het houden van een vergelijkend onderzoek van de be kwaamheid der candidaten naar de betrekking van adspirant-ingenieur van den waterstaat dingende, be staande uit jonkheer J. R. T. Ortt, hoofd-ingenieur van den waterstaat in Noord-Holland, als voorzitter; F. J. van den Berg, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; H. S. J. Rose, hoofd-ingenieur van den water staat in Noord-Brabant; J. F. Boogaard, referendaris der afdeeling waterstaat van het departement van bin- nenlandsche zaken; G. van Diesen, ingenieur van den waterstaat, werkzaam bij den aanleg van staatsspoor wegen, te Utrecht; J. van der Vegt, ingenieur van den waterstaat te Brielleen W. H. Hubrechtinge nieur van den waterstaat te Utrecht, tevens secretaris. posterijen. Benoemd tot directeur van het post kantoor te Geertruidenberg, de heerR. H. J. A. Stoop, thans directeur van het postkantoor te Willemstad. ONDERWIJS. De hoogleeraar dr. J. P. N. Land aanvaardde eergis teren het hoogleeraarsambt bij de faculteit van bespie gelende wijsbegeerte en letteren aan de koogeschool te Leiden, met het houden eener redevoering „over de eenheid van den geest." De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren besloten aan eene op te richten ambachtsschool eene subsidie van f 6000 te verleenen. De voorzitter en twee leden van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Leeuwarden hebben onlangs hun ontslag aangeboden uit die betrekking, vooral op grond van het gemis eener behoorlijke rege ling van den werkkring der commissiehetzij bij de wet, hetzij bij maatregel van inwendig bestuur. De gemeenteraad besloot daarop zich tot den minister van binnenlandschb zaken te wenden, om eene bepaalde regeling vast te stellen voor den werkkring der com- missiën van toezichtbedoeld bij art. 46 der wet op het middelbaar onderwijs. Het antwoord van den minis ter is thans ontvangen: het houdt in dat zijne exc. geene vrijheid heeft gevonden aan het verzoek te vol doen bij maatregel van inwendig bestuur. KERKNIEUWS. Op het zestal ter beroeping van een predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Sneek zijn geplaatst de heeren: dr. W. Koelman, te Katwijk a/d. Rijn; A. Couvée, te Barneveld; Moquette, te Hijker- smilde; J. G. Doedes, te Biezelingen; G. v. d. Flier, te Heemstede; B. Mossel, te Renkum. MARINE EN LEGER. Bij beschikking van den minister van marine van den 19en November jl., is de heer dr. J. J. Buwalda, met ingang van den lon December a., benoemd tot visiteur der quarantaine op Ameland. De officier van gezondheid 3e klasse G Franken wordt met den 21en dezer geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. KOLONIËN. Behalve de reeds gemelde heeft de gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië nog de volgende beschik kingen genomen. (Javasche courant van den 4en October.) civiel departement. Ingetrokken: afdeeling telegrafie, het aan den leerling-telegrafist A.M. G. Scundt Bodien verleend eervol ontslag uit zijne betrekking. Ontheven: wegens ziekte, eervol, van de verdere waarneming der betrekking van chef van het telegraaf kantoor te Mokko-Mokko, de telegrafist 2e klasse H. D. A. de Wolff. Benoem 1: tot telegrafisten 3e klasse, de leerlingen telegrafist J. F. Palm, J. A. van der Palm, E. G. N. de Öenerpont Domis, W. F. van Heemskerck, W. A. C. Paulms, H. S. Loman, A. J. Pereira, R. W. Pereira, L. H. C. Mente en C. Yeer; tot leerlingen-telegrafist L. G. Molier, M. F. Ilijnneman, L. van Hutten, klerk ter algemeene secretarie, H. Stuffers, J. M. Eilerts de Haan, Th. Smits en E. Keasberry. Overgeplaatst: van het telegraafkantoor te Mokko- Mokko naar dat te Weltevreden, de telegrafist 2C klasse, H. D. A. de Wolff; van het telegraafkantoor te Soera- karta naar dat te Mokko-Mokko, de telegrafist 2e klasse J. H. Neyndorff; naar het telegraafkantoor te Soera- baija, de telegrafisten 3e klasse E. G. N. de Senerpont Domis en R. W. Pereira, en de leerling-telegrafist J. L. W. G. Koch; naar het telegraafkantoor te Cheri- bon, de telegrafist 3e klasse J. F. Palm en de leerling- telegrafist F. C. Balkema; naar het telegraafkantoor te Probolingo, de leerling-telegrafist L. H. C. Mentenaar het telegraafkantoor te Soerakarta, de telegrafist 3e klasse J. A. van der Palm; naar het telegraafkantoor te Telok- Betong, de telegrafist 3f klasse W. A. C. Paulus; naar het telegraafkantoor te Samarang, de leerlingen-telegra fist H. Bol en C. Yeer, allen van het telegraafkantoor te Weltevreden; naar het telegraafkantoor te- Wel tevreden, de leerlingen telegrafist J. A. AbellJ. H. Launij, J. A. van Keeken en R. Stekkinger, respectievelijk van het telegraafkantoor te Pekaloogan, Tagal, Djokjokarta en Samarang; J. C. Lichte en J. W; Ruosen, van het telegraafkantoor te Soerakarta, en L. A. Nijvenheim, C. Schreuder en J. C. Bos, van het telegraafkantoor te Soerabaija. departement van oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den majoor der genie K. F. Caspersz. Ontslagen: eervol, uit Zr. Mr. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapitein der infanterie E. C. G. Cohen. departement van marine. Ontslagen: uit 's lands dienst, de geschorste 2e stuurman bij de gou- vernements-marine F. J. Galman. (Javasche courant van den 8en October.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den procu reur-generaal bij het hooggerechtshof van Nederlandsch Indië mr. P. A. Coster. Ontslagen: eeivoluit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioende ambtenaar op wachtgeld F. Brouwer; eervol, uit 's lands dienst, de gewezen klerk op het bureau van den adsistent-resident van Blitar P. D. Pechler. Benoemd: tot griffier bij den omgaanden rechter in de vijfde afdeeling, de substituut-griffier bij d„-n raad van justitie te Soerabaija mr. J. W. H. de Moulin; bij de in- en uitvoerrechten: tot ontvanger te Sama rang, de ontvanger te Padang J. Raaff; tot ontvanger te Padang, de controleur aldaar J. C. Botter. Machtiging verleend: tot de uitreiking aan den geneesheer J. Ali Cohen, van eene acte van toelating tot de uitoefening der genees-, heel en verloskundige praktijk in de atdeeliogen Soemedang en Soekapoera. departement van oorlog. Overgeplaatst: ge westelijke en plaatselijke staf, als adjudant van den militairen kommandarit der wester-afdeeling van Borneo, de le luitenant J. M. Juda, van het gar nizoensbataljon in dat kommandement; infanterie, bij het 3C bataljon, de 2° luitenants li. H. van Schaik en E. H. Bolten, respectievelijk van het lc en 4® bataljon; bij het 5e bataljon, de L' luitenantT. Bli ning, van het garnizoens bataljon der 2e militaire afdeeling op Java; bij het 7® bataljon, de le luitenant F. C. L. van Raay en de 2e luitenants F. W. A. H. Scheurer, J. D. J. Snell, A. G. Popelier en J. G. Blan ken, de drie eersten van het 1®, de beide laatstee r<s pectievelijk van het 4° en 8e bataljonbij het 8C bataljon, de 2e luitenant W. H. M, de Kiel, van'het 4° bataljon; bij het 12e bataljon, de le luitenant C. W. J. F. Ni- lant, van het 8 beneven de 2e luitenants J. Surber, E. W. Bischoff van HeemskerckG. J. Turk en P. van Trigt, de beide eersten van het 7e en de beide laatstgn van het 3e bataljonbij het garnizoens-bataljon der 2° militaire afdeeling op Javade lc luitenant A. G. Debart, van het 2e bataljon; bij het garnizoens-bataljon Van Celebes en önderhoorigbeden, de 2e luitenants V. A. A. Bekking, II. W. Vroesom de Haan en ELF. C. van Btjlevelt, respectievelijk van het le, 5C en 4® bataljon; bij het garnizoens bataljon der Moluksche eilanden, de le luitenant P. Hobbelaar en de 2e luitenant G. A Raaymakers, respectievelijk van het 5e en 8e bataljon. departement van marine. Benoemd: tot 2CU ma chinist bij de gouvernements marine, de machinist-leer ling 1® klasse bij de Koninklijk Nederlandsche marine F. N. Slootman. GEMENGDS BERICHTEN. H. M. de koningin is, volgens een uit Londen ont vangen telegram, gisteren morgen uit Londen afgereisd. Heden ochtend werd H. M. per Rijnspoor uit Enge land in de residentie verwacht. De terugkomst van H. M. is verhaast door het bericht van het overlijden van haren particulieren secretaris den heer Von Weck- herlin. In eene eergisteren te Amsterdam gehouden ver gadering der kiesvereenigiug Burgerplicht is medege deeld, dat de Thorbecke-commissie f 7000 heeft inge zameld. Hel getal inschrijvers bedraagt 300. Met 1 December a. zal te Amsterdam een gere gelde stoombargedienst worden aangelegdtusschen den Dam en de plantage. De bootjes zullen afvaren van het Rokin bij het Oude Beurspleintje tot aaa de Muiderpoort, aanleggen voor de Botermarkt, in den binnen-Amstel bij de Halvemaanbrugdaarna bij de Steenenbrug voor het Park, vervolgens voor Natura ai tis magistrainde Muidergracht bij de nieuwe school, en eindelijk bij de brug voor de Muiderpoort. Het bestuur van Veritas heeft eene statistieke opgave openbaar gemaakt, waaruit blijkt dat in de maand October totaal zijn vergaan 240 zeilschepen waaronder 18 Nederlandsche, en 18 stoombooten,waar onder 3 Nedeilandsche. De groothertog van Luxemburg heeft tot officier van de orde van de Eikenkroon benoemd den heer C. Schaferkapitein bij het Indische leger, gedetacheerd bij den staf van Z. M. en belast met het kommando over de scherpschutters van de Veluwe, te Apeldoorn. De Overijselsche IJsel, waarin men vóór eenige weken door den lagen waterstand bijna niet varen kon, is tbans buiten zijn oevers getreden. De peilschaal teekent 4.18 meter boven A. P. Dezer dagen wilde een dronkaard te Rijssel een einde aan zijn leven maken op een geheel nieuwe wijze. Hij Dam een pak patronen, plaatste dat voor zich, hield zijn hoofd er boven en stak het aan. Een geweldige ontploffing volgde. Men zou denken, dat de man met een gemitrailleerd hoofd zou zijn neergestort, maar neen, de kogels waren allen een zydeliugsche richting uitgegaan en de man had geen ander letsel bekomen dan dat door het kruit zijn baard was verbrand, en zijn gelaat geschroeid, terwijl zijn gezicht was aangedaan. In de Rue de Rivoli te Parijs passeerde Zondag in vollen ren een rijtuig dat tamelijk oud scheen te ziju. Op de hoogte van de Place du Palais Royal brak het in twee stukken. Gelukkig bekwam de eigenaar die er in zat geen letsel, doch de koetsier brak den linker arm. Achterop stond een palfrenier in liverei die onbe weeglijk op zijn post bleef, hoewel een agent van politie hem dringend aanmaande om af te klimmen. „Laat hem maar, zeiöe de eigenaar hij weet wel wat hij te doen heeft." De agent evenwel, bevreesd voor meer ongelukken, pakte den palfrenier bij den arm om hem er af te rukken, doch riep vol verbazing uit„hij is van zink!" De palfrenier was een automaat. Zulke palfreniers zijn goed koop te houden. Den 9 November is te Parijs een vrouwen-congres gehouden, door eene der eerste Parijssche modistes be legd, om over de wintermodes, met name over het weder in zwang brengen der zoogenaamde chapeaux a cabriolet te handelen. Men is tot geen bepaald besluit gekomen. Een andere vrouwen-vergadering zal eerstdaags gehouden worden, een uitsluitend uit vrouwen bestaand vredes-congresonder voorzitterschap van de Ameri- kaausche mevrouw Kaggeth, eene der. voornaamste kampvechtsters voor de emancipatie der vrouwen. Vrijdag werd in 'Cannow streethotel te Londen een groot banket gehoudenonder 't voorzitterschap van lord Kimberley, ter viering van de opening der telegrafische gemeenschap met Australië; men had de banketzaal met een telegrafisch net in verbinding ge bracht, waardoor 't mogelijk werd berichten aan de gouverneurs der Australische eilanden af te zenden en hunne antwoorden te ontvangen. De prijs der steenkolen in de omstreken van Leeds is verlaagd. In eene talrijk bezochte vergadering van mijneigenaars aldaar is besloten het dagloon der werk lieden met 1 shilling te verminderen. Tevens zijn de eige naars van mijnen in Zuid-Wales voornemens,eene vereeni- ging te vormen tot onderlinge bescherming tegen de eischeu der werklieden. Die vereeniging zal worden gevestigd op den grondslag eener verzekering-maatschappij met een kapitaal van 200,000 p. st. Uit New-York wordt van gisteren gemeld, dat eenige graanpakhuizen door brand zijn vernield. De verliezen bedragen 800,000 dollars. Gisteren nacht is te Boston weder een brand uit gebarsten waardoor State-Street werd bedreigd. Men was de vlammen spoedig meester. De schade beloopt 200,000 dollars. De uitgestrektheid van het steenkolenveld in China moet, volgens gelootwaardige berichteneen oppervlakte van 400,000 Engelsche vierkante mijlen bedragen, ter wijl de brandstof een laag van 500 Engelsche voeten dikte vormt. De Engelsche kolenmijnen omvatten slechts 12,000 Engelsche vierkante mijlen, zoodat China nog duizenden jaren de geheele wereld van steenkolen kan voorzien. VERKOOPINGENEN AANBESTEDINGEN. Gisteren is alhier te koop aangeboden 1° Een huis en erve op den Molenberg, wijk K n° 90#en 2° een stal en erve naast het vorige perceel wijk K n° 90. Samen verkocht voor f 2868.11. THERMOMETERSTAND. 19 N ov. 'sav. 11 u. 45 gr. 20 'emorg. 7u.48gr.'smidd.lu.52gr.'sav. öu.öOgr. STATEN-GENERAAXi. tweede kamer. Zitting van Dinsdag 19 November. {Nader verslag.) Eigenlijke algemeene beraadslagingen over het hoofd stuk „buitenlandsche zaken" der staatsbegrooting voor 1873, in deze zitting afgehandeld, werden er niet ge voerd. Het debat bepaalde zich tot het maken van opmerkingen en het vragen van inlichtingen op speciale punten, zoodat men een overzicht van de geheele zit ting verkrijgt, door de antwoorden te volgen, door den minister van buitenlandscüe zaken op die hem gestelde vraagpunten gegeven. De zaak der aansluiting van den noorderspoorweg aan de Duiische westbaan was door de h;eren deRoo, Id/.erda, Gratama en Cremers ter sprake gebracht. Men wenschte algemeen stelliger verzekering, dat de stand der zaak nu meer hoop op goede uitkomst ople verde dan vroeger, in weerwil der geruststellende ver zekeringen, daaromtrent gebleken was. De minister aarzelde wel eenigszins zich in positieven zin te ver klaren. Hij bevestigde nogtans dat de zaak wèl ge vorderd was, en uit het feit, dat de Pruisische regeering een subsidie op haar begrooting had uitgetrokken, meende de minister te mogen opmaken, dat de vroegere moeilijkheden, die tusschen Oldenburg en Pruisen be stonden, thans waren uit den weg geruimd. Op den aandrang om ook hier te lande reeds een subsidiepost voor dien weg op de spoorwegbegrooting te brengen, gaf de minister te kennendat hij de zaak in de aan dacht van zijn ambtgenoot voor binnenlandsche zaken zou aanbevelen, ofschoon hij in twijfel trok of de quaestie daarvoor al ver genoeg gevorderd was.. Tegen het brengen van dat subsidie op de spoorwegbegrooting werd door den heer Heemskerk bezwaar gemaakt. Deze wenschte daartoe casu quo eene afzonderlijke voordracht

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2