gelegen in de bepaling dat het kanaal niet tusschen êen uur na zonsondergang en éen uur vóór zonsopgang zal mogen bevaren worden, te meer daar zoodanige belemmering der vaart niet is vastgesteld voor het kanaal door Zuid-Bevelanddat zoowel des daags als des nachts bevaren mag worden. „Heeft die vrijheid in dat kanaal nimmer tot moei lijkheden geleid, wij mogen met gerustheid onderstel len, dat zulks ook hier niet het geval zal zijn, en wij kunnen zelfs niet gissen, wat de oorzaak moge zijn dezer bepaling die in de Zeeuwsche waterenwaar sterk eb en vloed gaat voor de scheepvaart eene der belang rijkste hinderpalen mag genoemd worden. „Daar toch de zeilschepen, van deze gemeente ver trekkende, steeds den vloed moeten afwachten om uit te zeilenzal het menigmaal gebeuren dat zij een ge deelte van het getij, zooal niet geheel den vloed moeten laten voorbij gaan voor de haven van Veere te kunnen verlaten. De gunstige gelegenheidhet getij des Dachts, waarmede men bij gunstige wind, vóór den volgenden nacht ter plaatse van bestemming kan komen, gaat door die bepaling verlorenen eene vertraging der reiszooal niet een oponthoud van verscheidene dagen is liet ge volg van een voorschrift, dat zonder noodzaak in het reglement is opgenomen. „Immers in het gehcele kanaal is geene enkele belem mering, die de vaart 's nachts gevaarlijk zou maken, en men heett er zelfs niet de vrij talrijke bruggen, die over het Zuid-Bevelandsche kanaal liggen en als reden zouden kunnen gelden om de vaart te stremmen. Bovendien heeft het kanaal door Walcheren grooter breedte en diepte, terwijl ook de sluizen van grooter vermogen dan de Zuid-Bevelandsche zijn. De gemeenteraad zoude nog meer bezwaren kunnen opsommendie er bij hem tegen het reglement bestaan maar meent zich vooralsnog daarvan te mogen onthou den, overtuigd als hij is, dat de medegedeelde reeds van genoegzaam gewicht zijn om uwe majesteit te doen ziendat het voor de gemeente Middelburg ten hoog ste wenschelijk zoude zijn, zoo uwe majesteit mocht kunnen besluiten bet reglement met het tarief aan een vernieuwd onderzoek te onderwerpen, en hij vraagt dan ook eerbiedigmaar met al den ernstdie bet be lang dezer gemeente, dat op het spel staat vordert, dat het uwer majesteit moge behagenhet reglement op het kanaal door Walcheren zoo te willen wijzigen, dat de vrije en onbelemmerde scheepvaart daarop verzekerd zij. „'t Welk doende enz." Voor de leden wordt ter inzage gelegd een adres met hetzelfde doel aan den koning ingediend door de kamer van koophandel en fabrieken alhier. Voor kennisgeving wordt aangenomen eene mededee- ling van den voorzitter, namens burgemeester en wet houders, dat, bij de invoering van de heffing van haven rechten door het rijk, die van gemeentewege onmiddellijk is gestaakt. Aan den heer mr. E. P. Schor er c. s., de erfgenamen van mr. P. N. Schorer, zal dank betuigd worden voor oenige aan de gemeente ten geschenke aangeboden re gisters en bescheiden uit de boedels van de heeren Samuel en Daniel Badermacher. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie is benoemd de heer mr. P. Komeijn met 10 «temmen, terwijl 6 waren uitgebracht op mr. van Hoek, mede voorgedragen. Als lid der plaatselijke gezondheidscommissie uit den raad, wordt benoemd mr. van Eekelen, terwijl de heeren mr. van Hoek en mr. Snouck Hurgronje elk 2, de heer Nagtglas 1 stem verkreeg. Tot onderwijzer op de school A voor gewoon cn meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes werd aangesteld de heer A. Cense, terwijl 1 stem uitgebracht was op den heer I. H. A. Immerzeel, te Hardinxveld, en éen blanco. Voor hoofdonderwijzeres op de school B voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes zijn, na 31 October en 1 November jl. gehouden vergelijkend examen, voorgedragenmejufvrouwen H. Klaar tè Mid delburg H. F. Veniet te 's Gravenhage, E. G. M. Wiede- man te Wormerveer, A. B. L. Timans te Goes en E. L. B. Eappard te Bergen op Zoom, de drie laatsten onderling bij loting. Mejufvrouw Klaar wordt benoemd met 12 stemmen, terwijl 2 zijn uitgebracht op mejufvrouw Timans. Nog zijn goedgekeurd de voorwaarden van verpach ting der tollen op den Middelburg-Vlissingschen straat weg voor 1873, ditmaal bij afslag en mijning ter voor koming van mogelijke conclave, waarna de vergadering wordt gesloten. Öititmlcinö. ALGEMEEN OVERZICHT. Gisteren is, zooals verwacht werd, het handolstrac- taat tusschen Engeland en Frankrijk in the London Gazette verschenen. Eene commissie van twee leden, waarvan elke natie er een benoemt, zal tien dagen na de onderteekenïng te Parijs bijeenkomen en de quaestie der tarieven tot oplossing brengen. Hare werkzaamhe den moeten binnen drie maanden afgeloopen zijn. Met wederzijdsche goedkeuring kan deze termijn verlengd worden, en in geval van verschil van gevoelen zullen de beide commissarissen het recht hebben een scheidsrechter te benoemen die definitief over het recht in quaestie be slissen zal. Zoodra deze commissie hare werkzaamheden geëindigd heelt, zullen de ratificatiën te Parijs worden uitgewisseld, waarna het tractaat onmiddellijk in wer king treden zal. De Fransehe regeering verbindt zich het tractaat zoo spoedig mogelijk na de opening der zitting van de nationale vergadering aan hare goedkeuring te onderwerpen. Deze bijzonderheden zijn ontleend aan eene depêche uit Londen van gisteren middag, die echter geheel over de hoofdbepalingen van het tractaat het stilzwijgen bewaart. Hoewel enkele daarvan reeds bij geruchte door de Engelsche pers zijn medegedeeld, bestaat omtrent vele zaken nog eenigen twijfel, tengevolge van de menig vuldige tegenstrijdigheden welke in die verschillende mededeelingen gevonden werden. Eerst in de Engelsche bladen van heden zal men het tractaat in zijn geheel kunnen vinden. De regeeringsgezinde bladen, als the Daily News en the Daily Telegraph, hebben reeds eenige dagen alle krachten ingespannen om de publieke opinie zoo gunstig mogelijk voor het tractaat te stemmen. Hoe gunstig men de zaak ook voorstelle, het nieuwe tractaat is in ieder geval een stap achterwaarts op den weg van vrijen handel, en hiermede zal de meerderheid der Engel sche natie zich niet verzoenen. De korte termijn waar voor het tractaat gesloten fs, tot Januari 1877, is althans nog éene lichtzijde. Met niet weinig trots zal Thiers er zich voorzeker in zijn boodschap op verheffen, dat hij Engeland juist aan dezen algemeen onkwetsbaar geachten Achilles-pees wondde. Trouwens zijne overwinning is schitterend, wanneer men zich den toon en de uitdrukkingen der Engelsche openbare meening herinnert op het tijdstip toen Thiers na lange vergeefsche onderhandelingenhet trac taat van 18G0 opzegde. De president der republiek zal bovendien in die boodschap met niet minder trots kunnen wijzen op de ontruiming der departementen de la Marne en de la Haute-Marne en de geanticipeerde stortingen, door de regeering in korting op de verschuldigde oor logscontributie aan Duitschland reeds uitbetaald. De constitutioneele quaestie zal Thiers echter daarin geheel laten rusten die wil hij geheel aan het initiatief der kamer overlaten, zoo verzekeren althans de regeerings- organen maar de opbrengst der nieuwe belasting en de staat van de Fransehe schatkist zullen daarin uitvoerig behandeld worden. Le Temps zegt de verzekering te kunnen geven dat de boodschap reeds Maandag, ter stond na de samenstelling van het bureau der kamer, door Thiers in persoon zal worden voorgelezen. Latere berichten uit Noord-Amerika melden dat de overwinning van Grant nog schitterender geweest is dan men aanvankelijk meende. Yan de 37 staten ver klaarden zich 32 voor hem, die te zamen 288 stemmen voor de directe keuze van den president uitbrengen. Deze uitslag staat gelijk met eene meerderheid van meer dan 700,000 door het volk uitgebrachte stemmen. Uit Baltimore slechts is bericht ontvangen dat de presi dentskeuze aanleiding gegeven heeft tot ongeregeld heden, waarbij verscheidene personen gedood werden. Yoor het overige liep de 4e November zonder noemens waardige incidenten af. Volgens bericht uit Madrid heeft Zorilla woord ge houden. Iu de officieele Gaceta komt een koninklijk besluit voor, waarbij het comité voor de groote inter nationale tentoonstelling van 1875 benoemd wordt. Dat die keuzen zonder aanzien van persoon of partij gedaan werden kan uit deze weinige voorbeelden blijken, dat tot voorzitter benoemd werd Espartero, zeker de popu lairste man uit geheel Spanje', verder tot vice-presi- dentenmaarschalk Serrano, markies de DueroArra- zola en Salustiano Olozaga, terwijl onder de 150 leden der commissie voorkomen Sagasta, Castelar en Ochoa. De discussiën over de financieele voorstellen zijn aan gevangen en o. a. door den heer Moraita, een conser vatief aanhanger der Savooische dynastie bestreden. De Cortes hebben besloten tot het einde dezer discussiën avondzittingen te houden. Aan het slot der zitting van Donderdag werd met groote meerderheid het be sluit genomen om twee voorstellen van eenigo leden der regeeringspartij in behandeling te nemenéen betreffende de secularisatie der kerkhoveu en het ander tot regeling van het middelbaar ouderwijs. Berichten uit Mexico melden dat Lerdo met groote meerderheid tot definitief opvolger van den overleden president Juarez gekozen is. De nieuwe president heeft bij de aanvaarding zijner waardigheid eene alge- meene amnestie uitgevaardigd, welke, zooals uit Havanna gemeld wordt, door het hoofd van den opstand onder de regeering van Juarez, de tijdens het Mexicaansche keizer rijk reeds vermaarde Porfirio Diaz, dankbaar is aange nomen. In het geheele land heerscht volmaakte rust. De quaestie der grensscheiding gelooft men dat langs minne lijken weg met de regeering der Vereenigde staten gere geld zal worden. Varia uit liet buitenland. Duitschland. „Heden ontving de opperpresident van Saksen, de heer von Witzleben, zoo schrijft de Ivölnische Zeitung van den 6en dezer, de koninklijke beschikking waarbij hij ontslagen wordt. Men herin nert zich dat de heer von Witzleben eerst kortgeleden door koninklijk vertrouwen in het heerenhuis benoemd werd. Natuurlijk geschiedde deze benoeming in de veronderstelling dat de regeering op de ondersteu ning van den heer von Witzleben kon rekenenvooral ten opzichte van de weldra aan de orde komende Kreisordnung" In die verwachting is men teleurgesteld en „de koning heeft dan ook reeds in een schrijven aan den opperpresident von Witzleben zijn bijzondere ontevre denheid over zijn gedrag op openhartige wijze uitge sproken." De minister van binnenlandsche zaken van Eulenberg heeft persoonlijk deze zaak bij den koning voorgedragen. Commentaren op deze redeneering van een liberaal blad in een constitutioneelen staat zijn tamelijk overbodig. Zooals de Norddeutsche Allgemeine Zeitung meldt zijn door clen ministerraad reeds drie wetsvoorstellen van den minister Falk goedgekeurd, als: over de gren zen der geestelijke macht, over het verplichte burger lijk huwelijk en over de opleiding en aanstelling der katholieke geestelijken. Eene rijkscommissie, be last met het onderzoek tot afschaffing der belasting op het zout, is te Berlijn onder voorzittterschap van den heer Delbriick vergaderd. De Weser-Zeitung verzekert dat het aequivalent uitsluitend in de verhooging van de tabaksbelasting gevonden zal worden. De bonds raad heeft de wet, waarbij de regeering tot verpach ting der tabaksfabriek te Straatsburg gemachtigd wordt, aangenomen. Het bericht, dat door alle bladen de ronde deedomtrent de toezegging des keizers aan den bisschop van Straatsburg, dat de scholen der geeste lijke orden in het rijksland behouden zouden worden, wordt officieus uit Berlijn tegengesproken. Het was trouwens ook ongelooflijk dat de regeering in het rijks- land kunstmatig een broeinest onderhouden zou van alle vijandelijke elementen die zij over hare grenzen jaagt. Frankrijk. Gedurende de eerste maanden hebben de nieuwe belastingen een belangrijk tekort opgeleverd dat echter, zooals le Temps verneemt, sedert van dag tot dag vermindert. Woensdag waren reeds 400 millioen van de tweede helft van het derde milliard aan Duitschland betaald. Paris-Journal en le Gaulois maken de correspondentie tusschen prins Napoleon en den procureur-generaal aan het hof van Parijs, den heer de Leffenberg, openbaar. Deze oud-imperialistische ambtenaar verschuilt zich achter den bekenden stelregel van het keizerrijkdat het bewuste bevel een gouver- nementeele handeling is welke op politieke gronden steunt en daarom aan alle controle der rechterlijke macht ontsnapt. Zondag avond zal de repubiikein- sche linkerzijde in het Grand-Hötel te Parijs, onder voorzitterschap van Albert Grévy, haar eerste bijeen komst weder houden. Le Courrier de Paris meldt dat aan alle prefecten een onderzoek bevolen is ten opzichte van de quaestie der verplichte stemuitbren- ging. Den 24cn dezer maand zullen te Parijs weder twee verkiezingen voorden gemeenteraadplaats hebben, namelijk in de quortiers de Charonno en du Petit-Mon- rouge. Volgens het Journal des débats is eene keuze gedaan omtrent de gedenksteenen welke op de slag velden rondom Parijste Champigny, te Chantillon, te 1'Hay, te le Bourget en te Buzenval, zullen worden opgericht. Dc gezamenlijke kosten zullen 60,000 francs bedragen. Spanje. Woensdag is in den senaat voorlezing gedaan van een scheep vaar fs ver drag tusschen Nederland en Spanje. De hoofdbepalingen van het wetsontwerp tot invoering van den algemeenen dienstplicht zijn de volgende. De diensttijd is 7 jaren, waarvan 3 jaren in effectieven dienst, 2 jaren in de eerste en 2 jaren in de tweede reserve. Afschaffing van afkooping en rem placeering. Vrijwillige dienst voor éen jaar, mits zelf voor équipement, woning enz. zorgende; vereischten: voldoen aan een examen in alle vakken van lager onder wijs en getuigschrift van goed levensgedrag. Aan vrij willigers van 2 tot 6 jaren wordt 25 cents soldij per dag gegeven, teneinde daaruit goede kaders te vormen. Dienstplichtigen die niet kunnen lezen en schrijven blij ven G maanden langer in dienst dan hunne kameraden. In vredestijd zullen echter niet allen dienenteneinde de schatkist niet te veel te bezwaren en industrie, han del en landbouw niet te veel te benadeelen. Daarom ook behoudt de regeering zich het recht voor de man schappen slechts 18 maanden onder de wapenen te houden. Het contingent wordt jaarlijks door de Cortes vastgesteld en bij keuze uit de dienstplichtigen geno men. Het eerste moeten zij dienendie niet kunnen lezen en schrijven, daarna komen zij die slechts een van beiden kunnen en eindelijk zij die beiden kunnen. Yan al deze categoriën worden de jongsten het eerst genomen. -öeetijtrtmnm. Gisteren is met goede gelegenheid in zee gekomen het barkschip Riga gezagvoerder C. Tobiassenvan Nieuwe- diepnaar Frederickstadt. De mailboot Prins Hendrik, gezagvoerder Hen-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3