öuitmlanö. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ministerieele departementeh. Benoemd tot ad junct-commies bij het departement van binnenlandsche zaken J. E. van Renesse, thans lc klerk bij genoemd departement. leger. Benoemd bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs tot luitenant-kolonelde majoor J. P. Holtz- schue, van genoemd korps, chef van het bureau „mate rieel der genie" bij het departement van oorlog. registratie. Benoemd tot ontvanger der registra tie en domeinen te Tholen H. H. Schippers thans te Gennep. ONDERWIJS. In de Staats-courant van heden is opgenomen het aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht ver slag van den staat der rijks-instelling van onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Leidenover het studiejaar 18711872. MARINE EN LEGER. De luitenants ter zee 2e klasse J. C. de Borst Ver doorn, O. Kreet de Virieu, N. M. J. Visser, E. Voete link, jonkheer J. C. F. Westpalm van Hoorn, A. G. J. baron van Plettenberg, J. E. Sickens, G. H. Thomas sen k Thuessink van der HoopJ. SchimmelC. J. de Vriese, B. P. Korteweg, K. J. Bal, W. L. baron van Verschuer, F. Böhtlingk, jonkheer R. W. J. vanPabst van Bingerden, J. 0. Kikkert Schotborgh, de officier van gezondheid 2e klas?e B. Léon en de officieren van administratie 3e klasse W. F. Klompé en F.W. Spren- ger, allen dienende aan boord van Zr. Ms. transport schip met stoomvermogen Java, worden met den 15on dezer op nonactiviteit gesteld. De luitenant ter zee 2e klasse P. C. Pabstdie nende aan boord van Zr. M'. ramschip Buffel, wordt met den 20eu dezer op nonactiviteit gesteld en met den 21cn daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse G. A. van der Mieden Slaals-cour GEMENGDE BERICHTEN. In eene Zaterdag te Zutfen gehouden bijeenkomst van aandeelhouwers in de Nederlandsche-Westfaalsche spoorweg-maatschappij, is, na mededeeling van het be stuur, dat van de Pruisische regeering geen concessie voor het Duitsch gedeelte te bekomen was, zoodat men genoodzaakt was zich voor dat deel met een Duitsche maatschappij in verbinding te stellenbesloten de sta tuien in zooverre te wijzigen dat deze maatschappij alleen het gedeelte van Zutfen naar de grenzen op zich neemt, altijd in aansluiting met bedoelde Duitsche lijn. Na eenige aanvulling van het voorstel werd het met 352 tegen 14 stemmen aangenomen. In eene Zaterdag te Sneek gehouden vergadering van sub-comités in de provincie Friesland van den Noord- HollandschFrie3chen spoorweg, is de richting vastge steld voor het gedeelte HindelopenGrouw. Binnen kort zal men daar met de afbakening der lijn beginnen. Tl. Zondag is te Amsterdam weder een volkver- gaaering in Dalrust gehouden, welke bijna nog onbe duidender was dan de vorige. Een der aanwezigen deelde mede, dat hij zijn patroons, de suikerraffinadeurs Scholten en van Rossum, den onhoudbaren toestand der werklieden zou hebben blootgelegd en voor mannen, die 12 uren per dag arbeiden, meer loon had gevraagd en meer waardeering, door toekenning van meer maat schappelijke rechten. Volgens zijn beweren, hebben ge noemde patroons dit alles toegegeven en niettemin hem en 26 andere werklieden Zaterdag jl. uit hun dienst ontslagen, weigerende eenig motiet op te geven en zich beroepende op hun recht, om werklieden naar willekeur te ontslaan. {Handelsblad.) Te Holten is eene woning geheel afgebrand met alles wat er in was, tengevolge van het omvallen van een petroleumlamp. Bij besluit van den koning van België van 31 Oc tober is aan de heeren Vanderloo en Berten te Rotter dam concessie verleend om met hun stoomboot de Stad Gent het Belgisch gedeelte van het kanaal van Gent naar Terneuzen te bevaren en wel voor een geregel den dienst tusschen Gent, Rotterdam en Amsterdam. De constitutioneele en conservatieve vereeniging te Antwerpen heeft, volgens het Journal d' Anversjl. Za terdag krachtig geprotesteerd tegen het plan om op den linkeroever der Schelde maritieme inrichtingen te bouwen. De botsing van twee treinen nabij Antwerpen, waarvan wij eergisteren melding maaktenblijkt thans niet zulke ernstige gevolgen te hebben gehad. De passa- gierstrein, die te 1 uur 18 minuten Antwerpen verliet, werd, na Contichgepasseerd te zijn, door de verkeerde werking van een excentriek op de lijn naar Lier ge bracht en stootte daar op een trein, die gereed stond te vertrekken. Door den schok hebben vele reizigers wonden of builen bekomen, maar slechts vier zijn meer ernstig gekwetst. De treinoverste en twee andere heeren hebben ieder een been gebroken; een ander is zoodanig gewond dat men voor zijn leven vreest. Eergisteren bevond zich op den trein van Luik naar Namen eene dame, die plotseling ongesteld werd en stierf. De geneesheerendie geroepen werden om hulp te verleenen, konden slechts haar dood constatee- reu. Men besloot de ongelukkige in een goederenwagen weder naar Luik te transporteeren, waar zij woonde en haar man zich bevond. Toen de trein te half twee te Luik arriveerde zou het lijk naar hnis worden gebracht men opende de goederenwagen endaar stond me vrouw frisch en gezond, en gaf op niet zeer zachtzinnige wijze hare ontevredenheid te kennendat men haar in een goederenwagen had gestopt. De dame had een toeval gehad, gepaard met alle verschijnselen van den dood, en ging, na zich te hebben verwarmd, te voet naar huis. Een poelier op den Boulevard Clichy te Parijs had in een hok een paar jonge wilde zwijnendie bijna vol wassen waren. Vrijdag avond wisten de beesten de tralies van hun hok te verbreken en schenen bijzondei verheugd over hunne vrijheid. Terstond ging men op de jacht om hen weder te vangende straatjongens werden weldra door de van hun werk terugkeerende arbeiders bijgestaan, terwijl van alle kanten een menigte honden van allerlei ras toeschoten. Het geheele kwar tier kwam in opstand en teen iemand een jachthoorn greep, die in een instrumentenwinkel hing, en met alle macht begon te blazenscheen het alsof een regelmatige jacht was georganiseerd. De zwijnen vluchtten eindelijk in een kruidenierswinkel, wierpen eenige vaten en balen om en werden daar gevangen. Te gelijkertijd werd een zakkeroller gearresteerd, die deze gelegenheid had te baat genomen om een portemonnaie te bemachtigen. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren heeft alhier de herbesteding plaats gehad van de levering van eenige artikelen voor voeding en onderhoud der gevangenen in het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier gedurende 1873, te weten: Gort 14ÏO/i0o cecf P3r kilogram, waarvoor bij de eerste aanbesteding op 25 September jl. 23l,7Joo cent was bedongen (het vorige jaar 21 cent); groene erwten 9so/i0o ceut Per kilogram, waarvoor bij de eerste aanbesteding was bedongen 17D7100 cent (het vorige jaar 16 cent); aardappelen f 2.90 per 50 kilogramwaarvoor bij de eerste aanbesteding f 3.23 was bedongen (het vorige jaar f 2.98); groenten 20 cent per kilogram, waarvoor bij de eerste aanbesteding 18i cent, dus minder, was bedongen (het vorige jaar 14 cent); koffie f 1.3377xoo Per kilogramwaarvoor bij de eerste aan besteding f 1.30dus minderwas bedongen (het vorige jaar f 1.05) en stroo f 14.50 per 500 kilogram, waar voor bij de eerste aanbesteding f 27.50 was bedongen (het vorige jaar f 22.50). THERMOMETERSTAND 12 Nov. 'sav. 11 u. 41 gr. 13 'smorg.7u.38gr.'smidd.lu.37gr.'sav. 6 u. 38 gr.® STATEN-GENERAAL. eerste kamer. Zitting van Woensdag 13 November. {Per telegraaf.) De begrooting voor Nederlandsch-Indië voor 1873 werd met algemeene stemmen aangenomen,na eendebat over het financieel beleid aldaar. De minister van kolo niën heeft te dien opzichte voorzichtigheid toegezegd. Betreffende de expeditie naar Deli verklaarde d.e minister geen nadere tijdingen te hebben ontvangen, dan dat de hoofden van den opstand naar Batavia waren opgezonden. Tegen morgen is het wetsontwerp tot voorziening tegen besmettelijke ziekten, en tegen Vrijdag dat tot vaststel ling der tarieven van in-, uit - en doorvoer in Nederlandsch- Indië aan de orde gesteld. GEMEENTERAAD VAN ZIERIKZEE. Avondzitting van Maandag 11 November. Afwezig de heeren van Dongen en Schorer. De voorzitter, de wethouder Fokker, geeft te kennen dat deze vergadering is belegd tot installatie van den nieuw benoemden burgemeester jonkheer van Fitters, en doet het koninklijk besluit van benoeming en het proces-verbaal van eedsaflegging voorlezen. Nadat de nieuwbenoemde burgemeester in de vergaderzaal is bin nengeleid, neemt de heer Fokker het woord en zegt ongeveer het volgende „Mijnheer van Citters, nieuw benoemd burgemeester dezer stad, leden van den raad, geachte ingezetenen dezer stad! „Het oogenblik van heden is zeer zeker voor ons allen van groot gewicht; gewichtig niet alleen voor de inge zetenen, maar ook voor u, die geroepen zijt de belan gen der gemeente voor te staan. „Wanneer wij alles in aanmerking nemen dan voor zeker kan in de eerste plaats de betrekking van hoofd dezer gemeente en voorzitter van den gemeenteraad aanspraak maken op den naam van gewichtig. „Gedurende ongeveer de helft van eene eeuw waren hier slechts twee burgemeesters. Dit oogenblik is dus niet alleen gewichtig, maar ook zeldzaam. „Toen de vacature bekend was, werd met belangstel ling en spanning uitgezien naar de vervulling daarvan „Voor u mijnheer van Citters is deze dag mede ge wichtig. Gij gevoeldet een edelaardige aandrift om uwe krachten te wijden, zooals zoo velen van uw oud geslacht, aan de belangen van het algemeen. Door den wil des konings is het u gegeven aan die aandrift te voldoen en wel in deze gemeente van de provincie waar gij oorspronkelijk 't huis behoort. Uwe betrek king is een edele werkkring. Gij zijt dus in staat veel goeds te doen en het kan voor u een rijke bron van zelfvoldoening zijn. „Ik zal niet spreken van de vereischten van het „burgemeesterschap, zoo hier als elders zijn zij dezelfde. Gij weet hoeveel van een burgemeester wordt geëischt, hoe zwaar zijne taak is. „Ik zal ook niet gewagen van hetgeen meer eigen is aan deze provincie, wat zouden die woorden tegen u anders zijn dan een ijdele klank? Alleen de onder vinding kan u daaromtrent licht geven. „Tot nogtoe waren wij elkander vreemd. Wij kenden u niet. Zierikzee was u geheel onbekend. Van nu af is dit anders en er is een algemeene band die ons ver een igt. „Gij hebt de bevoegde macht gezworen, de belangen van Zierikzee met al uw vermogen te zullen voorstaan en bevorderen. Denzelfden eed hebben wij leden van den raad allen ook afgelegd; hetzelfde doel wordt na gestreefd door ons en door alle ingezetenen die aan spraak kunnen maken op den naam van goede inge zetenen. „Ziedaar den band die ons vereenigt. Met dien band als grondslag met het vaste voornemen om de belangen der gemeente te bevorderen, zullen wij gezamenlijk werkzaam zijn en on3 onze taak gemakkelijker maken. Namens mijne medeleden van den raad durf ik u ver zekeren, dat er niet éen is, die niet zijne volle mede werking zal geven tot alles wat vau u uitgaat om de welvaart der gemeente te bevorderen. „Dat er tusschen ons besta welwillendheid en vriend schap is onze wensch. Wij bevelen onze personen aan in uwe vriendschap en welwillendheid. Wij wenschen dat uw bestuur vruchten moge dragen voer deze stad, rijk en overvloedig, en voor u een gestadige stof van zelfvoldoening moge opleveren. Daartoe bid ik dat God zijn zegen verleene. Ik verklaar u alsnu geïn stalleerd als burgemeester dezer gemeente en noodig u uit u met de teekenen uwer waardigheid te bekleeden en den voor u bestemden zetel in te nemen." De burgemeester, hieraan voldaan hebbende, zegt woor delijk het volgende: „Mijne heeren! „Ik stel het mij niet voor als eene gemakkelijke taak om de opvolger te zijn van den algemeen geachten en beminden oud-burgemeester Cau, die gedurende vele jaren de betrekking van burgemeester dezer gemeente wet zooveel kunde en ijver heeft waargenomen. „Ofschoon het mijn streven was, eene betrekking te verkrijgen in mijn voorvaderlijke provincie, had ik mij niet durven vleien met eene benoeming zooals deze. „Ik stel derhalve deze onderscheiding op hoogen prijs en hoop, geruggesteund door uwe medewerking en inlichtingen omtrent de belangen dezer gemeente, mijne beste krachten aan te wenden voor den bloei dezer gemeente. „De negentiende eeuw is een tijdperk waarin voor zeker met rassche schreden wordt vooruitgestreefd en alhoewel geen onvoorwaardelijk partijman, doch voor alles gehecht aan de aloude vrijheid en Oranje, ben ik tevens een groot voorstander van vooruitgang en in het bijzonder van goed onderwijs, van goede politie en van goede communicatiemiddelen, waaraan wat het laatste betreft, niettegenstaande het vele en groote dat reeds geschied is, deze provincie voor een aanzienlijk gedeelte nog groote behoefte heeft „Hopende een waarborg te mogen vinden uwer wel gezindheid jegens mij in de vereerende en hartelijke woorden mij door den heer Fokker toegesproken, zoo neem ik de vrijheid mij in uw aller vriendschap, ge negenheid en welwillende medewerking aan te bevelen, inzonderheid in die van de wethouders en den secretaris, wier hulp ik vooral in den aanvang zoo zeer zal be hoeven. „Onder inroeping van den zegen des „Allerhoogsten verklaar ik het burgemeesterschap te aanvaarden." Op de vraag van den burgemeester of nog iemand het woord verlangt, zegt de heer Cau ongeveer het volgende „Mijnheer de voorzitter! Ik dank u voor de woorden die u hebt willen uitspreken. Na hetgeen de waarne mende voorzitter heeft gezegd, zou het ongepast zijn daaraan iets toe te voegen. Ik wil alleen verklaren er mede in te stemmen en verzekeren dat de betrekking van burgemeester haar wel en wee heeft. „Dat wel bestaat in de achting en het vertrouwen van alle goedgezinden en in het bewustzijn dat men werkzaam is ten algemeenen nutte. Ik wensch u toe dat dit wel u in ruime mate zal ten deel vallen." Hierna wordt de zitting gesloten. ALGEMEEN OVERZICHT. In verbaud met de verkiezing van het bureau, welke gisteren in de Fransche kamer plaats had, werd het presidium door den heer Martel waargenomen. Terstond na de opening las hij een brief van generaal Changar- nier voor, waarin deze verlof verzocht de regeering over de reis van Gambetta in Savoie en la Dauphiné te interpelleeren. De minister van justitie Dufatire ver klaarde dat de regeering bereid was te antwoorden; hij

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2