MIDDELBÜRGSCHE COURANT. mm IT. 273. Zaterdag 1872. 16 November. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco Is 3.550. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 15 November. Bij de behandeling in de afdeelingen der tweede kamer van hoofdstuk II der begrooting is opnieuw twijfel geop perd of de positie van den directeur van het kabinet des konings, een „niet verantwoordelijk ambtenaar die gewichtigen invloed op den loop der regeeringszaken kan uitoefenen", wel in „onze constitutioneele instellingen past". „Sommige leden" om een woord uit de oude voorloopige verslagen te gebruiken meenden dat het kabinet des konings öf een onderdeel van een der mi- nisteriën moest uitmaken öf de directeur bij eene ver andering van ministerie tevens behoorde af te treden. Wij zijn het niet met die „sommige leden" eens. Het komt ons zeer wenschelijk voor dat er behalve het onophoudelijk afwisselend personeel der ministers een hooggeplaatst staatsambtenaar aan den koning toege voegd zij, die den vorst kan ter zijde staan in de uit oefening zijner hooge waardigheid en de officieele tus- schenpersoon is tusschen het hoofd van den staat en de ministers van den dag. Wanneer men zoodanig ambtenaar niet bezat, in de duurzaamheid van wiens betrekking de kroon eencn waarborg vinden kon voor goeden raad, wanneer öf de referendaris van een of ander departement öf een met het ministerie optredend of aftredend partijman met den post van koninklijken staatssecretaris (want dit is de directeur van het kabinet inderdaad) belast werd dan zou de kroon natuurlijk buiten het officieele personeel in de hofhouding het tegenwicht zoeken tegenover de regeerende partij, een tegenwicht dat vereischt wordt zelfs waar de vorst persoonlijk een geestverwant is dier partij. In dat geval zou een particulier secretaris, öf een grootmeester van de hofhouding, öf een opperschenker óf opperbakker (zooals in de dagen van Faraoh), óf een opperstalmees ter of oppertuinbaas in de plaats treden van den tegen- woordigen directeur van het kabinet des konings; hij zou een even „gewichtigen invloed op den loop der regeeringszaken" uitoefenen als deze en, in 'tgeheel geen staatsambtenaar zijnde, nog oneindig minder ver antwoordelijk zijn. Wij zien in de tegenwoordige inrichting van het kabinet des konings, wel verre van een vergrijp tegen de con stitutioneele instellingen, eene zeer begeerlijke veilig heidsklep tegen de gevaren eener camarilla-regeering. Door wetsduiding is de koning terecht niet verantwoor delijk voor regeeringsdadende verantwoordelijke minis ters behooren daarom de handen vrij te hebben om aan den koning voor te stellen Avat 's lands belang in hunne oogen vordert. Maar men vergete niet dat op den per soon des konings de zedelijke verantwoordelijkheid voor den gang der regeering rust; de geschiedenis heeft, zelfs in de meest constitutioneele landen den vorst nooit vrijgesproken Avegens fouten door hem onder verant woordelijkheid zijner ministers gepleegd. Men schroome dan niet om den koning eenen officieelen raadgever op zijde te geven, welke de Aveegschaal van goed en kwaad met vaste hand kan ophouden; voor dié hooge roeping is geen met zijne geestverwanten optredend partijman geschikt, geen referendaris berekend. Doch de ondervinding die wij tot nu toe hebben opgedaan, de namen van Falck, van van Rappard, om van die der levenden te zwijgen, bewijzen dat onder de niet tot eene bepaalde partij behoorende personen de mannen wel gevonden Avorden, die zich als directeur van het kabinet des konings of onder een soortgelijken titel, op het hooge standpunt van 's konings onpartijdigen raadgever weten te stellen. Bij beschikking van 8 dezer heeft de minister van binnenlandsche zaken benoemd tot leden der commissie voor het te houden vergelijkend examen voor de betrek king van adjunct-ijker der maten gewichten en weeg- Averktuigen de heeren: dr. G. A. Venemachef van dienst van het ijkwezen te Groningen, voorzitter, dr. A. C. Oudemans, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft en A. S. H. van der Toornte Am sterdam. Blijkens berichten in de Belgische bladen zal, te re kenen van den 15en November a. een rechtstreeksche spoor weg A'erbin ding voor reizigers Ju rijtuigen der lc klasse en goederen, n. 1. zonder overlading worden ge organiseerd 1°. Tnsschen RotterdamAntwerpen en Brussel (Noorder-station) met de treinen die van Rotterdam vertrekken te 10.15 uren des voormiddags en te 6.50 des avonds; van Antwerpen te 1.17 des namiddags en te 10 uren des avonds, om te Brussel (Noorder station) te arriveeren te 2.6 des namiddags en te 10.51 des avonds 2° tusschen Brussel (Noorder-station), Antwerpen en Rotterdam met de treinen die uit Brussel vertrekken te 9.20 des voormiddags en te 2.37 des namiddags; uit Ant werpen te 10.19 des morgens en te 3.4.0 des namiddags, om te Rotterdam aan te komen te 1.13 des namiddags en te 6.30 des avonds 3° tusschen Rotterdam, Antwerpen, Brussel (Zuider station), Bergen en Parijs, met den trein die uit Rotterdam vertrekt te 10.15 des voormiddags, uit AntAverpen te 1.17 des namiddags, uit Brussel (zuider station) te 2.35, en uit Bergen te 3.40 om te Parijs aan te komen des avonds te 9.5en 4° tusschen ParijsBergenBrussel (Zuiderstation), Antwerpen en Rotterdam met den trein die uit Parijs vertrekt des morgens te 7.20uit Bergen te 12.53 des namiddags, uit Brussel te.2.28, om te Antwerpen aan te komen des namiddags te 3.28 en te Rotterdam des avonds te 6.30. De Staats-courant van hedén bevat de koninklijke besluiten van den 31cu October jl.tot vaststelling van drie reglementen voor de scheepvaart ter beveiliging van de spoorwegbruggen over het Nooidzeekanaal te Velzen in den spoorweg van Haarlem naar Uitgeest, over het Groot Noord-Hollandsch kanaal, nabij Alk maar en nabij het Koegrasin den staatsspoorweg van Zaandam naar het Nieuwediep en over de Nauernasche vaart, nabij Wormerveer, cn zulks met intrekking van het reglement, vastgesteld bij koninklijk besluit van 7 Januari 1870 (Staatsblad n° 11). In hetzelfde nommer zijn opgenomen de wetten van den 12cn dezer tot onteigening ten behoeve van een spoor weg van Amersfoort naar Zutfenen tot toekenning van pensioen aan de beide dochters van wijlen den minis ter van staat en van binnenlandsche zaken mr. J. R, Thorbecke. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. EERETEEKENEN. Toegekend de bij koninklijk be sluit Aran 22 September 1855 ingestelde bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan C. C. van Dommelen, wachtmeester der veldartillerie te Utrecht, wegens de redding van een kind uit het water aldaar op 15 Juli jl. MIDDELBAAR ONDERAVIJS. Eervol ontslag verleend? op verzoekaan jonkheer mr. J. L. E. M. de Kuyper, als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 'sHer- togenboschen als zoodanig in zijne plaats benoemd W. A. Gooien, aldaar. ONDERWIJS. Op het tweetal, waaruit een hoogleeraar aan het Athe naeum te Amsterdam in plaats van dr. J. P. N. Land, zal worden benoemdzijn geplaatst de heeren II. Oort en F. J. van den Ham, doctoren in de godgeleerdheid, de eerste te Harlingen, de laatste te Utrecht. KERKNIEUWS. De synodale commissie der Nederduitseh Hervormde kerk, die eergisteren te 'sGravenhage haar zittingen heeft geopendbestaat uit de heeren R. J. Koningpre dikant te Limmen, president; dr. J. Witkop, predikant te Zutfenvice-president; S. F. van Hasseltadviseerend lid en secretaris; dr. A. Kuenen, hoogleeraar te Leiden, praeadviseerend lid; dr. B. Glasras, predikant te Geer- truidenberg; mr. H. O. Feitoud-ouderling te Groningen dr. W. B. J. van Eyk, hoogleeraar en predikant te De venter; dr. P. J. J. Mounier, ouderling bij deWaalsche gemeente te Amsterdam; dr. A. Molenkamp, predikant te Delften mr. F. R. Penninckoud-ouderling te Zutfen. RECHTZAKEN. In de eergisteren gehouden terechtzitting der corree- tioneele kamer van de arrondissements-rechtbank te Amsterdam stond de hoofdonderwijzer Philippus Rank terecht, beschuldigd, dat hij in den namiddag van den 20en September jl. na schooltijd een twaalfjarigen leerling zoodanig met_een stuk touAv op het bloote lichaam heeft geslagendat o. a. rug en aehterdijen met blauwe striemen bedekt waren. Het feit zelf werd door den beklaagde erkend, die als aanleiding opgaf: provocatie van de zijde van den jongen toen de ondenvijzer hem na den schooltijd over zijn slecht gedrag (herhaald rnoed- Avillig schoolverzuim) onderhield, terwijl de vader zelf des morgens aan een kweekeling had gezegddat hij den ondenvijzer uit zijn naam moest vragen den jongen eens goed onderhanden te nemen. De substituut-offi cier van justitie vond, ofschoon hij het feit een ernstig vergrijp noemde en ten strengste afkeurde, in de door den jongen gebezigde woorden en in het bewuste ver zoek van den vader, in verband met de overigens door vele attesten gestaafde, gunstige antecedenten van den beklaagde, aanleiding om geen gevangenisstraf tegen hem te öischen. Hij requireerde zijne veroordeeling tot betaling van eene geldboete van f 100. De arrondisse ments-rechtbank vond echter geen grond tot toepassing van verzachtende omstandigheden, en veroordeelde den beklaagde tot een cellulaire gevangenisstraf van zes weken en betaling eener geldboete van f 8. KOLONIËN. Aan het algemeen overzicht van het Nieuw Bata- viaasch Handelsblad ontleenen wij het volgende: Uit Deli ontvangen wij gunstige berichten. De majoor van Stuwe schijnt terstond met kracht handelend te zijn opgetreden. Men spreekt van een complot om het kruithuis te Fort de Ivock in de lucht te doen springen en alle Europeanen te vermoorden. Is die zaak van dien aard, dan is het zeer vreemd, dat het bestuur eerst de samen zwering op het spoor kwam, toen een lOOtal personen er in betrokken waren. Luidens officieele berichten van Amboina zijn voorts onlangs bij de installatie van den nieuwbenoemden ge zaghebber van de negorij Paulohij ter zuidkust van Ceram (afdeeling Elpa-Poeti-baai) eenige ongeregeldhe den voorgevallen, ter zake waarvan een plaatselijk onderzoek is ingesteld. De controleur Roskott, te dien einde met Zr. AI®, stoomschip Borneo derwaarts gezon den, bevond dat deze overigens weinig beteekenende ongeregeldheden, welke weldra werden beëindigd, ver oorzaakt Afaren- door eenige den nieuwen regent vijandig gezinde personen, die de bevolking hadden aangehitst om dat hoofd niet te erkennen. Op de noordkust van hetzelfde eiland (afdeeling Wa- haai) zijn mede oneenigheden ontstaan tusschen de Alfoersche negorijen Loemaweh en Warasiwa, doordien de laatstgenoemde weigerde eene boete te voldoen, wegens gepleegden moord op inlanders van eerstgenoemde negorij verschuldigd. Yan bestuurswege zoude onver wijld een onderzoek worden ingesteld. Den 3e" dezer is de nieinve cursus aan de hoogere burgerschool, afdeeling A, geopend met 144 leerlingen. Het getal leerlingen van afdeeling B is nog niet bekend. Nadat de zaak van den adsistent-resident teDjokdja opnieuw was onderzocht, is hij tot de bekentenis geko men eene som van /'~40,000 te hebben ontvangen en na den opiumpachter twee dagen lang de quitantie te heb ben beloofd, te hebben volgehouden van niets te weten. Het verlof naar Nederland, aan dien ambtenaar verleend, is ingetrokken. Van onderwijzers in de 2C afdeeling op Java is f 235.50 voor het Thorbeckefonds ingekomen. De Javasehe courant van den lcn dezer bevatte het volgende omtrent de expeditie naar DeliEen van den resident van Riouw heden bij de regoering ontvan gen telegram meldt omtrent Deli het volgendeGoede tijding, kampong Lamargo en versterkingen genomen en bezet. Aan enze zijde geen doodende luitenant Prager, een Europeesch sergeant en een korporaal gewondde laatste gevaarlijk. Overigens zijn verscheidene Europeanen en inlanders door randjoes venvond." Het Nieuw Bataviaasch Handelsblad heeft een tele gram ontvangen houdende dat bij de inneming van Lamargo behalve de lc luitenant der infanterie J. A. Prager, de sergeant Aartsen en de korporaal Reijers

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1