benoemingen en besluiten. consulaten. Eervol ontslag verleend aan F. P. Tom brink als Nederlandsch consul te Nagasakionder dank betuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. posterijen. Benoemd tot directeur van het post kantoor te Voorschoten, P. W. H. Provo Kluit; te de Rijp, H. Helling, thans directeur van het postkantoor te Ilattemte Hattem, J. W. Algie, thans directeur van het postkantoor te de Rijp. BELASTINGEN. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan J. Gr. Moll uit zijne betrekking van ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren wer ken te 'sC-rravenhage, behoudens aanspraak op pensioen. LEGER. Eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend, op verzoek, aan den lcu luitenant C. S. Itinia van Nauta, van het 3e regiment infanterie. Overgeplaatst in rang bij het wapen der artillerie, en wel bij het 3C regiment vesting-artilleriede majoor H. J. W. Westenberg, van den generalen staf, chef van den staf in de 2° militaire afdeeling. onderwijs. •Tot hulponderwijzers aan de openbare school te IJzen- dijke zijn benoemd de heeren J. Keijzer, hulponderwij zer te Hoofdplaat, en A. B. van der Hemel, hulponder wijzer te Schoondijke. Benoemd tot leeraar in de handelswetenschappen aan de hoogere burgerschool te Leiden mr. G. H. de Veije, thans leeraar te Sneek. Naar aanleiding van een in Engeland ontstaan ge schil over de belijdenis van Athanasius verlangde eeni- gen tijd geleden de Britsche regeering ten behoeve van de bisschoppelijke commissie van het Engelsche hooger- huis een photographische afbeelding van die belijdenis en eenig bericht over den aard en den ouderdom van het schoone en overoude handschrift, waarin zij voor komt en dat in de academische bibliotheek te Utrecht wordt bewaard. Aan dat verlangen werd zoo spoedig mogelijk voldaan en de photographie slaagde goed. De regeering van Engeland heeft daarop, op voordracht van den fori rijks-archivaris, aan curatoren derUtrecht- sche hoogeschool, ten behoeve van de bibliotheek, ten geschenke aangeboden de verzameling Chronicles and memorials of great Britain and Ireland during the middle ages, London 18571872. Deze verzameling bestaat tot nogtoe uit 116 deelen royaal S° in bruin leder gebonden. Een aantal banden zijn met afbeel dingen van oude handschriften en daarin voorkomende miniaturen in litho- of chromolithogralie versierd. Het geschenk is door tusschenkomst van den Britschen ge zant te 's Gravenhage te Utrecht aangekomen. (Utr. darjbl.) kerknieuws. Bij de opening der stembriefjes voor de keuze van 17 gemachtigden in het kiescollegie der Nederduitsche hervormde gemeente te Zierikzee is gisteren gebleken dat 418 geldige stemmen waren uitgebracht, waarvan de candidaten van de kiesvereeniging „Vrijheid en geweten" op zich hadden vereenigd 253 stemmen als hoogste cijfer en 225 als laagste cijfer, zoodat allen zijn gekozen. De candidaten der kiesvereeniging „Steunende op den bijbel" verkregen als hoogste cijfer 171 en als laagste cijfer 153 stemmen. koloniën. De uit Indië ontvangen berichten loopen tot 14 Sep tember jl. Aan het mail-overzicht van den Java-Bode ontleenen wij het volgende: „Met de eergisteren van Singapore gekomen mail, die te Riouw heeft aangelegdzijn nieuwe en betrekkelijk ongunstige berichten uit Deli aangebracht. Niet dat onze troepen eene eigenlijk gezegde nederlaag geleden hebben; integendeel zij behielden het veld. Maar be halve dat men het verlies van een officier, den luite nant Logeman, te betreuren heeft en het aantal gekwet sten zoowel als het aantal zieken niet gering is, heeft de expeditie zelve tot hiertoe haar doel gemist en zijn de in opstand gekomen Bataks niet ten onder gebracht. Hetgeen in de Javasche courant gezegd wordtdat ver kenningstochten als die van 20 Augustus niet herhaald zullen worden, teneinde de Bataksche bevolking niet nog meer te verbitteren, zou zich laten hooren zoo men zich nog in het tijdperk der onderhandelingen bevond, maar klinkt thans vreemd. „Officieele opgaven omtrent de twee branden, welke hier ter stede onlangs gewoed hebben, wijzen uit, dat bij dien van 5 September 10 steenen huizen en 131 bamboezen woningenbij dien van 6 September 26 stee nen huizen, 6 huizen van planken met pannen gedekt, en 207 woningen van bamboes een prooi der vlammen geworden zijn. De gezamenlijke schade door beide branden aangericht wordt op f 61,000 geraamd. „In den namiddag van eergisteren is de resident van Batavia, de heer Hoogenveen, vergezeld van den kapi tein Ponse, aan boord van de Vice-admiraal Koopman naar de hoofdstad van Siam vertrokken. „De buitengewone hoeveelheden gesmokkelde opium, welke in den laatstcn tijd door den adsistent-resident voor de politie alhier, den heer Swaving, zijn opge spoord en aangehaald, wekken het vermoeden, dat men daarbij te doen heeft met eene sedert .vele jaren verborgen gebleven industrie. De groothandelaren in sigaren hopen, dat ook aan den in dat artikel, niet buiten verband met het smokkelen van opiumgedreven clandestinen handel, eindelijk paal en perk gesteld zal worden." De berichten uit Deli, uit de Javasche courant overgenomen, luiden aldus: „Aan een rapport van den adsistent-resident van Siak, gedagteekend Soengal 29 Augustus jl., worden de vol gende berichten ontleend: „Nadat men tot 13 Augustus zonder tijdingen gebleven was uit de in verzet zijnde landstreekwerd op dien datum vernomen, dat zich in de kampong Rimboen eene massa volk verzameld had. „Aanvankelijk geloofde men, dat zich daaronder ook Bergbataks bevonden, doch by de terugkomst, den volgenden dag, van datoe Setia Radjadie door Sapoeloh kota tot dicht bij Tanda-Benoea geweest was, erlangde men de zekerheid, dat de Bergbataks allen naar hun negorijen waren teruggekeerd. Ook vernam men, dat de oproerige datoes en hunne volgelingen zich weder te Radja Ketjinamboenan gevestigd hadden. Er werd daarop besloten naar Rimboen een verkenningstocht te doen, met het doel om zoo mogelijk tot Tanda Benoea en Radja Ketjinamboenan door te dringen. „Op den 20en vertrok daartoe eene kolonne, sterk 160 man, met de noodige artillerie, onder aanvoering van den expeditie-kommandant. In den middag van dien dag bereikte men. de plaats, waar volgens de ingekotnen berichten de vijandelijke versterkingen zich moesten be vinden. Aan eene kromming van den weg, langs een ravijnwerden inderdaad verscheidene kleinegoed bezette bentings aangetroffen. De voorwacht had een hevig geweervuur te doorstaan, waardoor al dadelijk 2 Maleische gidsen sneuvelden. Verscheidene militairen werden gewond, terwijl men het verlies te betreuren had van een officier. „Na eenig oponthoud werden de vijandelijke werken met storm genomen door de Europeanen, onder aan voering van den kapitein van Ecrsel, die daarbij aan de hand werd gekwetst. De vijand redde zich door een overhaaste vlucht in het ravijn, dat zoo steil en dicht begroeid was, dat geen mogelijkheid bestond om hem te vervolgen of eenig verlies toe te brengen. De ver sterkingen waren zeer oordeelkundig aangelegd en overtroffen verre hetgeen men tot dusverre bij de Ba taks had gezien. Op de plaats van het gevecht werd gebivacqueerd. „Het sneuvelen der beide gidsen en het aantal der gewonden maakten het onraadzaam den tocht verder voort te zetten, weshalve de kolonne op den 21cn naar Soengal terugkeerde. „Sedert hebben geene militaire operatiën meer plaats gehad. „Bij de geringe kans om door het maken van pa trouilles de beide oproerige datoes in handen te krijgenwerd het niet raadzaam geoordeeld meer dergelijke tochten te ondernemen, waardoor men kans zou loopen de verbittering der Bataksche bevolking meer en meer op te wekken. „De militaire macht bepaalt zich dus voorloopig tot het bezetten en bewaken der grensiijn tusschen de Maleische en Bataksche districten. „Op de posten aan de Deli-rivier wordt de marine landings-divisie van Zr. M". stoomschip Marnix vervangen door een compagnie infanterie met een houwitser." Naar wij vernemen zullen de kapiteins der infan terie van Domp3eler en Welters Maandag a. naar Deli vertrekken ter vervanging van de kapiteins Koops en van Eersel, die beiden gewond zijn. Of er ook versterking zal worden gezonden, is nog niet bekend. (Bat. Bdbl.) Djocjakarta. 7 Sept. Ketjoes. Den 31en Aug. jl. des nachts te 2 uren had er een ketjoepartij plaats door 10 roovers in de dessa Kenallen dat een pe- doekoean (gehucht) is van de dessa Soembranbezui den de goenoeng Gamping, op een paal afstands van den Pandji belast met de politie. Vijf huizen werden in brand gestokenf 30 werden slechts medegenomen een man werd verwond en een doodgestoken. Onmiddellijk werd aan den Pandji kennis gegeven, die eerst tegen acht uren 's morgens van den len Sep tember zijn panatoes zond en te 10 uren zelf kwam. Het eigenaardige van amfioenschuiverswant dat is onze Pandji, is dat zij des morgens buitengewoon laat bij de hand zijn. Of dat nu in het belang der goede uit oefening der politie is en waarom men zulk een politie hoofd daar behoudt, ja zelfs daar aanstelt, is voor het oog van gewone stervelingen (lees: particulieren) verborgen en bedekt door den dikken sluier der ca marilla. Vorsienlanden.) gemengde berichten. De persoon, van wien wij gisteren melding hebben ge maakt, als verdacht van met een bedelbrief in de om- ligggende dorpen rond te gaanis gisteren avond dooi de politie alhier aangehouden toen hij, naar men zegt, van Vlissingen gekomen was en ook aldaar zijn prak tijk zou uitgeoefend hebben. Jl. Maandag morgen is te Sas van Gent eene suikerpenenfabriekde eerste Jin Zeeuwsck-Vlaanderen, in werking getreden. H. M. de koningin is Maandag avond te 8 uur 20 mi nuten te FordCastle in Northumberland aangekomen met het voornemen, om een bezoek voor den tijd van drie dagen aan de douairière markiezin van Waterford te brengen. Groote toebereidselen waren op het kasteel gemaakt en de hartelijkste ontvangst viel de hooge bezoekster ten deel, toen zij het oude eerbiedwaardige gebouw binnentrad. Onder de andere gasten welke aldaar eveneens verwacht werden noemt men den heer Disraëli, de burggravin Beaconsfield en den hertog en de hertogin van Northumberland. Op gisteren was een groote vossenjacht ter eere van de koningin vastgesteld. Jl. Zondag is te Amsterdam weder eene openbare vergadering der Internationale gehouden. De handelingen bepaalden zich voornamelijk tot mededeelingen van het bestuur omtrent de Internationale en opwekkingen om tot die vereeniging toe te treden. Er bestond onder het publiek blijkbaar weinig geneigdheid tot discussie, want ondanks de dringende uitnoodigiugen spraken slechts drie of vier der aanwezigen eenige weinige woorden. De gemeenteraad van Leiden heeft in beginsel goedgekeurd dat de Ruïne ter bebouwing zal worden opengesteld; daardoor is vervallen een voorstel van burgemeester en wethouders tot demping van de Bin nenvestgracht en bebouwing van een gedeelte van 't plant soen met arbeiderswoningen. In de Zaanlandsche courant wordt uit Utrecht medegedeeld dat daar in een bijeenkomst van al de Nederlandsche bisschoppen zou besloten zijn, in alle pa rochiën collecten te doen houdenom gelden bijeen te verzamelenteneinde een groote bedevaart te organi- seeren naar Lour des. Bij eenige ingezetenen van Deventer worden dezer dagennaar de Deventer courant bericht, gedrukte blaadjes verspreidbestemdnaar het schijntom vol gelingen te winnen voor de leer van de Mormonen. Van de veelwijverij wordt in het blaadje niet gewaagd. De helft van de te Vriezenveen gestationeerde militairen is weder naar Arnhem teruggekeerd. In de wijk Hasselt, te Tilburg, ter plaatse waar binnen weinige dagen reeds driemaal een brand heeft plaats gehad, werd Zaterdag avond omstreeks 8 uren een man bespeurddie een bos stroo bij zich haddat hij in brand stak en naast eenkorenmijt legde, terwijl hij het daarna op een loopen zette. De brand werd spoedig gebluscht, zoodat deze daad geene verdere gevolgen heeft gehad. De dader is tot dusverre niet bekend. Op Knowsley Hall bij lord Derby, waar II. M. de ko ningin logeerde en vele voorname gasten bijeen zijn, is Vrijdag nacht ingebroken. De dieven hebben een groote hoeveelheid diamanten juweelen enz. meegenomenalles in eigendom toebehoorende aan miss Constance Grosrenor. Men schat de waarde van 't gestolene op 3000 pd. st.50 pond is uitgeloofd voor de aanhouding der daders. De Londensche commisie voor de derde der jaar- lijksche internationale tentoonstellingen, welke in 1873 te Londen zal gehouden worden, en waarvan eene hoofdafdeeling de kookkunst en alles wat tot de tafel in betrekking staat zal omvatten, vraagt voor die tentoonstelling tafelgereedschap van allerlei aard ter leendat vöor 1800 i3 vervaardigdom nevens het moderne tafelgereedschap te worden tentoongesteld. De bedienden der koffiehuizen te Rome hebben een vereeniging gevormd, wier doel is hooger ontwikkeling van taalkennis en beschaving. Zij hebben generaal Gari baldi verzocht eere-voorzitter dier vereeniging te worden. Deze heeft daaraan gehoor gegeven en hun een vriendelijk schrijven gezonden, waarin hij hen voor het in hem gestelde vertrouwen dankzegt en hen opwekt om steeds het goede te blijven betrachten. De paedagogische vereeniging te Petersburg heeft met het doel om te voorzien in de dringende behoefte aan geschikte leerboeken, welke zich dagelijks leven diger doet gevoeleneene commissie benoemd om goede leerboeken voor de lagere en hoogere burgerscholen uit den vreemde te kiezenen die in de Russische taal te doen overbrengen. verkoopingen en aanbestedingen. Heden is alhier te koop aangeboden: 1° Het koffie huis, genaamd Spoor- en kanaalzicht, in de Teermaga- zijnstraat aan den kanaaldijk alhier, en 2® eene stalling en erf tegenover het eerste perceel. Samen verkocht voor f 7,100. Jl. Vrijdag zijn te Westkapelle te koop aangeboden: 1° een huis en erf, te Westkapelle. Verkocht voor f 430. 2° 31 aren 10 centiaren bouwland aldaar. Verkocht voor f 55'i.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2