MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r 26i. Zaterdag 1872. 2 November. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van 'den Zondagden_2fn De prijs per 3/m. fr»ptc^,i .sch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. Middelburg 1 November. Naar wij vernemen is in het wetsontwerp tot regeling der kiesbevoegdheid de census van f 20 voor alle platte landsgemeenten in het gansche rijk aangenomen. De steden worden verder in drie klassen gesteld. De eerste bevat Amsterdam, Rotterdam en den Haag met een census van f 50, de tweede de meerderheid der steden met een census van f 35 terwijl de kleinere steden in de verschillende provinciën allen een census van f24 ontvangen. Hoogstwaarschijnlijk zal het wetsontwerp eerstdaags aan de leden der tweede kamer worden toegezonden. Heden is de spoorweg tusschen Middelburg en Vlis- singen voor het personenvervoer geopend. Feestelijkheden hadden niet plaats, doch een vrij groot aantal personen maakten van de verkorte reisgelegenheid in beide rich tingen gebruik. Van het stationsgebouw alhier waarin gisteren de twee tot dusver ontbrekende uur werken zijn aangebracht en geregeld wapperde de vlag. Te Vlissingen werd van alle openbare gebouwen en ook door vele particulieren de vlag uitgestoken. Het hoofdbestuurder Vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs in Nederland heeft een adres tot de provinciale staten van Zeeland gerichthoudende het verzoek, dat door de provincie de noodige subsi- diën zullen worden verstrekt tot verhooging van de jaarwedden der hoofdonderwijzers aan de openbare la gere scholendie daarvoornaar het door 't bestuur aangegeven plan, in aanmerking kunnen komen. Gedeputeerde staten stemmen niet in met het gunstig advies op het adres door den inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland en de districts-schoolopzieners uitgebracht, daar het volgens hun gevoelen niet in de bedoeling en den geest der wet op het lager onderwijs ligt, dat openbare scholen, ter verhooging van de jaar wedden harer onderwijzers, door de provincie wor den gesubsidieerd, maar dat, wanneer het noodig is, de gemeenten zelf tot die verhooging verplicht zijn, terwijl alleen voor 't geval dat de uitgaven voor het onderwijs de gemeenten te zwaar drukken, de provincie zoowel als het rijk tot subsidie verplicht zijn en een subsidiëeren, zooals in het adres wordt verlangd, niet is te wettigen met een beroep op artikel 3 of op het slot van artikel 31 der wet op het lager onderwijs. Bo vendien achten gedeputeerde staten de geldmiddelen dei- gemeenten over het algemeen voldoende, om, waar er behoefte aan bestaat, de verhooging van de jaarwedde der onderwijzers te bestrijden. Gedeputeerde staten maken op grond van een en an dei- bezwaar het verzoek te ondersteunen en stellen aan de provinciale staten voor in afwijzenden zin te beslissen. te geven, dat de gemeente Westdorpc in de kosten van den bouw van een nieuw schoollokaal met onderwijzers woning eene som van f 8000 zal kunnen bijdragen. Diakenen der Nederduitsche hervormde gemeente te Zierikzee, als belast met de zorg voor het diakonie-armen- gesticht aldaar, hebben ook aan den koning een adres van adhaesie gezonden ter ondersteuning van het door diakenen der Nederduitsche hervormde gemeente te 's Gravenhageals belast met de zorg voor het diaconie weeshuis aldaar, tot Z. M. gericht verzoek om de be voegdheid der bestuurders van instellingen van welda digheid waarin minderjarigen worden opgenomen, of waartoe minderjarigen behooren, op afdoende wijze bij de wet te regelen. Door den minister van binnenlandsche zaken werd in handen van gedeputeerde staten van Zeeland gesteld een aan Z. M. den koning gericht verzoekschrift van den gemeenteraad van Westdorpe, strekkende om toe passing te erlangen van artikel 36 der wet op het lager onderwijs van 13 Augustus 1857 (Staatsblad n° 103), voor den bouw van een nieuw schoollokaal met onder- wijzerswoning, naar een overgelegd bouw-ontwerp, waar van de kosten op f 16,616 waren geraamd, doch dat later werd gewijzigd; de kosten van het nieuwe ont- w erp zijn geraamd op 13,888. Gedeputeerde staten stellen aan de provinciale staten voor om als haar gevoelen aan de regeering te kennen Uit Dordrecht schrijft men ons van gisteren „Heden zouden wij feestvieren wegens de opening van den spoorweg tot Rotterdam, maar natuurlijk was het vreeselijk slecht weer. Dordrecht is in dit opzicht niet gelukkig; feesten en regenbuien zijn hier onaf scheidelijk met elkander verbonden. Maar toch werd door velen gevlagd en begaf een groote menigte zich heden morgen naar het station. Te half een uur ver trok de feesttrein, bestaande uit 2 locomotieven en tenders, benevens 14 wagens, naar Feijenoordmet milde hand waren aan burgers uit allerlei klassen kaarten uitgedeeld. Nadat te Feijenoord de commissaris des konings van Zuid-Holland, de burgemeester en wethou ders van Rotterdam en andere heeren aan de autoritei ten van deze stad zich hadden aangeslotenstoomde de trein Dordrecht weer voorbij naar Willemsdorp en keerde van daar te 4 uren - terug. Aan het station werd men verwelkomd door het muziekkorps der schut terij en de weezen en leerlingen der tusschen- en armenscholen, welke laatsten enkele toepasselijke liede ren zongen, nadat zij te voren op feestelijke wijze elders onthaalden met vaandels en vlaggen de stad in optocht doorgetrokken waren. Tusschen 1 en 3 uren werd een volksconcert op het Sehefferplein gegeven door het Harmonie-orcbest .van Coeuen uit Utrecht, evenals heden avond van 7^ tot 9^ uur op dezelfde plaatsterwijl het plein door gas verlicht was. Te 5 uren is er diner geweest in de Harmonie, waaraan 110 genoodigden deel namen. Morgen wordt de lijn tot Rotterdam voor het publiek geopend; de dienst tusschen Feijenoord en Rotterdam zal voorloopig door de vroegere Goesscke boot worden waargenomen." Voor de verkiezing van een lid der provinciale sta ten van Gelderland, in het kiesdistrict Zutfen, moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heei-en mr. C. J. Sickeszburgemeester van Larendie 304 en mr. n. J. Ardesch van Hamel, burgemeester van Warnsveld, die 296 stemmen op zich vereenigde. In de Staats-courant van heden zijn opgenomen het eerste aan den minister van binnenlandsche zaken uit gebracht verslag der commissie van 1 Augustus 1872 tot 31 Juli 1873 belast met het afnemen van het examen van apothekervolgens art. 9 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n°. 59), alsmede het eerste verslag dei- commissie, gedurende hetzelfde tijdvak belast roet het afnemen van het examen van hulpapotheker, volgens art. 8 der genoemde wet. Uit die verslagen blijkt dat van de 4 candidaten, die zich na het practisch aan het theoretisch examen voor apotheker onderwierpen, niemand de akte van bevoegdheid heeft verkregen. Van de 15 candidaten als hulpapotheker hebben 8 de akte van bevoegdheid ontvangen, nadat zij in handen van den voorzitter den bij de wet gevorderden eed hadden afgelegd, te weten: H. D. Kr useman, van Haar lem N. F. Reijst, van LeidenW. Breyl, van Amster dam, P. Houtzager, van Amsterdam, J. Jurrewitz, van Amsterdam, J. B. van Kalmthout Pz., van Goes, J. F. A. Rijkholtvan Groningen, T. E. van Dijk, van Arnhem. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 30cn October jl. tot wijziging van dat van 23 Juni 1871 (Staatsblad n°. 72), waarbij is gewij zigd en aangevuld het koninklijk besluit van 10 Sep tember 1864 (Staatsblad n°. 93), houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Nederlandsch-Indië. Naar Het Nieuws van den dag verneemt, zijnaange wezen om in Pruisen opgeleid te worden tot ambtenaar voor het boschwezen in Nederlandsch-Indie de heeren van Rauwenhorst, te Apeldoorn; van Schermbeek, te Maastricht; en van Dijk te Zutfen. BENOEMING-EN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan den kapi tein ter zee N. M. J. Kroef, tot het aannemen en dra gen der versierselen van ridder 3e klasse van de keizer lijke orde vanOsmanië, hem door den sultan van Turkije geschonken. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissements-reehtbank te Dordrecht jonkheer mr. D. G. van Teijlingen, rechter-plaatsvei-y_anger eu ad- vocaat te Middelburg. 4- staats-Commissien. Ingesteld eene staatscommissie om te onderzoeken welke nadeelen voor Nederland te duchten zijn tengevolge van de maatregelendie in den laatsten tijd in naburige rijken op het gebied van het muntwezen zijn genomen, en om aan den koning, bij de mededeeling van de uitkomsten van haar onderzoek, zoo noodig, de middelen voor te stellen, die zouden kunnen worden aangewend om de voor Nederland ge vreesde nadeelen te voorkomen. Benoemd tot leden van die commissiemr. P. P. van Bosse, minister van staat, oud-minister van financiën en van koloniën, tevens voorzitter; dr.A.Vrolik, oud- minister van financiën en voormalig voorzitter van het muntcollege; mr. W. C. Mees, president van de direc tie van de Nederlandsche bank; mr. S. Vissering, hoog leeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid te Leiden, en jonkheer mr. dr. A. D. van Riemsdijk, lid van het muntcollege te Utrecht, belast met de werkzaamheden van inspecteur essayeur-generaal, tevens secretaris. middeleaar onderwijs. Eervol ontslag verleend, op verzoekaan M. W. Gerretsen als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warffum, en als zoodanig in zijne plaats benoemd K. Bes, te Hariingen. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkan toor te Wageningen G. F. Penningthans directeur van het postkantoor te Hoogezand. koloniën. Eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning van pensioenaan den Oost-Indischen ambtenaar A. Legel, gewezen beheerder van den tijd- bal en de telegraaf bij het havendepartement te Batavia, thans met verlof. ONDERWIJS. Blijkens oproeping in de Staats-courant van gisteren zijn voor den dienst in Nederlandsch-Indië eenige on derwijzers noodig, bij voorkeur ongehuwd, die in het bezit zijn eener akte van bekwaamheid als hoofd-of als hulponderwijzer, en van eene aanteekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. Hoofdonder wijzers, beneden den leeftijd van dertig jarenen hulp onderwijzersbeneden den leeftijd van vier en twintig jaren, die genegen zijn zich als onderwijzer 3e klasse aan 'slands dienst in Nederlandsch-Indië te verbinden, kunnen zich uiterlijk tot en met 20 November 1872 aanmelden bij een op zegel geschreven request aan het departement van koloniën gerichten aan den heer dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland, te 's Gravenhagefranco in te zenden. MARINE EN LEGER. De kapitein-luitenant ter zee T. M. Parker "Verboom, dienende als le officier aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoordwordtuithoofde van ziekte, met den 10pn dezer a. op nonactiviteit gestelden met den llcn daaraanvolgende vervangen door den kapitein- luitenant ter zee D. Schuurman. GEMENGDE BERICHTEN. De groothertog van Luxemburg heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den luitenant der Zweedsehe garde Victor de Kleen en jonkheer J. J. de Geer van Oudegein, te Utrecht. Korten tijd geleden is de stad Florence bezocht geworden door een ware plaag van vlinders. In een groot gedeelte van de stad was de passage nagenoeg gestremd door een onnoemelijk aantal dezer insectendie in zulke dichte zwermen rondom de gaslantaarns vlogen, dat de straten betrekkelijk donker waren. Terstond werden op last van het gemeentebestuur en door vele ingezetenen

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1