Belangrijk bericht. SutimlcmiX Berttjöingen. 2iïrmteitiën. Maatschappij van. Landbouw. TELERMOMETERST AN D. 29 Oct. 's av. 11 u. 52 gr. 30 Oct. 's morg. 7 u. 52 gr.'smidd. 1 u. 56 gr. 'sav. 11 u. 56 gr- ALGEMEEN OVERZICHT. Blijkbaar worden door de Pruisische regeering en hare aanhangers geen middelen ontzien om het in het heerenhuis aanhangige ontwerp eener Kreisordnmg tot wet verheven te zien. De persoonlijke inmenging van den koning, eerst slechts door de Spenersche Zeitung medegedeeld, wordt niet alleen door alle andere bladen bevestigd, maar de Norddeutsche Allgemeine Zeitung deelt zelfs nog de bijzonderheid mededat de koning zich direct tot den vice-president van het heerenhuis, graaf von Brlihl, die vooral tegen het ontwerp gestemd is, gewend heeft en hem te kennen gegeven heeft dat deze hervorming met zijne volkomen toestemming was voorgesteld en zij eveneens onder zijne goedkeuring tot stand gebracht zou worden. Meenden wij gisteren reden te hebben de constitutioneele zonde van koning Wilhelm voor een groot deel op de inrichting van het Pruisische heerenhuis te mogen schuiven thans is deze daad van den onschendbareD, constitutioneelen koning niet meer te verontschuldigen. Deze pressie was een geoorloofd middel in „den gulden tijd van het lands- vaderlijk bestuur"in een constitutioneelen staatzoo als de nationaal-liberalen beweren dat Pruisen sedert 1850 niet slechts in naam maar ook leitelijk is, in een constitutioneelen staat is dit eene schending der grond wet door het hoofd van den staatdie niet minder dan alle burgers aan hare bepalingen onderworpen is. De constitutie toch is niets anders dan een compromis tus- schen den vorst en de natie, door beide partijen vrij willig aangegaan. De aanneming der grondwet door de vertegenwoordiging en de eed door den koning op de grondwet afgelegd maken haar voor beiden gelijke lijk verbindend. Het orgaan der feodalen en ultra-conservatieven, de Kreuz-Zeitung, weet nog een ander middel mede te deelen dat door de regeering aangewend zou zijn om de hals starrige leden van het heerenhuis tot inkeer te brengen. De minister von Eulenburg zoutengevolge van de hou ding der kamer in do debatten over de belangrijke wet, zijn ontslag hebben ingediend, hetwelk echter de koning geweigerd zou hebben aan te nemen. Wat dit bericht nog waarschijnlijker maakt is de mededeeling door een ander blad daaraan toegevoegddat de regeering den conservatieven pairs te kennen gegeven zou heb ben, dat de volgende minister van binnenlandsche zaken een liberaal zou wezen, die minder égards voor hen in acht nemen zoii. Deze intimidatie past zoo geheel in het Pruisische regeeringssysteem dat nauwe lijks aan de waarheid van dit bericht getwijfeld kan worden, hoewel het juist het eerst door de Kreuz-Zeitung wordt medegedeeld. Of het middel echter veel baatte is moeilijk te zeggen; met het oog op het verleden van den minister von Eulenburg kan uien gerust zeggen, dat een waarlijk constitutioneel Pruisen bij zijn aftreden weinig verliezen zou. Volgens de Spenersche Zeitung heeft de regeering genoegen genomen met de verontschuldigingen van het Belgische gouvernement over de treurige gebeurtenis sen te Luik bij gelegenheid van de plaatsing van het monument ter nagedachtenis aan de aldaar in 1870 overledene Duitsche soldaten. Het blad zegt dat men zulk een betreurenswaardig voorval aan de vergetelheid kan prijs geven, nadat alle partijen de zekerheid heb ben kunnen erlangen dat in de goede betrekkingen tus- schen België en Duitschland door zulke gebeurtenissen geen stoornis gebracht zou kunnen wordenen dat die in overeenstemming met de wenschen der beide natiën steeds vriendschappelijk zullen blijven. Deze uiterst welwillende woorden van den anders tamelijk barsehen Duitschen nabuur zullen ongetwijfeld een goeden indruk in België maken. Zou dit thans wellicht ook bijzonder in de bedoeling van de Duitsche regeering liggen Tot dusverre heeft wel is waar het bekende artikel van den minister van staat Dechamps over een krachtig België, als een bondgenoot van en een bolwerk voor Duitschland tegen Franschen overmoednog weinig resultaat opgeleverd. Maar het oflicieuse cleric ale blad der Belgische hoofdstad, het Journal de Bruxel- lejraadt in zijn nummer van gisteren zijnen vrienden aan „niet te veel antimilitaristische spaken in de minis- terieele wielen te steken." De tijd daartoe acht het blad zeer slecht gekozen. Zou tusschen dit een en ander ook eenig verband kunnen bestaan? De houding van het Belgische ministerie ten aanzien der militaire quaestie zal in de naaste toekomst misschien eenig licht hier omtrent kunnen geven. In den algemeenen raad van het departement der Seine is Maandag eene beslissing gevallen, die boven dien daarom nog van groot gewicht isomdat dezelfde quaestie in de zitting van het vorige jaar met eene belangrijke meerderheid verworpen werd. Met 37 tegen 30 stemmen namelijk sprak de raad den wenschuitdat het lager onderwijs uitsluitend door leeken zou ge geven worden. De wenschelijkheid van het verplich tend stellen en het verstrekken van kosteloos onder wijs werd reeds ten vorigen jare uitgesproken. Deze verplaatsing der meerderheid in den algemeenen raad der Seine in den korten tijd van éen jaar is een feit van niet geringe beteekenis. Blijkens le Temps heeft Thiers niet aan den wensch der openbare opinie voldaan om een onderzoek in te stellen naar het compromitteerende onderhoud van eenigo hoofdofficieren te la Fère. Thiers schijnt den minister van oorlog persoonlijk tot verantwoording geroepen en van hem de meest geruststellende verklaringen ontvan gen te hebben. Le Temps zegt niet ten onrechte dat deze eenzijdige mededeelingen den president der repu bliek mogen tevreden stellen, maar dat de openbare mecning ten aanzien van eene quaestie, voor Frankrijk's toekomst van zoo groot belang, hooger eischen stelt. La Rcpublique fran§aise en de meeste andere republi- lceinsche bladen dringen evenzeer op een zorgvuldige enquête aan. Bij de behandeling ia de Spaansehe cortes van de wet tot machtiging der regeering om 40,000 man onder de wapenen te roepenhad een heftige woordenwisseling plaats tusschen Zorilla en de hoofden der fede:alistisch- republikeinsche partijwelke als het voorspel van een definitieve breuk beschouwd kau worden tusschen de twee eenige partijen in Spanjedie zich door verdraagzaam heid kenmerken. Garrido beweerde dat de radicale partij zich slechts door de welwillendheid der republikei nen staande hield en dat zij ongetwijfeld aan het bestuur zouden komen. Zij behoefden slechts hunne hand van de radicale partij af te trekken om haar ten val te brengen. Zorilla zeide na de verdediging van het wets ontwerp dat naar zijne meening de republiek in Spanje nog ver verwijderd was, en drukte de hoop uit dat de heer Garrido erkennen zou slechts uit eigen naam en geenszins namens zijue partij gesproken te hebben. In verontwaardiging hierover verklaarde Figueras dat de republikeinen alle monarchiën haatten en dat hij in het kabinet-Zorilla het laatste ministerie van koning Amadeo zag. De minister-president gaf daarop te kennen dat die oorlogsverklaring der republikeinen hem niet de geringste vrees inboezemde. Hierna werd art. 1, het beginsel der wet, in stemming gebracht en met 107 tegen 54 stemmen aangenomen. In de vorige week zijn te Neuzen ongeveer 60 zee schepen mecrendeels uit de Oostzee, binnengekomen. Zij waren met hout geladen en bijna allen voor Gent be stemd. De proeftocht van het stoomschip Koning der Ne derlanden heeft op de Clyde bij Glasglow plaats gehad en is volkomen geslaagdbet schip liep 12$ mijl. Dit stoom schip van ruim 3000 ton laadvermogen, en met machines van 1600 paardenkrachten effectief, wordt gevoerd door den gezagvoerder M. C. Braat,en zal over eenige dagen van Greenock naar Nieuwediep vertrekken, om voor Java te laden. Het zal de vloot der stoomvaartmaatschappij Nederland tot vier eerste-klasse-stoomschepen uitbreiden, en die maatschappij in staat stellen om de lang ge- wenschte regelmatigheid in hare afvaarten te brengen. fijattödsbmcljtm. GRAANMARKTEN ENZ. Amsterdam 30 October. Raapolie op zes weken /"45$. Lijnolie op zes weken 41$. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 30 October 1872. Nederland. ♦Certific. "Werkelijke schuld 2$ pet. 54$ *dito dito dito 3 64-^- ♦dito dito dito .4 „87 ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp.116 België. *Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. *Inschrijvingen3 ♦dito 5 78$ Rusland. ♦Obligatiëu 1798/1816 5 981 ♦Certific. adm. Haiaburg 5 73$ ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 86$ ♦Cert. f 1000 1864 5 97$ ♦dito f 1000 18665 ♦Loten 18665 245 ♦Oblig. Hope C°. I mening 1860 4$- 881 ♦Certific. dito. 4 ♦Inscript.Stieglitz'kC0.2ea4cL. 4 74$ ♦Obligatiën 186769 4 75^ ♦Certificaten6 „48 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 „229 ♦Oblig. dito4 „176 Obl. spoorweg Po'i-Tiflis5 pet. 93$ dito dito Jelez Orel5 92$ dito dito Cha rkow Azow.^Ö 91$ Polen. *Schatkistobligatië.i 4 72$ Oostenrijk. *0blig. metall. in zilver Jan./Juli. 5 64^% ♦dito dito April/Oct. 5 64$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 60 ♦dito dito Febr/Aug. 5 60$ Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën.Buitenl186771. 3 30$ dito Binnenlands.;he 3 25$ Portugal. ♦Obl. 1856—69 3 „40$ Turkije. dito (binnenl.)5 „52 Egypte. Obl. 18687 „89$ Amerika. ♦Obl. VereenigdeStaten(1874) 5 95$ ♦dito dito vlito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98$ ♦dito dito dito (1885) 6 99$ ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redamtion. .6 Obi. Atl. Gr. W. Spv.r. Ohiosec. (7p) dito dito geeonf olideerde .7 dito dito debertures. 8 Obl. St. Paul &Pac.Spw. Usee. 7 „69 dito dito dito 2esec. 7 68$ dito dito 1869 dito 7 68$ Brazilië. ♦Obl. 18634$ ♦dito 1865 5 94$ Mexico. dito 1S513 „16 Grenada. dito afgestempeld 6 23$ Venezuela, dito3 10$ Ecuador. dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam, 29 October. Metall. f 23.15; Dito zil ver f 24.62$Dito Eng. per f 12.02$; Eng. Russen per f Eng. Portugal per f 12.02$Fransche f 55$; Belg. f 56$; Pruis. /35$; Hamb. Russen f 31$; Russen in Z. R. 32$; Pools, in Fl. f Napelsche f Spaansehe Piasters f 2.19Spaansehe in Frcs. f 12.Amerikaansche Dollars ƒ2.43; Papier 2.14$. Getrouwd D. C. VAN DER NAGEL, le Luit. der Infanterie, en A. M. C. CALLENFELS, die tevens bedanken voor de vele bewijzen van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Vlissingen, 29 October 1872. Op den 27en dezer overleed te 's Gravenbage de heer S. W. NEUMANN, echtgenoot van M. C. BILLERBECK. F. PUIJPE Az., rustend onderwijzer te Vlissingen, betuigt zijn hartelijken dank voor de bewijzen van deelneming, welke hij op zijn 60CI' jaardag mocht ont vangen. De DIRECTIE der Vereeniging tot het bezoeken der armen, maakt bij deze bekend, dat zij zich opnieuw beeft geconstitueerd en zich bereid verklaart de giften en gelden, die haar door de ingezetenen dezer stad mochten worden toegezonden, te ontvangen en tot wel zijn der bij de Vereeniging bekende armen te besteden. Middelburg, 30 October 1872. Namens de Directie der Vereeniging voornoemd B. II. CARP, Voorzitter. G. N. DE STOPPELAAR Plaatsv. Voorz. W. A. VAN LIJNDEN, Secretaris. F. J. STADESPenningmeester. AFDEELINGr WALCHEREN. Uit de Rekening betreffende de onlangs gehoudene Afdeelings-Tentoonstellinggoedgekeurd in de Verga dering dd. 28 dezer, blijkt: dat tot dekking der uit gaven geen gebruik behoeft te worden gemaakt van de Waarborg-Somdoor een groot aantal leden zoo wel willend toegezegd. Het Bestuur verheugt zich, den Inschrijvers zijnen dank te mogen toebrengen voor de betoonde medewer king, onder aanbeveling der belangen van Landbouw en Veeteelt in hunne voortdurende ondersteuning. W. Pb. VISVoorzitter. J. H. SNIJDERS, Secretaris. IEMAND genegen zijnde, het te Rammekens liggende wrak van het verbrande gekoperd en koper vast Bel gische Driemastschip Charles met de nog inhebbende ijzeren ketels te lichten en te Vlissingen binnen of op het droog te brengen, kunnen zich ter informatie en conditiën adresseeren, op Maandag den 4tcn November 18J2, bij de Heeren A. BENIER, Scheepsmakelaar te Vlissingen, of ED. VAN PEBORGH, Agent der New-Yorksche Assuradeuren te Antwerpen,

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3