n n r n n n toast uitgesprokenwaarin hij met het oog op de arbi trale beslissingen vanGenève en Berlijn de verwachting uitsprakdat deze nieuwe beginselen van internationale politiek meer en meer in toepassing zouden gebracht worden. De minister verklaarde tevens dat hem geen enkele stap in deze richting gedaan berouwde, want boven de quacstie van het geld en zelfs boven die van meer of minder grondgebied stond het heil der mensch- heid. De minister had er nog kunnen bijvoegen dat, wanneer een oorlog de geschillen met Amerika had moeten beslissen en Engeland ook daarin het onderspit had gedolven, de quaestie van geld en grondgebied geheel andere proportiën verkregen zou hebben. Gisteren schijnt de zitting der nationale vergadering te Versailles iets rustiger geweest te zijn dan de beide daaraan voorafgaande dagen. De algemeene beraadsla gingen der wet op de jury zijn ten einde gebracht, na een zaakrijke en uitvoerige bestrijding van het ontwerp door den bekenden jurist professor Bertauld en eene verdediging door den minister van justitie. Met 475 tegen 142 stemmen besloot de vergadering tot de be handeling der artikelen over te gaan. Buiten de zittingen, in de bijeenkomsten der verschillende frac- tiën, schijnt echter hoegenaamd geen kalmte te heer- schen, althans wat de rechterzijde betreft. In een algemeene bijeenkomst van al hare fractiën schijnt aan gedrongen te zijn men noemt als ontwerper van het plan den heer d'Audiffret Pasquier op een krachtige coalitie tegen de republikeinsche beginselen der regee ring, zonder echter de quaestie te praejudicieeren welke monarchie Frankrijk later behoorde aan te nemen. ITet voorstel-de Kerdrel, dat Dinsdag in de afdeelingen onderzocht zal worden, zou de eerste geschikte gele genheid aanbieden tot bestrijding van de verderfelijke en naar het'oordeel der rechterzijde onjuiste beschou wingen der regeering. liet gemeenschappelijk doel van alle fractiën der rechterzijde moest wezen Thiers dwin gen om in monarchalen geest te regeeren. De linkerzijde daarentegen heeft Donderdag de heeren Roland, Magnin, Lambert en Rousseau afgevaardigd, om Thiers hare sympathie te betuigen met de politiek welke de regeering volgde. De quaestie der anti-re- publikeinsche ambtenaren kwam bij dezelfde gelegen heid ter sprake. Thiers beloofde ook in dit opzicht geleidelijke verbetering, doch zonder éclat of onbillijke en daarom gevaarvolle gestrengheid. Be boodscliap van Thiers. De gewichtige politieke beschouwingen waarmede Thiers zijne boodschap aan de kamer beslootde onver wachte maar gedecideerde aanneming der republiek als toekomstigeu regeeringsvorm van Frankrijk dooi den chef van het provisioneel bewind, de schrik die daardoor in do gelederen der rechterzijde en de vreugde die daardoor in de rijen der linkerzijde teweeggebracht is, zijn zoovele redenen dat aan het eerste, niet min der belangrijke gedeelte der boodschap in het algemeen niet die aandacht gewijd wordt, welke het verdient. In korte trekken laten wij den inhoud van dit stuk hier volgen. Wat de lcening betreft, heeft Thiers medegedeeld dat van de onlangs gevraagde 3'/» milliard reeds 1750 millioen in reëele waarden gestort zijn. Deze belang rijke incasseeringen hebben de regeering in de gelegen heid gesteld reeds 800 millioen van het 3e milliard aan Duitschland te betalen, terwijl 200 millioen in Decem ber gekweten zullen worden. De schatkist zal dan nog 500 a 600 millioen in kas houden voor de betalingen in het volgende jaar. Al deze operatiën hebben plaats gehad zonder eenige crisis te veroorzaken en zonder datals iti het vorige jaargebrek aan gemunt geld ontstond. De toestand van de Fransche bank wordt door Thiers niet minder gunstig genoemd. Yan de wet welke haar de bevoegdheid geeft hare nitgifte van bankpa pier van 2 milliard 400 railüoen tot een maximum van 3 milliard 200 millioen op te voeren, heeft zij echter nog niet dan voor een klein gedeelte gebruik behoeven te maken. Ondanks den grooten uitvoer van gemunt geld naar Engeland en de talrijke disconteeringen ten bate van den handel, heeft zij de eerste limiet slechts met 150 millioen overschreden, zoo dat haar nog 650 millioen overblijven om haar maximum te bereiken, waarvan zij echter geen gebruik hoopt te maken. Zij heeft 950 millioen n portefeuille tegen een gemiddelde som van slechts 600 a 650 millioen in gewone tijden, een onwederleg- baar bewijs dat er veel zaken gedaan worden. Haar voorraad in baargeld is weinig minder dan vóór den oorlogdeze fluctueert van 800 tot 900 millioenwaar onder niet begrepen zijn 44 millioen in staven en 50 millioen in goud en zilver toebehoorende aan den staat. De schets welke Thiers van den Franschen handel geeft is niet minder belangrijk dan zijne exposés van de lee ning en de Fransche bank. Het resultaat der 9 eerste maanden van het jaar is bekend en daarbij naar dezen maatstaf den vennoedel ij ken omzet der 3 laatste maan den tellende, kan men het totaal van in- en uitvoer veilig stellen op 7 milliarden d. i. bijna 800 millioen meer dan in 1869, het voor den handel voor deeligste en bloeiendste jaar onder het keizerrijk. Het totaal van den invoer zal 3 milliard 457 millioen, dat van den uitvoer 3 milliard 557 millioen, dus ongeveer 100 millioen meer bedragen. Omtrent de resultaten van den dienst over het jaar 1872 zegt de president der Fransche republiek het volgende. Hij belooft dat bet budget van dit jaar, ge raamd op 2 milliard 334 millioen, behalve de departe mentale en gemeentelijke begrootingen, weinig over schreden zal worden, maar geeft tevens te kennen, dat, zooals verwacht en voorzien was, het evenwicht tusschen middelen en uitgaven niet verkregen kon worden, om dat vele dringende belastingen niet bij tijds door de kamer waren aangenomen en de nieuw ingevoerde be lastingen natuurlijk niet terstond de geraamde som ten volle konden opbrengen. Dit tekort is volgens den president der republiek 132 millioen. Op uitvoerige wijze tracht hij aan te toonen waaraan dit deficit moet toegeschreven wordenwaarbij natuurlijk allerhande bijoorzaken een hoofdrol vervullenmaar zijn protec tionistische oeconomiscbe beginselen hemelhoog geprezen worden. Dit is nu eenmaal het stokpaardje van Thiers en naast al zijn uitstekende gaven en hoedanigheden zal hij dit wel tot zijn dood blijven belijden. Hij is te oud om door ondervinding van zijne dwaling genezen te wordenen daarenboven dan nog te eigenzinnig om die dwaling te willen erkennen. Dit gedeelte der bood schap kunnen wij dus veilig laten rusten; van meer belang echter is de wijze waarop de regeering in dit tekort wil voorzien. Door bezuiniging en het niet gebruik maken van eenige vroeger toegestane kredieten i3 reeds een som voorhanden van 639 raillioenenwaar mede do regeecing dit deficit wil dekken en boven dien in de extra-uitgaven wil voorzien, teweeggebracht door de noo dzakelijke verbetering van bet oorlogs-ma- terieel, waarvoor gedurende 4 a 5 jaren een totaal be drag van ongeveer 700 millioen vereischt zal worden. Voor het eerst sedert geruimen tijd zal de kamer hierop laat Thiers zich terecht niet weinig voorstaan geene of weinige suppletoire kredieten behoeven te verlee- nen. In het budget van 1873, geraamd op 3 milliard 374 millioen, zal het evenwicht tusschen middelen en uitgaven volkomen zijn, zoo het al niet, zooals de regeering grond heeft te vermoeden, in 1874 met een batig saldo zal sluiten. Nadat Thiers met voldoening op het tot standi; oir en van het handelstraetaat met Engeland gewezen had en de aandacht gevestigd had op het voorrecht dat de inning der voor het reces, goedgekeurde belasting op de grondstoffen voortaan geregeld zou kunnen plaats hebben en er nu ook meer kans bestond om met andere natiën handelstraetaten op denzelfden voet te sluiten, gingThiers tot het politieke gedeelte zijner redevoering over. „Deze resultaten zeide hij die wij niet onder uwe oogen zou den kunnen brengen, wanneer zij niet het onorastootelijk bewijs van de levenskracht der natie waren, waaraan danken wij die, mijne heeren? Wij danken die aan óene enkele zaak, de krachtige handhaving der orde." Het is mogelijk dat Thiers den toestand van Frank rijk wat al te rooskleurig voorstelde, maar al maakte hij zich aan overdrijving schuldig, toch moet men erkennen clat de toestand bevredigend genoemd mag worden, en zeker veel bevredigender dan men na den oorlog met Duitschland en den bloedigen strijd tegen de commune kon verwachten. Onder deze omstandigheden moest ieder Franschman, van welke partij ook, erkennen dat het voor Frankrijk oneindig tëeter is een regeeringsvorm te behouden, die deze resultaten tot stand bracht, dan een proef te nemen met een wankelende monarchie. Doch hoezeer men den Franschen in het algemeen zeker geen vaderlandsliefde kan ontzeggen, bijna allen, zoowel monarchalen als republikeinen, constitutioneel en als Bonapartistezi, dweepen zóo met hun ideaal van regeering en zijn er zóo van overtuigd dat alleen daar van voor Frankrijk heil te verwachten is en alle andere regeeringen van het land in het verderf moeten storten, dat zij bij de verdediging van dit hun geloof de hoofd zaak, het belang en het welzijn van het land, geheel over het hoofd zien. Dit is zelfs zóo sterk, dat de monar chale ledea van het rechter-centrum, die Gambetta zoo juist répubheains de la onziéme heure noemde, zich aan de republiek hebben aangeslotén niet omdat zij die gedu rende 18 maanden zegenrijk voor Frankrijk zagen wer ken, maar omdat zij begrijpen dat voor het oogenblik de kansen tot herstelling der monarchie uiterst gering zijn. GRAAN^LARKTEN ENZ. vlissingen, 15 November. Boter ƒ1.50 a 1.46 per kilogram. PBIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 16 November 1872. Nederland. ♦Certific. Werkelyke schuld. 2$ pet. 54$ ♦dito dito dito 3 65$ ♦dito dito dito 4 86$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 1351 ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 114 België. ♦Certificaten bij Rjthschilö 2$ 61$ Frankrijk. ♦Inschrij vingen3 49$ ♦dito5 „781 Rusland. Obligatie n 1798/1816 5 98$ ♦Certific. adia. Hamburg 5 ♦dito Hope C°. 18556C' serie 5 85$ ♦Cert. f 1000 1864 97£ ♦dito 1000 1866 5 97 ♦Loten 1866 5 245 ♦Oblig. Hope 1;0. Leening 1860 41 884 ♦Certific. dito 4 ♦Inscript. Stieglitz C°. 2'- a 4 L. 4 ♦Obligation 1867— 69. 4 75# 6 48$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 229$ 4 179$ Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 93$ dito dito Charkow Azow. 5 91$ Polen. ♦Sehatkis; obligatiën 4 72$ Oostenrijk ♦Oblig.metall.in zilver Jan./Juli. 5 64 ♦dito dito April/Oct. 5 614 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 60$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 59$ Italië. 5 61$ Spanje. ♦Obligatiën. Buitenl. 1867—71. 3 29$ dito Binnenlandsche 3 25$ Portugal. ♦Obl. 1856—69 3 40$$ Turkije. 5 51$ Egypte. Obl. 1868 7 90$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) ♦dito dito dito (1904) 5 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98$ ♦dito dito dito (1885) 6 99 ♦Obl. Illinois 7 ♦dito dito Redemtion. 6 Obl. Atl. Gr. W. Spv. Ohiosec. (7p) dito dito gecom olideerae 7 dito dito debentures. 8 Obl. St.Paul Pac. Spw, le sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 66A dito dito 1869 dito 7 66$ Brazilië. ♦Obl. 1863 ♦dito 3 865 5 95 Mexico. dito 1551 3 15$ Grenada. dito afgestempeld 6 21$ Venezuela, dito 3 q o Ecuador. 1 Prijzen van coupon». Amsterdam, 15 November. Metall. 22.95; Dito zil ver 24.60; Dito Eng. per f 12.071; Eng. Russen ver Eng. Portugal per fc 12.071; Fransche 551; Belg. ƒ561; Pruis. /35$; Hninb. Russen 31$; Russen in Z. R. ƒ321; Pools, in Fl. Napelsche Spaanscne piaster Spaansch in francs Amerikaapsche dollars 2.431; papier 2.15. Tlöwiimltin. fff temütpïijc (Mttomraiptg van JOHANNIS DE BRUIJN, Schipper der Schroefstoomboot Eendracht op Amsterdam, en HENDRIKA ALIDA JOHANNA YAN DER HORST. Amsterdam, 17 November 1872. HUNNE DANKBARE KINDEREN. Kennisgeving aan vrienden en begunstigers. Ondertrouwd A. M. J. MULDER en H. A. v. D. BROEKE. Middelburg, 15 November 1872. Ondertrouwd H. L. BOOGAERT en A. H. B. VAN DEN BERG. Velp, den 15en November 1872. Eenige kennisgeving. dertijïrinaen. Gisteren is van Veere naar zee gezeild de Twee gebroeders, gezagvoerder H. Persoon, van Middelburg naar New-Castle met ballast. Gisteren is ter reede van Veere gekomen het bark schip Noordster, gezagvoerder B. H. Andreasen, met eene lading balken bestemd voor die stad. Heden beviel zeer voorspoedig van een Meisje P. E. VAN AARTSENNederhand. 16 November-187Sï. J' J" AARTSEN. Algemeene kennisgeving. Heden overleed ons oudste Meisje WILLEMINA JOZINA, circa 2 jaren. Middelburg, F. C. HOMBURG, Barbier. 15 November 1872. W. J. HOMBURG, van Hoeke»

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3