stelde voor de interpellatie tegen Maandag a. aan de orde te stellen, waarmede de kamer zich vereenigde. Daarna werd tot de keuze van een voorzitter overge gaan. De heer Grévy werd met 462 van de 505 uitge brachte stemmen tot president herkozen. Omtrent de verdere samenstelling van het bureau zwijgen de berich ten uit Versailles, hoewel deze verkiezing ditmaal van groot gewicht is, omdat daaruit zal kunnen blijken in hoeverre de rechterzijde nog de voorstanders der regee- ring kan overstemmen. In plaats van de heeren St. Marc Girardin en Vitet zijn namelijk twee speciale vrienden van Thiers, de heeren Casimir Périer en de Malleville, «candidaat voor het vice-presidentscliap gesteld. Zonder twijfel heeft de verkiezing gisteren plaatsgehad, omdat <de zitting van heden wel geheel door het voorlezen van de presidentieele boodschap zal ingenomen worden. Gisteren morgen is het linkercentrum ook weder voor het eerst na het reces bijeengekomen. Nadere bijzon derheden omtrent de door deze fractie ontworpen plan nen ten aanzien van Frankrijk's definitieve constituee ring zijn na deze bijeenkomst niet vernomen. Naar het schijnt is daarin wel de klove geconstateerd, die ten gevolge van deze constitutioneele plannen tusschen het linkercentrum en de linkerzijde dreigt te ontstaan. De heer Batbie maakte daarvan gebruik om de fusie der beide centra te bepleiten, doch blijkbaar zonder veel proselieten onder zijne hoorders te maken. Generaal Chanzy heeft het voorzitterschap dezer parlementaire fractie neergelegd, omdat hij die waardigheid onveree- nigbaar achtte met het opperbevel van het legerkorps van Tours, dat hem. door de regeering vóór eenigen tijd is opgedragen. De Pruisische landdag is gisteren niet, zooals vóór een paar dagen gemeld werddoor den koning, maar door den minister van oorlog von Roon, als waarnemend voorzitter van den ministerraad geopend. In de troon rede kondigt de regeering, behalve de wetsontwerpen welke in de vorige zitting onafgedaan bleven, de indie ning aan van een wetsontwerp tot vermindering van de inkomstenbelasting en voorstellen tot regeling der ver houding tusschen staat en kerk. De taak, welke de land dag echter vóór alle andere werkzaamheden te vervul len heett, is de behandeling der ontworpene Krci&ordnung omdat deze tot grondslag dienen moet van verscheidene voorstellen welke de regeering aan het oordeel der ver tegenwoordiging wil onderwerpen. Dit ontwerp zal ge heel op dezelfde grondslagen berusten als het voor gaande en slechts kleine wijzigingen van ondergeschikt belang zijn daarin aangebracht welke na rijpe over weging en overleg met personen, op wier oordeel de regeering bijzonder prijsstelt, noodzakelijk geoordeeld werden. De regeering is vast besloten, zoo wordt nog maals in de troonrede herhaald, gebruik te maken van alle wettelijke middelen om de aanneming dezer gewich tige hervorming te verzekeren. Terstond na de sluiting der gemeenschappelijke zit ting is het heerenhuis tot de benoeming van zijn bureau overgegaan. Ondanks de weinig vriendschappe lijke wijze waarop de meerderheid van het heeienhuis sedert de afstemming der Kreiiordnung door de regee ring en hare organen bejegend is, is gisteren toch graaf Stolberg, lid der nieuwe conservatieve fractie welke in hoofdzaak de regeering zegt te steunen met 79 tegen 75 stemmen tot voorzitter herkozende meer derheid liet zich echter niet weerhouden om graaf Briihl, wien de koning indertijd op weinig constitutio neele wijze onder het oog bracht dat de kamer het regeeringsvoorstel behoorde aan te nemen, als een der vice-presidenten te herkiezen, zoodat zij haar zelfstan digheid tegenover de koninklijke bedreiging blijft handhaven. De regeering van bare zijde zal evenmin in gebreke blijven om op welke wijze dan ook de meerderheid van het heerenhuis hetzij tot aanneming der wet te dwingen, hetzij tot minderheid te maken. Eenige bladen komen opnieuw op eene hervorming van het heerenhuis terug, zonder echter aan te geven in hoeverre die hervorming mogelijk is binnen de perken, door de wet van 1854 gestelddie de bepalin gen der grondwet ten aanzien van het beerenhuis wijzigde. Von Bismarck moet overal dit plan voor staan en reeds moet in den ministerraaddie Zaterdag onder voorzitterschap van den koning vóór zijn ver trek naar Dresden gehouden werd, in beginsel daar toe besloten zijn, zooals de bladen melden. Die her vorming zou reeds gedurende deze zitting tot stand gebracht worden. Wanneer die slechts bij regeerings- besluit wordt ingevoerddan kan het niet veel meer wezen dan een Pairschub onder een anderen naam. Zonder medewerking der kamers zal het Pruisische gouverne ment toch niet tot eene wijziging der grondwet be sluiten Een talrijke bende Carlisten is Maandag weder in Biscaye verschenen en heeft in verschillende plaatsen schattingen geheven. Vreemd genoeg verneemt men niets van eenige maatregelen welke door de troepen tegen deze roovers want dezen naam verdienen zij eer dan dien van politieke opstandelingen genomen worden. In de Cortes worden de discussiën over de financieele voorstellen geregeld voortgezet. De heer Moreyta, die misschien niet ten onrechte schadelijke gevolgen van het monopolie der hypothecaire bank vreest, heeft een tegenvoorstel ingediend. Gisteren werden d(^ Belgische kamers zonder troon rede geopend. De senaat benoemde dezelfde leden van het bureau als in de vorige zitting en ging daarna voor onbepaalden tijd uiteen. De tweede kamer zal heden hare zittingen aanvangen. Laatste berichten. Brussel13 November. Generaal Guillaume heeft, tengevolge van het besluit van den ministerraad, om het statu quo ten aanzien van de militaire quaestie te handhaven, zijn ontslag genomen. liet kabinet zoekt een anderen minister van oorlog. Varia uit het buitenland. Frankrijk. Omtrent de bijeenkomst van de gauche rópublicaine in het Grand-Hótel te Parijs verneemt men nog dat vooral de anti-republikeinsche gezindheid van vele prefecten en andere magistraatspersonen en vooral van de chefs van het leger ter sprake gebracht is, en dat, na langdurige debatten, besloten is eene deputatie naar Thiers te zenden met het verzoek om de macht toch niet langer in handen te laten van de vijanden der republiek. Men gelooft dat de regeering weldra onderhandelin gen met Duitschland zal aanknoopen om van dit gou vernement te verkrijgen dat het de gemunte specie, welke het ontvangt, niet zoolang aan de circulatieont- trekke. Behalve het beroep van den generaal de Bellemare ten opzichte van de beslissing der commissie tot herziening der officiersrangen na den oorlog, die hem van divisie-generaal weder brigade-generaal maakte, heeft de staatsraad nog over 5 dergerlijke zaken te beslissen. De verdediging is door den heer Hippolyte Duboy op zoo schitterende wijze gevoerd, dat ook de 5 andere zaken aan hem zijn opgedragen. Men zegt dat het linkercentrum zich tegen iedere restrictie van het algemeen stemrecht verklaard heeft. Zooals men weet is hiervan naar aanleiding van een nieuwe kieswet sprake. Engeland. Door de Engelsche en Portugeesche re geeringen is de heer Thiers tot scheidsrechter benoemd over bet jarenoude geschil omtrent de grensscheiding van haar gebied op de Oostkust van Afrika. Den 25cn September werd deze transactie reeds geteekend. De secretaris van staat van binnenlandsche zakende heer Bruce, heeft in de verhooging der bezoldiging van de Londensche politie toegestemd. De laagste of vierde klasse der politie-agenten wordt opgeheven en bij de derde klasse gevoegd; deze drie klassen krijgen ieder eene verhooging van 4 shillings per week. Eene vermeerdering in overeenstemming hiermede is ook in de bezoldiging der detectives en inspecteurs gebracht. Duitschland. De resultaten der conferentiën tus schen Pruisische en Oostenrijksche staatslieden over de sociale quaestie zullen niet bekend gemaakt worden. Aan elke der regeeringen zal eene memorie over het verhandelde worden ingediend. De Neue freie Presse verzekert dat het doel dezer conferentie niet is het nemen van gemeenschappelijke politie-maatregelen tegen de arbeiders-agitatiemaar een onderzoek naar de mid delen om aan de rechtmatige eischen van werkgevers en werknemers tegemoet te komen. De Volks-Zeitung zegt datwat het doel ook zijeene conferentie over het sociale vraagstuk onder presidium van Wagener, de vroegere redacteur van de conservatieve lvreuz-Zeitung, weinig goede resultaten kan opleveren. Indertijd stelde namelijk Wagener de volgende oplossing voorde werk man mag niet huwen, tenzij hij aan de politie kan aan wijzen dat hij vrouw en kinderen kan onderhoudende eigenaars van fabrieken daarentegen moeten jaarlijks op gave doen van het aantal werklieden waaraan zij wei k kun nen ook moeten geven. Zij mogen geen man zonder tusschen- komst der politie ontslaan. Een afzonderlijk inspecteur voor de fabrieken te Berlijn zal met ingang van Januari benoemd wordenom nauwkeurig toezicht te houden op de bepalingen der Gewerbeordnung betreffende den arbeid van kinderen in fabrieken, in strijd waarvan te Berlijn herhaaldelijk gehandeld wordt. Arnsberg, Düsseldorf en Aken zijn reeds met de benoeming van zulk een politie-ambtenaar voorgegaan. Volgens de Berliner Börsen-Zeitung zal de regeering een nieuwe spoorwegleening ten bedrage van 120 millioen thaler aangaan en reeds spoedig na de opening der zitting desbetreffende een wetsontwerp bij den landdag indie nen. De Fransche milliarden zijn derhalve toch niet voldoende om in alle behoeften te voorzien. Mecklen burg zal eindelijk met eene constitutie begiftigd wor den, althans wanneer de steden en het platteland zulk eene gave aannemen. De landdag zal volgens dit ontwerp bestaan uit 72 vertegenwoordigers der ridder schap, 40 vertegenwoordigers der steden en kleinere gemeenten en deze zijn nog wel de door de regeering benoemde burgemeesters en 32 Amlshauplleutename lijk de door de regeering aangestelde gouverneurs der arrondissementen. De steden en het platteland kunnen nooit tegen de ridderschap eene meerderheid vormen, want stemmen de Amtshauptleule allen met hendan staken de stemmen, en doen zij dit niet dan staan zij tegenover eene meerderheid van 64 stemmen. üjanMsbmclilm. GRAANMARKTEN ENZ. Amsterdam, 13 November. Raapolie op zes weken 45] Lijnolie op zes weken 40]. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 13 November 1872. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2] pet. 54]- ♦dito dito dito .3 64 ♦dito dito dito .4 86| *Aand. Handelmaatschappij 4] 1354 dito exploitatie Ned. staatssp.1144 België. ♦Certificaten bij Rothschild 24 Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 ♦dito 5 78] Rusland. ♦Obligatiëu 1798/1816 5 98 *Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 85$- *Cert. 1000 1864- 5 97] ♦dito 1000 18665 97] ♦Loten 18665 245] ♦Oblig. Hope O. T .eening 1860 44 *Certific. dito4 744 *Inscript.StieglitzIfcC0.2'-a4«L. 4 73] ♦Obligatiën 186769 4 „754 ♦Certificaten6 „484 ♦Aand. spoorweg G r. Maatsch. 5 229 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Po:i-Tiflis5 93] dito dito Jeli'.z Orel5 92] dito dito CharkowAzow. 5 Polen. *Schatkistobligatiëa 4 72] Oostenrijk. *Oblig. metall. in zilver Jan./Juli. 5 634 ♦dito dito April/Oct. 5 63 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 59-iY ♦dito dito Febr/Aug. 5 Italië. Leening 18615 62 Spanje. ♦Obligatiën.Buitenl186771. 3 294 dito Binnenlandsche 3 254 Portugal. ♦Obl. 185669 3 40] Turkije. dito (binnenl.)5 „514 Egypte. Obl. 18687 „89] Amerika. *Obl. Vereenigde Staten(1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 *dito dito dito (1882) 6 98 ♦dito dito dito (1885) 6 „984 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. .6 Obl.Atl.Gr. W.Spv.Ohiosec. (7p) dito dito gecon; olideerae .7 dito dito debertures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lcsec. 7 65 f] dito dito dito 2esec. 7 „664 dito dito 1869 dito 7 66] Brazilië. ♦Obl. 18634] ♦dito 18655 „94] Mexico. dito 18513 15] Grenada. dito afgestempeld 6 22] Venezuela, dito3 9-^ Ecuador. dito1 Prijzen van coupon». Amsterdam, 12 November. Metall. 23.Dito zil ver 24.624Dito Eng. per 12.05Eng. Russen per£ Eng. Portugal per E 12.05; Fransche f 554; Belg. ƒ56]; Pruis, ƒ35]; Hamb. Russen 31|; Russen in Z. R. ƒ32]; Pools, in Fl. f Napelsche Spaansche Piasters Spaansche in Frcs. Amerikaansche Dollars 2.43Papier 2.15. Betaling van coupons. De coupons der 4 pet. Russische certificaten in zilver lc en 2e leening administratie Hope C°.verschenen 1/13 Augustus 1872, worden betaald met ƒ16.14. TUrorrtmtièn. Gehuwd J. VAN DE PUTTE en E. DE KLERGK. Middelburg, 13 November 1872. Hun welgemeenden dank brengen zij toe aan allen die hunne belangstelling hebben doen blijken. Bevallen van een Zoon P. G. V. VAN DAMvan Diggelen. Veere, 12 November 1872. Heden ontvingen wij het treurig bericht dat onze zuster, AGATHA VAN BRUGGEN, echtgenoot van E. SLUITERS, te Breukelen, gisteren is overleden. Meliskerke, J. E. SIVERT. 11 November 1872. O. "VV. SIVERTVAN BRUGGEN. De Heer en Mevrouw TAKvan Oordt betuigen hunnen dank voor de vele blijken van belangstelling, welke zij ontvingen bij de geboorte van liunen zoon. 's Gravenhage, 12 November 1872.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3