Öuitmlanö. om de spoorweglijnen van den Grand central aan den staat over te doen. Donderdag morgen hoorde men in den faubourg Saint-Germain eensklaps twee hevige ontploffingen als van verscheidene kanonnen van het zwaarste kaliber. Een gedeelte van de patronen-fabriek van Gévelot op den weg van Versailles nabij Mouleneaux was in de lucht gesprongen; drie gebouwen werden vernield en verscheidene werklieden gewond. Volgens de begrooting zal de prefectuur van politie te Parijs in 1873 aan de stad kosten 19,818,858 francs 85 centimesde republikeinsche garde 14,436,570 francs totaal 24,255,428 francs 85 centimes. Daar de kosten voor de openbare veiligheid der hoofdstad voor de helft door de gemeente, voor de wederhelft door den staat gedragen wordenmoet men de genoemde som verdub belen en zal derhalve de politie te Parijs het volgende jaar bijna achtenveertig en een half millioenfrancs kos ten. Voor ongeveer 14 dagen ging een photograaf te Berlijn de weddenschap aan, dat hij iemand zoo goed gelijkend zou photographeeren dat zijn hond hem op het portret herkennen zou. De weddenschap werd gewon nen en de eigenaar van den hond heeft aan de gestelde voorwaarden voldaan. Een paar dagen later vertelde de photograaf dat hij het portret in plaats van met eiwit dik met was bestreken en daarover spek gewreven had. De hond was natuurlijk op de reuk van het spek afgekomen en had het vet van het portret afgelikt. Den verliezer der weddenschap kwam dit ter oorenwoedend over de fopperij waarvan hij het slachtoffer geweest is, eischt hij thans schadeloosstelling van den photograaf. Zondag avond werd voor de eerste maal in het St.-Georg theater te Hamburg een karakterschets, geti teld „Ferdinand Lassalle" opgevoerd. Gedurende het eerste bedrijf van het stuk ontstond onder de talrijke aanwe zige arbeiders zulk een opschudding dat de gordijn neergelaten moest worden. Onder hevig rumoer en ge schreeuw protesteerden zij tegen zulk een karalcterteeke- ning van den held van het stuk, den grooten vriend der arbeiders. Te vergeefs trachtten de politie-beambten de aanwezigen tot rust te vermanen, te vergeefs traden bij afwezigheid van den directeur achtereenvolgens de regisseur, de komiek, de zoon en de vronw van den directeur en eindelijk de jeugdige soubrette op om het publiek omtrent den verderen loop van het stuk gerust te stellen. Niets mocht batende arbeiders wilden van geene beloften wecen en het rumoer nam zoo toe dat men van een verdere opvoering van het stuk moest afzien. Gedurende de maand September werden in Weenen tegen niet minder dan 566 koetsiers en eigenaren van voor het openbaar verkeer bestemde rijtuigen wegens verschillende overtredingen straffen uitgesproken. Woensdag avond vertrokken 52 meest alle ge huwde vrouwen uit de omstreken van Huttenberg, over Praag, naar Amerika. Zij waren in sigarenfabrieken werkzaam geweest en hoopten met sigarenmaken te New-York schatten te verdienen. De mannen bleven voorloopig achter, in afwachting of zij goede berichten van hunne vrouwen zouden ontvangendie zij in dat geval later willen volgen. In het stadje Jazyczow bij Lemberg brak in de vorige week een brand uitwaardoor eenige honderden huizende katholieke en Grieksche kerken de synagoge en de school een prooi der vlammen werden. De schade is onberekenbaardaar ook veel koopmansgoederen zijn verbrand. Dezer dagen kwam met den spoortrein te Königs- berg een man van 99 jaren met zijn 97jarige vrouw en 71jarige dochter aan om de zilveren bruiloft te vieren van zijn jongsten zoon, die tot ambtenaar bij de belas tingen in Silezië was benoemd. Door een geweldige wolkbreuk is de rivier Wippach in Illyrië buiten hare oevers getreden en heeft groote verwoestingen aangericht; in verscheidene dorpen is een groot gedeelte van den oogst vernield en zijn huizen en bruggen weggeslagen, een menigte vee is verdronken en verscheidene landen zijn voor eenige jaren ongeschikt voor bebouwing geworden. De schade wordt op eenige tonnen gouds geschat. Eenige dagen geleden voer te Venetië des avonds tusschen 5 en 6 uren een gondel, dwars door het breede kanaal della Giudecca, naar het eiland van dien naam. In het vaartuig bevonden zich de heeren Masiero en penso, bankiers, benevens verscheiden hun ner klerken; zij kwamen, zooals gewoonlijk om dien tijd het geval pleegt te zijn, van hnn kantoor, bij de Ponte de Barrattaria, en begaven zich naar hunne wo ning, gelegen op het vroeger genoemde eiland. Zij voerden daarenboven volgens ouder gewoonte de kas met zichwelke op dien namiddag ongeveer f 120,000 bedroeg, benevens een zeer aanzienlijk bedrag in staats papieren. Plotseling werden de personen, die zich in den gondel bevonden, van hunne zitplaatsen geworpen; de gondeliers, op de voor- en de achterplecht staande, vielen in het water, een en ander het gevolg van den hevigen schok, veroorzaakt door aanvaring van een anderen gondel. Maar hierbij bleef het ongeval niet. In een oogwenk sprongen verscheidene personen in het vaartuig, maakten zich van het geld en de effecten meester, en hadden met den ganschen buit de vlucht genomen, alvorens men op verdediging daarvan was bedacht. Yan den schrik bekomen, zette men de die ven na, maar te vergeefs; zij hadden een zeer snel varende gondelsoort, bekend onder de benaming van vipera, tot den rooftocht gekozenbemand met meer dan een tiental roeiers, zoodat de dieven spoedig uit het oog hunner vervolgers waren. Niettegenstaande de gansche politie-macht te water en te land op de been is gebracht, heeft men tot heden geen spoor van de bedrijvers dier stoute daad kunnen ontdekken. De werklieden in al de sigarenfabrieken te Havana hebben den 8eu dezer den arbeid gestaakt; zij eischen hooger loon. De gouverneur van Havana zou trachten het geschil bij te leggen. Aan het hof van den koning van Siam werd on langs een diefstal op groote schaal ontdekt, die veel opzien heeft gebaard. Twee koninklijke prinsessen worden beschuldigd dat zij verscheidene gouden ketens hebben gestolen en diamanten van het zwaard van den thans regeerenden koning, die zij door valsehesteenenhebben vervangen. Als zij schuldig bevonden worden, zullen zij gestraft worden op een wijze die uitsluitend voor leden der koninklijke familie wordt toegepast en in een der groote tempels van de hoofdstad wordt ten uitvoer gelegd .De veroordeelden worden in een zak op een groot blok gelegd met het gelaat voorover en dan met knup pels doodgeslagen. Vervolgens worden steenen aan den zak gebonden en de lijken in de rivier geworpen. In 1859 werd deze straf aan prins Krona, Luang Bak, Ko- naset voltrokken. Als een bewijs hoe het in Amerika somtijds bij de verkiezingen toegaat kan het volgende staaltje dienen Den 6en dezer hielden de aanhangers van Greely te Cincinnati een optocht; een bende goedgewapende negers van de andere partij viel er op aan, joeg den optocht uiteen en schoot een aantal personen neer. De politie kwam spoedig op het luiden der alarmklok met groote macht opzetten, doch durfde de negers niet aan, die daarop naar hun wapenmagazijn aftrokken. Zij laten daarin niemand toe. Men zegt nu dat de blanken een aanval op die vesting zullen doen, alles ter bevor dering van het waarachtig landsbelang. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 27en dezer: P. Blaas, jm. 23 j. met J. P. Hoogervorst, jd. 23 j. J. Kwekken boom, jm. 46 j. met G. A. C.Hib- beler, wede van J. P. de Kat, 47 j. H. Maas, jm. 22j. met H. Bakker, jd. 20 j. C. van Meten, jm. 32 j. met E. P. Karreman, wettig gescheiden vrouw van C. van den Bos, 31 j. J. Montanari, jm. 28 j. met J. C. Fiegen,jd. 25 j. J. de Munck, jm. 27 j. met P. Provoost, jd. 23 j. P. Roos, jm. 28 j. met C. J. Hollenbrandsjd. 26 j. J. de Rijk, jm. 27 j. met L. C. Hilbers,jd.20 j. J.van de Putte, jm. 29 j. met E. de Klerck, jd. 25 j. B. A. Akkerman, wedr. van H. van Schijndel, 43 j. met D. Ludik- hnijze, jd. 40 j. (Van 1926 October.) VlisslnCtEU. Gehuwd: Iv. Homan, wedr. van C. Pluimaker 57 j.,metM. Elie, wedc. van L. W. Karre man, 47 j. Bevallen: A. T. Sesee, geb. van Ranst, z.H. H.Gij zeis geb. Mommaasz. L. de Plaageb. Simonsed. W. M. Verstraten, geb. van der Bos, d. N. Stroosnij- der, geb. van Erken Calandt, d. J. van der Maden, geb. Soetensz. P. Faasgeb. Christiaansed. W. Luf- free, geb. Dieterich, z. J. C. Hamelink, geb.Robers,z. E. P. de Voogdt, geb. de Loenen, d. N. C. Timmer mans, geb. de Koff, d. Overleden: O. Willemse, wedr. van M. H. C. vanBra- kel, 80 j. J. H. van Vlierden, z. 4 j. P. Fettelar, vrouw van S. Landrik, 76 j. M. Schuijter, wede. van H. Mil- lot, 58 j. A. J. Hamelink, z. 10 d. R. A. M. Sesee, d. 2 j. P. B. Schaap, man van S. M. Adamse, 51 j. Goes. Gehuwd: J. Glerum, jm. 22 j. met P. San- dijk, jd. 19 j. Bevallen: J. Melse, geb. Slabbekoorn, d. R. Gunst, geb. Baas, d. A. de Nooijer, geb. Nonnekes, z. Overleden: C. Legerstee, z. 19j.P. Weststrate,z.2m. P. Schipper, z. 4 m. P. Weezepoelz. 1 j. E. A. Huis- ling, vrouw van L. Maartense, 72 j. J. J. van Ginne- kenwedc van P. van Hesse74 j. Zierikzee. Gehuwd: C. Catshoek, jm. 23 j. met F. M. Cannoo, jd. 30 j. Bevallen: M. W. Ezerman, geb. Pasman, d. C. Riet broek, geb. Godschalk, d. H. C. Haekgeb. Kloet, z% Overleden: N. Burger, wedr. 59 j. L. Matthijsse, vrouw van L. van den Houten71 j. H. M. Heijse, d. 19 m. S. Costerusvroiiw van J. Vooren58 j. GEMEENTERAAD VAN GOES. In de gisteren avond gehouden zitting is de behan deling der gemeentebegrooting voor 1873 voortgezet. Vooraf werd medegedeeld, dat het voorstel van den heer Delbaere om de tusschenkomst van gedeputeerde staten in te roepen tot verhooging der jaarwedde van den secretaris, was ingekomen en in eene volgende vergadering behandeld zal worden. Ook hadden de benoemingen plaats van leden in verschillende commis- siën. In het bestuur van het gasthuis werden benoemd de heeren Z. D. van der Bilt la Motthe en mr. J. G. de Witt Hamer; in de commissie van toezicht op de ge meente-apotheek de heer L. Posthumus; tot leden dei- commissie van classificatie der minvermogende school kinderen, de heeren J. A. A. Fransen van de Putte, A. Nortier Pz.B. M. den Boer, J. Wessel, J. F. J. Knitel en mr. P. J. A. van Dam. Bij de behandeling der begrooting gaven de volgende posten aanleiding tot discussie, en werd daaromtrent beslist als bij elk staat vermeld. Kosten van brandstoffen f 300. De financieele commissie wenschte f 50 te verminderen. Burgemeester en wethouders stemden daarin toe, mits de raad later weer machtiging geve, tot overschrijving van f 50 op dezen post. De commissie trok na eenige discussie haar voorstel in. Kosten van schrijfbehoeften. De financieele com missie wenschte aanbesteding, ook van de schoolbehoef- ten. Burgemeester en wethouders, ofschoon groote voor standers van publieke concurrentie, moesten deze aanbesteding ontraden, om de moeilijkheden en het weinige nut daarvan. Werd het voorstel der commissie aangenomen, dan verzochten zij eene schets te leveren voor het bestek en de voorwaarden. De commissie drong niet verder aan op haar voorstel, toen burge meester en wethouders hadden toegezegd, dat zij beproe ven zouden, voor 1873, de schrijfbehoeften voor de secretarie enz. en de scholen, bij aanbesteding te doen leveren. De heer Pompe van Meerdervoort deelde nog mede, dat door een boekhandelaar de schoolboeken aan de bijzondere school werden geleverd voor minderen prijs dan zij voor het publiek verkrijgbaar zijn. Kosten van boek-, druk- en bindwerk. De finan cieele commissie trok haar voorstel om dezen post met f 200 te verhoogen in, nu is beslist dat de gemeente- drukker gehandhaafd zal blijven. Onderhoud van openbare gebouwen. Voor het woon huis van de leenbank was uitgetrokken: eene pomp op den regenbak en een fornuis in hetwaschhok. De finan cieele commissie wenschte beide te doen vervallen. Burgemeester en wethouders schrapten uit eigen bewe ging de pomp, maar handhaafden het fornuis. De commissie verzette zich daartegen, omdat zij het for nuis als een artikel van luxe beschouwde. Na discussie werd het voorstel der commissie aangenomen met 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Delbaere, Busing en het dagelijksch bestuur. Onderhoud van bruggen. De heer Callenfels be sprak het leggen eener brug over de greb bij de Korte Nieuwstraat, doch werd niet-ontvankelijk verklaard, als zijnde dat onderwerp niet aan de orde. Onderhoud der riolen en waterleidingen Hieron der kwam voor f 300 voor het schoonhouden der vest. De commissie stelde voor dezen post met f 100 te ver minderen. Na langdurige beraadslaging, waarbij de heer Fransen van de Putte aantoonde, dat het niet opging, om enkel te verklaren dat de post met f 100 minder kon bestreden worden, maar dat dit moest bewezen worden, trok de commissie haar voorstel in. Onderhoud van wegen f 500. De commissie wilde vermindering met f 100, ook omdat de bijdrage der polders slechts f 250 bedraagt. Burgemeester en wet houders wezen op art. 231 der gemeentewet, volgens welk artikel het onderhoud der wegen een gemeentelast is, en toonen duidelijk het nut en de noodzakelijkheid van het behoud der f 500 aan, terwijl zij den voorzit ter der financieele commissie uitnoodigdenmet hen het wegennet eens na te gaan, waardoor dergelijke voor stellen zeker zouden voorkomen worden. De commissie trok haar voorstel in. Onderhoud van straten. De financieele commissie klaagde, dat zoo weinig verbetering was op te merken. Burgemeester en wethouders wezen op verschillende verbeteringen, die waren aangebracht. Onderhoud van plantsoen f 375. De financieele commissie wenschte dezen post met f 300 te verminde ren en het onderhoud op te dragen aan de vaste arbei ders der gemeente. Nadat burgemeester] en wethou ders het onmogelijke daarvan hadden aangetoond, en de heer Callenfels een schets had overgelegd van de voor waarden, waarop dit onderhoud publiek zou kunnen worden aanbesteed, trok de commissie haar voorstel in. Heden avond wordt de behandeling voortgezet. ALGEMEEN OVERZICHT. In het Journal officiel der Fransche republiek kwam gisteren weder een démenti voor van een bericht in an dere bladen opgenomen, in den gewonen kortstenvorm en hoegenaamd niets afwijkende van vroegere mededee- lingen van dien aard. Het gold hier een bericht van

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2