MIDDELBURGSCHE COURANT. r 258. Woensdag 1872. 30 October. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/na.franco is f 3.GO. Middelburg 20 October. De heer Fransen van de Putte sprak in de zitting der tweede kamer van 25 dezer een woord, dat beter lot verdient dan in de kolommen van het Bijblad be graven te blijden. Toen de heer Nierstrasz, bij het bespreken van den post op de Indische begrooting voor werken tot beveiliging van Samarang en Batavia tegen bandjirs, gezegd bad dat bij vóór het verbeteren dei- bestaande waterkeeringswerken was niettegenstaande die „door conservatieve residenten of op last van con servatieve besturen" waren aangelegd, antwoordde de minister: „Laat ons de vraag van liberaal of conser vatief toch niet vermengen met zuiver waterstaatkun dige quaestiën. Laten wij niemand beschuldigen, maar liever het geld beschikbaar stellen om den be- staanden slechten toestand te verbeteren." Ziedaar een woord dat toejuiching verdient, om de verre strekking waarmede het op den partijenstrijd in Nederland van toepassing kan zijn. liet is niet alleen de heer Nierstrasz die de partijdigheid in haar meest klein- geestigen zin op alle voorkomende omstandigheden toe past. Aan beide zijden der kamer, zoowel te midden der liberalen als bij de verschillende groepjes van hunne tegenstanders bestaat het kwaad waartegen de minister van koloniën waarschuwde. Men behoeft in het Bijblad niet veel jaargangen terug te zoeken om voorbeelden te vinden hoe zelfs de quaestie over het al of niet hou den eener avondzitting zelfs in gevallen waarin hierbij geen sprake kon zijn van parlementaire tactiek een vraag was van liberaal of conservatief. Jegens den heer Nierstrasz was wij erkennen het gaarne de terechtwijzing van den minister vooral ad rem; maar onder de overige leden der kameronder 's ministers eigen vrienden zelfs zullen er velen den schoen merkwaardig passend vinden, wanneer zij dien ■willen trachten aan te schieten. Eene andere opmerking van denzelfden minister in hetzelfde debat lazen wij met minder genoegen. De plannen omtrent de oprichting van een groot krankzinnigenge sticht in Indië waren, zooals hij mededeelde, „bij een der hoofdambtenaren op Java anderhalf jaar blij ven liggen." Van de omslachtigheid en traagheid der Indische administratie zijn meer dergelijke voorbeelden bekend; maar men weet even goed dat zij geen gevolg zijn van de persoonlijke boedanigheden der ambtenaren, maar van het verouderde en door alle wisseling van denkbeelden en beginselen gehandhaafde stelsel. In stede van door dergelijke mededeelingen een blaam te werpen op zekere personen of zooals de heer Mijer indertijd met den resident van Solo deed ver dienstelijke ambtenaren die de traditie volgden te ont slaan, deed men beter de Indische administratie te hervormen. Wij weten niet of daaromtrent „plannen" bestaan; zoo ja, dan liggen ze misschien reeds tienmaal langer dan anderhalf jaar onafgedaanhetzij in Indië, hetzij in den Haag. De Staats-eourant van heden bevat het bij koninklij k besluit van 18 dezer vastgestelde reglement voor de scheepvaart, ter beveiliging van de beweegbare brug over het kanaal door de Oude Arne in den staatsspoor weg van Goes naar Middelburg. Het bestuur van het arm- gast- en weeshuis te Ylissingen heeft een adres van adhaesie aan den koning gezonden ter ondersteuning van het verzoek van diakenen der Nederduitsche hervormde gemeente te 's Gravenhage om op afdoende wijze in de wet te regelen de bevoegd heid van hen die als bestuurders van instellingen van liefdadigheid met de opvoeding en verzorging van min derjarigen zijn belast. Bij besluit der provinciale staten van Zeeland, van den 4cn November 1869 werd voor rentelooze voor schotten tot verbetering of aanleg van wegen eene som van f 150,000 beschikbaar gesteld, met bepaling dat jaarlijks in de najaarszitting op de te doene aanvragen om voorschotten uit die som zou worden beschikt. Uit die som werden rentelooze voorschotten verstrekt aan het gemeentebestuur van St. Jansteen f 10,430 aan de gemeentebesturen van Oostburg en Waterlandkeïkje5,000 aan het gemeentebestuur van Ovezande. 7,870 aan het dijkbestuur van den polder Stoppeldijk2,000 aan het gemeentebestuur van Brouwershaven 1,570 aan commissarissen van den zandweg van Serooskerke naar Vrouwepolder15,605 f 42,475 waarvan moet worden afgetrokken 5.244 n. 1. f 119 van het voorschot der voor 1869 tot renteloos voorschot aangewezen gelden en f 5,125, die door de gemeente 's Gravenpolder en vier andere gemeenten zijn terug gegeven Zoodat blijft. f 37,231 Voorts werden ter verbetering van havens rentelooze voorschotten toegekend: aan de gemeente Haamstedef 12,000 en aan de gemeente Yerseke9,000 Samenf 21,000 Omtrent de daartoe gedane aanvrage stellen gedeputeerde staten voor aan het bestuur der polders Eiland en Brandkreek subsidie te verleenen tot het verbeteren en met keien bestraten van den weg, loo- pende van het rijks-grenskantoor nabij het Belgisch dorp St. Margriete at, langs den bestaan den weg in den St. Lie venspol der, doorsnijdende de St. Joris en St. Mar griete polders, en leidende langs de zoogenaamde Koestraat in den Nieuwe Prnsageule polder, om van daar, met eene brug over het kanaal de Linie in rechte lijn naar Bakkersdam, en vervolgens, langs de Bakker straat, aan den bestaanden keiweg van Oostburg naai den Hoogendam te worden aangesloten, en zulks ter lengte van5662 meters, tot een bedrag van 51,300 Behalve deze ontvingen gedeputeerde staten nog eene aanvrage van het gemeentebestuur van Hontenisse, tot het verbeteren, ter lengte van 1278 meters, van den weg, beginnende aan de klinkerbestrating in het dorp ivloos- terzande, door de Lepelstraaten verder over den dijk tusschen den Kruispolder en den Schaperspolder, tot aan de begrinding van de Lange Nieuwstraat in den Kruispolder; en zulks door bestrating met keien, over eene lengte van ongeveer 178 meters, en ter breedte van 3 meters, en door begrinding over het overige ge deelte, ter lengte van ongeveer 1100 meters, en ter breedte van 2.75 meter, ad f 5,000, samen f 56,000. Gedeputeerde staten stellen voor deze laatste aanvrage niet in te willigen. Van goed ingelichte zijde vernemen wij zegt de Gro- ningsche courant dat het plan bestaat tot het leggen van een tweede brug over den Oceaan, daar de heer W. A. Scholten, te Groningen, concessie heeft aange vraagd voor een stoombootdienst tusschen Rotterdam en New-York. De te bezigen stoombootendie kolossale inhoudsruimte zullen bezitten van ongeveer 4000 tonnen zullen tijdelijk, wegens nog te verbeteren waterstand, tus schen Vlissingen en New-York in de vaart worden ge bracht. In de Staats-courant van heden is opgenomen het koninklijk besluit van den 19en dezerhoudende uit breiding van het koninklijk besluit van 30 November 1870 (Staatsblad n°. 184)ter uitvoering van artikel 20 der wet van 22 Juli 1870 (Staatsblad n°. 138), betrek kelijk de geoorloofde bijvoegingen of veranderingen in gedrukte of daarmede gelijkgestelde stukken, die op den voet van artikel 18 der gemelde wet ter verzen ding met de post worden aangeboden. Bedoelde uitbreiding luidt als volgt: a In de te gelijker tijd met boek-, plaat- en muziek werken, tijd- en vlugschriften verzon dene en daarop betrekkelijke facturen is de schriftelijke bijvoeging geoorloofd van den naam van den geadresseerde en van de titels en de prijzen dier werken of geschriften. b In circulaires is de schriftelijke of langs den me- chanischen weg gedane bijvoeging van het tijdstip, waarop een handelsreiziger zich bij den geadresseerde zal vervoegen, toegelaten. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. eereteekenen. Toegekend de bij koninklijk besluit van 22 September 1S55 ingestelde bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan den matroos 2e klasse P. Huisman, dienende op Zr. Ms. stoomschip Vice-ad- miraal Koopman, wegens de redding van een op 16 Augustus jl. ter reede van Batavia in het water geval len matroos. leger. Gedetacheerd voor den tijd van vijf jaren: a bij bet leger in Nederlandsch-Indiëde kapitein D. II. P. Andreaevan het 8° regiment infanteriede le luitenants B. van Erp Taalman Kip en H. G. J. van Hoogstraten, van het regiment grenadiers en jagers, de le luitenant J. F. T. Major, van het 4e regiment infanterie, en de le luitenant H. van Gelsdorpvan het 2° regiment vesting-artillerie; L bij het leger hier te lande, de kapitein M. L. L. Schell, de le luitenant C. B. A. Opsckoltens en de lc' luitenants-adjudant F. Pompe van Meerdervoort en H. W. F. Tramburg, van het wapen der infanteriemitsgaders de le luite nant F. II. Vervat, van het wapen der artillerie in Neerlandsch-Indiëen zulks de vier eerstgenoemden respectievelijk bij het 8e, 3e, 5e, en 7e regiment infanterie, en laatstgemelde bij het 2e regiment vesting artillerie. KOLONIËN. Volgens een bij bet departement van koloniën ont vangen i-egeering9-telegramdd. Buitenzorg 26 dezer, is het einde der expeditie naar Deli nabij, zijn de hoofden van den opstand in onderwerping gekomen en worden deze naar Batavia opgezonden. Staats-cour GEMENGDE BERICHTEN. Naar men verneemt is gisteren avond door de politie alhier aangehouden een vreemdeling, Belg, die sedert een paar dagen zijn werk er van maakte, om op eene brutale wijze bij de ingezetenen alhier gelden te ver krijgen, door een zoogenaamden bedelbrief te vertoonen, gestaafd door een attest, valschelijk met den naam onderteekend van alhier wonende zeer bekende familiën. Hij had reeds menige goede gift op deze wijze zich machtig weten te maken. Ook is er nog een ander per soon, zeer pokdalig en met misvormden neus, medo uit België afkomstig, in het spel, die zooals men zegt de omliggende dorpen, dezelfde praktijk uitoefenen de, afloopt, terwijl nog een derde persoon, ook uit België afkomstig, verdacht wordt medeplichtig te zijn. De voornaamste fabrikanten te 's nertogenboscb, Hel mond en andereplaatsen in Noord-Brabant hebben, naar men het Handelsblad meldtom zich te verzetten tegen het monopolie der eigenaars van steenkolenmijnen, de vuren onder hunne stoomwerktuigen met geringe kosten zoodanig doen veranderen dat zij thans met goed gevolg en veel voordeel HollandscheFriesche en Noord-Bra- bantsche turf stoken. Eene vrouw van een ingezeten te Assen zou hare beide kinderen (tweelingen) wormkruid ingeven en gaf daartoe aan het eene hetgeen zich nog van denvorigen dag in een theekopje bevond. Zij maakte daarop weer nieuw klaar en gaf het aan het andere kind, een jon gentje van 6 jaren. Spoedig daarop werd het kind on passelijk. De moeder riep er eene buurvrouw bij, maar de toestand van het kind werd steeds bedenkelijker, tot op eens de moeder tot haar onuitsprekelijken schrik bemerktedat zij haar kindin plaats van wormkruid, bij vergissing zoogenaamd kraanoog, een vergift dat tegen de muizen en ratten wordt gebruikt en dat naast het wormkruid op den schoorsteenmantel stondhad ingegeven. Dadelijk werd toen geneeskundige hulp ingeroepen, maar vóór de geneesheer verscheen, was het kind. reeds een lijk. Tusschen het innemen van het vergif en het overlijden was geen uur verloopen. De Brusselsche correspondent van het Journal de Gand verzekert, dat er onderhandelingen worden gevoerd

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1