die richting' komt. Het gebrande reukwerk bestaat ge woonlijk uit een mengsel van gember, kruidnagels, ka neel, wierook, myrrhe, een soort van zeegras, uit de Roode zee afkomstig, en de hoornachtige schijf,welke de opening der schaaldieren bedektals deze zich in hun schalen terugtrekken. THERMOMETERSTAND. 7 Nov.'s av. 11 u. 50 gr. 8 'smorg.7u.45gr.'smidd.lu.55gr.'sav.6u.51gr. ©uifcmlcmö. ALGEMEEN OVERZICHT. De zegepraal van Grant over zijn mededinger Greeley is volkomen. De uitslag der stemming in 34 van de 37 staten wijst voor Horace Greeley slechts 5 staten met sen totaal van 54 stemmen aan, terwijl 29 staten met 281 stemmen zich met grooter of geringer meerderheid voor Grant verklaarden. Het aantal leden van het kies college bedraagt 336 waarvan de volstrekte meerderheid, 184 stemmen, reeds voldoende is de keuze te bepalen, zoodat de uitslag een schitterende overwinning voor de oude republikeinen is. De heer Greeley heeft de redac tie van the New-York Tribune weder aanvaard en maakt bij die gelegenheid bekend, dat het blad een onafhan kelijke en onpartijdige meening over de publieke zaak zal blijven uitspreken, geen bepaalde partij zal steu nen maar bij de beoordeeling van beide groote partijen met gelijke maat zal meten. Hieruit wordtin New-York afgeleid dat de heer Greeley het voornemen heeft zich nooit weder candidaat voor welk ambt ook te stellen. Een speciaal correspondent van the Daily News wijst in een uitvoerig telegram op de ordelijke en rus tige wijze, waarop het volk der Yereenigde staten, te midden van de grootste opgewondenheid, het hoofd der regeering voor den tijd van vier jaren verkiest. In New-York werd de gewichtige dag van den 4eu November blijkbaar als een vrije dag beschouwd. Vlaggen, banieren en de portretten van beide candi- daten nam men tot in de kleinste straten waar. De dames wandelden, de winkels waren versierd en slechts éen klein incident van zeer ondergeschikt belang ver stoorde de algemeene rust. Zelfs niet de bedaardste meeting in Engeland woidt onder zoo groote kalmte gehouden als deze verkiezing der regeering van staat, provincie en stad in eene wereldstad van ruim éenmil- lioen inwoners. Van tijd tot tijd werd de voorloopige uitslag der stemming door verlichte letters of groote aanplakbiljetten op de kruispunten van het verkeer be kend gemaakt. Groote maar ordelijke volkshoopen wachtten de uitgifte der dagbladen af. Geene rede voeringen werden op de straten gehouden en ondanks de ontzaglijke drukte hoorde men hoegenaamd geen geschreeuw of luidruchtige teekenen van goed- of afkeuring. Tot in de beruchtste wijken der stad heer ste de volmaaktste orde, de kroegen waren geslo ten en de locale politie behoefde nergens tusschenbeiden te komen. De correspondent verzekert dat dezelfde orde in liet geheele land zonder onderscheid heerschte. Tot opheldering van deze rooskleurige voorstelling voegt de correspondent er echter bij dat de eigenlijke beslissing reeds in de verkiezingen der maand October gevallen was. De verkiezingen der vertegenwoordigers bepaalden reeds de presidentskeuze van den 4en Novem ber. De grootste belangstelling voor den einduitslag was daardoor reeds eenigszins verflauwd; bij die verkiezin gen ging het trouwens niet overal zoo rustig toe. Een telegram uit Washington van Woensdag avond meldt dat de secretaris van staat voor buitenlandsche zaken, de heer Fish, bij zijn voornemen bij gelegenheid van de onderhandelingen over de uitlegging van het trac- taat van Washington kenbaar gemaakt volhardt, en den 4en Maart, den dag waarop Grant het tweede viertal jaren van zijn presidentschap intreedtzijn ontslag zal nemen. Omtrent andere ministerieele wijzigingen is nog niets met zekerheid bekend. Woensdag morgen is een ministerraad te Versailles gehouden die meer dan twee uren duurde. Naar men zegt maakte de boodschap van den president het onderwerp der beraadslagingen uit. Het stuk is echter nog niet gereed zoodat voorlezing daarvan aan de ministers niet gedaan kon wordende president der republiek bepaalde er zich toe de voornaamste punten daarvan aan hot oordeel van den raad te onderwerpen. In den raad zijner ministers, die Thiers zelf uit vrije beweging koos, zl hij zeker niet op denzelfden tegenstand stooten, zooals le Temps meldt, met de hoofdofficieren, leden van den hoogen militairen raad, het geval schijnt geweest te zijn. „Een incident van vrij ernstigen aard, zoo schrijft het blad, zou in eene der laatste zittingen van den hoogen militairen raad hebben plaats gevonden. De heer Thiers zou met zijn gewone levendigheid zijne denkbeel den omtrent een onderdeel der organisatie verdedigd hebbenen verscheidene leden zouden tengevolge van de al te persoonlijke inmenging van den president der republiek in de discussie het woord ontslag hebben uitgesproken. Men voegt er bij dat de heer Thiers in de volgende zittingen de quaestie vermeden heeft, die aan leiding tot dit conflict gaf. Voor het oogenblik zoualies geschikt zijn." Hoe zacht de uitdrukkingen ook zijn, welke le Temps voor dit verhaal kiest, duidelijk is het dat het conflict zeer hoog gelcopen is. Ware het een zaak van onder geschikt belang geweest, le Temps zou daarvan zeker geen melding gemaakt hebben. De zaak laat zich echter zeer gemakkelijk verklaren. Dat Thiers "gaarne in het militaire vak liefhebbert en als een oudgediend generaal met veel gewicht over militaire zaken spreekt, is alge meen bekend en duidelijk bij de discussiën over de leger- wet gebleken. Op zich zelf is die bemoeizucht voor mannen van bet vak reeds minder aangenaam, maar vooral hier waar bijna alle militaire leden van den raad officieren zijn, die hun rang en aanzien aan het keizerrijk te dan ken hebben en daarom daaraan gehecht en min of meer vijandig tegen de republiek gestemd zijn, is het niette verwonderen, dat zij zich de opmerkingen van een leek niet lieten welgevallen en vooral aanstoot namen aan de bekende wijze, waarop Thiers gewoon is zijne meening aan anderen op te dringen. De omzichtigheid, waar mede Thiers in de volgende zittingen te werk ging zou als een bewijs voor de juistheid dezer uitlegging aan genomen kunnen worden. Na het gebeurde te la Fère zal de republikeinsche regeering een dubbele voorzich tigheid en toegevendheid tegenover de aanvoerders van het leger in acht moeten nemen. Met het oog op de halsstarrigheid van Thiers om in deze zaken zijn eigen wil te volgenzooals o. a. blijkt uit de wij zigingen in de legerwet welke hij wist door te drijven en die daarvan een geheel andere wet maakten dan het beginsel van art. 1 uitdruktmet het oog daarop is het niet onmogelijk dat het systeem van militaire organi satie districtsgewijzein den geest als het leger en de verschillende korpsen in Pruisen gevormd worden, het onderwerp van den twist tusschen Thiers en de hooge officieren heeft uitgemaakt. De dagbladen melden al thans dat de hooge militaire raad, in strijd met het gevoelen der regeering, in beginsel deze districtsge wijze indeeling van het leger heeft aangenomen. De berichten uit Spanje blijven steeds gunstig luiden. De ongesteldheid van den minister-president is geheel geweken en reeds Woensdag is Zorilla weder in de wet gevende kamer verschenen. Op het bureau der kamer deponeerde hij een wetsontwerp tot machtiging der re geering om voor de wereldtentoonstelling, die in 1875 te Madrid zal gehouden worden, het terrein van den Retiro aan de commissie ten gebruike af te staan. Het denk beeld dezer tentoonstelling was, zooals Zorilla hierbij opmerkte, geheel vreemd aan de politiek en als be wijs daarvan zou de commissie saamgesteld worden uit personen tot alle politieke partijen behoorende. De discussie over de stichting der hypotheekbank en over de andere fluancieele wetten heeft gisteren een aan vang genomen en zal onafgebroken tot de eindstemming worden voortgezet. Daarna zal de wet in den senaat in behandeling komenteneinde de voorgestelde lee ning nog tegen de helft van December te kunnen uit schrijven. De "Carlisten maken de noordelijke grenzen nog voort durend onveilig. "Uit Perpignan wordt gemeld dat zij Woensdag nacht de telegraafdraden tussclién Figueras en Girone doorgesnëden en den posttrein gepluuderd hebben. De Spaanschë gezant te Parijs, de heer Olozaga, heeft Woensdag morgen een langdurige audiëntie bij Thiers gehad, naar men zegt om natneus zijne regeering bij het Fransche gouvernement op grootere waakzaamheid en gestrengere controle op de grenzen aan te dringen. Een laatste poging der Fransche legitimisten. Meer en meer neemt de bewegingdoor de coryphaeën der clericaal-monarchale richting ten gunste van het Fransche koningschap op 't getouw gezet, zichtbare vor men aan, al kan men veilig aannemen dat zij ondanks bare schitterende voorspellingen en schoonklinkende woorden nog weinigen heeft medegesleept. Hoewel die beweging weinig kans van slagen heeft, is zij niettemin misdadig en onvaderlandslievend omdat zij willens en wetens de rust van het land in gevaar brengt. Uit hunne interpellation en waarschuwingen aan de regee ring vooral bij gelegenheid van de voorlaatste aanvul lingsverkiezingen voor de kamer blijkt ten duidelijkste, dat het den heeren legitimisten volstrekt niet onopgemerkt is gebleven dat de meerderheid der natie hunnen koning niet wil. Men moge niet met zekerheid kunnen zeggen dat zij republikeinschgezind is, in elk geval heeft zy het ondubbelzinnig bewijs gegeven dat zij eene regee ring van orde en inwendige rust wil steunen, die bo vendien de verdienste heeft Frankrijk in zoo korten tijd uit den treurigen toestand te hebben opgebeurd, waarin het door een vreeselijken oorlog, gevolgd door den burgeroorlog, gebracht was. Het „conservatieve banket" te Bordeaux schijnt het signaal geweest te zijn om den veldtocht te openen. De heeren de Belcastel, de Dampierre en anderen beantwoord den daaraan tterstond door het uitvaardigen eener pro" clamatie aan hunne kiezers, en thans behelst le Monde eene petitie aan de nationale vergadering, welke te Parijs ter teekening ligt en weldra ook in de provin ciën zal cireuleerenwaarin het herstel der monarchie gevraagd wordt. Deze petitie ademt het royalisme van het zuiverste water. Men verzoekt den vertegenwoordigers daarin dringend om voor het vervolg „deonafhankelijk heid en de waardigheid der natie te waarborgen door aan een vorst de zorg voor de groote onveranderlijke beginselen toe te vertrouwen. Frankrijk moet een koning hebben wiens rechten onaantastbaar en bekrach tigd zijn door de eeuwen en de eervolle antecedenten, die zelfs zijne tegenstanders verplicht zijn in hem te erkennen. De graaf van Chambord heeft ons door zijne ondubbelzinnige en openhartige verklaringen een onderpand zijner loyauteit gegeven, die boven alle verden king verheven is. De eerbied dien hij heeft ingeboe zemd heeft hem onontbeerlijk gemaakt." De conclusie der verzoekers is dat de kamer door haar votum aan Frankrijk zijn koning we dergeve, „dien doorluchten prins die bereid is alles te offeren Jors Vhon neurs Ten slotte doen zij, ongetwijfeld om hunne kan sen te vermeerderen, een beroep op de prinsen van Orleans en op de fusionisten. „Er zijn geen twee konink lijke familieser is er slechts éene die als iedere andere haar hoofd heeft. De prinsen van Orleans hebben het niet vergeten dat hun vader en grootvaderLouis Phi lippe, eenige dagen voor zijn dood zijnen zonen aan beval de eensgezindheid in de Maison de France te her stellen." Na deze schitterende peroratie hangen de ontwerpers van het verzoekschrift een schitterend tafereel op van alle gelukzaligheden, die het gevolg van die restauratie zullen wezen. „Rondom den waarachtigen koning, die als Henri IV in zijne hoofdstad terugkeert, zal men alle levende krachten der natie zich zien vereenigen; de troon zal opnieuw de schutspatroon van onze woningen en van ons familieleven zijn, en het algemeen belang zal de duurzaamheid uitmaken van dien troon, opgericht ter wille van de algemeene veiligheid. De Europeesche mo gendheden zullen zich haasten om dien te erkennen en de alliantie te zoeken met een staat, die zich door zijn voorspoed, door de stabiliteit zijner regeering en door het prestige van zijn koningschap zal onderscheiden. Dit koningschap dat Frankrijk maakte tot hetgeen het was, zal het opnieuw opheffen en daaraan den steun verzekeren van zijne naburen, terwijl wij met de repu bliek aan geen der groote volken van Europa eenig vertrouwen inboezemen en, steeds alleen tegenover allen staande, veroordeeld zijn om, willen wij geacht worden, kostbare legers te onderhouden." Le Monde vermeldt niet hoeveel handteekeningen reeds te Parijs, op dit verzoekschrift verzameld zijn; groot zal het aantkl in de hoofdstad zeker niet wezen. Maar hoevele namen men daarvoor in geheel Frankrijk ook bijeenbrengen zal, de heeren legitimisten zullen er toch niet in slagen om de groote meerderheid der natie tot hunne verouderde denkbeelden te bekeeren. Hier voor behoeven de Fransche liberalen zich geen oogen blik bevreesd te maken. Maar juist met het oog op de minderheid der natie, welke deze gevoelens deelt, is het gevaar niet gering dat de monarchale meerderheid der nationale vergadering slechts met hare wenschen te rade zal gaan en door óen onverstandig besluit weder ver nietigen zal, wat Thiers met zooveel inspanning en moeite herstelde en tot stand bracht. Volgens l'Univers bevindt de graaf van Chambord zich thans aan het meer van Constanzwaarheen al zijne getrouwen ver trekken om hem voor de opening der zitting hunne hulde te brengen en zijne wenschen te vernemen. Zoo lang de constitutioneele quaestie nog niet is beslist, is de anders tamelijk onschadelijke prins een gevaarlijk raadgever voor de monarchale dweepers der rech terzijde. ^anöflsbmcljtm. GRAANMARKTEN ENZ. Gent, 8 November. Roode en witte tarwe a 85kilo fr. 29.van rogge was geen aanvoer; gerst a 68 kilo ff. 12.haver fr. 18.boekweit ff. 17.paar- denboonen fr.16.koolzaad ff. 42.lijnzaad fr. 41. lijnkoeken fr. 24.koolzaadkoeken fr. 18.boter fr. 3.per kilogram; eieren fr. 2.95 per 26 stuks. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 8 November 1872. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2^- pet. 54^ *dito dito dito .3 „64 *dito dito dito 4 86 *Aand. Handelmaatschappij 4| 136^ dito exploitatie Ned. staatssp.H4J. België. *Certificaten bij Rothschild 2^ 604 Frankrijk, inschrijvingen3 *dito5 n

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3