zich tegenover het ministerie, doch bovenal tegenover den minister-president Lonyay, veroorloofde, ontstond zulk eene opschudding dat de zitting geschorst moest worden. Onder luide toejuichingen der kamer beant woordde de minister dezen aanval op scherpen toon. Het rumoer was echter van dien aard dat aan eene voortzetting der discustiën niet gedacht kon worden. De Pesther Reform meldt dat onmiddellijk na de zitting een ministerraad belegd is, waarin de minister-president verklaard heeft te zullen aftreden, wanneer de Deak- partij hem niet volle satisfactie gaf. Het geheele minis terie heeft, zooals het blad er bijvoegt, zich bij deze verklaring aangesloten. Reeds met een enkel woord hebben wij gemeld dat het Spaanscbe congres de financieele wet betreffende de uitgifte van schuldbewijzen tot gedeeltelijke kwijting der verschuldigde rente en de oprichting der nationale hypotheekbank aannam. De meerderheid, waarmede het congres zich voor deze maatregelen tot herstel van SpaDje's flnancieelen toestand verklaarde, is zóo belang rijk, dat een bijzondere vermelding, van den uitslag der stemming vermelding waardig is. Slechts 20 van de 198 uitgebrachte stemmen keurden de regeeringsvoor- stellen af. Hoewel ongeveer 1/3 der leden niet aanwezig was of niet aan de stemming deelnam, is dit resultaat toch boven verwachting gunstig, wanneer men bedenkt tot welke incidenten de discussiën over deze wet vaak aanleiding gaven. Amadeo I neemt in beterschap toe. De regeering bereidt ernstige maatregelen tegen de Carlisten voor, die steeds onbeschaamder in de noordelijke provinciën optraden. De oproeping en inlijving der 40,000 man, welke de regeering door de nieuwe wet gemachtigd is onder de wapenen te brengen, heeft nergens tot eenige moeilijkbeden aanleiding gegeven. Door deze verster king van het leger zal de regeering beter in staat zijn een einde aan de Carlistisehe rooverijen in Catalonië en Biscaye te maken. Varia uit het buitenland. Duitsehlaiid. De Volks-Zeitung geeft in haar nommer van gisteren een hoofdartikel over „Thiers en de Fransche natie," waarna! wordt zooals men zelden in een Duitsch blad aanti eft. Mis schien komt het velen Duitschers bedenkelijk voor dat aan het hoofd der Fransche regeering een man staat „van ongehoord talent, en een krachtigen raoreelen en verstandelijken invloed." Want daarover kan onder de politici van alle kleur wel geen twijfel bestaan, dat de macht van den president der republiek slechts op den wensch van alle partijen gebaseerd is, om den tijd der vergelding voor te bereiden. Die bedenkelijkheid heeft echter ook hare zwakke punten. „Het bestuur van den grijzen Thiers eischt bewondering. Het getuigt niet alleen van verregaande bekrompenheid dit te willen ontkennen, maar ook is het gevaarlijk dit te willen ver bergen of te loochenen. Gedurende de gansche eeuw, waarin Frankrijk toch een machtige factor van de vooruitgang in Europa was, had het geen regent, die zoo meesterlijk alle partijen gedwongen heeft lmre belan gen aan het belang van den staat ondergeschikt te maken. Terwijl alle regeerders van Frankrijk, zonder uitzondering, eene partijregeering vormden, heeft Thiers een systeem in het leven geroepen dat boven alle partijen staat. Hij noemt dit systeem de conservatieve republiek en geeft zoodoende den republikeinschen regeeriDgsvorm, vroeger het afschrikkend beeld der hevigste hartstochten, het uiterlijk van kalme vooruit gang, die van. grooten invloed op geheel Europa zou kunnen wezen." Doch juist hoe uitstekender Thiers is, des te minder kans bestaat voor een even uitnemend opvolger. „Rijke levenservaring, een zeldzaam verstand en redenaarstalenteen onaantastbaar velleden, politieke rust, intensieve vaderlandsliefde en een schat van waar digheid onder alle omstandigheden, dit zijn eigenschappen, welke niet licht in een ander persoon aangetroffen zullen worden. En bij dat alles maakt zijne grijsheid dat niemand, hem met afgunst aanziet, omdat men weet dat slechts een korte tijd hem nog voor zijne hooge positie gegund is." Zijn navolger heeft buitendien nog deze zwarigheid dat hij niet de verdienste kan hebben Frankrijk uit de diepste ellende te bobben opgericht. En bovendien „hoe wijzer de regent was destegrocter is zijn gemis hoe grooter zijne bewondering des te talrijker zijn zijne navolgers, hoe talrijker de navolgers des te grooter de concurrentie en des te meer worden de hartstochten opgewekt om zich van den ledigen regeeringszetel meester te maken. Dat Thiers een zoo groote uitzondering is, strekt Frankrijk thans tot voordeel en geluk, maar is een gevaar voor zijn toekomst." Daarom kan het onpartijdige Duitsck- land veilig in Frankrijk's opkomst berusten en zich in de vermeerdering van zijn bloei en welvaart verbeugen. De Spenersche Zeitung bevat eene ofilcieuse mede- deeling uit Varzin, dat de komst van den lijfarts voornamelijk ten doel bad om te onderzoeken, of de gezondheidstoestand van von Bismarck niet reeds zoo gunstig was dat bij naar Berlijn kon terugkeeren. De arts heeft echter nog eenige rust aanbevolen. Men verneemt dat de nieuwe muntwet voor het Duitsche rijk in de kanselarij met ijver wordt voorbereid en zij reeds in de volgende zitting van den rijksdag zal wor den aangeboden. De Kreuz Zeitung doet allerlei beloften, dat het heerenhuis zonder twijfel de Kreisordnung thans zal aannemen en zegt dan ook aan een Pair- schub niet te geloovenzcolang zij dien niet ziet. In- tusschen verneemt men weinig hiervan; zoowel de benoeming van nieuwe leden als de grondige hervor ming van het heerenhuis wordt hier en daar nog wel eens in twijfel getrokken. Piins von nohenlolie, leider der Beierscbe nationaal-liberalen en oud-minister president, heeft in de provincie Posen eene heerlijkheid gekocht. Het Deutsche Wochenblatt zegt dat men te Berlijn gelooft dat deze staatsman liet Pruisische indi- genaat wil verwervenom ook in den eersten staat van het Duitsche rijk een belangrijke rol te kunnen spelen. Men verwacht heden in de Pruisische kamer de behan deling van de interpellatie-Reichensperger over het gods dienstonderwijs aan het gymnasium te Braunsterg door den oud-katholiek Wollmann, en van de interpellatie- Mallinckrodt over de uitsluiting van geestelijke orden bij het onderwijs, in strijd met art. 4 der grondwet. Tot 2 November waren 365,699,890 mark (60 centen Holl. cour.) in gouden rijksmunt geslagen, waarvan 326,173,840 in 20 ra«r£-3tukken en 39,426,050 in 10 mark- stukken. Engeland. De quaestie van het onderwijs aan de Iersche universiteit zal opnieuw de aandacht der regee ring bezighouden. Deze moeielijke quaestie met al het geen daaraan verbonden is dreigdemen zal het zich herinnerenin de afgeloopen zitting het ministerie- Gladstone ten val te brengen. Zondag nu zal in alle katholieke kerken van Ierland eene collecte gehouden worden ten bate van de universiteit „welke vóór 22 jaren op bevel van den heiligen vader gesticht werd." In de circulaire aan de geestelijkheidwaarin deze collecte aanbevolen wordt, ontwikkelt de rector der universiteit, de heer Woodlockstellingenwelke aan het oog der regeering niet mogen ontgaan zooals the Daily News zegt. De inhoud van dit stukhetwelk meer een mani- met zijne welwillendheid ten aanzien van de Iersche katholieken gekomen is. De heer Woodlock geeft daarin een beschrijving van de soort universiteitwelke hij en zijne collega's wenschen en waaraan de regeering zich beijveren moet vele en machtige praeregatieven te geven. Het moet eene school wezen tegelijk katholiek en Iersch. „Zulk eene school kan slechts aan een ka tholieke universiteit gevonden worden, schrijft hij, die, hoewel hare macht ontleenende aan den slaat, slechts in volmaakte overeenstemming moet wezen met den wensch harer leeraren en vrij van alle controle van den staat." Het moet eene school wezendie „onder de bijzondere bescherming der katholieke kerk waardige verdedigers van hun geloof en bun vaderland zouden vormen." Slechts eene „katholieke universiteit kan waar borgen geven voor het onderricht van philosophic en staathuishcudkunde, welke niet in stiijd zijn met de goddelijke leerstellingen der kerk." EDgelsche staatslie den behoeven niet nader toegelicht te worden over den zin, dien de Iersche geestelijkheid aan de belangen van geloof en vaderland hecht. Zeer juist plaatst de heer Woodlock dan ook het geloof voorop. Doch het begrip „vaderland" van den Ierschen katholiek strekt zich niet verder uit dan zijn schoon Erin en is daarom reeds ter stond in disharmonie met het algemeene vaderland Groot-Brittannië. „Het zou eene factische, clericale school worden, en niets meer, zegt the Daily News. Endaar- voor wake de regeering, die licht uit welwillendheid en een gevoel van ï-echtvaardigheid concession zou doen, waarover Engeland zich later te berouwen had." Maandag zijn de keizerlijke prins van Fran kijk en de zoon van dr. Conneau als cadetten aan de konink lijke militaire academie te Woolwich opgenomen. Te Dublin heeft zich eene commissie gevormd tot bet op richten van een monument voor het onlangs overleden parlementslid John Francis Maguire. Zaterdag hebben te Londen een groot aantal politic-agenten den dienst geweigerd omdat een hunner collega'szekere Good- child, naar hunne meening onwettig disciplinair gestraft is. Na een nauwkeurig onderzoek zijn daarop 180 agen ten ontslagen. "Voor korten tijd nog werd hun inkomen vermeerderd en de mcesten der ontslagenen hebben trouwens hun dienst weder aangeboden, doch zonder succes. Dinsdag avond is op een openbare meeting besloten Zondag een groote demonstratie te organiseeren ten gunste van de ontslagen poiitie-agenten. Voort durend komen berichten omtrent kamers van koophandel die het handelstraclaat met Frankrijk afkeuren. De kamer van koophandel te Bradford heeft besloten eene deputatie naar de commissie te Parijs te zenden. Heden zal zij zich daarheen begeven; morgen verwacht men dat de beide commissarissen voor de eerste maaibijeen zullen komen. Frankrijk. De drie fractiè'n der rechterzijde heb ben eergisteren te Versailles vergaderd en de volgende resolutiën genomen: Na het aftreden van Thiers behoud van den voorloopigen toestand onder trimviraat van Mac-Mahon, Changarnier en L'Admirault. Verdaging van elke monaichale keuze, maar energische tegenstand tegen de bevestiging der republiek. Het aantal leden der drie fractiënwaarop met zekerheid kon worden staat gemaakt, bedraagt 280. Men erkende dat dit een geringe minderheid was, doch waarmede Thiers toch rekening houden moest. De slotsom waszegt le Siècle, dat men Thiers niet wenschte omver te werpen, maar evenmin de grenzen van het verbond van Bordeaux wilde overschrijden. Te Epernay en te Reims zijn eergisteren de eerste Fransche troepen gearriveerd. De maire en de stedelijke raad gingen de troepen met muziek ie geinoet. Des avonds werden de soldaten door de autoriteiten onthaald. De commissie tot het ver- leenen van gratie heeft gisteren morgen hare zittingen hervat. 800 dossiers moeten door haar ondeizocht wor den. Sedert hare benoeming heeft zij reeds over 3300 zaken beslist. De heer de Lesseps telegrapheert uit Constantinopeldat hij door den sultan ontvangen is, en dat de Porte zoowel als de Egyptische regeeriDg zich geneigd betoonen de maatschappij van het kanaal van Suez te steunen. De Agence Havas meldt dat de vreemde diplomaten, die Maandag de zitting der kamer bijwoonden, opstonden en applaudisseerden, toen Thiers in zijne redevoering een beroep deed op Europa om te getuigen of hij niet alle krachten had ingespan nen tot handhaving der orde. IJjanDdsbmcljlm. GBAANMAïtKTEN ENZ. Oostburg, 20 November. De aanvoer van granen was heden buitengewoon ruim, voor zooveel betreft tarwe, wintergerst en erwten. De vraag voor deze arti kelen was niet geëvenredigd aan het ruime aanbod, en daardoor bleef veel onverkocht, vooral 'tgeen van af wijkende en geringe qualiteit was. Ook voor de beste monsters was de prijs lager, met uitzondering van paar- denboonen en haver, die door kleinen aanvoer als voren moesten worden betaald. De besteedde prijzen

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3