f 8000 zal kunnen bijdragen, is met 27 tegen 6 stemmen een araendement van den heer van Eek aangenomen, tengevolge waarvan genoemd bedrag tot f 10,000 is verhoogd. Het alzoo geamendeerde voorstel werd met 32 steramen tegen 1 aangenomen. De voorstellen van gedeputeerde staten betreffende het toestaan van rentelooze voorschotten tot wegsverbe tering zijn aangenomen: dat betreffende de aanvrage van het gemeentebestuur van Hontenisse zonder hoof delijke stemming, en het gewijzigd voorstel aangaande het verzoek van het bestuur der polders Eiland en Brandkreek met 31 tegen 2 stemmen, nadat vooraf met 23 tegen 10 stemmen was verworpen een amende ment van den heer de Smidt, om uit het voorstel van gedeputeerde staten te doen wegvallen de voorwaarde, dat het rijks-subsidie evenzeer worde verleend. Op het voorstel van gedeputeerde statenom aan den gemeenteraad van Hoofdplaat een renteloos voorschot te verleenen van f 6120 tot verbetering van de haven dier gemeente is door de heeren By ban c. s. een amende ment voorgesteld, hetwelk door gedeputeerde staten werd overgenomenstrekkende om genoemde som van f 6120 te verminderen met ƒ2000zijnde het bedrag geraamd voor de kosten der bestrating met keistcenen van de los- en laadplaats. Dit alzoo gewijzigd voorstel werd aangenomen met 21 tegen 12 stemmen. Zonder hoofdelijke stemming heeft de vergadering zich vereenigd met het nader voorstel van gedeputeerde staten, om hen te machtigen de zaak tegen de Middel- burgsche maatschappij van stoomvaart op zoodanige wijze in of buiten rechten af te doenals zij in het be lang der provincie vermeenen zullen te behooren. Met 18 tegen 8 stemmen is aangenomen het voor stel van gedeputeerde staten tot afwijzing van het verzoek van het hoofdbestuur der Yereeuiging tot bevordering van het volksonderwijs in Nederland om subsidiën te verleenen ter verhooging van de bezoldiging der onder wijzers van de openbare lagere scholen. Vooraf was ech ter met 17 tegen9stemmen aangenomen een voorstel van den heer Vis, strekkende om adhaesiete verleenen aan een door de Maatschappij tot nut van 't algemeen aan de regeering in te dienen adres, houdende verzoek om wijziging van art. 19 der wet op het lager onderwijs in dien zin dat dit minimum van de jaarwedden der onder wijzers tot een hooger cijfer worde gebracht. Voorts zijn zonder hoofdelijke stemming aangeno men de voorstellen van gedeputeerde staten betreffende het adres van mr. A. H. Verster om medewerking ter uitvoering van het plan tot aanleg van een spoorweg BrouwershavenSteenberge enz., alsmede dat betref fende het adres van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland met verzoek om wijzigingen te brengen in het regle ment op het gebruik en de instandhouding der kunst wegen in Zeeland. Nadat ook het voorstel tot wijziging der begrooting van de enkele provinciale huishoudelijke inkomstenen uitgaven voor 1873 was goedgekeurd, is deze najaarszit ting gesloten. GEMENGDE BERICHTEN. Naar wij vernemen, is de heer H. B. van Daalen, leeraar aan de hoogere burgerschool te 's Gravenhage tot hoofdredacteur van de Javabode benoemd. In het be gin van 1873 zal de heer van Daalen zijn betrekking aanvaarden. {Eet Vaderl.) De bekende Sakerhets Tiindstickordie meer en meer de lucifers met phosphorus en zwavel verdrijven, zijn niet zoo volstrekt zonder gevaar. Dezer dagen had een jongmenschdie zulk een lucifer langs de zijde van het doosje streek, die doos niet geheel geslo ten in de hand. Een vonk viel op de houtjes welke er zich in bevonden en eene ontploffing volgde, waardoor de linkerhand van het jonge mensch deerlijk verbrandde. Het voorval zelf is, wij erkennen het, van niet veel gewicht, maar het kan tot voorzichtigheid aansporen. Bij een Zondag te Gent gehouden verkooping van snelvliegers van den duivenliefhebber A. Cleem- poel, is o. a. een duif verkocht voor 291^ francs. De 75 duiven hebben eene som van 3780 Jrancs opge bracht. VERKOOPINGEN EK" AANBESTEDINGEN. Te Sluis is gisteren geveild: 1° 4 hectaren 48 aren 10 centiaren bouwland gelegen in de gemeente Heille; verkocht voor f 11,200. 2° 2 hectaren 83 aren 10 centiaren bouwlandgelegen in de gemeente Cadzand, verkocht voor f 4.910. 16 October jl. geschiedt voorlezing van een brief van den heer Conrad, waarbij hij bedankt voor zijn lid maatschap van den raad, omdat de ondervinding zijn vermoeden heeft bevestigd, dat dit lidmaatschap niet vereenigbaar is met de door hem bekleedde rijksbe trekking. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat ter ver vullingvan deze vacaturen van de andere, ontstaan door het overlijden van den heer rar. Siffió, eene verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 19 November a. Nog geschiedt mededeeling dat zijn ingekomen: 1° van het Provinciaal blad n° 111houdende vast stelling der jaarwedde van den gemeente-ontvanger; (die van Middelburg op 1700, overeenkomstig 's raads voordracht). 2° van eenige missives van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende goedkeuring van eenige raadsbeslui ten betreffendede suppletoire gemeentebegrooting 1872 den verkoop tot afbraak der voormalige Dampoort; den verkoop van eenige boomen; den verkoop van eenige gemeente-gebouwenden kosteloozen afstand, in gebruik, van een lokaal ten behoeve van het Israëliti sche godsdienstonderwijs; de begrooting der schutterij voor 1873; de wijziging en aanvulling der verordening op het marktwezen(alle besluiten genomen den 16cu Oc tober); de wijziging besluit tot heffing van schoolgel den (besluit van 5 Augustus). Op een adres van de heeren J. B. Haringman en J. G. de Waal, met verzoek om verhooging van hunne jaarwedden als gemeente-heelkundigenwordt overeen komstig het voorstel van burgemeester en wethouders afwijzend beschikt. Overeenkomstig het advies der financieele commissie verleent de raad zijne goedkeuring aan de begrooting der leenbank voor iS73, ten bedrage van f 7000. Naar aanleiding van een door J. Schrier aan den raad gericht verzoek, om in koop van de gemeente te verkrijgen een stukje grond op het Molenwater vóór de sloot van den kruidtuin om daarop een huisje te bouwen, is goedgevonden dien grond, ongeveer 52 vierkante metersvoor niet ten gebiuike af te staan en hem daarop alleen een recht van opstal toe te kennen. Burgemeester en wethouders zijn voorts in verband hiermede gemachtigd om het hek der voormalige Seisbarrière te stellen ter beschikking van het bestuur over den kruidtuin, om tot wederopzeggens voor toe gang te dienenaan het einde der groote laan langs het Molenwater, terwijl het huisje, door Schrier te bouwen, alsdan strekken kan tot portierswoning. Het suppletoir kohier n° 1 voor de plaatselijke directe belasting op de inkomsten, voor 1872, wordt vastge steld op een bedrag van f 588.43J- na afwijzende be schikking op een bezwaarschrift van D. van der Meijden. Voorts zijn vastgesteld de statena tot restitutie van plaatselijke belasting op de inkomsten voor 1872, ad 253.38£, b tot onwaarde van eenige posten, ad f 598.43. Overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethoudersen het door hen ingewonnen advies van de commissie van toezicht over de gemeente-gymnas- tiekschool is afwijzend beschikt op het adres van H. de Oude, kweekeling aan die school, tot bevordering als hulponderwijzer en verhooging zijner jaarwedde. Eveneens isnaar aanleiding van het rapport van burgemeester en wethouders, afgewezen het verzoek van G. de Keijzer c. s. en andere bewoners der percee- len op den Singel tusschen de Noord- en Veersche poorten, om óf ter plaate waar zich thans de pont bij de Koe poort bevindt, eene brug worde gemaakt, óf wel de passage der pont geheel vrij worde gesteld. Bij burgemeester en wethouders is ingekomen een schrijven van de commissie van administratie over het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier, waarbij deze te kennen geeft, dat de staat ter uitbreiding en verbetering van dat geslicht eenig terrein verlangt, voor, achter en ter zijde van het gebouw, daaronder ook dat, wat thans op kosten der gemeente wordt aangeplempt. Overeenkomstig hun voorstel wordt besloten, den verlangden grond aan het rijk af te staan, tegen voldoening eener som van f 9000 (hieronder schadevergoeding voor het verplaatsen van den quarantainestal, bergplaats van metselmaterialen, beerput enz.) onder verplichting dat de muur langs den Kousteenschen dijk van rijkswege worde onderhouden, dat de passage langs de gevangenis niet zal mogen worden gestremd voordat de brug over de Houtkaai zal zijn geopend enz. Aan burgemeester en wethouders wordt machtiging verleend tot afbraak van het brandspuithuisje in den Helm, dat buiten gebruik isdaar voor de nieuwe spuit eene bergplaats in het achtergedeelte van de vleeschhal zal worden ingericht. Overeenkomstig hun voorstel wordt aan A. de Hooge, vroeger opzichter bij de slijk- en baggerwerkeneene toelage van f 100 'sjaars verleend. Uit den post voor onvoorziene uitgaven op de ge meentebegrooting van 1872 wordt f 13.27 j overgeschre ven op dtn post voor kwade posten op de grond- en personeele belasting. Alsnu geschiedt mededeeling van het door de com missie uit den raad ontworpen, aan den koning verzon den adres betrekkelijk hctpolitie-reglementop 't kanaal door Walcheren en de heffing van haven- en sluisgelden. Het luidt als volgt: THERMOMETERSTAN D. 8 Nov. 's av. 11 u. 53 gr. .9 'smorg. 7u.46gr.'smidd.lu.53gr.'sav.6u.49gr. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 8 November. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Mathon en Conrad. Na resumtie der notulen van de vergadering van „Aan den koning, „Geeft met den meest verschuldigden eerbied te kennen „de gemeenteraad van Middelburg; „dat hij met groote bezorgdheid kennis heeft genomen van de bepalingen van het reglement van politie voor het kanaal door Walcheren van Veeretot Middelburg, vastge steld bij besluit uwer majesteit van den 24tn Septem ber jl. (Staatsblad n° 97) en van het tarief van haven en schutgeld op dat kanaal, vastgesteld bij besluit van den 15c" October jl. (Staatsblad n° 100.) „Mocht toch dit reglement thans nog slechts een voor- loopigen toestand regelenmaar intusschen toch naar adressants bescheiden meening voor deze gemeente hoogst verderfelijke gevolgen hebben, nog meer is dit het geval met het tarief, dat uit zijn inhoud blijkt van blij venden aard te zullen zijn en dat naar hij vreest alle verlevendiging van den handel, zoowel te'Middel burg als te Vlissingen zal vernietigen. De gemeenteraad veroorlooft zich daarom de vrijheid de voornaamste van zijne bezwaren onder de oogen uwer majesteit te brengen in de overtuiging dat uwe majes teit al het mogelijke zal doen om de billijke bezwaren op te heffen, en aan handel en scheepvaart die vrijheid te geven, die het eerste vereischte i3 om zich te kun nen ontwikkelen. „Het grootste bezwaar dat de gemeenteraad tegen het reglement heeft geldt de bepaling, dat er een haven en schutgeld zal geheven wordenen het tarief voor die gelden. Hoe zware opofferingen Middelburg zich nu gedurende 40 jaren voor de instandhouding harer haven heeft getroost nimmer heeft zij van de schepen voor binnenlandsche vaart eenig havengeld gevorderd, daar men van oordeel wasdat juist die vaart zoo vrij en onbelast mogelijk moest plaats hebben, wilde de handel zich eenigermate hier duurzaam vestigen. Thans na de invoering van het tarief zat deze vaart aanmer kelijk bezwaard worden. Niet alleen toch zal van een schip van 120 ton, dat Middelburg bezoekt, eene belas ting van f 6 a f 7 per reis gevorderd worden, maai de marktschepen en beurtvaarders van dezelfde grootte zullen jaarlijks niet minder dan 140 a f 150 moeten betalen, terwijl de kleine marktschuiten, waarmede de schippers slechts een sober bestaan verkrijgen tusschen f 30 a f 40 zullen moeten bijdragen en daardoor als het ware genoodzaakt worden hun vaart te staken. Voor de stoombooten geldt dit bezwaar in geene min dere mate. „Werd vroeger van de gemeente van de stoom vaar tuigen ter vergoeding voor de schade aan de onverdedigde kanaal- boorden veroorzaakt,eenig havengeld gevorderd van f 0.01 per ton en per reis heen en terug, thans zal dit bedra gen voor iedere reis f 0.0125 of per reis heen en terug f 0.025 per ton. „De van deze gemeente op Rotterdam varende stoom booten zullen dientengevolge niet minder dan f 1330; die op Zierikzee, die niet dan met subsidie uit de pro vinciale fondsen bestaan kan ruim f 1400 's jaars aan belasting voor het bevaren van liet kanaal moeten opbrengen, beide ongeveer driemaal meer, dan tot nog- toe het geval was. „Dat dergelijke heffing uiterst nadeelig is voor den handel en het verkeer binnenslands behoeft ternauwer nood betoog. Maar ook voor de zeeschepen komt den gemeente raad de heffing van haven- en schutgeld zeer nadee, lig voor, al is deze ook niet tot een hooger bedrag dan vroeger door de gemeente geheven werd. „Na de groote opofferingen, dieMiddelburg gebracht heeft om een goeden waterweg te verkrijgen, een weg gelijk er ten koste van millioenen aan andere gemeenten zon der eenige bijdrage harerzijds is geschonken, had men gehoopt dathet nieuwe kanaal vrij en onbelemmerd aan den handel zou worden in gebruik gegeven. Het was in die verwachting, dat Middelburg bij contract aan het rijk afstand deed van het heffen van haven rechten harerzijds, daar de gemeenteraad met dien afstand meende tegemoet te komen aan het verlangen van het rijk, om den waterweg door Walcheren geheel vrij te maken en gelijk te stellen aan den vrijen weg door het kanaal van Zuid-Beveland; maar nimmer heeft men er toen aan gedacht, dat het rijk van dien afstand gebruik zou maken, om nog hooger en zwaarder rech ten dan vroeger voor binnen- en zeeschepen te heftenen alzoo aan alle verwachtingen op ontluikenden handel den bodem zou inslaan; en de gemeenteraad durft de verzekering geven, dat, wanneer hij dergelijke uitkomst had kunnen voorzien, er zeker niet zoo licht tot dien afstand zou zijn besloten geworden. „Immers er' valt niet aan te twijfelen of alle hande laren zullen er de voorkeur aan geven hunne schepen thans te Veere en later te Vlissingen te laten blijven dan ze tegen betaling van aanmerkelijke rechten naar Middelburg te laten komen, terwijl de transitovaart veel eer van het kanaal door Zuid-Beveland dan van dat door Walcheren gebruik zal maken, nu zij het eene zonder eenige restitutie, het andere niet dan tegen hooge belasting bevaren mag. „Maar er is meer. „Het is bijna overbodig uwer majesteits regeering te herinneren aan de tallooze moeilijkheden, die vóór enkele jaren van de zijde der Belgische regeering ge rezen zijn tegen de afdamming der Ooster-Schelde, en dat toen de door die regeering ingebrachte bezwaren voornamelijk bestreden zijn op grond dat aan de scheep vaart door het kanaal van'Zuid-Beveland een geheel vrije en onbelemmerende weg werd gegeven. „De gemeenteraad zal zich niet vermeten zich te begeven in een onderzoek van de netelige vraag, in hoever men den nu afgesloten waterweg door het Sloe moeten rekenen te vallen onder de bepalingen van het tractaat met België en of het kanaal door Walcheren niet op dezelfde gronden als uwer majesteits regeering heeft aangevoerd voor de vrije vaart van het kanaal door Zuid-Beveland geheel zonder belastingbetaling zal moeten bevaren worden. Maar wij moeten uwe majesteit toch eerbie dig onder het oog brengen dat eene vernieuwing van de moeilijkheden van die zijde ons weder te wachten staat, eu vragen of zulks wenschelijk is, te meer wan neer de verdediging dezerzijds de ondergang van twee steden, Middelburg en Vlissingen, die zulk een schoone toestand konden tegemoet gaan, zal tengevolge hebben. „Een ander bezwaar, en dat naar onze zienswijze niet minder den handel dezer gemeente zal benadeelen, is

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2