öuitmlcmö. GEMENGDE BERICHTEN. Z. M. de koning heeft zich Zaterdag morgen te 4 uren per Rijnspoor wederom naar Het Loo begeven. De groothertog van Luxemburg heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd deu heer D. van kranenburg, commies bij het departement van binnen- landsche zaken. Bij Haarlem i3 een persoonbezig met aanhaken van wagens van den Hollandschen spoorweg, tusschen de buffers geraakt en verpletterd. In de Nieuwe Rotterdamsche courant worden de volgende statistieke cijfers medegedeeld omtrent de pro ductie der steenkolen in België. De Moniteur toont aan, dat in 1836 werden uitgehaald 3,056,464 ton kolen; in 1846 5,037,402; in 1856 8,212,419; in 1866 12,774,662; in 1871 13,733,176. L' Organe de Mons leert ons, dat in het eerste halfjaar van 1872 7,848,227 ton werd uitgehaald, wat voor het geheele jaar zou geven: 15,696,454 ton, zooals men ziet eene zeer aanmerkelijke verhooging. Wel is waar werd in dit eerste halfjaar 16,713 ton minder ingevoerd en 354,613 ton meer uit gevoerd dan in 1871, maar nog immer blij ft de opbrengst grooter dan voor het eerste halfjaar 1871. Uit de Moni teur ziet men dat in 1836 de uitgehaalde kolen eene waarde hadden van 38,496,000 francs of 12,59 francs per ton. In 1846: 47,419,000 of 9,41 francs per ton. In dit laatste jaar werd aan werkloon betaald 24,356,000 francs of 4,83 francs per ton. In 1856 hadden de uitgehaalde kolen eene waarde van 105,458,000 francs of 11,62francs per ton; aan werkloon werd betaald 52,784,000 of 6,41 francs per ton. In 1866 hadden de kolen eene waarde van 151,032,000 of 11,82 francs per ton; aan werkloon werd betaald 75,230,000 of 5,81 francs per ton. In 1871 hadden de kolen een waarde van 153,803,000 of 11,19 francs per ton, aan werkloon werd betaald 81,518,000 of 5,94 francs per Ion In 1846 werkten er 41,488 werklieden, in 1856 73,585, in 1866 86,721, in 187194,286. In 1S46 won dus elke werkman 587 francsin 1856 717 francsin 1866 866 francs. In 1867 zien wij uit de statistiek, dat elke werkman won 887 francsin 1868 804 francsin 1869 831 francsin 1870 879 francsin 1871 864 francs. Terwijl de kolen dus nagenoeg gelijk in prijs per ton bleven terwijl de opbrengst der mijnen, aan kolen en waarde, verdubbelde om de 15jaren; ter wijl het getal der werklieden en hun opgeleverde arbeid gelijken tred hielden met dien verbazenden aangroei, bleef in de vijf laatste jaren hun werkloon op hetzelfde peil staan, terwijl het in de laatste 25 jaren nog geen 50 ten honderd verhoogde. De door den Franschen minister van oorlog be noemde commissie, belast met een onderzoek van de quaestie der postduiven, heeft hare taak volbracht. Zij heeft zich meer in het bijzonder bezig gehouden met een vergelijkende beschouwing van de verschillende ras sen, en heeft ten slotte, voor den dienst bij de troepen te velde de duif van Hollandsch ras aangenomen, welke boven de Belgische postduif de voordeelen heeft van vlugger, matiger en minder spoedig vermoeid te zijn. De Hollandsche duif verheft zich met weinige vleugel slagen tot een groote hoogte, en blijft altijd buiten het bereik van de vijandelijke projectielen. In het oosten van Pruisen breidt de cholera-epi demie zich uit. Zij is thans ook te DershauDantzig} Thorn en eenige andere plaatsen uitgebroken. Bij de laatste volkstelling te Rome is gebleken, dat aldaar 12,171 knapen zijn die lezen en schrijven kunnen, terwijl 52,699 van onderwijs verstoken bleven. Voor eenigen tijd is te Althöschen aan de Obra, in de provincie Posen, een vondst gedaanwelke om verschillende redenen van hooge waarde mag worden geacht. In een eenvoudige urn, van geelachtige pottebak- kersaarde vervaardigdheeft men een groot aantal zil veren voorwerpen, ter zwaarte van 7.70 kilogram, gevonden. Te oordeelen naar sommige verschijnselen is die schat aldaar bedolven in de elfde eeuwhij bestaat hoofdzakelijk uit zilveren platenzooals ia die vroege eeuwen in den handel werden gebezigd, wijders uit munten van de meest verschillende Enropeesche vorsten (o. a. zijn er bij uit de Nederlanden) en uit Azië en Afrika. Naar thans gemeld wordt, heeft ook Sicilië veel geleden door de overstroomingen. Dat eiland is zelfs nog meer dan andere oorden geteisterd geworden. Zoo wordt bericht, dat alleen te Syracusa 28 menschen in den vloed zijn omgekomen. In Amerika heeft iemand op afdoende wijze zijne woede jegens een dagblad gekoeld. Op een goeden morgen is namelijk het gebouw van den Sentinel, een dagblad van Raleigh, (Noord-Carolina) in de lucht gesprongen. Onder de persen was een hoeveelheid buskruit metbij- behoorende lont geplaatst door twee lieden die zich snel verwijderden. De daders zijn niet ontdekt. Gedurende de maand Augustus hadden er in Ame rika 63 spoorwegongelukken plaats, waarbij 1 persoon gedood werd en 10 verwond. Van Januari tot en met Augustus van dit jaar telt men 235 spoorwegongeluk ken, 156 personen werden gedood en 489 anderen verwond. Men schrijft aan het Parijsche Memorial diplo matique uit Londendat de Internationale op dit oogenblik onder al hare leden in Europa tracht een collecte te orga niseren waarvan de opbrengst zal moeten dienen om een algemeene werkstaking te steunen bij gelegenheid van de in 1873 te Weenen te houden wereldtentoon stelling. De Oostenrijksche regeering zou met dat plan in kennis gesteld zijn en maatregelen hebben genomen, die in elk geval zouden beletten dat deze werkstaking de minste hindernis in den weg legge aan de speciale werkzaamheden, welke met de regeling der tentoonstel ling in verband staan. Op de a Cornwall-spoorweg werd jl. Dinsdag een ontzettende ramp slechts voorkomen door de tegenwoor digheid van geest van een machinist tusschenBrun- galon en Par vormt de lijn een vrij sterke glooiing Een goederen trein kwamzonder remtoesteldie glooiing afdalen met ontembare, immer toenemende vaart, juist toen een sneltrein op dezelfde rails naar boven liep. Slechts een afstand van nog geen kilometer scheidde de beide treinen. Maar de machinist van den sneltrein aar zelde geen oogenblik. Hij stopteen begon achteruit te werken. Nu ontstond een wedloop op leven en dood. Zachtkens aan verkreeg de achterwaarts vluchtende snel trein meer gang; met donderend geweld naderde de toomloos rollende massa van omhoog. Een paar minuten slechts kon de strijd duren. Gelukkig! De trein be reikte den wissel aan 't station te Par nog juist in tijds. Hij was echter zijn vervolger geen 20 meter voor Uit een verslag van de Engelsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen blijkt, dat in het afgeloopen jaar door middel der reddingstoestellen der Maatschappij 31 schepen en 658 menschenlevens be houden zijn. Gedurende de Decemberstormen werden in 16 dagen 146 menschen gered. Op de kusten en de kanaaleilanden heeft de maatschappij tegenwoordig 233 reddingbooten; 18 nieuwe waren in dienst gesteld; de ontvangsten der Maatschappij hadden bedragen 28140 pond sterling. Op 't laatst van September brak boven het stadje Osceolo in Arkansas plotseling een hevige orkaan los; met ongeloofelijke kracht joeg hij schuttingen, boomeD, runde ren, zelfs huizen voor zich uit. Boomen werden als stroo geknakt lichtere boomen werden hoog in de lucht op genomen en bleven bij het neervallen in de takken der andere hangengeheele driften vee werden uit de stra ten verdrevenzoodat de dieren wild van schrik wer den. De lucht was letterlijk vol allerlei denkbare voor werpen schuttingen werden in stukjes gedeeldhuizen opgenomen en geheel en al verplaatst, daken en gedeelten er van dwarrelden als herfstbladeren door de lucht. In een onbegrijpelijk korten tijd was dan ook de stad een ruïne. De schade wordt op een half millioen berekend. De orkaan vervolgde daarna zijn weg langs de rivier, aan beide zijden de verschrikkelijkste sporen achterla tende: ontwortelde en geknakte boomen, verbrijzelde molens en huizenvernielde katoenvelden wijzen zijn weg. Ook andere staten zijn omstreeks denzelfden tijd het tooneel van dergelijke verwoestingen door orkanen geweest. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 3cn dezer: L. I, H. Lommen, jm. 31 j. met J.Bnl- terijs, jd. 29 j. I. A. Emanuel, jm. 29 j. met S. I. de Groot, jd. 23 j. R. Alberda, jm. 30 j. met J. C. de Koster, jd. 20 j. J. P. Janse, jm. 27 j. met H. C. van Meerum, jd. 26 j. J. Hubregtsen, jm. 29 j. met A. M. Dekker, jd. 25 j. J. Koppelle, jm. 27 j. met J. S. van Wijkhuijzen, jd. 25 j. L. Priester, jm. 32 j. wet S. P. Faase, jd. 24 j. J. Vervelde, wettig gescheiden man van J. Avé, 45 j. met L. Lemsjd. 40 j. A. W. Ver niel, jm. 28 j. met M. Jasperse, jd. 20 j. A. Gideonse, jm. 23 j. met P. van Vlaanderen, jd. 21 j. (Van 26 October2 November.) VlissiNGEN. Gehuwd: L. I. Elias, jm. 22 j. met M. C. Launsbach, jd. 23 j. D. C. van der Nagel, jm. 30 j. met A. C. M. Callenfels, jd. 30 j. E. P. Pleijte, jm. 24 j. met S. J. Bekker, jd. 24 j. Bevallen: S. Kou wijzer, geb. Kamerling, d. A. van Hoeve, geb. de Leeuw, z. M. de Groot, geb. Koop man, d. J. J. van der Wal, geb. Wouters, d. D. van Leerzem, geb. Pierens, d. J. Scheijbeler, geb. Boeije, z. P. J. Rekkers, geb. Wattez, z. (levenloos.) Overleden: J. F. Stecher, 18 m. P. A. Baeijs, 3 j. A. L. Gielen, 11 w. C. L. Florusse, 4 m. M. Boone, vrouw van C. Fremouw, 31 j. Goes. GehuwdJ. van der Kempjm. 36 j. met H. Bodbijl, jd. 35 j. M. Korstanje, jm. 25 j. met F. de Dreu, jd. 22 j. G. J. Besseling, wedr. van C. M. van de Velde, 45 j. met J. H. Roelofs, wedc. van A. Goje wijn Gockel, 50 j. Bevallen: M. Wessel, geb. van Riet, z. A. C.Reijerse, geb. Geers, z. A. M. van Fraassen, geb. Bonze, z. H. C. Cornelisse, geb. Anspach, z. M. Mathijssen, geb. Pover, z. P. Pennings, geb. Wolfaert, z. M. F.Koens, geb. de Meulemeester, d. Overleden: J. P. Meerburg Snarenberg, vrouw van L. de Fouw, 46 j.A. Krol, vrouw van D. van der Hoek, 77j. C. Beenhakker, vrouw van M. Rijnhout, 44 j. Zierikzee. Gehuwd: C. van Tigelhoven,wedr.68j. met J. Mirkelijns, jd. 56 j. BevallenM. Ravias geb. Nestelaarz. A. M. C. Tuij- tel, geb. de Vroome, d. Overleden: A. Fonteijne, vrouw van P. C. van der Valk, 60 j. M. van der Kliftd. 16 m. C. Botvliet, d. 18 m. THERMOMETERSTAND. 2 Nov. 's av. 11 u. 49 gr. 3 'smorg. 7 u. 4S gr.'smidd. 1 u. 52 gr. 'sav. 11 u. 45 gr. 4 'smorg. 7 u. 46 gr.'smidd. lu. 53 gr.'sav. 6 u.51gr. ALGEMEEN OVERZICHT. Vrij algemeen is de Pruisische pers het er over eens, wat de regeering doen zal in den tijd, die haar nog van de opening der nieuwe zitting |van den landdag scheidt. Aan een Pairschub, zooals de Duitschers de aanstelling van nieuwe leden in het heerenhuis noe men, wordt door bijna geen blad getwijfeld, al wordt dit middel door ultramontanen en sociaal-democraten ook onwettig en arbitrair genoemd. Het eerste is zeker niet het geval, de constitutie van 1850 verleent der regeering daartoe volkomen het recht. Wat het laatste betreft, hiervoor valt wel iets te zeggen. Al geeft de constitutie dit middel aan de hand, de uitoefening van dit recht is toch min of meer een coup cfêtat, waartegen wel is waar in Duitschland niet zooveel bezwaar ge maakt wordt als in Engeland of Nederland het geval zou zijn. En toch zijn er behalve de Berlijnsche Volks-Zei- tung, wier meening wij reeds vóór een paar dagen mededeelden, ook andere bladen, en daaronder zeer regeeringsgezindedie dit grondwettig middel toch liever niet toegepast zagen. De National-Zeitung b. v. zegt dat het eenige wat daarvoor gezegd kan worden hierin bestaatdat dit middel zeker het gemakkelijk ste is. Overigens is het in het belang van het land dat de verschillende regeeringsfactoren niet door geweld tot overeenstemming gebracht worden. Eene pressie op het heerenhuis moge enkelen partijdigen personen wel kom wezen, de ware vriend van zijn vaderland zal er zich niet over verheugen. Bovendien waar eindigt men, wanneer iedere tegenstand door een Pairschub gebroken moet worden? Het heerenhuis moet daarom zoo gere organiseerd worden, dat het in het Pruisische regee- ringsstelsel past. Met andere woorden niet kunstige hulpmiddeltjes, maar flinkweg herziening der grond wet wordt door dit nationaal-liberale blad verlangd. De Vossische Zeitung gaat nog verder. „Daar baat geen schrijven en spreken meer, zegt zij, daar is het de plicht van den eenigen wetgevenden factor, die nog overblijft, en in de eerste plaats van de gematigde libe ralen om van het recht van initiatief gebruik te maken. Wat ook van de Kreisordnung worden moge, wij kunnen niet op de herhaling van hetzelfde spel bij het burger lijk huwelijk, de schoolwet, de opheffing van het patro naat en andere stokpaardjes van het jonkerdom wach ten het is de hoogste tijd en het juiste oogenblik om het heerenhuis af te schaffen." Inderdaad het middel zou radicaal wezen, maar niet zoo gemakkelijk uitvoerbaar. Misschien zou men daarbij nog het meest op tegenstand bij de regeering stootenom zoo plotseling van het tweekamer-systeem afstand te doen. Bovendien is het zeer twijfelachtig of het thans wel het juiste oogenblik zou wezen, om op initiatief der wetgevende kamer tot grondwetsherziening over te gaan, nu de regeering uitdrukkelijk verklaarde niet te zullen toegeven, zoodat van haar middelen verwacht kunnen worden om de wet door het heerenhuis aangenomen te zien. Niettemin blijft het interessant Pruisische regee ringsgezinde bladen zulk een radicalen raad te hooren geven. Officieel is van de plannen der regeering echter nog niets bekend, en uit het bericht uit Berlijn, dat dezer dagen conferentiën der ministers met de leiders der liberale partijen in de kamer van afgevaardigden zullen plaats hebben, zou men kunnen opmaken dat eene wij ziging harer plannen geenszins uitgesloten is. Wat zij ook onderneme, van de ondersteuning harer vrienden in de vertegenwoordiging behoort zij trouwens verzekerd te zijn. Wellicht werd het denkbeeld van den Pair schub door hare organen dan ook slechts aan de hand gedaan, om de publieke meening in de gelegenheid te stellen daarover haar oordeel uit te spreken. De Straszburger Zeitung, een orgaan dat onder Duit- schen invloed geschreven wordt, spreekt het bericht van enkele bladen tegenvolgens hetwelk reeds in De cember verkiezingen zouden plaats hebben voor de algemeene raden in het rijksland. Naar aanleiding daarvan meldt het blad echter, dat wel tot het behoud der algemeene raden besloten is, maar de verkiezingen in geen geval vóór het aanstaande jaar zullen plaats

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2