MIDDELBURGSCHE COURANT. F 278. Vrijdag 1872. 22 November. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tn Pfcasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is f 3.50. Middelburg 21 November. Blijkens het laatste staatje van de opbrengst der staats spoorwegen bedroeg die over het loopende jaar tot den elfden dezer maand gemiddeld f 15.02 per dag-kilome- ter, terwijl gedurende dat tijdvak gemiddeld 963 kilo meters in exploitatie waren. De nog overschietende zeven weken van dit jaar zullen met het oog op den aanstaanden winter stellig niet minder leveren, en men kan derhalve bet genoemde cijfer aannemen als bet normaal cijfer van cpbrengst over het gebeelejaar 1872; f 15.02 per dag-kilometer staat gelijk aan f 5497.32 per jaar-kilometer. Volgens de concessie aan de exploi tatie-maatschappij wordt van eene bruto-opbrengst tot dit cijfer f 5251f 5500) 65^ percent (of f 3600.74) voor exploitatiekosten afgetrokken, en komt van de overblijvende netto winst 4/5 (ot f 1517.26) aan het rijk. Over de geëxploiteerde 963 kilometers levert dit derhalve f 1,461,118.38. Bij het budget voor 1872 was het aandeel van den staat in de opbrengst der door de exploitatie-maatschappij geëxploiteerde staatsspoorwegen geraamd op f 653,586.84, zoodat op dit hoofd van ontvangst alleen over 1872 ruim acht tonnen gouds meer zal ontvangen worden dan geraamd was. Neemt men nu in aanmerking dat de in den loop dezes jaars in exploitatie gebrachte lijnen geen geïso leerde lijntjes zijn, welke verlies gevenmaar gedeelten waardoor het staatsspoorwegnet wordt gecompleteerd en de onderlinge deelen in direct verband gebracht, zoodat zij de opbrengst over het geheele net aanzienlijk zullen doen klimmen, dan is 't zeer licht mogelijk dat de meerdere opbrengst nog heel wat boven deze acht ton stijgt. Wellicht wat niet is te beoordeelen omdat de opgaven van de exploitatie-maatschappij in éen globaal cijfer worden medegedeeld is de eigen lijke bruto-opbrengstna aftrek der toevallige baten, een paar cent per dag-kilometer hooger. Zij zou dan vallen in een hoogere categorie van het tarief van 1863, in die van f 5501f 5750waarbij 2^ percent minder voor exploitatiekosten wordt afgetrokken. In dat geval stijgt het werkelijke aandeel van het rijk meer dan 9 tonnen gouds boven de raming. Past men deze berekening ook toe op de 71 kilometers lange lijn welke bij de Hollandsche spoorwegmaat schappij in exploitatie is en waarvoor het rijks aandeel in de opbrengst bij de begrooting op f 59,300 werd geraamd, dan begint de waarschijnlijkheid zeer sterk te worden dat de staat over het loopende jaar 1872 een millioen meer uit de staatsspoorwegen trekken zal dan waaropmen, uit overdreven voorzichtigheid, bij de vast stelling der begrooting meende te kunnen rekenen. Uit de bovenstaande cijfers kan tevens blijken dat de op de begrooting voor 1873 geraamde som wegens het aandeel van het rijk, iets meer dan 1 millioen vetl te laag is, en zonder gevaar wellicht wel op het dub bele kon worden gesteld. De kamer van koophandel en fabrieken te Ylissingen heeft besloten om bij de regeering een bezwaarschrift in. te dienen tegen de heffing van eenig recht, hoe ook genaamd, voor de enkele doorvaart van het kanaal door Walcheren, en tegen het verbod om des nachts het kanaal te mogen bevaren. De minister van financiën heeft, met ingang van den lcn Januari a.; op hun verzoek verplaatst den telegrafist 3e klasse J. A. Valentijn van Middelburg naar Vlissin- gen, en den telegrafist 3° klasse A. W. van Diggelen van Ylissingen naar Middelburg. Wij vernemen dat ter vervulling der vacature in de directie derbreede watering bewesten Yersekeontstaan door het overlijden van den gezworen W. de Groene Zz., voor het X° kwartier op de voordracht zijn gesteld de heeren A. DominicusJacob de Groene en A. Lin- denberg; en voor de vacature in dezelfde directie ont staan door het overlijden van den gezworen J. Dekker Cz., voor het IXC kwartier, de heeren P. Dekker Janszoon, A. Nijssen en J. "Welleman. GoescJie cour.) Volgens het koninklijk besluit van 6 November jl. (Staatsblad n° 114) is den 17cn dezer maand voor het ge heele terrein van toezicht eerste linielangs de Belgische grens in Limburg, Noord-Brabant en Zeeland elke uitzondering vervallen op de bepalingen der eerste twee zinsneden van art. 49 der wet van 26 April 1852. Te rekenen van dat tijdstip mag dus, volgens een resolutie van den minister van financiën van 12 Novem ber 1872, n° 3, op het bedoelde terrein niet meer dan éen kilogram zout vervoerd worden of per ziel of lid des huisgezins (kinderen beneden twaalf jaren hieronder niet begrepen) bij particulieren voor huiselijk gebruik voorhanden zijn, tenzij gedekt door document. Bij de verkiezing in het hoofdkiesdistrict Rotterdam van een lid der provinciale staten van Zuid-Holland, ter vervanging van den heer Pincoffs, zijn uitgebracht 706 stemmenwaarvan 14 van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid bedroeg 347. Gekozen is de heer mr. A. M. de Cock met 447 stem men. Verder zijn uitgebracht op de heeren H. W. A. van Oordt 215, W. S. Burger Wz. 20, W. van der Hoeven 7 stemmen. (N. Rolt. cour.) De gemeenteraad van Leiden heeft met 23 tegen 1 stem besloten voor f 250,000 in aan deelen deel te nemen in de geldleening welke tot den aanleg van den dooi de heeren de Bordes c. s. geprojecteerden spoorweg LeidenWoerden zal -worden aangegaan. De door de Deutsche Eisenbahnbau Gesellschaft ge projecteerde HolIandsch-We3tfaalsche spoorlijn zal de volgende lichting nemen: van Zutfen naar Warnsveld, Vorden, Hengelo, Doetinchem, Terborgh en Dinxperlo met een aansluiting op Zevenaar. (Arnh. cour.) De Staats-courant van heden bevat de wetten van den 14en dezer, houdende vaststelling der begrooting van uitgaven wegens den arbeid der gevangenen; tot verhooging der begrooting van uitgaven voor de rijks gestichten Ommerschans en Yeenhuizen, dienst 1872; en tot onteigening ten behoeve van de verbetering van de buurt de Zuiderkuipen te Groningen. ONDERWIJS. Aan het 12e verslag van de kweekschool voor on derwijzeressen te Arnhem zijn de volgende bijzonder heden ontleend. Het aantal inwonende kweekelingen bedroeg 56, dat der uitwonende (niet in het gebouw der kweekschool gevestigde) 2022. Aan 5 klassen (waarvan een bepaald bestem d tot opleiding van hoofdonderwijzeressen) werden wekelijks 180 lesuren gegeven in de vakken van gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs physiologie en gezondheidsleer, boekhouden, vrouwe lijke handwerkenteekenkunst, gymnastiek en dans kunst. In 't afgeloopen jaar werden 59 examens afgelegd, als: 3 voor hoofdonderwijzeres, 20 voor hulponderwijze res, 10 voor de Fransche, 7 voor de Iloogduitsche, 14 voor de Engelsche taal, 5 voor vrouwelijke handwer ken. Van deze 59 examens slaagden er 57. RECHTZAKEN. Eergisteren is voor de rechtbank der gezworenen te Emmerik het proces aangevangen tegen 18 personen uit die plaats, welke op den lcn April jl. hebben deelge nomen aan de ongeregeldheden te 's Heerenberg. De acte van beschuldiging levert een korte uiteen zetting van den aard van het feest van 1 Aprilwaar omtrent nog gezegd wordt, dat in Emmerik het gerucht was vei spreid, dat het leest werd gevierd wegens het vóór 300 jaren ophangen van 28 katholieke priesters door Verder volgt een verhaal van het ge beurde te 's Heerenberg. De 18 aangeklaagden staan gezamenlijk te recht wegens deelneming aan samenrotting eener menigte, die met vereenigde krachten tegen personen en zaken gewelddadigheden gepleegd en daaraan deelgenomen hebben en in het bijzonder op den persoon van den rijks veldwachter Straatman met voorbedachten rade mis handelingen hebben gepleegdbovendien zijn zij beschul digd Peter en Heinrich Knist, den gemeentebode Ter voort en den secretaris BeijerWilhelm Schillo en Theo- dor Tuck, den hof hammer ath Grimm opzettelijk mis handeld te hebben, en eindelijk Theodor Reintjes en Wilhelm Schillo bij deze samenrotting vensterruiten te hebben verbrijzeld, de twee eersten bij den baron van Nispen, de laatste bij den timmerman Berendsen; en van het verbreken van den landsvrede volgens 125 van het Duitsche strafwetboek. Al de beschuldigden verklaarden, elk in het bijzonder, dat zij niet schul dig waren aan de hun ten laste gelegde daden, wat den president aanleiding gaf tot de opmerking: „Nu, dat was dan toch een zeer onschuldig partijtje." Daarop ging hij over tot het hooren van elk der beklaagden, meest allen jongelieden van 1926 jaren. Terwijl zij bij het voorloopig verhoor meest allen nauw keurig hunne deelneming zoowel hunne eigene daden als van hunne metgezellen, hadden verhaald, houden zij zich thans ot zij van de geheele zaak niets meer weten, en beweren stille onschuldige toeschouwers te zijn geweest, terwijl zij de gansche zaak, waarvan zij beticht wordenop de schouders der Hollanders laden. Zij weten ook niets meer van de beteekenis van het feest; integendeel zouden zij slagen van de Hollanders hebben gekregen en in hooge mate geprovoceerd zijn. GEMENGDE BERICHTEN. In de Brusselsche Echo du parlement van 17 No vember jl. leest men het volgende: „De bibliotheek van de universiteit te Luik heeft, op de veiling der boeken van wijlen den advocaat van Hulst, een belangrijken aankoop gedaan, namelijk: de volledige verzameling der nieuwsbladen le Mathieu-Laensberg en le Politique, die te Luik uitkwamenhet eerste van 1824 tot 1829, het tweede van 1829 tot 1834. Men weet dat le Ma thieu-Laensberg werd opgericht door jongeliedendie eenige jaren later eene groote rol speelden iu de gebeur tenissen van 1830, namelijk de heeren: J. Lebeau, P. Devaux, C. en F. Rogier, F. van Hulst en H. Lignac. Zij waren het, die, in 1828, in hun blad het initiatief namen tot de Union des catholiques et des libéraux, welke, twee jaren later, tot de omwenteling van Sep tember heeft geleid. Het exemplaar van den heer van Hulst is hierom bijzonder merkwaardig, omdat daarin de namen worden opgegeven van de schrijvers der voornaamste artikelen van die twee nieuwsbladen. Men heeft opgemerkt, dat een tamelijk groot aantal van die artikelen door de heeren Ch. Rogier en Devaux geza menlijk onderteekend zijn. In 1829 veranderde le Ma- thieu Lacnsberg zijnen titel in dien van le Politique dat tot in 1834 leefde. De gewezen redacteurs van le Mathieu-Laensberg bleven, na 1830, hunne medewerking aan le Politique verleen en, maar hunne artikelen waren natuurlijk veel schaarscher uithoofde van de velerlei bezighedenwelke het bestuur van 's lands zaken aan die journalisten, toen de eerste staatslieden van het land, oplegde. Voor dit exemplaardat van zóóveel belang is voor de geschiedenis van het land en voor de biografie der uitstekende mannen, die deel hebben uit gemaakt van de redactie dier bladen, is niet meer dan 55 Jrancs betaald." Te Antwerpen circuleert een adres door eenige leden der burgergarde ontworpenwaarin de opheffing van deze instelling wordt gevraagd omdat zij „onnut tig" is. In het adres wordt echter geprotesteerd tegen de uitdrukking „gevaarlijk" die de kolonel Brialmont omtrent de burgergarde had gebezigd. Gedurende de eerste tien maanden van dit jaar zijn volgens de Stad Gent in de haven van Gent binnengeloopen 486 schepen, metende 95,093 tonnen, en van 1 tot 7 November 51 schepen, metende 10,293

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1