was. De republikeinsche pers van alle nuancen, tot zelfs het Journal des débats, roerat de mannelijke en ferme taal van den president der republiek. Het oude orgaan van St. Marc Girardin schrijft zelfs: „Het eerste gedeelte van de presidentieele boodschap [de mede- deelingen omtrent Frankrijk's financieelencommerci- eelen en socialen toestand] is voorzeker belangrijk, maar het laatste gedeelte is in onze oogen nog belang- rijkerWij wisten wel dat de heer Thiers de re publiek zou erkennen, maar hij heeft meer gedaan, hij heeft als waar republikein gesproken de linkerzijde heeft hem toegejuicht; hij heeft als conservatief repu blikein gesproken wij juichen hem uit al onze krachten toe." „De dag van gisteren zoo schrijft o. a. het orgaan van Gambetta is beslissend voor de geschiedenis van FrankrijkDe heer Thiers heeft gisteren met de monarchie gebroken, welke die ook zijWij den ken verre van eenstemmig met den heer Thiers over een menigte punten, en nog minder over zekere theo- riën en leerstellingen die hij gemeend heeft opnieuw in zijne boodschap te moeten ontwikkelen. Men zal ons echter veroorloven die punten beden ter zijde te laten De heer Thiers heeft gisteren, men kan het veilig zeg gen, onze jeugdige republiek aan het oude Europa voor gesteld. De monarchaleu hebben na dezen laatsten slag gevoeld dat hunne zaak verloren is en inderdaad gisteren is hun laatste hoop gevloden." Deze beide beschouwingen van de twee uiterste or ganen der liberab pers mogen als voorbeeld dienen hoe „de ware meerderheid" der natie, welke Thiers tegenover de monarchale meerderheid der kamer stelde, de ondubbelzinnige partijname der regeering ten aan zien van Frankrijk's toekorastigen regeeringsvorm op prijs stelt. Hoe de monarchale pers de houding van Thiers beoordeelt, of zij op enkele uitzonderingen na hetzelfde stilzwijgen in acht nemen zal als de rechter zijde gisteren gedurende de lezing der boodschap, of dat zij hare gedragslijn nog niet heeft vastgesteld, dit zijn vragen die nog geheel in het duister liggen, althans tot dusverre verneemt men daaromtrent niets. De monarchale leden der kamer hebben daarentegen gisteren hunne krachten nogmaals willen toonen en het bewijs geleverd, dat zij althans in de kamer nogde meerderheid vormen, al heeft Thiers dit feit niet weer sproken. De commissie voor het parlementair initiatief werd gisteren gekozen en uitsluitend samengesteld uit de leden der rechterzijde. Het laat zich aanzien dat zij heden bij de verkiezing der commissie lot het ont werpen van een adres van antwoord op de bood schap, op dezelfde wijze zal protesteeren. Daardoor echter zal zij de natie niet overtuigen, dat zij de weaschen der meerderheid buiten de kamer uit drukt. Ditzelfde was het wat Thiers gisteren zeide toen hij den. heer Kerdrel toevoegde, dat hij verzekerd was de meening der „ware meerderheid" te hebben uitge sproken. Uit deze erkentenis der regeering dat de meer derheid der kamer niet het getrouwe afbeeldsel is van de meerderheid in het land meenen enkele republikein sche bladen te mogen opmaken dat Thiers de ontbinding der kamer noodzakelijk acht. Het is echter niet zeer waarschijnlijk dat aan de woorden van Thiers deze bedoeling ten grondslag lag. Het nieuws uit het overige Europa is heden bijzonder schaars. In afwachting van de indiening der nieuwe Kreisordnung in de Pruisische kamer, lichten de hoofden der partijen, die aan de conferentiën met den minister deelnamen, de wijzigingen toe welke in het oorspron kelijk ontwerp gebracht zijn. Naar men verzekert heb ben alle fractiën, zelfs de conservatieven, zich met de wet in dezen vorm vereenigd; slechts bestaat bij de Fortschriitsparlei het voornemen eenige amendementen voor te stellen, ofschoon zij ook zonder de aanneming dezer amendementen besloten heeft voor de wet te zullen stemmen. Uit Spanje verneemt men heden dat de koning onge steld doch zijn toestand niet zorgwekkend is. Het congres zet de discussiën der financieele wetten gere geld voort. Woensdag trad de leider der federatieve republikeinen, de heer Pi y Margall, in een uitvoerige bestrijding van het voorstel tot stichting eener nationale hypotheekbank. De regeering verdedigde haar voorstel en wees vooral op het nut dat de landbouw van deze instelling zou kunnen trekken. Men gelooft dat de dis cussiën over deze belangrijke quaestio nog tot in de volgende week zullen worden voortgezet. Een meldenswaardig feit uit België is de indiening van eene wet door den heer Jacobs, lid der kamer, waarbij bepaald wordt dat de schepenen der steden in het vervolg door den gemeenteraad en niet door de re geering gekozen zullen worden. Het ministerie-Malou heeft zich thans weder, evenmin als zijn voorgangers, van den partijgeest kunnen losmaken en vaak de wei nige clericale leden van een bijna geheel liberalen raad, tot schepenen benoemd waarover dan ook reeds in deze zitting interpellatiën tot de regeering gericht zijn. De kamer heeft besloten het voorstel in behandeling te nemen. Varia uit het buitenland. DuitschTand. De door de steden Berlijn en Memel voorgestelde leden van het heerenhuis, de heeren Hobrecht, burgemeester der hoofdstad, en Richter, wethouder van Memel, zijn door den koning als zoo danig aangenomen. De oihcieuse bladen spreken thans allen van de aanstaande hervorming van het heerenhuis zonder echter te melden waarin die bestaan zal. Een correspondent van de Kölnische Zeitung zin speelt op den twijfelof de aanvullingswet van 1854, regelende de samenstelling van het heerenhuis, wel wettige kracht heeft. Dit huismiddeltje zou zeker het eenvoudigst wezen, doch men mag van Pruisen als eersten staat van het rijk verwachten, dat het zoodanig voorbeeld van constitutionalisme niet b. v. aan Mecklen burg zal geven om bij regeeringsbesluit aan bepalingen, die zoolang zij niet hinderlijk waren, als grondwet golden, alle kracht van wet te ontzeggen. Zulk een coup d'etat zou zelfs in den bloeitijd der reactie, de jaren 18501860; misplaatst geweest zijn. Welke die hervor ming ook zij, de Volks-Zeitung vormt er zich geen groot denkbeeld van. „Het heerenhuis zegt zij hervormd of niet, is gewogen en te licht bevonden. De geschie denis heeft gericht en haar veroordeelend vonnis geveld." De Ostsee-Zeitung meldt van 11 November uit Stettin dat von Bismarck te Varzin ernstig ongesteld gewor den is. Wat daarvan zij, een feit schijnt het te zijn dat drie artsen uit Berlijn per telegraaf daarheen ont boden zijn. Het Berliner Stadtgericht heeft Dinsdag in eerste instantie uitspraak gedaan in het proces, door domheer Kozmian wegens beleediging aan de Nord- deutsche Allgemeine Zeitung aangedaan, en den eischer zijn eisch ontzegd. Interessant is het feit dat Kozmian erkend heeft te Homburg gespeeld te hebbenmaarniet zooals het Berlijnsche blad meldde, verloren te hebben. De Reichs-Anzeiger meldt dat de conferentiën over de sociale quaestie, welk sedert 7 November in het minis terie van landbouw te Berlijn plaats hebben, in de volgende week gesloten zullen worden. Volgens be richten uit Kiel, Flensburg en Eckenforde hebben al daar groote overstroomingen plaats gehad. Nadere bij zonderheden zijn nog niet bekend. Alleen blijktdat er een hevige storm heeft gewoed en er veel sneeuw ge vallen is. Frankrijk. Uit Versailles verneemt men het ge rucht dat generaal Chanzy zijn mandaat als afgevaar digde zal neerleggen. Als voorzitter van het linker centrum worden de heeren Ricard en de La3teyrie genoemd. In de couloirs der kamer werd verteld dat eenige leden der rechterzijde den generaal Ckangamier hadden trachten over te halen van zijne interpellatie af te zien of althans die uit te stellen. De generaal moet zeer brusque geantwoord hebben dat hij in deze zaak geen raad van wien ook behoefde te ontvangen. Te Chalons zijn de Fransche troepen door de bur gerlijke autoriteiten feestelijk ontvangen. De geestdrift der bevolking was algemeen. Te Reims moeten eerst nog de kazernen en barakken hersteld worden; aldaar zal het garnizoen eerst in de volgende week komen. Des avonds na de voorlezing der boodschap in de nationale vergadering werd eene receptie door Thiers gehoudenwaaraan door tal van afgevaardigden vooral van het linker-centrum werd deelgenomen. Thiers was zeer geanimeerd en scheen zeer tevreden over den in druk dien zijne boodschap gemaakt had. Men ver zekerde eergisteren te Versailles dat er oncenigheid tusschen de leden der rechterzijde omtrent het adres van antwoord en de aanstaande constitutioneele maat regelen bestond. België. De Moniteur beige publiceert de benoe ming van den baron van Solvyns tot gezant van België te Londen en die van den heer van Loo tot gezant bij den koning van Italië. De Fransche staatsraad Ozenne is te Brussel aangekomen, om de onderhande lingen over de wijziging van het Fransch-Belgische handelsverdrag te hervatten. Tot vermeerdering van het aantal vrijwilligers in het leger heeft de minister van oorlog bepaald, dat de klasse van 1865 reeds thans kan toegelaten worden tot het aangaan van verbinte nissen voor 6 jaren, ingaande April 1873, tegen een premie van 1300 francsmet de gunstige voorwaarde dat, wanneer zij naafloop van dezen tijd een nieuwe ver bintenis aangaan, zij het recht erlangen op een pen sioen van 200 francs jaarlijks. SrdtiötitgietL Per telegraaf wordt gemelddat het stoomschip Prins Hendrik gisteren morgen Gibraltar is gepasseerd. Het weder was zeer schoon. ft) anöelsümclytEtL GRAANMARKTEN ENZ. Gent, 15 November. Roode en witte tarwe met ge wonen aanvoer fr. 27.a fr. 29.rogge fr. gerst fr. 14.haver fr. 17.boekweit fr. 16.25; koolzaad fr. 42.50; lijuzaad fr. 41.50; lijnkoeken ff. 25. koolzaadkoeken fr. 18.25; boter fr. 3.per kilogram; eieren fr. 2.75 per 26 stuks. Amsterdam, 15 November. Raapolie op zes weken f 451 Lijnolie op zes weken 40$ FRIJZEN VAN EFFECTEN", Amsterdam 15 November 1872. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 54$ *dito dito dito 3 64$ ♦dito dito dito 4 86$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 136 ♦dito exploitatie Ned. staatssp.114 België. *Certificaten bij Rothschild 2$ 61$ Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 ♦dito5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 98$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 73$ ♦dito Hope C°. 1855, 64 serie 5 85$ *Cert. f 1000 1864 5 97$ ♦dito f 1000 18665 „97$ ♦Loten 18665 245 ♦Oblig. Hope C°. Leening 1860 4$ 89 ♦Certific. dito4 „74 ♦Inscript.Stieglitz^C°.2ea4tL. 4 „73$ ♦Obligatiën 1807—69 4 751 ♦Certificaten6 48$ ♦Annd. spoorweg Gr. Mkatsch. 5 229$ ♦Oblig. dito4 „179 Obl. spoorweg Poü-Tiflis5 93$ dito dito Jeloz Orel5 92$ dito dito CharkowAzow. 5 9l| Polen. ♦Schatkistobligatië a 4 „72$ Oostenrijk. *Oblig. metall. in zilver Jan./J uli. 5 63$ ♦dito dito April/Oct. 5 64 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 60$ ♦dito dito Febr/Aug. 5 59$ Italië. Leening 18615 Spanje. *Obligatiën.Buitenl.l86771. 3 29$$ dito Binnenlandsche 3 25$ Portugal. #Obl. 1856—69 3 40$$ Turkije. dito (binnenl.)5 51$ Egypte. Obl. 18687 90$ Amerika. ♦Obl. VereenigdeStaten(1874) 5 ♦dito dito vlito (1904) 5 ♦dito dito vlito (1882) 6 98$ ♦dito dito dito (1885) 6 „99$ ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. .6 Obl. Atl. Gr. W. Sp^ Ohiosec. (7p) dito dito gecom olideerae .7 dito dito debentures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2c sec. 7 66$ dito dito 1869 dito 7 66$ Brazilië. ♦Obl. 18634i - ♦dito 18655 94$ Mexico. dito 18513 15$ Grenada. dito afgestempeld 6 22$ Venezuela, dito3 9$ Ecuador. ditol 8$ Prijzen van coupons. Amsterdam, 14 November. Metall. f 23.02$; Dito zil ver f 24.60; Dito Eng. per£ f 12.07$; Eng. Russen per f Eng. Portugal per F f 12.07$Fransche f 55$; Belg. f 56$; Pruis, f 35$; Hamb. Russen f 31$; Russen in Z. R. f 32$; Pools, in F1f Napelsehe f Spaansche Piasters fSpaanscbe in Frcs. f Amerikaansche Dollars f 2.43$Papier f 2.15. Tlövcrtcnticn. Oijftipriflc lliMelijlMirmipig van C. MURK en P. BLOM in lielioeftigen staat. Middelburg, Bagijnhof, 16 Nov. 1872. hunne dankbare kinderen. Ondertrouwd Mr. T. A. WAGTHO en L. A. VERBEEK. Nijmegen, 13 Novembef 1872. Eenige algemeene kennisgeving. Ondertrouwd E. T. S. BÖTTICHER en II. J. DE KAT. Middelburg, den 15cn November 1872. Eenige kennisgeving. Ondertrouwd H. L. BOOGAERT en A. H. B. VAN DEN BERG. Velp, den 15en November 1872. Eenige kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3