Öuitmlanö. BeriiiMngen. Hond, 32 j. met C. J. Steutel, wede. van K. Boutens. J. Boom, jm. 22 j. met A. de Koning, jd. 21 j. Bevallen: P. Korstanje, geb. Ilolleman, z. J. Gelok, geb. van den Wijngaert, z. J. Hengstmangersgeb. Keigel, z. C. Goedhart, geb. Olree, z. (levenloos.) Overleden: K. Beenhakker, vrouw van M. Reijohout, 44 j. A. M. Lossie, d. 1 j. W. Dobbelaar, d. 22 j. T. de Waard, vrouw van P. Wessel, 37 j. I. P. Thewes, d. 4 j. ZiÉrikzee. Gehuwd: j. van den Boomjm. 31 j. met K. M. Hendriks, jd. 35 j. W. Houdkainp, jm.21 j. met C. M. Muste, jd. 25 j. Bevallen: M. Timmermans, geb. Boogerd, z. D. S. Schoonisgeb. Luitwielerd. W. Lokkergeb. de Vlie ger, z. G. Coumougeb. Elenbaas, z. E. B. Bos, geb. Prommel, z. P. Pistorius, geb. Smallegang, d. L. de Looze, geb. Lopse Hocke, z. Overleden: J. Wijsman, z. 1 j. J. Tichum, vrouw van A. van der Kiiffc, 33 j. E. P. M. Kok, d. 3 j. J. Roedoe, z. 5 m. THERMOMETERSTAND. 11 Nov. 'sav. 11 u.43 gr. 12 'smorg.7u.44gr.'smidd.lu.44gr.'sav. 6 u. 42 gr. STATEN-GENERAAL. eerste kamer. Zitting van Maandag 11 November. Nadere me&edeéling De discussie over het wetsontwerp tot toekenning van pensioen aan de beide dochters van wijlen den minister van staat en van binnenlandsche zaken mr. J. R. Thorbecke bepaalde zich tot de rede van den heer Messchert van Vollenhovcn. Die rede luidde als volgt „Mijnheer de voorzitter! „Het is nog do tijd niet en het is hier de plaats niet om een volledige en geheel onpartijdige beoordeeling te geven van den overleden bewindsman. Later zal de niet bevooroordeelde geschiedschrijver die taak ver vullen. „Verwacht dus van mij zoodanige beoordeeling niet. „Maar ik moet reden geven van mijne stem ten aan zien van dit wetsontwerp. „Een zeer buitengewoon en een zeer exceptioneel gunst en huldebetoon is in dat wetsontwerp opgesloten. „Over het bezwaar, voor mij gelegen in het finan cieel antecedent, dat in het ontwerp gevestigd is, wil ik gaarne heenstappen. „Maar over het motief van de voordracht niet. „Uit den considerans blijkt, dat in de „uitstekende diensten aan den koning en aan den lande bewezen" door den overleden staatsman, het motief, het eenige motief ligt voor dat buitengewoon gunst- en huldebetoon. „En nu is het niet de vraag of men de uitstekende verdiensten moet erkennen van den overleden staats man als krachtig hoofd zijner partijals bekwaam schrijver over staatsrecht, als volleerd debater. Ik althans zal die verdiensten niet loochenen. Maar ik mag niet ontrouw worden aan de vaste overtuigingdie ik steeds heb beleden. „Gedurende het leven van den heer Thorbecke heb ik en in mijne administratieve betrekking én van deze plaats zijne staatkundige richting altijd eu zijne regee- ringsdaden meermalen bestreden. „Ik heb dat gedaan niet uit zekere oppositie-zucht of uit persoonlijke antipathie. Daartoe heb ik mijne betrekkingen steeds te ernstig opgevat. Ik moge ge dwaald hebben, maar nooit werd ik door bijoogmer ken bezield en wanneer ik Thorbecke bestreed dan deed ik het uit volle overtuiging, dat èn die richting èn dat beleid niet waren in het waarachtig belang des vaderlands. „Ik ben ten volle bereid van die overtuiging ook thans rekenschap te geven en schroom de discussie daarover niet. „Ik geloof echter niet, dat de vergadering dit ver langt en mocht mij het tegendeel niet blijken, dan zal ik hiermede volstaan. „Ik geloof voldoende te hebben toegelicht de reden, waarom ik aan dit wetsontwerp mijne stem niet zal kunnen geven." Per telegraaf.) Uit het algemeen verslag der afdeelingen over het wetsontwerp tot voorziening1 tegen besmettelijke ziekten blijkt, dat zeer vele leden principieel waren ingenomen met een wettelijke regeling van het onderwerp doch dat het aangeboden wetsontwerp niet algemeen gunstig wa8 beoordeeld. Men meende, dat de staatszorg te veel omvattend was gemaakt en dat de persoonlijke vrijheid te zeer werd belemmerd, terwijl te groote macht aan de bur gemeesters en aan het geneeskundig staatstoezicht was gegeven. Intusschen erkende de meerderheid het goede in het ontwerp gelegen en rekende op een gematigde uitvoering. Tegen de verplichte vaccinatie voor schoolgaande kinderen had een enkel lid groot bezwaar, maar de groote meerderheid juichte dien maatregel toe, en éen lid zou zelfs de verplichte vaccine algemeen willen zien invoeren. Het algemeen verslag der afdeelingen over het wets ontwerp tot vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoerrechten in Nederlandsch-Indië toont aan, dat over de afschaffing der differentieele rechten de gevoe lens verdeeld waren. Voor onderscheidene leden was de verlaging der invoerrechten een hoofdbezwaar. Vele anderen waren daarentegen van oordeel, dat die verla ging eene compensatie voor afschaffing der differentieele rechten is. Vele leden achtten de heffing van uitvoer rechten eene schaduwzijde van het voorgestelde ont werp. Alleen uit een financieel oogpunt zou men tijde lijk daarin berusten. ALGEMEEN OVERZICHT. Zagen wij gisteren dat een belangrijk deel der linker zijde aan de bestaande nationale vergadering elke con- 8titueerende bevoegdheid ontzegt en daarom geen enkel voorstel tot definitieve constitueering van Frankrijk zal ondersteunen, ook in de rechterzijde schijnt de tegen stand tegen de plannen van het linkercentrum om trent de definitieve vestiging der republiek zéo groot te wezen, dat ook van die zijde weinig hulp verwacht kan worden. In de eerste bijeenkomst der fractie, be kend onder den naam van Réunion des Réservoirs naai de straat waarin de zaal harer vergaderingen te Ver sailles gelegen iskwam ook natuurlijk de constitu tioneel quaestie ter sprake en met eenparige stemmen werd besloten den republikeinschen regeeringsvorm niet aan te nemen en zich stipt aan het verdrag van Bordeaux te houden. Aan die bijeenkomst werd ook deelgenomen door eenige vertegenwoordigers der uiter ste rechterzijdein wier oogen dit besluit waarschijnlijk nog wel te gematigd zal wezen, omdat zij zooals wij voor eenige dagen reeds mededeelden, het liefst terstond de monarchie proclameerden en door verscheidene leden van het rechter centrum, dat in de eerste plaats geroepen is om het linkercentrum in zijne plannen behulpzaam te zijn. Doch die overeenstemming der beide centra behoort grootendeels te huis in het rijk der illusion, en waar de rechterzijde zoo gedecideerd tegen de oplossing der con- stitutioneele quaestie partij trektis het zeer waarschijn lijk dat het rechter-centrum zich eerder bij zijne natuur lijke bondgenooten en geestverwanten zal aansluiten dan bij de republikeinen, hoe gematigd die overigens zijn mogen. Het llnkercentrum staat dus blijkbaar geï soleerd met zijne constitutioneele plannen, en de groote verwachtingen die men daarom van de nieuwe zitting koesterde zouden wel eens op niets kunnen uitloopen. De eerste vergadering der kamer was gisteren haast nog onbeduidender dan men verwacht had. De presi dent deponeerde den brief van prins Napoleon, waarin hij tegen zijne uitzetting protesteert, hetgeen echter tot geen discusaiën aanleiding gaf. Daarna diende de heer Wolowski, een der afgevaardigden voor Parijs, het voor stel in om voor het verleenen van hulp aan de Elzas- sers en Lotharingers, die door hunne optie van hunne liefde voor Frankrijk getuigenis hebben afgelegd, uit 's rijks schatkist een gelijke som toe te staan als voor de departementen is uitgetrokkendie tengevolge van den oorlog geleden hebben. Heden zal de verkie zing van het bureau plaats hebben. De Réunion des Réservoirs heeft besloten den heer Grévy weder als voorzitter te benoemen en geene conccssiën aan de lin kerzijde te doen ten aanzien van de benoeming der vice-presidenten. Naar het gerucht wil, heeft generaal Changarnier het voornemen heden Gambetta tot verantwoording te roepen over zijn geruchtmakende reis door Savoie en zijne pro paganda voor de ontbinding der kamer. Men zal zich herinneren dat de generaal in de onstuimige zitting der permanente commissie, welke op de reis van Gambetta en de processiën naar Lourdes volgde, na een naar zijn oordeel onvoldoend antwoord der regeering, in woede uitriep dat hij den „eerloozen beleediger", die de leden der kamer „lafhartig hoonde ten aanhoore van zijn onzinnige bewonderaars", in de eerste vergadering ter verantwoording zou roepen. Gisteren morgen zijn, zooals uit Berlijn gemeld wordt, de onderhandelingen over de Kreisordnmg met eenige leden van het huis der afgevaardigden ten einde gebracht en het resultaat daarvan des namiddags in den minis terraad besproken. Aan eene overeenstemming tusschen de regeering en deze leiders der meerderheid wordt niet getwijfeld. De essentieele beginselen der wet zijn behouden, voegt het bericht er geruststellend bij. Trouwens regeeringsgezinde bladen, als de National- Zeitung, waren er niet zoo gerust op dat de regeering ten slotte niet de een of andere concessie aan de meer derheid van het heerenhuis zou doen. Voor een groot deel ligt de oorzaak van dit wantrouwen in de voort durende geheimzinnige afwezigheid van den minister president. Die schijnbare onverschilligheid van von Bismarck ten aanzien van de inwendige crisis maakt de gemoederen angstig. Het onbegrensd vertrouwen, dat men in den grooten rijkskanselier stelt, heeft tenge volge dat men des te minder vertrouwen in het beleid der andere ministers stelt. Trouwens tot dusverre heeft men in Pruisen hen nog zelden anders zien optreden dan als automaten, die door den premier in beweging gebracht werden. In zake den opstand te el Ferrol heeft de krijgsraad reeds Vrijdag vonnis gewezen. Éen persoon werd ter dood, de anderen tot dwangarbeid, gevangenisstraf en deportatie veroordeeld. 300 gevangenen zullen hunne straffen in de koloniën ondergaan. Volgens el Tiempo begint de opstand der Car listen in Arangon weder een zeer bedenkelijk karakter te verkrijgen; op de ergerlijkste wijze leggen zij aan de bevolking hooge brandschattingen op en zij ontzien zich niet aan hunne bedreigingen gevolg te geven, wanneer aan hunne eischen niet voldaan wordt. Telegraaflijnen, spoorwegen en het materieel der spoorwegmaatschap pijen werden op verschillende plaatsen door hen ver nield, omdat deze weigerden de opgelegde brandschat ting te betalen. Te Tarrega bijvoorbeeld maakte de beruchte aanvoerder Castells zich van 6' notabelen meester, die hij als gijzelaars in het gebergte medenam. Gisteren heeft de federatie der conservatieve vereeni- gingen van geheel België te Brussel vergaderd. Na langdurige discussiën, die zich juist niet door zacht zinnigheid en verdraagzaamheid ten aanzien der andere partijen kenmerktennam de vergaderingwaaraan door afgevaardigden van alle vereenigingen werd deel genomen, de volgende motiën aan: 1° „De federatie der constitutioneel-conservatieve vereenigingen van België, overwegende dat het land zich op ondubbelzinnige wijze, bij de verkiezingen van 1870 en 1872 tegen iedere verhooging der militaire uitgaven uitgesproken heeft, verklaart volkomen ver trouwen te stellen in de tegenwoordige regeering, die niet zal dulden dat men den nationalen wil miskent." 2° „De federatie enz., overwegende dat eerbied voor de openbare macht de eerste voorwaarde voor orde en vrijheid is, hernieuwt den wensch dat in het vervolg de waardigheid en vrijheid der staatsmachten voldoende gewaarborgd zullen zijn." Tot toelichting van deze laatste motie kunnen de woorden van den heer Cartuyvels dienendie het hard noemde dat „de katholieken op het platteland geplaatst worden onder den knoet van het gepeupel der hoofd stad." De indruk dien het waardige protest der Brus- selsche bevolking tegen het zoogenaamde Langrand ministerie in den aanvang van November 1871 gemaakt heeft, is dus bij de Belgische clericalen nog geenszins uitgewischt. Het stoomschip Prins Hendrikden 8en dezer 2 uren namiddags van de reede vau Texel naar Batavia ver trokken, is den 9en dezer 9 uren 30 minuten voormid dags Dungeness gepasseerd. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam, 11 November. Jarige Zeeuwsche, Vlaam- sche, Flakkeesche en Overmaassche tarwe vond bij ge ringe aanbieding tot goed vorige prijzen vlugge plaatsing. Nieuwe ruim ter veilde puike qualiteit ruimde tot 25 cents verlaging vrij goed op, terwijl de mindere en geringe slechts tot ruim 50 cents per hectoliter verla ging plaatsing vondvoor de goede en puike nieuwe bedong men van 12.25 a ƒ11.75, voor de mindere van 9 a 11.25, jarige puike van 14.75 a 14.50 en mindere van ƒ13 a 14 per hectoliter; nieuwe rogge bij redelijken aanvoer in puike soorten als voren te plaatsenmindere vonden geen aftrek. Nieuwe Zeeuw sche en Vlaamsche bracht van 7.30 a 7.10enNoord- Brabantsche van 6.90 a 7.10, jarige Zeeuwsche en Vlaamsche van 7.40 a 7, en Noord-Brabantsche van 6.75 a ƒ7 per hectoliter op; nieuwe wintergerst in puike soorten als voren verkocht, mindere moei lijk en gedeeltelijk te plaatsen tot 25 cents per hec toliter verlaging, voor de nieuwe winter bedong men van 7 a 6.25en zomer van G a 6.20 per hecto liter, jarige winter van 5.20 a 5.40 en zomer van 5.30 a 5.60 per hectoliter, terwijl men voor puike Zeeuwsche ƒ11.50 a ƒ12 per 100 kilo bedong; haver bij ruimen aanvoer 10 cents lager afgegevenvoor den langen besteedde men van 3.70 a 4, en voor den korten van 4 a 4.50 per hectoliter, terwijl men voor 79/80 pond lulandsche voer ƒ9, 70/72 pond dito 8.75, 76/78 pond dito ƒ8.25, 8.12^, 8.50 en 73/74 pond dito ƒ8.40 a 8.25 per 100 kilo bedong; boekweit ruimer ter veil en tot vorige prijzen slepend opgeruimd, Noord- Brabantsche f 225, 228, f 230 en Fransche 213, alles

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3