den Parijschen correspondent van l'Indépendance beige, dat eenige hoofdofficieren, waaronder een adjudant van den minister van oorlog, te la Fére openlijk gesproken zouden hebben van den tegenzin van het leger tegen de republiek en zijne genegenheid voor het keizerrijken dat zij zich bovendien over den persoon van den minister n dien geest zouden uitgelaten hebben. In algemeene en zeer korte bewoordingen logenstrafte de regeering dit beweren. Le Temps van heden acht dit korte dementi geenszins voldoende. De correspondent van het Belgische blad had wel geen namen genoemd en geen gedeelten van het onderhoud medegedeeld, maar hetzelfde verhaal, met alle mogelijke détails verrijkt, komt in de Tablettes d'nn spectateur voor. Volgens dit geschrift zou de be wuste adjudant de kolonel Fabre zijn. Volgens dezen zou de minister bereid wezen aan alle officierendie daartoe het verlangen te kennen zouden geven, „de machtiging te verleenen om hun onderdanigheid en eer bied aan keizer Napoleon III, aan de prinsen van Orleans of aan den graaf van Chambord te gaan betuigen. Hij is echter vast besloten van geen persoon, die tot het leger behoort, een enkele daad te dulden die aan Gam- betta of eenig ander aanhanger der radicale republiek het bewijs van hulde of toegenegenheid zou kunnen geven." De kolonel Fabre zou bovendien in antwoord op de interrupties van eenige officieren gezegd hebben dat „de geest van het leger vijandig aan de republiek is, en dat wanneer de keizer zich morgen vertoonde, men hem met geestdrift ontvangen zou." Of de kolonel Fabre deze woorden al dan niet gespro ken heeft, wanneer niet een, maar meer geloofwaardige bladen zoo iets onder mededeeling van alle bijzonder heden vermelden, dan kan de regeering met een kort démenti niet volstaan. „Hoe het ook zij zegt le Temps terecht het aanzien waarin hij door zijne betrekking staat en de eer'van den minister eischen, niet minder dan de publieke opinie, gebiedend meer dan een paar nuchtere woorden in het Journal officiel." Het blad vertrouwt daarom dat de regeering een ernstig onder zoek naar deze zaak zal instellen. Omtrent het heffen van een differentieel recht ad 10 pet. der waarde op goederen, die met Fransche schepen in Amerikaansche havens worden aangevoerd, als eene repressaille van de regeering der Amerikaan sche Unie voor de door Frankrijk verhoogde scheepvaarts rechten, bestaat in Frankrijk eenige verwarring. Zelfs het Journal officiel had dit besluit van den Amerikaan- schen minister medegedeeldzoo dat de Fransche handel daaromtrent op de hoogte gesteld was. Thans schrijft de Amerikaansche consul te Genéve, ^teneinde nieuwe schade te voorkomen voor hen die goederen met Fran sche schepen naar Amerika verzenden", dat de regeering de bewuste differentieele rechten niet kan heffen en het congresdat eerst in December bijeenkomtalleen de bevoegdheid heeft wijzigingen in het heffen van invoerrechten te brengen, net behoeft nauwelijks ge zegd te worden dat de Fransche handel door deze tegenspraak niet weinig in verlegenheid gebracht is. Zondag middag ontving de Duitsche keizer achter eenvolgens den president en de vice-presidenten van het Pruisische heerenhuis en van de kamer van afgevaar digden. Volgens de Spenersche Zeitungdie in dit opzicht zeker goed is ingelicht omdat zij zooals algemeen gezegd wordt het lievelingsorgaan van den keizer is, zou koning Wilhelm tot den president van het heerenhuis gezegd hebben, dat hoewel hij geenszins de goedkeuring van allo onderdeelen der Kreisordnung door de leden van het heerenhuis op autocratische wijze eischte, hij toch in het belang van het land op de uit- -voering van deze gewichtige hervorming moest aandrin gen en dat hij, evenmin als zijne ministers, in geen geval het plan tot het tot stand komen daarvan zou opge ven. Deze bedreiging zal ongetwijfeld niet zonder invloed blijven op de Pruisische Junkerin wier oogen de koning de gezalfde Gods en de door hoogere bestem ming boven hen geplaatste heer is, evenals zij zich .nog heer wanen over de bevolking hunner landstreek en het ook nog feitelijk eenigszins b. v. als erfelijk schout enz. zijn. Doch dat deze pressie, door het onschend bare hoofd van den staat op de vertegenwoordiging uitgeoefend, in overeenstemming is met constitutioneele beginselen, zal, dunkt ons, niemand beweren. De geest die het heerenhuis bezielt, de verouderde inrichting van dit regeeringslichaam kunnen echter als verzachtende omstandigheid gelden. Deze zonde tegen het constitu- tionalisme vindt meer haar oorsprong in het feodale heerenhuis, dat in de tegenwoordige staatsinrichting niet meer past, dan dat zij op den koning en zijne regeering drukt. Het systeem van intimidatie, nu eens door het hoofd van den staat, dan eens door zijn minis ter in toepassing gebrachtis op den duur echter on houdbaar. Eene wijziging in het vertegenwoordigend stelsel zal dus noodzakelijk zijn, wil Pruisen inderdaad den naam van modernen staat blijven dragen. Het gevaar voor een échec van den Spaanschen minister president is weder geweken. De afgevaardigden der meerderheid hebben Zondag ten getale van 212 verga derd en met 186 tegen 26 stemmen besloten het voor stel-Beecara tot afschaffing der doodstraf voor politieke misdrijven niet in behandeling te nemen. Daarenboven werden met 150 tegen 6 stemmen alle financieele voor stellen, met inbegrip aan het ontwerp tot stichting der hypotheekbank, in dezelfde bijeenkomst aangenomen. Varia uit het buitenland. Engeland. De afdeeling Nottingham der Inter nationale heeft aan den beroemden ccconomist John Stuart Mill een brochure gezonden, getiteld: „de wet der revolutie", henevens het programma van het genoot schap. In welwillende termen beantwoordde Mill in een brief aan den secretaris voor de beleefdheid der toezen ding. Met de beginselen der vereeniging verklaarde hij het in vele opzichten eens te zijn en weinigen waren er daaronder die hij niet zou kunnen goedkeuren. Om trent de middelen om deze beginselen te doen zege vieren moest hij echter met de vereeniging van gevoe len verschillen. Het woord revolutie was als de uit drukking van een beginsel van den Engelschman onbekend, omdat het beteekent omverwerping van het bestaande gezag door geweld, eene handeling die nooit door het goede doel gewettigd wordt. In het Engelsch beduidt revolutie slechts een bepaalde, als b. v. de Engelsche revolutie van 1688, de Fransche revolutie enz. Verder gaat de beroemde staathuishoudkundige alle beginselen der Internationale na en wijst op de naar zijne meening juiste middelen om het doel nader te komen. Als écn daarvan geeft hij vertegenwoordiging der arbeidende klassen in de wetgevende macht. Ten slotte wenschte hij dat steeds naar het goede doel met goede en wettige middelen gestreefd mocht worden. De werkstaking in hot koninklijk arsenaal te Woolwich is hiermede geëindigd dat het ministerie van oorlog er in toegestemd heeft de wckelijksche werk uren van 56 op 54 uren te brengen zonder verminde ring der loonen. De heer Childers, lid der regeering en de eerste vertegenwoordiger in het parlement die onder de wet op de geheime verkiezingen gekozen werd, bovindt zich op het oogenblik onder zijne kiezers te Pontrefact, waar hij op feestelijke wijze onthaald wordt. Reeds herbaalde malen voerde hij het woord, doch vermeed zorgvuldig iedere politieke quaestie. Men schrijft dit hieraan toe dat de regeering de politiek die zij tegenover Ierland zal moeten volgen nog niet heeft vastgesteld. De heer Stanley zal den 9cn November naar New-York terugkeeren, doch vóór zijn vertrek nog te Liverpool en Manchester lezingen houden over zijne ontdekking van Livingstone. Maandag a. zal in het Mansion-house in de City onder voorzitterschap van den lord-mayor een meeting gehouden worden ten gunste van de afschaffing van den slavenhandel in Oost- Afrika. De bisschoppen van Winchester en Bochester, de heer Stanley, eenige lords en graven en andere hooggeplaatste personen zullen daaraan deelnemen. In strijd met het gerucht der uitstekende verstand houding tusschen den paus en kardinaal Gullen en het voornemen van den eerste om den Ierschen prelaat in zijne nabijheid te behoudenschrijft men uit Boine dat de paus alle inmenging in de quaestie der verkiezing te Gal- way geweigerd heeft. Hij zeide o. a.„Met leedvrezen be speur ik dat de lersche geestelijkheid slechts mijne bevelen gehoorzaamt, wanneer het tevens in haar belang is, maar gaarne ongehoorzaam is, wanneer zij slechts een gering offer aan hare hartstochten moet brengen. Frankrijk. Te Parijs is het lijk van Baudin die 3 December 1851 als afgevaardigde op de barricades sneu velde, uitgegraven en verkist. Een marmeren gedenk- teeken zal op zijn graf geplaatst worden met het eenvou dige opschrift Baudin. Mort le 3 Dêcembre 1851 en defendant la loi. De prefect van Saöne-et-Loire heeft, zich beroepende op de instructiën van den minister van binnenlandsche zaken, een private bijeenkomst te Macon verboden, die door de republikeinsche afgevaardigden van het depar tement belegd was. De minister van oorlog heeft eene commissie benoemd tot regeling der voorwaarden, om als vrijwilliger voor éen jaar te worden toegelaten. Volgens la Patrie zal in ieder departement een commissie van onderzoek benoemd worden, voor de helft uit mi litairen en burgerlijke ambtenaren bestaande. De prefect van politie heeft alle winkeliers bevolen de gaten in hunne gevels, door de kogels gedurende de straat gevechten van Mei 1871 daarin geslagen, terstond te herstellen. Duitschland. Eene deputatie der Duitschers, woonachtig in Noord-Sleeswijk heeft zich naar den pre sident van den bondsraad Delbriick, den secretaris van buitenlandsche zaken von Balan en den minister van binnenlandsche zaken von Eulenburg begeventeneinde op de nadeelen te wijzen welke uit de niet-uitvoering van art. 5 van het Prager vredestractaat voortvloeien. De deputatie moet, zooals een Flensburger blad zegt, over het resultaat barer zending zeer tevreden zijn. Graaf van Arniin is weder naar Parijs vertrokken en Zondag aldaar gearriveerd, terwijl de burggraaf de Gontaut-Biron reeds Zaterdag weder te Berlijn is terug gekeerd. Door de rijkskanselarij is een wetsontwerp aan den bondsraad ingediend betreffende de verpachting van de tabaksfabriek te Straatsburg, die tengevolge van de in Frankrijk bestaande régie Fransch staatseigen dom was. Alle berichten uit Berlijn stemmen hierin overeen dat het er met de Kreisordnung in het heerenhuis slecht uitziet. De Natïonal-Zeitung en de Vossische-Zei- tung raden den minister von Eulenburg aan meer energie tegenover de feodale pairs te betoonen. De laatste geeft hem zelfs in overweging om met zijn ontslag te dreigen, zooals von Bismarck reeds eenige malen met succes deed. Alsof het verlies van von Eulenburg met dat van den rijkskanselier gelijkgesteld zou kunnen worden •^aïtöcbbcricSjtcn. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam, 28 October. Jarige en nieuwe Zeeuw- sche, Ykamsche, Flakkeesche en Overmaassche tarwe vond beden bij middelmatigen aanvoer in puike soorten tot vorige prijzen vlugge plaatsing, mindere 25 cents per hectoliter lager afgegeven en slechts gedeeltelijk te plaatsen. Voor de goede en puike nieuwe bedong men van 12.50 a 11.75voor de mindere van 9.50 a 11.50jarige puike van 14.50 a 14, en mindere van 13 a 13.50 per hectoliter Nieuwe rogge bij ruimen aanvoer in puike soorten als voren verkocht. Nieuwe Zeeuwsche en Ylaamsche bracht van 7.30 a 7.10 en Noord-Brabantsche van f 6.90 a 7.10jarige Zeeuw sche en Vlaamsche van 7.40 a 7 en Noord-Brabant sche van f 6.75 a f 1 per hectoliter op. Nieuwe winter- en zomergerst bij geringen aanvoer tot vorige prijzen te plaatsen. Voor de nieuwe winter bedong men van 7.10 a f 6.80en zomer van 5.60 a 5.80 per hectoliter jarige winter van /"5a/ 5.40 en zomer van 5 a 5.25 per hectoliterterwijl men voor 102/104 pond nieuwe winter 12 per 100 kilo bedong. Haver ruim aangeboden en tot vorige prijzen verkocht. Yoor den langen be steedde men van 3.80 a f 4.40, en voor den korten van 4 a 4.60 per hectol., terwijl men voor 72/75 pond inl. voer 8.G0 a 8.50, 78 pond dito, 8.75, 83/85 pond dito f9 en 79/80 pond dito f9.50 per 100 k iJo bedong. Boekweit schaarsch ter veil en tot vorige prijzen vlug te plaatsen. Noord-Biabantsclie 225, [230, en Fran sche ƒ210, alles per 2100 kilo. Paardenboonen bij kleinen toevoer ruim prijshoudendvan f 7.75 tot f 7.50 per hectoliter. Duivenboonen als vorenvan f 8.25 tot ƒ8.60 per hectoliter. Witteboonen bij ruimen aanvoer 40 cents lager. "W alchersche 12.50 a* 12.25 en Zeeuw sche naar qualiteit van ƒ11.75 tot 11.25 per hectoliter. Bruineboonen bij ruimen aanvoer 40 cents per hectoliter lager. Walcbersehè ƒ13 a 13.25 en Zeeuwsche naar deugd van ƒ12.25 a ƒ11.50 per hectoliter. Blauwe erwten vonden op kook tot 25 cents per hectoliter ver laging langzaam plaatsing van ƒ9 a 8.75 per hecto liter dito mesting-erwten brachten van 7 90 a 8 per hectoliter op. Schokkers. Mooie 12.50 a 12 en min dere van ƒ1125 a ƒ11.75 per hectoliter. Iülandsch hennepzaad a f 9 per hectoliter te koop. Yan slag-lijn zaad werd heden gedaan 109/110 pond Riga a /340. Van koolzaad werden geene afdoeningen bekend. Kana riezaad 25 cents lager afgegeven, van ƒ11 a ƒ10.50 per hectoliter. Van Mosterdzaad werd bruin van 22 a 24 en geel van 12 a 14 per hectoliter geveild. rotterdam, 29 October. Ter markt van heden waren aangevoerd: 1012 runderen, 212 vette, 10 nuch tere kalveren, 382 schapen, 251 varkens en232 biggen. Bunderen le qual. 802C qual. 65; kalveren 1° qual. 1Ó02e qual. 80; schapen 80. ylissingen, 29 October. Boter ƒ1.45 a 1.35 per kilogram. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 29 October 1872. Nederland. *Certific. "Werkelijke schuld 2$ pet. 54$ ♦dito dito dito 3 64-^ ♦dito dito dito .4 87$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 137$ dito exploitatie Ne d.staatssp.116 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$- Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 ♦dito5 78$ Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 98} *Certific. adm. Hamburg 5 73$ ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 86$ ♦Cert. 1000 1864 5 971 *dito 1000 18665 „97$ ♦Loten 18665 244$ ♦Oblig. Hope &C°. Leening 1860 4$r 88$ ♦Certific. dito4 ♦Inscript. S tieglitz 0.2e a 4e L. 4 ♦Obligatiën 1867—69 4 „75$ ♦Certificaten6 „48 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 229$ ♦Oblig. dito4 175$ Obl. spoorweg Poti-Tiflis.5 „93$ dito dito Jelez Orel5 „92 dito dito CharkowAzow. 5 91$ Polen. ♦Schatkistobligatiëu 4 „72$ Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan./J uli. 5 64$ *dito dito April/Oct. 5 64$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 60j ♦dito dito Febr/Aug. 5 60^ Italië. Leening 18615

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3