staten thans nader voorgesteldom het gevraagde ren teloos voorschot toe te zeggendoch de gelden eerst in 1874 beschikbaar te stellen en onder voorwaarde dat de gevraagde rijkssubsidie, ad f 9700, evenzeer worde verleendwaarop evenwel op de staatsbe- grooting voor 1873 niet is gerekend. Tengevolge van de bedenkingen in het verslag der afdeelingen omtrent hun voorstel tot het verleenen van machtiging om eene rechtsvordering in te stellen tegen de Middelburgsche maatschappij van stoomvaart wegens het toebrengen van schade aan den steiger te Wolfaarts- dijk, stellen gedeputeerde staten thans nader voorhun collegie te machtigen bedoelde zaak op zoodanige wijze, hetzij in hetzij buiten rechten af te doenals zij in het belang der provincie zullen vermeenen te behooren. Met betrekking tot het adres van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en vee teelt in Zeeland, tot wijziging van het onlangs vastge stelde reglement op het gebruik en de instandhouding der kunstwegenen het daartoe behoorende adres van adhaesie van 219 ingezetenen van Walcheren, stellen gedeputeerde staten, naar aanleiding van het verslag der afdeelingen voor: hun collegie uit te noodigen om in een volgende vergadering de noodige wijzigingen in het reglement voor te stellen, en der regeering te kennen te geven dat de staten wijziging van het regle ment wenschelijk achten en zij mitsdien verzocht wordt geen beslissing aangaande het aanhangige reglement te nemen. Ten aanzien van het adres van mr. A. H. Verster, te Oisterwijk, betreffende het plan tot aanleg van een spoorweg Brouwershaven-Steenbergen enz., stellen ge deputeerde staten voor, dat de staten hunne belang stelling in deze zaak zullen betuigendoch verder aan den adressant te kennen te geven dat de zaak niet voldoende is toegelicht, om eene beslissing daarop te kunnen nemen. Het verzoek van C. Verwer, te Hulst, om vrijdom van tol of subsidie voor zijn wagendienst tusschen Hulst en Walsoorden v. v. is zonder hoofdelijke stem ming afgewezen. De behandeling van het ontwerp algemeen reglement voor de polders en waterschappen in Zeeland is aange vangen en zal morgen worden voortgezet. Naar aanleiding eener interpellatie van den heer Fran sen van de Putte, of gedeputeerde staten bereid zouden zijn hunne medewerking te verleenen, om bij de regee ring te trachten wijzigingen te verkrijgen in de onlangs vastgestelde reglementen betreffende het kanaal door Walcheren van Middelburg tot Yeere, heeft de voorzitter medegedeeld, dat gedeputeerde staten reeds een adres in den verlangden geest hebben vastgesteld, hetwelk heden of uiterlijk morgen aan den koning zal worden opgezonden. De volgende zitting is bepaald op morgen, des voor middags te 10 uren. Yoor de benoeming van een griffier der staten van Noord-Holland is opgemaakt de volgende voordracht: 1° mr. H. Jacobicommies ter provinciale griffie van Noord-Holland2°. mr. G. de Bosch Kemperadjunct commies l6 klasse aldaaren 3°. mr. Tb. Hugenholtz, procureur bij de arrondissements-rechtbank te Haarlem. Sedert eenige dagen worden in het westelijk buiten gedeelte van's Gravenhageover de Loosduinsche brug opmetingen gedaan en bakens uitgezetwelke naar men verzekert moeten strekken voor het plan tot aanleg van een sooorweg naar Scheveningen langs de westelijke richting der staduitgaande van het station van den Holllandsch IJzeren spoorweg en loopende achter Zorg vliet om naar Scheveningen. De Noordstar meldt dat de Oldenburgsche regeering zich bereid heeft verklaard den bouw en de exploitatie der aansluitingslijn Ihrhove-Nieuwe Schans voor hare rekening te nemen, mits haar, met het oog op de vele kosten aan de overbrugging van de Eems verbonden, eene rentelooze toelage van 700.000 thaler worde verleend en zij tevens, tot aanleg eener doorloopende exploitatie van Oldenburg naar Nieuwe Schans, gebruik kunne ma ken, tegen schadevergoeding van de lijn Leer-Ihrhove. De Pruisische en Nederlandsche regeeringen zullen de verlangde toelage geven, de eerste 3 en de laatste 400,000 ihalers. Voor het verschaffen van een sleep boot, noodig voor de overbrugging der rivier tegenover de stad, zal de stad Papenburg van Pruisen en Olden burg gezamenlijk 50,000 ihalers ontvanger.. ONDERWIJS. Den 16en dezer zal de heer van Ankum, den 21en de heer Chantepie de la Saussaye en den 23en de heer van Bell het professoraat aan de Groningsche hooge- school aanvaarden. Ook de gemeenteraad van Hontenisse heeft be sloten de jaarwedde van alle hulponderwijzers dier gemeente tot f 400 te verhoogen. MARINE EN LEGER. De generaal-majoor T* F. A. Delprat, laatstelijk mi nister van oorlog, is ter beschikking gesteld van den minister van oorlog, wordende hij als zoodanig tijdelijk in zijn rang bij den grooten staf van het leger geplaatst. GEMENGDE BERICHTEN. Heden morgen is alhier in de haven bij de Rotter- damsche kade drijvende gevonden het lijk van zekeren v. B., oud 18 jaren, polderwerker, die sedert onge veer 14 dagen vermist werd. Men vermoedtdaar die persoon slechts een paar dagen in deze gemeente woonde en met den weg onbekend wasdat hij bij den avond in de haven geloopen en verdronken is. Uit den Belgischen Moniteur blijkt dat aan den veeschilder J. H. L. de Haasde onderscheiding is te beurt gevallen; van door den koning van België te worden bevorderd tot officier van de Leopolds-orde voor eene door hem op de drie jaar 1 ij ksche tentoonstel ling te Brussel ingezonden schilderij, voorstellende: „Vee aan de oevers van den IJsel bij opkomenden storm." Ook de heer C. Bisschopkunstschilder te 's Gravenhage, is door den koning der Belgen benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Gisteren avond omstreeks 10 uren heeft een zware gasontploffing plaats gehad in het gebouw der sociëteit De Vereeniging, in de Kazernestraat te 's Gravenhage. De slag werd op grooten afstand gehoord; een begin van brand is ontstaan, en de groote zaal, benevens een nabijgelegen vertrek, zijn in eene ruïne veranderd. De burgemeester, de opper brandmeester en de politie waren dadelijk op de plaats des onheils tegenwoordig. Een der bedienden van de sociëteit is zwaar gekwetst. Door algemeene hulp zijn verdere ongelukken voorkomen. Als bijzonderheid meldt het Nieuws van den dag dat bij een Maandag op het landgoed de Vogelenzang van jonkheer Barnaart gehouden jacht, waaraan 15 ja gers deel namen, zijn geschoten 243 stuks wild, als: 81 hazen, 133 konijnen, 15 fazanten en 14 houtsnippon. Zaterdag is te Glasgow te water gelaten het stoom schip prins Alexander, groot 1250 ton, met machines van 175 paardenkracht Compund system)gebouwd voor rekening der Nederlandsch-Indische stoomvaart maatschappij, gevoerd zullende worden door kapitein M. van Emmerik en bestemd voor de Indische vaart. Het Journal de Gand zegt, dat er nimmer in de haven van Gent zooveel schepen en van zulk een groot charter lagen als thans. Er heerscht eene buitengewone levendigheid. Uit alle oorden der wereld worden iede- ien dag allerlei koopmansgoederen aangevoerd, zoodat de kaaien, ja zelfs sommige straten, er letterlijk door zijn versperd. Sedert den lcn Januari kwamen te Gent ruim 500 schepen aan. De dievenbende, die zich sedert eenigen tijd in de omstreken der stad Tongeren ophoudt, heeft opnieuw een stoutmoedigen diefstal begaan. In den nacht van Dins dag op Woensdag zijn de booswichten ingebroken in het pensionaat van Rutten. De volgende omstandigheid kan dienen als een staaltje van hunne stoutmoedigheid. De nonnen, gerucht hoorende, openden een venster en vroegen aan de dieven, wat zij kwamen doen. Deze antwoordden heel lakoniek: „Wij komen alles halen wat bij u te vinden is," en zij gingen voort met hun werk v an inbraak. Het pensionaat is ongelukkig te ver van de andere woningen verwijderd, dan dat het moge lijk geweest ware om hulp te roepen. Er bleef der nonnen niets over dan zich in hare kamers op te sluiten. Toen zij des morgens naar beneden kwamen vonden zij hun pensionaat geheel uitgeplunderd. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Door de Fédération médicale beige werd eenigen tijd geleden eene commissie van zes geneesheeren be noemd om een onderzoek in te stellen naar de midde len tegen de dronkenschap. Blijkens het, namens die commissie uitgebrachte rapport, is dr. Ilaeck tot de overtuiging gekomendat de werklieden te veel jene ver drinken omdat deze zoo slecht ishij is op grond daarvan van oordeel, dat zij gematigder zullen drinken als men hen beste jenever geeft. La Gazette maakt de opmerking dat dc verklaring die dr. Haeck voor zijne theorie geeft, zeer geleerd is, doeh dat een gewoon sterveling zou raeenendat een liefhebber meer zou drinken hoe beter de jenever isdie hij krijgt. En toch schijnt het tegenovergestelde waar te zijn, hoe slechter jenever hoe meer er gedronken wordt. Te Weimar is in de afgeloopen week met veel plechtigheid het 4de eeuwfeest der geboorte van Lucas Cranach (den oudere) gevierd. Een borstbeeld van den beroemden schilder zal worden geplaatst in den gevel van het huis, waarin hij de laatste jaren zijns levens te Weimar heeft doorgebracht. De nakomelingen van Cranach, die voor het meerendeel aanzienlijke betrekkingen in het leger en den burgerlijken staatsdienst bekleeden, waren allen ter bijwoning van het feest uitgenoodigd en zeer velen hunner hadden aan die uitnoodiging gevolg gegeven. De Italiaansche correspondent van the Daily News meldt dat de geheele schade, door de overstroomingen in Italië aangericht, nog met geen mogelijkheid bepaald kan worden, maar dat alleen de herstelling der oevers van de Po aan bet gouvernement waarschijnlijk 200,000 lires kosten zal. Op de meest eervolle wijze spreekt hij van de Italiaansche soldaten en roemt hij hun moed, ijver en energie. Zij werken dag en nachtmet verachting van alle gevaar en met geen andere gedachte bezield dan voor het algemeen welzijn, ofschoon zij hoegenaamd geen hoop op eenige andere belooning hebben dan op de dankbaarheid hunner medeburgers. Blijkens een telegram in the Levant Herald heb ben op den 25en October twee Engelsche zeeofficieren, de heeren Mooren en Mahoney het voorbeeld van Leander en lord Byron gevolgd en zijn de straat der Dardanellen van Abydos naar Sestos (ongeveer V/g kilometer) over gezwommen. In Engeland schijnen niet slechts menschen en huisdieren, maar zelfs de bewoners van the Zoological Gardens te Londen bij hunne geboorte met namen be giftigd te worden. Dinsdag werd aldaar een jonge hippopotamus geboren, ter lengte van 3 voet 6 duim, die den naam ontving van Guy Fawkes. Wie het geluk heeft deze zuigeling zijn peetekind te mogen noemen wordt er niet bij gemeld. Een nieuw staaltje van de wijze waarop in den verkiezingsstrijd in Noord-Amerika wordt te werk ge gaan wordt thans weder medegedeeld. Eenige honderden personen waren naar Patterson geweest om deel te nemen aan eene manifestatie ten gunste van Grant en Wilson. Des avonds keerden zij per spoortrein weder naar huis. Kort voor de aankomst van den trein werd de baan wachter door zes personen aangepakt en gebonden, waarna zij terstond .zware steenen op de rails legden om den trein te doen derailleeren. Gelukkig kwam een brug wachter nog bij tijds om met behulp van eenige per sonen de steenen op te ruimen en daardoor een vreese- lijk ongeluk te voorkomen. Een telegram van Calcutta meldt dat sedert de verschijning van de cholera in dit jaar tot 25 October jl. zich in Bengalen 828 gevallen hebben voorgedaan onder de Europeesche soldatenhunne vrouwen en kinderen, waaronder 529 met doodelijken afloop. Hoe wel deze sterfte schrikwekkend is, bleef het aantal toch nog verre onder dat van vroegere jaren. STATEN-GENERA AL EERSTE KAMER. Avondzitting van "Woensdag 6 November. De heer Pincoffs, nieuwbenoemd lid der kamer voor de provincie Zuid-Holland, werd, na goedkeuring zijner geloofsbrieven, als zoodanig toegelaten. Van de heeren Schimmelpenninck van der Oije, Hein, van Rhemen van Ilhemenshuizenvan Aylva van Pjil- landt, Vos, de Wael en Huijdecoper van Maarsseveen is bericht ontvangen, dat zij wegens ongesteldheid of huiselijke omstandigheden verhinderd zijn de vergade ring bij te wonen. Onder anderen zijn ingekomen een groot aantal verzoek schriften tegen het wetsontwerp houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten, en een ter bestrijding van het wetsontwerp tot vaststelling van de Indische ta rieven. Voorts zijn de laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen ingekomen en verzonden naar de afdeelingen, die daarop hernieuwd zijn. öuitenlanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Gelijk wij gisteren meenden te mogen verwachten, heeft de onderteekening van het Fransch-Engelsche handelstractaat te Londen reeds plaats gehad. Het aan staande vertrek van den Franschen gezant, den heer d'Harcourt, naar zijn post aan het Engelsche hof schijnt dus daarmede niet in verband te staan. Voor Frankrijk, geschiedde de onderteekening door den heer Charles Gavard, chargé d'affaires aan het Fransche gezantschap te Londen, en den heer Ozenne, hoofdambtenaar aan het Fransche ministerie van koophandelvoor Engeland door den minister van buitenlandsche zaken lord Gran ville. De détails van het tractaat zijn nog niet bekend en op de afkondiging daarvan in de London Gazette, welke men tegen morgen te gemoet ziet, is, zooals the Daily News zegt zeker de gespannen aandacht van dengan- schen Engelschen handel gevestigd. Het blad acht zich verplicht er nogmaals op te wijzen dat het van den aanvang af op het sluiten van het tractaat had aange drongen, niet omdat het Engeland ook maar eenigszins van den weg van vrijen handel zou willen zien afwij ken, maar omdat het van oordeel was dat aan Frank rijk dit bewijs van hulpvaardige vriendschap gegeven moest worden. Thiers heeft reeds maanden geleden onbewimpeld verklaard dat Frankrijk's nieuwe behoef ten eene wijziging vaa het tractaat noodzakelijk maak ten, en van dit standpunt behoorde de Engelsche han-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2