58 tegen 5 stemmen. Tegen steraden de heeren Ileyden- rijck, NierstraszIloffman, Heemskerk en Begram. Na aanneming van het wetsontwerp tot wijziging der begrooting voor de gestichten Ommerschans en Veen- huizen dienst 1872is de vergadering gescheiden tot 18 November a. wanneer de staatsbegrootingaan de orde is. Naar aanleiding van hetgeen in het midden is ge bracht bij het afdeelings-ondcrzoek van hooidstuk VIlb der staafsbegrooting voor 1873 is de commissie van rap porteurs voor dat hoofdstuk (de heeren Blom, Tak, Lepting, van Kuijk en Wintgens) met den minister van financiën in schriftelijk overleg getreden omtrent twee punten. Zij stelde toen 1° de vraag: of de regeering genegen is om aan eenen geregel den maildienst tusschen Neder- landsche en Engeische of Noord-Amerikaansche havens, bijaldien deze door naar hare meening soliede personen binnen eeno niet al te lang tijdsverloop wordt op touw gezet, voor zooveel van haar afhangt, geldelijken steun uit 's rijks schatkist te verschaffen De minister geeft in zijn antwoord te kennen dat deze vraag wegens hare onbestemdheid moeilijk beantwoord kan worden. Bij elke aanvraag om subsidie voor dergelijke onder nemingen moet zoow -1 op de beschikbare middelen wor den gelet als op andere behoeften, voor wier vervulling de hulp der schatkist wordt ingeroepen, en het behoort uitgemaakt te zijn, dat de zaak aan particuliere krach ten kan worden overgelaten. Ook moet worden verme den dat door het verleenen van subsidie de particuliere ondernemingsgeest wordt verlamd of gedood. „Kortom, bij de beslissing over aanvrage van gelde lijken bijstand voor ondernemingenals in de gestelde vraag worden bedoeld, moet op zoovele zaken en omstan digheden gelet worden, dat een bepaald bevestigend of ontkennend antwoord op de in vele opzichten zeer on bestemde vraag niet kan gegeven woiden, maar de re geering zal bij het ontvangen van bepaalde aanvragen, belangstellend overwegen of en in welke mate aan een verzoek om hulp zal kunnen worden voldaan." De tweede vraag aan den minister gesteld luidt aldus „Is de weglating der posten traktementen voor nieuwe standplaatsen en verhoogingen, voorkomende onder de art. 63 en 73 der begrooting voor het loopende dienstjaar, een eerste stap om tot een jaarlijksche uit- keering der aan de kerkgenootschappen van rijkswege verstrekte gelden te geraken'? Zoo ja, zal hij spoedig door verdere stappen worden gevolgd'?" In zijn antwoord geeft de minister te kennen dat hij de bedoelde posten heeft weggelaten, omdat hij van oordeel is, dat het verhoogen der bijdragen uit de schatkist ten behoeve van de bezoldiging der gods dienstleeraars moet worden gestaakt. Het beginsel van scbeidiog van kerk en staat, dat hier te lande in de laatste jaren meer en meer in practijk is gebracht, vordert dat ook aan dè financieele betrekkingen tusschen kerk en staat geene uitbreiding worde gegeven en geene nieuwe banden worden aangeknoopt. „Teneinde gelijke bescherming en gelijk recht voor alle kerkgenootschappen en voor alle geloofsovertuigin gen tot een waarheid te maken, moet de staat zich vooral nu, bij het groote verschil van inzicht, dat zich allerwege in het godsdienstig en kerkelijk leven open baart, zooveel mogelijk onzijdig houden, ook wat gel delijke ondersteuning betreft. „De tot dusverre gevolgde weg moet daarom niet verder worden gevolgd en met eerbiediging van ver kregen rechten en bestaande toestanden moeten geene nieuwe sommen worden beschikbaar gesteld voor nieuwe of verhoogde jaarwedden van godsdienstleeraars. „Het staken der velhooging van de uitkeeringen uit 's rijks schatkist ten behoeve der jaarwedden brengt intusschen nog niet mede eene verandering in de wijze van uitkeering van hetgeen tot nogtoe genoten werd en in zoover is het voorgestelde op zich zelf niet te beschouwen als een eerste stap om tot een vaste jaar lijksche uitkeering, der aan de kerkgenootschappen van rijkswege verstrekte gelden te geraken. Terwijl de minister de rechtmatigheid en wenschelijkheid van zulk eene uitkeering hetzij jaarlijks, hetzij in eens, als gecapitaliseerd bedrag, ter vervanging van hetgeen de staat nu bijdraagt tot de bezoldiging van godsdienst leeraars, in beraad wenscht te houden, zal intusschen het staken van veidere uitbreiding der geldelijke hulp in dit opzicht eene eindregeling der financieele betrek kingen zeker zeer in de hand werken." GEMEENTERAAD VAN ZIERIKZEE. In de jl. Vrijdag gehouden zitting waren afwezig de heeren van Dongen, Cau, Moens en Zuurdeeg. De behandeling der gemeentebegrooting is voortgezet en ten slotte met eenige wijziging goedgekeurd zooals zij door burgemeester en wethouders is opgemaakt, in ontvang en uitgaaf op f 107,342.55. Hierna brach ten burgemeester en wethouders ter tafel de voordracht ter vervulling der vacatures van hulponderwijzers, door hen in overleg met den schoolopziener en de hoofd onderwijzers opgemaakt. Die voordracht luidt als volgt Voor de betrekking van hulponderwijzeres aan de openbare 2C school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijsmejufvrouwen E. M. Quintuste Amster dam en J. Dhuy te Zierikzee. Voor lcn hulponderwijzer aan de openbare school voor minvermogendeu (tusschenschool) de heeren J. Buyk, te Zierikzee; N. Silvius, te Zierikzee, en A. Bethe, te Zevenhuizen. Voor 3™ hulponderwijzer aan dezelfde school de heeren A. II. Lemsen, te Axel, en C. van der Iloek te Barendrecht. Voor zesden hulponderwijzer aan de openbare school voor onvermogenden (armenschool) de heeren J. Aal- brechtse, te Zierikzee; A. H. Lemsen, te Axel, en C. van der Hoek, te Barendrecht. Deze voordrachten worden voor de leden ter inzage gelegd om in de eerstvolgende vergadering tot de be noeming over te gaan. Tot leden van het bureau van stemopneming voor de verkiezing van een raadslid op November a. worden gekozen de heeren Schorer en van der Vliet. öuitrnlattö. ALGEMEEN OVERZICHT. Ondanks de tegenspraak van le Temps, gesteund op de mededeelingen der dagbladen welke in de departementen de la Marne en de la Haute-Marne verschijnen, blijven de Parijsche bladen en zelfs de Agence Ilavas berichten aan gaande de ontruiming vermelden. Waaraan die tegen spraak moet toegeschreven worden is niet recht duidelijk. Het is toch niet denkbaar dat de redactiën der bladen in de bewuste departementen met opzet een feit zouden verloochenen, dat voor hunne oogen plaats heeft. Daaren tegen mag men evenmin aannemen, dat de regeering zöo slecht ingelicht zou zijn omtrent hetgeen in die departementen voorvalt, dat zij niet in staat zou wezen een einde te maken aan leugenachtige en bovendien gevaarlijke geruchtenwelke in hare naaste omgeving openbaar gemaakt worden. Alleen uit Mourmelon verneemt men dat het kamp van Ch?ilon3 Zaterdag ontruimd isdoch te Chalons zelf komen meer Pruisen dan er weggaan, schrijft le Progrès de la Marne, Vrij dag kwamen 355, Zaterdag 365 man in de stad, die allen bij do burgers werden ingekwartierd. In plaats van vermindering krijgen de inwoners der beide depar tementen dus nog vermeerdering van lastenwaaraan bovendien in de eerste dagen nog geen einde schijnt te komen omdat, zooals officieus gemeld wordt, men hoopt dat 4 November de definitieve termijn der ont ruiming zal zijn, ofschoon tal van barakken niet goed gekeurd werden daar „zij dreigden in te storten reeds voor dat zij bewoond worden." Deze officieuse mededeeling geeft evenmin een hoog denkbeeld van de administratie in het departement van oorlog der Fransche republiek en van hare voortreffe lijkheid in vergelijking met die onder het keizerrijk als het volgende voorvalhetwelk Donderdag te Chalons plaats had. Zooals wij boven reeds mededeelden stond de ontruiming van het kamp van Chalons in de laatste dagen der week voor de deur. Met het oog op die ontrui ming werd door het Fransche ministerie, waarschijnlijk ook met medeweten der Duitsche autoriteiten, eene com pagnie hospitaal-soldaten ter sterkte van 90 man naar het kamp gezonden. Te Chfilons moesten die man schappen in en romdom het stationsgebouw over nachten, daar de Fransche militaire administratie geen enkele schikking getroffen had om deze manschappen veilig en goed in eene door de Duitschers bezette stad onder te brengen. Op de een of andere wijze, onver schillig van welke zijde aanleiding gegeven werd, ont stond botsing tusschen de Duitsche en Fransche solda ten, met het gevolg dat de Duitsche bevelhebber de geheele Fransche compagnie outwapeuen en tot hun vertrek den volgenden morgen streng bewaken liet- De sergeant, die de compagnie kommandeerde, en twee soldaten zijn dientengevolge met arrest gestraft, de eerste omdat hij de krijgstucht niet wist te handhaven, de laatsten wegens vergrijpen tegen de discipline. „Die straffen worden opgelegdschrijft le Progrès de la Marne, maar men kan niet nalaten de hooge militaire administratie de eerste en eenige schuldige te noemen.'' Ten eerste verdient het afkeuring dat eene compagnie Franschendie nog door Duitschers bezette plaatsen moet aandoen en waarover dus buitengewoon toezicht gehouden moet wordenonder koramando geplaatst wordt van een onderofficier. Bovendien schijnt men in het ministerie van oorlog niet geweten te hebben dat het kamp van Chalons 3 a 4 mijlen van de stad Cha lons ligt en beter te bereiken is langs een anderen weg dan over de stad die nog door de Pruisische troepen bezet is. Niettemin luidde de do.or het ministerie opgegeven reisroute over Chalonswaar de troepen des avonds te 10 uren aankwamendoch waarvoor geen trein of andere gelegenheid tot het verder transport naar Mourmelon was zorg gedragen. Van de komst dezer manschappen was noch bij do Duitsche militaire autoriteit noch bij het stedelijk bestuur iets bekend. Dat ongeregeldheden daarvan het gevolg waren, kan niemand verwonderen. Dezelfde geheimzinnige sluier blijft het Fransch- Engelsche handelstractaat omgeven. Terwijl de Agence Havas uit Versailles meldt dat men elk oogenblik uit Londen het bericht van de onderteekening verwacht, leest men in the Daily News dat „men het in welon derrichte kringen onwaarschijnlijk acht dat, met het oog op den stand der onderhandelingen over het han delstractaat, dit vóór veertien onderteekend zal kunnen worden." Bovendien leest men in de Engeische dagbla den een korte mededeeling omtrent een onderhoud, hetwelk eene deputatie van de kamer van koophandel van Manchester met lord Granville Donderdag gehad heeft. De deputatie beklaagde zich vooral over den protectionistischen geest, dien de voorstellen der Fran sche regeering ademen, en hoewel de minister de deputatie hoogst voorkomend ontving, „is het niet waarschijnlijk dat zij er in slagen zal het tarief geheel naar hare wenschen veranderd te zien," zocals o. a. the Daily News schrijft. Aan de mogelijkheid eener gedeeltelijke wijziging wordt door de Engeische pers dus nog niet getwijfeld. Bij de tweede verkiezing voor een lid van den Parij- schen gemeenteraad in het quartier des Halles, welke gisteren plaats had, werd de radicale candidaat Lamou- roux met 1300 stemmen meerderheid gekozen. De vorige candidaat Piétrement had na de laaghartige manoeuvre van zijn naamgenoot zijne candidatuur ingetrokken. Met de Kreisordnvnrj heeft de Pruisische regeering tot dusverre nog geen geluk. Wel worden verschillende bepalingen, in strijd met de conclusiën der commissie, in den vorm aangenomen zooals zij door de kamer van afgevaardigden geredigeerd zijnmaar in détails welke vooral de feodale rechten en gebruiken van den oud- Pruisischen landadel betreffen, besliste de meerderheid reeds tweemalen in den zin der commissieondanks de lange redevoeringen en het verzet der ministers von Eulenburg en Camphausen. Een correspondent der Köl- nische Zeitung schrijft reeds dat do Pruisische pairs blijkbaar niet voor overreding door woorden vatbaar zijn en laat tevens de mogelijkheid doorschemeren, dat de groote man uit Varzin zal moeten komen om in extremis het behoud der wet te verzekeren. Alle treurige gevolgen eener eventueele verwerping, dezer wet door het heerenhuis worden door dezen correspon dent opgesomd, een onnoodige moeite voorzeker, daar onder de tegenwoordige omstandigheden aan die even tualiteit niet te denken valt. Den Pruisischen Junker ontbreekt het aan moed om het zóóver met hun strijd tegen de regeering te laten komen,en daarom verwijderen zij zich liever vóór de stemming, zooals het voorbeeld der wet op het schooltoezicht doet zien. In de Spaansche kamer van afgevaardigden dreigt Zorilla een klein echec te zullen lijden. De afdeelingen hebben ondanks de bestrijding van den minister-presi dent eene commissie benoemd, die het voorstel tot af schaffing van de doodstraf voor politieke misdrijven zeer gunstig gezind is. Voor zoover men op een afstand kan oordeelen, schijnt het tijdstip tot aanneming van dit voorstel juist niet zeer gunstig gekozen. Tusschen een voorloopig onderzoek en een definitieve aanneming bestaat echter nog een groot verschil. De afdeelingen hebben eveneens besloten een voorstel van eenige leden tot het in staat van beschuldiging stellen van het ministerie-Sagasta in behandeling te nemen. De eerste lezing zal heden plaats hebben. Naar aanleiding van de klachten van den heer Pascual over de rijkstelegraaf en zijne voorstellen daaromtrent heeft de minister-pre sident te kennen gegeven, dat hij weldra een krediet van 12 millioen zal aanvragen voor verbeteringen in den dienst en aan het materieel der telegraaf. iertijhtttgen. Heden is te Vlissingen in het dok gekomen het Ne derlandsche barkschip Burgemeester van Middelburg gezagvoerder Hoekin ballast komende van Rotterdam, bestemd om in het droogdok gerepareerd te worden. É)anödsbrrict)tm. Rotterdam, 28 October. Tarwe met ruimen aan voer onveranderd, puike onveranderd, mindere25cent lager; rogge met redelijken aanvoer flauw gestemd; gerst en haver met redelijken aanvoer prijshoudend bruine- en wittcboonen met ruimen aanvoer 50 cent lager, blauwe met ruimen aanvoer 25 cents lager; overigens onveranderd. Amsterdam, 28 October. Raapolie op zes weken f 45.]. Lijnolie op zes weken f 41|. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 28 October 1872. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 24 pet. 54-^ ♦dito dito dito 3 64J ♦dito dito dito 4 87TV ♦Aand. Handelmaatschappij 44 ♦dito exploitatie Ned. staatssp.116J België. ♦Certificaten bij Rothschild .24 Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 ♦dito5 78$ Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 „984 ♦Certific. adm. Hamburg 5 734 ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 86| ♦Cert. 1000 1864 5 „97 ♦dito f 1000 18665 „97 ♦Loten 18665 2434 ♦Oblig. Hope C°. I ieening 1860 44 ♦Certific. dito4 „744 ♦Inscript.Stieglitz'bC0.2ea4cL. 4 741 ♦Obligatiën 1867—69 4 „75^ ♦Certificaten6 „48

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3