kon op Aruba goud delven, zonder dat echter voor zoover ons bekend is althans zich sedert dien vrij dom van delverij iemand rijk gedolven heeft. Eenige jaren geleden meldde zich bij het bestuur een liefheb ber aan die zich genegen toonde om, tegen genot eener algemeene concessie en tegen betaling eener zekere schatting aan de koloniale kas, de goud delverij in het groot, waarschijnlijk op eene meer wetenschappelijke wijze en met meer volmaakte werktuigen dan de Aru- bianen gedaan hadden, op te vatten. Het bestuur, be seffende dat zoodanige exploitatie aan het eiland veel indirecte voordeelen geven zou wellicht herinnerde 't zich wel weder de fabel der zoons die de vrucht baarheid van hunnen akker zoo verbazend verhoogden door onophoudelijk te delven naar den denkbeeldigen schat, die, volgens de laatste woorden van hun vader, daarin begraven was nam het voorstel aan en gaf in 1867 aan den aanvragerzekeren E. Isolavoor eene jaarlijksche schatting van f 2500 concessie tot ontginning van alle delfstoffen-houdende gronden op Aruba, tegelijk aan de vrije exploitatie dier gronden een einde makende; die concessie strekte voor 25 jaren. De concessionaris droeg in 1868 zijn concessie over aan eene te New-York gevormde maat schappij waarvan drie gebroeders Ricketts de direc teuren zijn. Aanvankelijk schijnt die maatschappij, welke in 1869 haar exploitatie begon, niet ongeluk kig te zijn geslaagd; blijkens de laatste berichten had zij 75 man tewerkgesteld. Zeer schitterende resul taten zal ze, naar dit cijfer te oordeelen, nog wel niet hebben gemaakt; de onderstelling mag daarom geuit worden dat de schoone voorstelling in de New-Yorksche dagbladen in verband staat met een aanstaand beroep op de kapitalisten om meer geld in de onderneming te steken. Het spreekt van zelf dat de bloei der maatschappij in het belaüg van het eiland zeer wenschelijk is; het bestuur heoft door de concessie te verleenen een ver- standigen maatregel genomen, waarvoor het goedkeu ring, geen veroordeeling verdient. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. marine. Pensioen verleend ten bedrage van f 856 'sjaars, aan den gewezen commies bij de directie der marine te Amsterdam S. J. van Lutsenburg wegens ongeschiktheid voor de waarneming zijner betrekking ten gevolge van lichaamsgebreken. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de N ederduitsche hervormde gemeente te Nieuw- en St. Joosland de heer A. J. Eyk- man predikant te Resteren. Het gerucht betreffende den heer Kéville is, volgens het Nieuw kerkelijk weekblad, volkomen waar. Hij heeft officieel aan den kerkeraad en officieus aan eenige vrienden te Rotterdam bekend gemaakt, dat hij tegen 1 Mei a. zijn eervol emeritaat verlangt. Het groote motief tot zijn veTtrek is de toestand van Frankrijk. De heer Réville wenscht in Frankrijk te wezen ter beschikking van zijn land. Hij zal zich in de omstreken van Dieppe metterwoon vestigen. KOLONIËN. De per mail aangebrachte berichten uit Nederlandsch- Indië loopen tot 28 September Aan het algemeen overzicht van het Nieuw Bata- viaasch handelsblad ontleenen wij het volgende: Van Deli zijn geene nadere berichten dan dat onze troepen van hier den 23en des nachts zijn aangekomen en den 24en debarkeerden. Welke de reden is die den overste van Hombracht bewoog versterking te vragen, is nog niet opgehelderd. De expeditie naar Mandhar is van Soerabaija ver trokken. Het 12c bataljon wordt uitgerust om terstond van hier te vertrekken werwaarts dit noodig mocht zijn. Bij een besluit van 24 dezer zijn maatregelen geno men, om zoo spoedig mogelijk te kunnen overgaan tot de opening van kweekscholen voor inlandsche onder wijzers te Fort de Koek (gouvernement Sumatra's West kust) en te Tondano (residentie Menado). In afwachting van de oprichting van permanente ge bouwen voor eerstgenoemde school is een som van f 9000 beschikbaar gesteld voor het bouwen van tijdelijke lokalen. Voor de kweekschool te Tondano zal worden gebruik gemaakt van de landsgebouwendie tot dusver hebben gediend voor de school voor zonen van inlandsche hoof den en aanzienlijke inlandsche particulieren in de Mina- hassa, welke inrichting tegelijkertijd is opgeheven. De onderwijzers aan de school te Tondano voorzonen van inlandsche hoofden en aanzienlijke inlandsche par ticulieren zijn op wachtgeld gesteld. Het spoorleggen op de lijn Batavia-Buitenzorg is af- geloopen. De inschrijving voor de Dokmaatschappij zal den len en 2cn October a. plaats hebben. Daarna zal eene vergadering van belanghebbenden worden belegd om de eoncept-statuten te bespreken. Men wil dat de liquidateuren der Oost-Indische maat schappij van administratie en lijfrente 40 pet. aanbie den, hetgeen nog al vreemd is na de onlangs mede gedeelde cijfers. De aanleiding tot de expeditie naar Mandhar is volgens het Nieuw Bataviaasch handelsblad niet officieel bekend. Zij schijnt echter deze te zijn. Sedert 1870 be staan oneenigheden tusschen den nieuwen vorst van Balangnipa en den maradia Kapa, zoon van den in 1850 overleden vorst van Balangnipa tegen wien en wiens partij de tegenwoordige bestuurders niet opge wassen zijn. Door de zending van een gouvernements ambtenaar zou worden getracht de verwikkelingen tot een goed einde te brengendoch het schijnt dat men daarin niet is geslaagd en een nieuwe expeditie nood zakelijk is. Luidens een telegram, dat het Nieuw Bataviaasch handelsblad uit Soerabaija ontving, gedagteekend 25 Sep tember, zijn er onlusten ontstaan in het Ceramsche. Bijzonderheden ontbreken nog. Penang, 25 September. De Willem III is laat in den nanacht van den 23en ter reede van Deli gekomen. Gisteren zijn de troepen van Batavia gedebarkeerd. Zij rukken heden naar Kloempaug op. Soerakarta21 September. Uit vrij zekere bron werd ons heden ochtend per telegram gemeld, dat het leeuwen-contract tusschen den kapitein Chinees van Djocjokarta en den bekenden opiumkongsi te Samarang, door den procureur-generaal bij het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië is opgevorderd, aan welke op vordering een vijftal dagen geleden voldaan is. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 27en September.) Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht cp pensioen, de geneesheer voor de op Java op te richten krankzinnigengestichten W.M.Smit; eervol, wegens opheffing van hunne betrek kingen, onder toekenning van wachtgeldde le onder wijzer aan de school voor zonen van inlandsche hoofden en aanzienlijke inlandsche particulieren in de Minahassa, te Tondano (residentie Menado) L. G. van der Hoek en de 2e onderwijzer aan die inrichting L. Magindaiin, op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, de leerling-telegra fist J. C. R. Bos. Benoemd: tot substituut-officier van justitie bij den raad van justitie te Samarang, de griffier bij den om- gaanden rechter in de vijfde afdeeling mr. A. L. Clignett; tot predikant bij de protestantsche gemeente te Sama rang, de predikant bij de protestantsche gemeente te Rembang F. J. J. Prins; tot vendumeester te Pasoeroean, de hoofdcommies bij het departement van binnenlandsch bestuur J. H. Stoltman; tot hoofdcommies bij het depar tement van binnenlandsch bestuur, de benoemde vendu meester tevens kassier en boekhouder bij het vendu departement te Pasoeroean A. de la Rambelje, vroeger eerstgenoemde betrekking bekleed hebbende; tot cipier bij de boeien van den raad van justitie en van de stads- boeien te Batavia, de opziener van het kettinggangers- kwartier te Batavia A. C. J. Eeg; aan de openbare eerste lagere school te Batavia, tot 2en hulponderwijzer J. Knaap, le hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Salatiga. Wordt vervolgd.) GEMENGDE BERICHTEN. H. M. de koningin is Vrij dag avond te Frampton-court in Dorchester, toebehoorende aan den heer Sheridan, aangekomen. Zaterdag ging H. M., vergezeld van den heer Sheridan en zijne zuster, naar Weymouth en Port land en bezichtigde zij het instructie-schip Boscawen. De lijsten tot deelneming aan de maskerade, in de maand Juli van het volgende jaar te Delft te houden tot viering van het 25jarig bestaan van het Delftsche studentenkorps, zijn thans meer dan volteekend. Het onderwerp der maskerade isde intocht van Karei van Egmont, hertog van Gelre, binnen Arnhem, in den jare 1492. Opnieuw heeft eene aanvaring op de Theems plaats gehad. Donderdag namiddag kwam de instructie-schoo- ner Steadfast van de Engelsche marine in botsing met de Bremensche stoomboot Schwalbe. Op den schooner waren behalve de bemanning een dertigtal leerlingen van het instituut aan boord. Allen werden echter ge red, doch na verloop van een paar minuten zonk de schooner. Te Londen is eergisteren de stoommeelfabriek in de Upper Thamesstreet, the City Flour-Mills genaamd, geheel afgebrand. De schade wordt geraamd op meer dan een millioen gulden. Een pompier is verbrand en vele personen zijn gewond. De Perzeveranva heeft eene statistieke opgaaf mede gedeeld van sterfgevallen door niet-natuurlijke oorzaken die van 1864 tot 1870 in Italië waren voorgekomen. Gedurende dien tijd waren 42,870 personen door onge lukken, 17,090 door moord, 4984 door zelfmoord184 door terechtstelling en 22 door het duel gestorven. In Hongarije breidt de cholera-epidemie zich voort durend uit. In Ofen zijn sedert 18 October 409 personen aangetast, waarvan 146 zijn hersteld, 124 gestorven en 139 in behandeling zijn gebleven. Jl. Zaterdag is een hevige brand ontstaan in de handelswijk te Boston in Noord-Amerika, die 25 uren heeft geduurd en zich over eene oppervlakte van 70 acres uitstrekte. De schade bedraagt honderd millioen dol lars. Het telegraafbureau is in de lucht gevlogen, de beurs van binnen uitgebrandhet postkantoorde kerk der Drieëenheid en een aantal andere gebouwen zijn geheel vernield. Ook zijn vele p3rsonen omgekomen of gewond. De handelaars in wol, leder en andere arti kelen hebben het meest verloren. Nadat men de vlam men door krachtdadige van verschillende zijden aan gebrachte hulp eindelijk was meester gewordenis Zon dag nacht door een gasontploffing weder brand ontstaan, waardoor zes magazijnen werden vernield. Te 5 uren in den morgen was men de vlammen weder meester. Een Amerikaansch sergeant, met name Bates, heeft de weddenschap aangegaan dat hij geheel Engeland van Gretna-Grcen op de Schotsche grenzen tot the Guild hall te Londen doorloopen zal met de Amerikaansche vlag in de hand, zonder ergens van de zijde van het Engelsche volk beleedigingen te zullen ondergaan. Woensdag jl. is hij zijne wandeling begonnen en Don derdag passeerde hij Carlisle. Hij draagt de donkere uniform van sergeant-majoor in het Amerikaansche leger. De stormen die in de vorige week in Engeland heb ben gewoed hebben groote verwoestingen aangericht, van alle plaatsen komen ongunstige berichten. Volgens rapporten van gezagvoerders van binnen geloopen schepen had men in het Nauw van Calais wrakhout en over blijfselen van schepen zien ronddrijven, waarondermen stukken van een groote zee-stoomboot meende te her kennen. De pas opgerichte ijzerwerken van Bowesfield ter fabricatie van rails enz.hebben reeds eene schade geleden van 600 pond. Iu de Richmond ijzerfabriek, die evenals de vorige toebehoort aan de heeren R. Ja- ques en c0., zijn zeven smeltovens en een] gedeelte van het dak vernield. De eerste schoorsteen viel op een greoten ijzeren ketel; men was juist aan 't werk, doch niemand werd gekwetst. Nogmaals vielen twee schoor- steenen door het dak. Thans werden velen bedolven. Gelukkig werd slechts éen man ernstig gewond, echter niet zóo of er is nog hoop op herstel. Aan de fabriek van de heeren Dormond en c°. kwam een groote schoor steen naar beneden zonder iemand te treffen, 't Dak van 't fabrieksgebouw der heeren Harwoud werd geheel op genomen. Vele groote boomen op het kerkhof werden ontworteld. Een vrouw tusschen de vijftig en zestig ja ren werd door den wind opgenomen en brak bij 't neer komen een been. Van 't spoorwegstation is een gedeelte dak weggewaaidwaarheen weet niemand. De spoor treinen konden slechts met de grootste moeite blijven rijden, daar 'tgeheele personeel noodig was om de sein lichten aan te houden. De meeste werklieden te Stockton hebben 'twerk verlaten en wilden den arbeid niet her vatten voordat de storm bedaard was. Te Glasgow werd 'tlijk van een jong koopman gevonden ondereen omgewaaiden muur. Sinds jaren heeft men in 't Westen van Schotland zulk een storm niet beleefd. Een gedeelte der fabriek van Cochranl stortte inwaardoor een waker werd gedood. Terwijl men direct na 't ongeval ('t ge beurde 's nachts) naar den ongelukkige zocht, vatte de fabriek vuur en brandde geheel af. Drie mannen te Glasgow werden doodelijk gewond door afgewaaide schoorsteenen. Een van hen is reeds dood. Nog een twaalftal andere personen werden min of meer ernstig gekwetst. Een tolbediende woei in 't water en verdronk. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksaf kondiging van den 10en dezer: F. Blaas, jm. 26 j. met M. Pijpe, jd. 25 j. A. Blaas, jm. 24 j. met J. Bosscher, jd. 22 j. J. M. Freeman, jm. 25 j. met W. C. van Geelkerken,jd.21 j. J. Staats, wedT. van J. Hom, 52 j. met C. Coppcjan jd. 35 j. J. de Ridder, wedr. van M. J. Elve, 37 j. met C. Hendrikse. jd. 31 j. C. P. Hertogh, jm. 26 j. met M. E. Liesoy, jd. 21 j. (Van 29 November.) Vlissingen. Gehuwd: L. A. W. Sacré, jm. 31 j. met E. van Assendelft de Coningh, jd. 19 j. C. J. Ve- nema, jm. 23 j. met J. P. Beenhouwer, jd. 19 j. Bevallen: M. Tielrooij, geb. Nobels, d. P. Kroon, geb. Kramer, z. H. M. van Giesen, geb. Springer, z. M. J. Troost, geb. van denBuse, z. P. J.Dossaer,geb. Aspeslaghz. J. M. T. van der Sehroeff, geb Broek man, d. E. H. J. Siegers, geb. Hector, d. P. H. Wil- lemse, geb. Mommaas, d. J. E. Maartens, geb. Nellen, d. P. van Boven, geb. Ferdinandussez. Overleden: J. L. de Korver, vrouw van J. A. Zce- gelaar 33 j. J. Jasperse, man van F. Slabbekoorn, 55 j. E. J. Woltering, d. 3 m. Goes. GehuwdK. J. Reijersewedr. van A. M. de

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2