Eeni°"e fabrikanten uit Haarlem, Leiden en nelmond hebben bij de eerste kamer der staten-generaal een adres ingediendwaarbij zij als hun meening uitsprekendat het zonder inbreuk te maken op de regelen der staat huishoudkunde, niet mogelijk zal zijn het ontwerp Indisch tarief in werking te stellen, alvorens alle fabriek-benoo- digdheden geheel vrij in Nederland worden ingevoerd, zooals dat in Engeland het geval is. Zij verzoeken daarom der kamer de wet thans te willen verwerpen, als zijnde onbillijk voor den Nederlandschen producent. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. KOLONIËN. Benoemd tot lid van den raad van Ne- derlandsch-Indië mr. der Kinderen president voor het hooggerechtshof. ONDERWIJS. De Staats-courant van heden bevat het verslag der commissie, belast met het afnemen van het eindexamen der hoogere burgerscholen in Zuid-Holland, in het jaar 1872. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Christelijk gereformeerde kerk te Grand Rapids in Noord-Amerika, de heer A. Lit- tooijpredikant alhier. MARINE EN LEGER. De kapitein-luitenant ter zee W. K. van Gennep, belast met de waarneming der betrekking van onder directeur der marine te Amsterdam, wordt daarvan met den 15cn dezer eervol ontheven en op nonactiviteit gesteld, en met den 16cn daaraanvolgende vervangen door den kapitein-luitenant ter zee jonkheer D. Bowier. De luitenants ter zee le klasse G. J. W. Hoogh- winkel en J. P. Mercier, respectievelijk dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschepen te Willemsoord en te Hellevoetsluisworden met den 15en dezer op nonacti viteit gesteld. Staats-cour RECHTZAKEN. Bij breed gemotiveerd arrest heeft de hooge raad, ka mer van strafzaken, gisteren uitspraak gedaan op het beroep in cassatie van den procureur generaal bij het hof in Noord-Hollandtegen een arrest van dat hof, waarbij bevestigd is een vonnis der rechtbank te Am sterdam, houdende vrijspraak van B. L. Pairl, effi eten- en lotenhandelaar aldaarbeklaagd van het aanleggen en houden eener binnenlandsche loterij door het uitgeven van certificaten op eigen naam voor kansen in de Oosten- rijksche premieleening-loterij. De hooge raad heeft de ten deze gegeven vrijspraak als een ontslag van rechts vervolging beschouwd, waartegen het beroep in cassatie niet is uitgesloten, en o. a. overwogen: dat de verkoop van aandeelen in bedoelde premieleening-loterij geene andere strekking had dan afhankelijk te stellen de kans óf den koopprijs öf eene som als prijs te erlangen; dat dit moet worden aangemerkt als het aanleggen en con- tinueeren eener verboden loterij en dat het houden van premie- of negotiatie-loterijen alleen aan steden of cor- poratiën is toegelatenmaar niet aan particuliere. Op deze gronden heeft de raad het arrest van het hof ver nietigd en ten principale rechtdoende het ten laste ge legde bewezen verklaard den gerequireerde B. L. Pairl schuldig verklaard aan het aanleggen en houden eener particuliere bij de wet verboden loterij en hem veroor deeld tot eene maand eenzame opsluiting en f 50 boete. GEMENGDE BERICHTEN. De groothertog van Luxemburg heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den heer Otto Kauf- mann, spoorweg-directeur te Berlijn. Tegen gisteren middag was te 's Gravenhage eene vergadering belegd van de af deeling 's Gravenhage en omstreken der Hollandsche maatschappij van landbouw, waarin aan de orde gesteld was een voorstel tot herzie ning van het reglement van orde. Zijdie gemeend hadden over dat voorstel een ernstige discussie te hoo- ren, vonden zich bitter teleurgesteld. Niet alleen had daarover in 't geheel geen debat plaatsmaar zij zagen zich bovendien genoodzaakt een vrij hevigen woorden strijd aan te hooren, over een punt dat niet aan de orde was gesteld. De voorzitter toch opende de ver gadering met een aanklacht tegen het meerendeel der bestuursleden, die z. i. willekeurige handelingen pleeg den, en tegen den secretaris, die volgeLS zijn beweren de notulen vervalschte. Een en ander gaf aanleiding tot een zeer verward debat, gesoerd op een,toon, wei nig overeenkomstig de waardigheid van en weinig ge tuigende voor de overeenstemming in het bestuur eener vereeniging van ruim 8000 leden. Velen verlieten, en terecht, de vergadering. Het Vaderland waaraan wij dit bericht ontleenen waagt er zich niet aan het gesprokene weder te geven, maar vermeit alleen als slotsom dat er op voorstel des voorzitters een commissie van 5 leden is benoemd om het geïncrimineerd feit der notulen-vervalsching te onderzoeken. Bij den laatsten brand te Arnhem is de doelma tigheid gebleken der daar gebezigde brandladders, in dertijd uit Keulen ontboden. In drie minuten tij ds kan de ladder, op den grond liggende, gericht zijn, en de persoon, die er zich van bedient, het dak hebben be reikt. Tevens had men veel dienst van de petroleum- fakkellamp, die beter tot verlichting van het terrein bijdraagt dan de gewone fakkels of lantarens. Als een bewijs voor de uitbreiding van den han del te Franeker deelt men mede dat het aantal tele grammen gedurende het geheele jaar 1862 aldaar ont vangen en verzonden 1593 bedroeg, terwijl in de thans afgeloopen maand October alleen 815 zoodanige berich ten werden ontvangen en geëxpedieerd. Sedert onheuglijke jaren bestaat te Zuid-Beierland een instelling welker wedergade in ons vaderland alleen te Nieuwenhoorn gevonden wordt, nl. een knechts- markt. Tweemaal in een jaar beeft deze plaats, de eerste op half Mei, de tweede op 1 November. Deze laatste is Vrijdag gehouden. De markt was zeer vlug, de prijzen f 10 a f 20 hooger dan verleden jaar. Ge woonlijk verdiende een knecht van 1 November tot half Mei, behalve kost en inwoning, f 40 a f 55; thans is er tot f 72 besteed. Van half Mei tot 1 November, kan een knecht tot f 120 a f 130 huur verdienenzoo dat een boerenknecht in éen jaar 200 boven kost en inwoning kan winnen. {Het Vadert.) In the Daily News van Dinsdag leest men het volgende: Eene poging om het wrak van de Rotter- damsche stoomboot de Batavier te lichten, die Zaterdag namiddag den 19en October door aanvaring van het Turksche fregat Charkeia bij Woolwich in de Theems zonk, werd gisteren in het werk gesteld. De duikers en de manschappen der lichterschepen van de Thames Conservancy hadden gedurende de laatste 14 dagen daarvoor toebereidselen gemaakt en waren er in geslaagd een aantal zware kettingen ouder de kiel van het schip te brengen en anderen aan de sterkste deelen van het wrak te bevestigen. Het springtij van Zondag werd af gewacht als het gunstigste moment voor de lichting, en zoowel de lage eb als de hooge vloed bleken boven verwachting gunstig, doch daar de oms*andigheden den volgenden dag-niet minder goed beloofden te zijn, be sloot men het werk tot gisteren uit te stellen. De hoop op een goed tij werd niet beschaamd. Omstreeks 11 uren 's morgens werden 9 zwart lichterschepen, voor een deel het eigendom van de Thames Conservancy Board en voor de rest behoorende aan de gouvernements-werven te Woolwich en te Deptfprd rondom het schip gelegd, en bij laag water werden de kettingen aangehaald en bevestigd. De Batavier lag toen in ongeveer 20 voet water en van het dek was meer zichtbaar dan zeker sedert den dag van de ramp het geval was geweest. Men hoopte dat bij het rijzen van het water de lichters bet schip mede zouden doen rijzen, en dat het verschil van 20 voet hetwelk tusschen laag en hoog water bestaat zou veroor loven het wiak zóo dicht aan het strand te breDgen, dat bij laag water het wrak kon opgericht en naar het dok gesleept worden. Maar blijkbaar is geduiende de 14 dagen sedert het schip gezonken is het wrak dieper in de modder gewceld, een gevolg van het onstui mige weder der laatste dagen. Toen bet water wies en de lichterschepen rezen bleef het wrak althans beweging loos UggeL, tot eindelijk een der kettingen sprong en de anderenwier uiteinden spoedig onder water geweest zouden zijn, daarom losgemaakt moesten worden. De poging werd dus voor dien dag opgegeven, doch de kettingen voor een volgenden keer gereed gemaakt en de lichterschepen naar de werf van Woolwich gebracht teneinde geen hindernis in de vaart te brengen. W einig toeschouwers woonden dit interessante schouwspel bij. Op de registers van de Parijsche openbare arm verzorging zijn dit jaar niet minder dan 111,357 armen ingeschreven. Die ongelukkigen zijn leden van 42,098 verschillende huisgezinnen, die allen, door de tusschen- koinst der bureaux van weldadigheid in de twintig ar rondissementen, onderstand van hun domicilie ontvangen. Onder dit getal zijn begrepen noch de zieken, die in de hospitalen verpleegd worden, noch de giijsaards, die in de liefdadigheidsgestichten zijn opgenomennoch de noodlijdenden, die zich schamen voor hun behoeltcn uit te komen. Men mag dus wel aannemen, dat een twaalfde van de geheele Parijsche bevolking onderstand geniet van de gemeente-adminisiratie. VERKCOPINGEN EN AANBESTEPINGFN. Eergisteren zijn te Aardenburg te koop aangeboden: 1° Een hofstede met 8 hectaren 73 aren 90 centi aren land; booraprijs f 170. Verkocht voor f 13,800. 2° 3 aien 60 centiaren dijk; boomprijs f 50. Verkocht voor f 430. 3° 1 hectare 35 aren idemboomprijs f 80. Verkocht voor f 1230. 4° 49 aren 40 centiaren idem; boomprijs f 50. Verdocht voor f 300. 5° 3 hectaren 23 aren 70 centiaren bouwlandboomprijs f 23. Verkocht voor f 4750. 6° 76 aren 10 centiaren bouwland. Ver kocht voor f 1650. 7° 1 hectare 71 aren 70 centiaren bouwland. Verkocht voor f 2560. THERMOMETERSTAND. 5 Nov. 's av. 11 u. 56 gr. 6 'smorg. 7 u. 54 gr. 'smidd. 1 u. 57 gr. 'sav. 6 u. 60gr. öuitmlcmü. ALGEMEEN OVERZICHT. Hoe meer de heropening der zitting van de Fransche nationale vergadering nadert, des te meer worden om trent de plannen der regeering en der verschillende partijen geruchten uitgestrooid, die voor een deel zeker waarheid behelzen, maar vaak ook weinig geloof ver dienen en met elkander in lijnrechten strijd zijn. Tot de eerste categorie behoort ongetwijfeld de mededceling van l'Univers, dat de monarchale leden der kamer eene manifestatie ten gunste van het koningschap zullen uit lokken. „Zonder twijfel zoo schrijft het blado. a. zullen enkele mannen van fusie en compromissen tusschen het ja en neen trachten door te laveeren, maar de uiter ste rechterzijde en een belangrijke fractie der rechter zijde zullen het debat op het juiste terrein brengen. Verscheidene particuliere mededeelingen en inlichtingen veroorloven ons dit te kunnen verzekeren." Deze ver klaring is trouwens volkomen in overeenstemming met de redevoeiingen der monarchalen op het banket te Bordeaux en de brieven van de heeren de Dampierre en de Boyer, beiden afgevaardigden van de uiterste rechterzijde, door l'Union openbaar gemaakt. Wenscht de natie en een belangrijk deel der nationale vergade ring de republiek, of liever de bestendiging van den bestaanden regeeringsvorm, welnu de royalisten willen cok hunne wenschen bevredigd zien, „maar in elk geval zooals de heer Boyer schrijft alle medewer king weigeren aan de vestiging van eenigen anderen regeeringsvorm." De uiterste rechterzijde schijnt dus haar eigen doode- vonnis te willen uitlokken, want aan eene aanneming van den monarchalen regeeringsvorm door de kamer met meerderheid van stemmen zal althans nu wel niet gedacht kunnen worden. Zij zelve zal zich echter natuur lijk niet anders voorstellen dan dat hare poging slagen zal en zij door de nu nog bestaande kamer haar wensch vervuld zal zien. Inderdaad de vaderlandsliefde van deze heeren, die er zich zoo vaak op laten voorstaan dat zij de ware vrienden van hun vaderland zijn, ver dient hoog geprezen te worden. Zoolang zij niet allen met blindheid geslagen zijn, moeten zij toch in verband met de resultaten der verschillende aanvullingsverkiezin gen voor de kamer inzien, dat eene parlementaire overwin ning gelijk zou staan met een coup (Fétat, ja zelfs waar schijnlijk het sein zou wezen voor het uitbreken van den burgeroorlog. Waarlijk zij zeiven en geheel Frank rijk moeten wenschen dat de kamer tot stemming over gaat en al is het dan ook met geringe meerderheid een einde aan hunne kuiperijen maakt. Omtrent de regeeringsplannen valt weinig met zeker heid te zeggen. Wel leest men in den oöicieusen Bien public dat het voorstel tot instelling van het president schap voor 4 jaren en tot benoeming van een vice-pre sident der republiek terstond na de opening der zitting der kamer ter tafel gebracht zal worden en daarna eerst de discussion over het budget zullen volgen. Doch in den laatsten tijd kwamen reeds zoo dikwijls berichten in le Bien public voor, die schijnbaar ernstig gemeend echter slechts ballons iïessai waren om de publieke opinie te polsen, dat aan deze mededeeling niet veel gewicht ge hecht kan worden. Djt is te eerder het gevalnu men in le Temps leest dat iemand uit de naaste omgeving van Thiers gezegd zou hebben, dat de regeering in geen geval het initiatief zou nemen in de hangende constitu- tioneele quaestiën en de president der republiek zelfs nog geen gevestigde opinie had omtrent de partieele vernieuwing of de geheele ontbinding der bestaande kamer. Wel was de regeering van meening dat wat ook geschieden mocht, de aanstaande zitting voor de kamer in haar tegenwoordige samenstelling de laatste zou zijn. Vooralsnog valt derhalve omtrent de plannen der regeering ten opzichte van de aanstaande zitting weinig met zekerheid te melden. Misschien zal de boodschap, waarmede Thiers naar men zegt de zitting zal openen, eenig licht hieiover verspreiden. Teneinde een goeden indruk op de afgevaardigden te maken hoopt Thiers, zooals verscheidene Parijsche bladen mededeelendaarin op de onderteekening van het handelstractaat met En geland te kunnen wijzen. De Fransche gezant aan het Engelsche hof, de heer d'Harcouit, vertrekt met dat doel dan ook Vrijdag naar Londen. Ten bewijze dat de onderhandelingen over het tractaat waarschijnlijk reeds gesloten zijn kan dienen, dat de heer Ozenne, hoofdambtenaar aan het Fransche ministerie van koop handel, die de onderhandelingen reeds vroeger te Brussel en bijna geheel te Londen leidde, Maandag morgen opnieuw naar Brussel vertrokken is om onderhandelingen over een nieuw handelstractaat met België aan te knoopen. Eerst wanneer de Fransche regeering op het tot stand komen van een handelstractaat met Engeland kan wijzen zal zij er in kunnen slagen hare pogingen bij het Bel"

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2