F 272, DDELBURGSCHE Vrijdag 1872. W ffip C O IJ R A N T. 15 November, Dit blad verschijnt dagelijks niet uitzondering van den Zondag, den 2rSfaasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is f 8.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 11 November. Onder de bij do tweede kamer aanhangig gemaakte wetsontwerpen is er ook een tot bekrachtiging van de heffing van zekere belastingen in het hertogdom Limburg. Die welke op de belastingen in Noord-Bra bant betrekking hebben spreken echter niet van de generaliteitslanden, evenmin als er bij anderen van bet graafschap Holland noch van het bisdom Utrecht wordt gewag gemaakt. Sedert de oplossing van den Duitschen bond bestaat er geen hertogdom Limburg meer, maar is Limburg eene gewone provincie van .Nederland, faisant par tic intégrante clu royaume des Pays-Baszooals in het Lon- densche tractaat van 11 Mei 1867 gezegd wordt. En niettegenstaande deze volkomen gelijkheid aan de tien andere provinciën des rijks, niettegenstaande Limburg niets meer is dan eene territoriale benaming, gaat men steeds voort met in officieele stukken van het hertog dom Limburg te spreken. De commissaris des konings noemt zich, hoewel de provinciale wet van Limburg niet anders dan van eene provincie spreekt, commissaris des konings in bet hertogdom, de gedeputeerde staten even eens van het hertogdom. En de hooge regeering zet er de kroon op door almede van het hertogdom te spreken. Men klaagt, eu met reden, dat men buiten af Luxem burg altoos met Nederland verwart; maar geelt men zelf niet lot misverstand aanleiding door aan Limburg, niettegenstaande het een intigreerend deel des rijks uit maakt, eenen titel te geven die er aan denken doet dat het evenals Luxemburg slechts door eene personeele unie aan Nederland verwant is? Of' gevoelt deNeder- landsche administratie zich zelfs na het tractaat van '67, nog niet „sekuur" aangaande de losmaking van Limburg van Duitscbland? Of wel volgt men maar al toos uit natuurlijke traagheid den ouden sleur? Wij weten het natuurlijk niet; maar wat wij wèl weten is dit dat Limburg niets meer en niets minder is dan een der elf provinciën van Nederland, en in ofiicieele stuk ken niet anders mag betiteld worden. In de gisteren avond gehouden en talrijk bezochte vergadering met dames van het Middelburgsch depar tement der Maatschappij tot nut van 't algemeen droeg de heer J. J. Oremer, op zijn alom gewaardeerde gees tige wijzezijne Betuwsche schets Aon het kleine rivierken" voor, waardoor hij zich den luiden bijval zijner hoorders en hooi deressen verwierf'. In het heden uitgegeven Provinciaal blad van Zee land n°. 112 is opgenomen eene circulaire van den commissaris des konings in deze provincieaan de bur gemeesters der verschillende gemeenten, waarin mede- deeling wordt gedaan van de volgende beschikking van den minister van binnenlaudsche zaken „Wanneer een stuk rundvee wegens longziekte is af gemaakt of daaraan is gestorven, zal, na verloop van acht dagen, al het overige rundvee, hetwelk zich ten gevolge van dat ziektegeval in verdachten toestand be vindt, onverwijld door de zorg van den burgemeester na onteigening worden afgemaakt, tenzij de eigenaar, houder of hoeder van dat verdachte vee eene verkla ring overlegge van een geëxamineerden veearts, dat het is ingeënt." De minister wenscht opgave te ontvangen van het getal verdachte runderen dat is afgemaakt of ingeënt, alsmede van het bedrag der schadeloosstelling voor de afgemaakte runderen. Tot lid der provinciale staten van Gelderland is bij herstemming gekozen de heer mr. II. J. Ardesch van Hamel, te Warnsveld, met 370 stemmen. De heer mr. C. J. Sickesz verkreeg 350 stemmen. In eene gisteren te Amsterdam gehouden buitenge wone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is op voorstel van het bestuur bet volgende besluit genomen Ten laste der Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen wordt, om te voorzien in de behoeften aan materieel als een gevolg van de vermeerdering van het trafiek op de door de Maatschappij geëxploiteerde spoor wegen, gecreëerd eene leeniug van zeven millioen gul den nominaal, verdeeld in twee seriën van drie cn een half millioen 'gulden elk. De vaststelling vande buitenlandsche geldswaarden waarin de leening gelijktijdig zal worden gesloten; do grootheid en het aantal der uit te geven obligation den rentevoet der leening; de voorwaarden- waarop de leening en het tijdstip waarop de eerste serie zal wor den uitgegeven, worden opgedragen aan den directeur- generaal, in overleg met den raad van commissarissen. Zonder nadere machtiging van de algemeene verga dering van aandeelhouders zal de tweede serie der leening niet mogen worden uitgegeven. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. telegraphie. Uit 's rijks dienst ontslagen de tele grafist 3e klasse J. A. B. Nollen. registratie. Benoemd tot ontvanger der registra tie en domeinen te Woerden J. J. Fabius, thans ont vanger der registratie en domeinen te Holwerd; te Gennep M. C. Dijckmeesterthans surnumerair der registratie en domeinente GraveA. A. Gefkenthans surnu merair der registratie eu domeinen; te Holwerd, L. N. Heyl, thans surnumerair der registratie en domeinen. ONDER-WIJS. De heer dr. G. D. L. Huet heeft eergisteren de be trekking van hoogleeraar bij de faculteit der genees kunde aan de koogeschool te Leiden aanvaard, met het houden eener redevoering „over de noodzakelijkheid om de geneeskunde als natuurwetenschap op te vatten". Op de voordracht voor de benoeming van een hulp onderwijzeres aan de meisjesschool voor meer uitgebreid lager ondeiwijs te Groningen zijn geplaatst: mejufvrouw G. C. P. L. Poortman te AssenA. B. L. Tiraans, te Goes, en C. E. van Schooien, te Deventer. KOLONIËN. De Staats-eouraut van gisteren bevat het door den minister van koloniën vastgestelde reglement op het examen, voorgeschreven in art. 4 van het koninklijk besluit van 10 September 1864 (Staatsblad n°. 93), houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Neder- landsch-Indiëzooals het is gewijzigd en aangevuld bij de koninklijke besluiten van 23 Juni 1871 (Staatsblad n° 72) en 30 October 1872 (Staatsblad n° 106), en programma der vereischte kundigheden. De gouverneur-generaal van Neclerlandsch-lndië heeft nog de volgende beschikkingen genomen: civiel departement. Benoemd: tot 4en huipon der- wijzer G. J. van Essel, 3U hulponderwijzer aan de openbare 2° lagere school te Djokjokarta; aan de openbare 2e lagere school te Batavia, tot 2eu hulponderwijzer Th. A. den Daas, 3e hulponderwijzer aan de tweede lagere school te Soerabaija; tot 3tu hulponderwijzer J. A. II. Hnm- melgens, 2° hulponderwijzer aan de openbare lagere school le Poerworedjo; tot 4en hulponderwijzer M. P. L. G. Hansen, hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Madioen; aan de openbare derde lagere school te Batavia, tot 3™ hulponderwijzer J. H. dePuy, 2e hulp onderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Soerakarta; aan de openbare vijfde lagere school te Batavia, tot lel1 hulponderwijzer E. J. NijhotF, lc hulp onderwijzer aan de openbare lagere school te Poerwo redjo; tot 2en hulponderwijzer P. Schippers, hulponder wijzer aan de openbare lagere school te Banjoemastot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Mee3ter- Cornelis, C. A. Valk, 4L' hulponderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Batavia; tot lcn hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Tagal, L. A. de la Croix, 2° hulponderwijzer aan de openbare eerste lagere school te Batavia; aan de openbare lagere school te Salatiga H. G. Piekhaar, le hulponderwijzer aan de open bare lagere school te Tagal; aan de openbare lagere school te Poerworedjo J. Dekker, 2C' hulponderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Batavia; tot 2cn hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Poerworedjo II. J. Scheller, lc hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Pasoerocan; aan de openbare tweede lagere school te Djokjokarta D. A. de Hoog, 3U hulponderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Batavia; aan de openbare tweede lagere school te Soerakarta H. C. van Ruyvenparticulier onderwijzer te Batavia; tot 3eD hulponderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Djokjokarta F. H. Evers, 2C hulponderwijzer aan die school; tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te- Madioen W. Tinge, 3C hulponderwijzer aan de openbare derde lagere school te Batavia; aan de openbare vierde lagere school te Soe rabaija J. van Duyn, hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Meester-Cornelistot 3cn hulponderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Soerabaija F. J. Bosch, 2e hulponderwijzer aan de openbare vijfde lagere school te Batavia; tot lcn hulponderwijzer aan de open bare lagere school te Pasoerocan F. J. C. Klaar, lc hulponderwijzer aan de openbare vijfde lagere school te Bataviatot len klerk bij het departement van finan ciën de klerk W. Hartsinck; bij de in- en uitvoerrech ten, tot commies-ontvangers te Panaroekan G. A. Malga, thans commies-ontvanger, en te Bezoeld P. B. Smith, thans op wachtgeld; tot ondercommies 2* klasse bij de controle en recherche te Samarang W. Oudhoff, en te Soerabaija F. A. Th. Kohier, op verzoek eervol ont slagen 2e luitenant der Oost-Indische cavalerie; tot lcn klerk op het adsistent-residentie-kantoor te Tidaijoe, tevens griffier bij den landraad aldaar, J. H. C. Jar man. departement van oorlog. "Verleend: een twee jarig verlof naar Nederlandwegens ziekteaan den lcu luitenant-kwartiermeester bij de militaire adminis tratie F. H. Sexauer. departement van marine. Benoemd: bij degou- vernements-marinetot gezaghebber 3C klasse, de 1° stuurman M. C. Kelfkenstot gezaghebber 1° klasse, do gezaghebber 2C klasse J. J. H. Stolte. Overgeplaatst: aan boord Zr. M\ fregat Prins Alexan der der Nederlandende officier van gezondheid 2e klasse J. C. D. Steendijk, van Zr. Ms. stoomschip Banka;aan boord Zr. M\ korvet Prinses Amelia, de luitenant ter zee 1° klasse K. O. van der Veen, van Zr. M8. stoom schip Admiraal van Kinsbergen; aan boord Zr. M'. stoomschip Banka, de officier van gezondheid 2e klasse J. J. Dekkers, van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden; aan boord Zr. M". stoomschip Admiraal van Kinsbergen, als kommandaut, de luitenant ter zee le klasse A. G. M. van Emde, van Zr. Ms. stoomschip Onrust; aan boord Zr. Ma. stoomschip Onrust, de luite nant ter zee 2C klasse S. F. Land, van Zr. Ms. stoom schip Suriname; aan boord Zr. Ms. stoomschip Suriname, de luitenant ter zee 2° klasse J. Schouw Santvoort, van Zr. M3. stoomschip Onrust; aan boord Zr. Ms stoomschip Madura, de luitenant ter -zee 2° klasse W. van Hasselt, van Zr. Ms. opnemingsvaartuig Stavoren; aan boerd Zr. Ms. opnemingsvaartuig Stavoren, de luitenant ter zee 2e klasse II. Bernelot Moens van Zr. M8. stoom schip Madura. GEMENGDE BERICHTEN. Teyler's Godgeleerd genootschap heeft besloten twee nieuwe prijsvragen uit te schrijven. De eerste luidt: „Wat leert de volkenkunde op haar tegenwoor dig standpunt aangaande 's menschen godsdienstigen aanleg?" De andere heeft tot onderwerp„Geschiedenis en beoordeeling van den stelregel: de vrije kerk in den vrijen staat." Tevens herhaalt het Genootschap de reeds voor het jaar 1871 uitgeschreven, maar onbeantwoord gebleven vraag en verlangt alzooEen verhandeling over de verhouding van de leerstelsels der protestant-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1