de administratie en het bestuur van president Grant" noemt. Gisteren was de permanente commissie uit de Fransche nationale vergadering opnieuw bijeen waarschijnlijk voor de laatste maal gedurende dit reces der kamer. De openbare zittingen toch zullen Maandag 11 November hervat worden, en men acht het niet waarschijnlijk dat de commissie zoo kort te voren, namelijk den 7cn No vember, nog vergaderen zal. De bijeenkomst van gis teren leverde een contrast van de stormachtige zitting van 10 October jl. Het eenige incident trouwens, waaruit de rechterzijde kapitaal zou hebben kunnen slaan, was de uitslag der verkiezingen van Zondag. Het schijnt echter dat zij zeer wijselijk daarover ge zwegen heeft. Zonder discussie keurde de commissie het voorstel van den voorzitter Grévy goedom zich incompetent te verklaren cm van de protesten van Maurice Richard en Rouher tegen de gevangenneming van prins Napoleon kennis te nemen en die aan de kamer te renvooieeren. De minister Lefranc beantwoordde eene vraag van een der leden betreffende de ongeregeldheden te Nantes met de verzekering dat de justitie met ijver haar onder zoek voortzette. Ten slotte verzochten verscheidene leden eene spoedige indiening der financieele voorstellen der regeering, teneinde die terstoud na de heropening der kamer in behandeling te nemen. In overeenstemming met dien wensch is het voorne men der regeering om alle constitutioneele voorstellen ter zijde te stellen en eerst het budget voor 1873 in behandeling te nemen, omdat zooals de officieuse Bien public zegt „tot dusverre nog steeds in zekeren zin een buitengewone toestand bestond. Men moesteen enorm deficit dekken, een nog enormer schadevergoeding betalen, leeningen sluiten en nieuwe belastingen heffen, en dit alles in haastHet uur der juiste bereke ningen heeft nu geslagenwij zullen den gewonen weg van het budget moeten gaan bewandelen. De begroo ting, die thans in behandeling genomen wordt, zal, behoudens eenige kleine wijzigingen, ons normale bud get voor eenige jaren zijn." Nog steeds blijft men dezelfde tegenstrijdigheid in de Fransche en Engelsche berichten omtrent het nieuwe handelstracta.it waarnemen. In le Bien public leest men heden dat „de heer d'Harcourt heden naar Enge land vertrekt en geen enkel bezwaar meer aan de onder- teekéning van het tractaat in den weg staat. De Britscke regeeiiDg heeft de kamers van koophandel der voor naamste fabrieksteden van Engeland geraadpleegd, die hare goedkeuring aan de haar voorgelegde tarieven verleend hebben." Uit Londen daarentegen verneemt men dat eene de putatie van de kamer van koophandel te Manchester bij lord Granville is toegelaten, die op betere voor waarden voor den katoenhandel kwam aandringenter wijl in het antwoord der Edimburgsche kamer van koophandel op de circulaire van den Engelschen minister gezegd wordt, dat zij van de beschikkingen ten aanzien der minerale oliën met voldoening heeft kennis genomen, maar de aandacht der regeering meent te moeten vesti gen op de belangen der Schotsche zeevisscherijen, den handel in gefabriceerd caoutchouc, en nadrukkelijk protesteert tegen differentieele rechten ten nadeele van Engeland. Hoe deze berichten met elkander te rijmen zijn zal later moeten blijkenvooralsnog blijven de optimistische mededeelingen der Fransche pers een raadsel. Uit Brussel wordt gemeld dat een anti-militaristische demonstratie op het touw gezet wordt. Weldra zullen de clericale associatiën van het geheele land te Brussel bijeenkomen om tegen de oiganisatie van het Belgische leger volgens Pruisisch systeem te protesteeren. Het warme betoog van den minister van staat Dechamps voor een krachtig België als een bolwerk tegen Fransch geweld en een nuttig bondgenoot voor het Duitsche rijk, zijne waarschuwing aan de weerspannige elericalen heeft dus weinig vruchten gedragen. Vandaar ook zeker de mededeeling van den elericalen Bien public van Gent, dat de militaire quaestie dit jaar niet op het ministerieel programma zal voorkomenhetzij om het kabinet te intimideerenhetzij wanneer het bericht waar is teneinde de vrienden ten aanzien van de gedwee heid van het clericale kabinet gerust te stellen. Een gerucht omtrent het aftreden van den minister van oor log, generaal Guillaume, is tot hejlen nog niet uitdruk kelijk tegengesproken, daarentegen wel het gerucht dat baron Chazal hem als minister vervangen zou. Een en ander bewijst dat de politieke atmosfeer in België niet geheel zuiver is. Varia uit het buitenland. Duitschland. De Berlijnsche professor Gneist heeft in een artikel in Der Ar beiter freund de richting verdedigd welke de regeeriug tegenover de geestelijk heid volgt. Daaraan knoopt hij een warm betoog voor het behoud van den band tusschen school en kerk, niet IU den zin van hiërarchie, maar in dien van godsdienst De Volks-Zeitung van gisteren wijst op het onhoudbare dezer theorie, vooral in Pruisen, waar de schooldwang bestaat. De staat kan toch de ouder3 niet dwingen om tot een erkende gezindte te behooren; en tot het ont vangen van het onderwijs van welken godsdienstleeraar moeten de kinderen dan gedwongen worden De regee ring zelf gaf reeds een bewijs het beginsel der gods dienstige school niet te kunnen handhaven. Als uitzonde ringsmaatregel moest zij de kinderen van oud-katho- lielcen, wanneer zij elders godsdienstig onderwijs genieten, daarvan op de school ontheffen. Daarmede is reeds het beginsel der wet geschonden, een antecedent waarop, zooals de Volks-Zeitung terecht zegt, morgen een non conformist, een atheïst en alle secten die bestaan of nog ontstaan kunnen zich met succes zullen kunnen beroepen, net Berlijnsche blad sluit met de voorspel ling dat, hoe men ook tegenstreven moge, de staat nood zakelijk tot de neutrale school zal moeten komen. De Vossische Zeitung meldt dat de bisschop van Ermeland, dr. Krementz, een burgerlijke actie tegen den fiscus heeft ingesteld wegens het inhouden van zijn traktement. Niettegenstaande het ofiicieeledoor alle Brunswijksche ministers onderteekende dementi om trent het bestaan van eene overeenkomst met Pruisen, waarbij na den dood van den hertog het hertogdom Brunswijk aan de Pruisische kroon zal vallen, blijft deze quaestie steeds een onderwerp van discussie in de dagbladen uitmaken. Zooveel staat vast dat van eene opvolging van het oude koningshuis van Hanover thans geen sprake meer kan zijn. Alle pogingen om den ex-kroonprins tot erfgenaam van den troon te bestem men zijn door Pruisen's invloed als geheel mislukt te beschouwen. De minister von Roon heeft ingevolge belofte, aan de commissie uit den rijksdag over het militair strafwetboek afgelegd, de bevoegde ambtenaren aangeschreven dat bij streng arrest een wollen deken kan gegeven worden. De meeste bladen van verschil lende kleur en partij keuren het ten strengste af dat de minister het geven van een wollen deken faculta tief en niet verplichtend stelde. Frankrijk. Le Bulletin conservateur républicain, het orgaan van het linkercentrum gedurende de vacantie der kamer, ontkent dat ooit ernstig plan bestaan heeft om aan Thiers het presidentschap voor het leven op te dragen. Het denkbeeld had slechts bestaan in het brein van enkele vrienden van Thiers, die daarin een waardig blijk van vertrouwen zagen, doch geen enkele fractie had zich met dit denkbeeld vereenigd. Voldoende was het Thiers voor 4 of 5 jaren te benoemen met de facul teit van herbenoeming. „Een presidentschap ad vitam is geen republiek, maar eene monarchie zonder hare voor- deelen." Le Temps verzekert dat eerstdaags een groote verwisseling en promotie van prefecten zal plaats hebben. De beroemde dichter en prozaschrijver Thëophile Gautier is eergisteren in den ouderdom van 61 jaren overleden. Gedurende het beleg van Parijs door de Duitschers werd hij tengevolge van vermoeienis en gebrek aan voedsel door een longontsteking aange tast, waarna hij voortdurend bleef lijden. De minis ter Jules Simcn en de prefect der Seine Léon Say hebben een bezoek gebracht aan een nieuw gebouw op den boulevard Morland, waarin een museum van alle denkbare school behoeften geopend zal worden. Eenige dagen in de week zullen hier voorlezingen over geogra phic, chemie, physica en alle andere onderwijsvalcken gehouden worden. Le Temps dringt op een streng onderzoek aan naar de gegrondheid der klachten door de gevangenen van het kasteel d'Oléron in een brief aan the Times openbaar gemaakt. Zij noemen hunne bewakers Bonapartisten, dus geboren vijanden der republikeinen. Alle klachten aan de regeering en hoogere ambtenaren werden door hen onderdrukt. Zij bestelen hen in hun voeding en hun tabak, en verspreiden het gerucht van een opstand om hen onder strenger opzicht te kunnen houden en hen te mishandelen. Zelfs beletten zij den geneesheer om bij de zieken te komen, en laten dezen aan hun lot over. Volgens een gerucht in Parijs ver spreid, zou de administratie der gevangenissen der voor deelneming aan de comm-une gedetineerden de klachten ongegrond bevonden hebben. Gisteren, de 22e dag van de negende maand van het Japansche jaarwerd de naamdag van den Mikado door alle te Parijs aan wezige Japanners door een diner te St. Germain her dacht. Een nieuw bewijs dat deze Oosterlingen zich spoedig de Europeesche gewoonten eigen gemaakt hebben. Zwitserland. Het conflict tusschen de regeering van het kanton Genève en den bisschop Mermillod heeft een nieuwe uitbreiding gekregen. De bisschop van Lausanne, onder wiens diocees vroeger, althans in naam, Genève behoorde, is nu ook persoonlijk in den twist betrokken. De regeering had den bisschop verzocht voordrachten in te zenden tot benoeming van twee geestelijken te Ge nève. Den 16cn dezer maand antwoordde de bisschop van Lausanne, dat hij zonder uitdrukkelijk bevel uit Rome zich van alle inmenging in de zaken der gemeenten in het kanton Genèvehetwelk aan de zorgen van den heer Mermillod was toevertrouwd, zou onthouden. De bis schop maakt van die gelegenheid gebruik de regeering onder het oog te brengen dat zij de wetten schond door den bisschop van Genève af te zetten, en het pauselijk gezag beleedigde door hem te verbieden de bisschoppe lijke waardigheid te bekleeden, welke hem door den paus was opgedragen. Intusschen zal de regeering noodzakelijk een of andere maatregel moeten nemen om hare geloovige onderdanen niet van alle geestelijke zorg te ontrooven. Al is het op kleiner terreinhet groote vraagstuk van den dag heeft in vele opzichten te Ge nève veel acuter vormen aangenomen en vereischt nog dringender oplossing dan in Pruisen. Een later be richt meldt dat de regeering de volgende besluiten genomen en openlijk aan de hoeken der straten heeft laten aanplakken: 1° de geestelijken worden door de gemeenten benoemd, 2° geen dignitaris kan pastoor eener gemeente zijn, 3° de eed van den geestelijke wordt zoo gewijzigd dat geen dubbelzinnige uitlegging moge lijk is, en 4c tengevolge van dit besluit zal in alle ge meenten tot de verkiezing van geestelijken worden over gegaan, waarbij echter de thans reeds fungeerenden benoembaar zijn. Een groot gedeelte der geëmigreerde Elzassers heeft zich over Zwitserland uitgestortvooral over Genève en Waadtland. Met veel sympathie wor den deze emigranten door de Zwitsersche bevolking, zelfs door de Duitsch-Zwitsers ontvangenen hun wensch om het burgerrecht te verkrijgen zal op weinig bezwaren stuiten. Veel zal zeker daartoe bijdragen dat de Elzassers, die naar Zwitserland kwamen, bijna allen welgestelde lieden ziin. De lijkplechtigheden van den beroemden Geneefschen professor Merle d' Aubigné hebben Woensdag plaats gehad. Ontelbare belangstel lenden, naar men aanneemt 2000 personenwoonden de plechtigheid bij, hoewel de begrafenis te Calogny drie mijlen van Genève, plaats vond. tjcmöelsbmcl)ten. GRAANMARKTEN ENZ. Gent 25 October. Roode en witte tarwe met goeden aanvoer fr. 28.rogge met weinig aanvoer, zaaigoed fr. 16.75; gerst ff. haver ff. 19.50; boekweit fr. 17.50paardenbooneu fr. 16.25koolzaad ff. 41.50lijn zaad fr. 40.lijnkoeken fr. 24.koolzaadkoeken fr. 18.boter fr. 2.90 per kilogram; eieren fr. 2.50, per 26 stuks. Vlissinqen, 25 October. Boter ƒ1.40 a ƒ1.35 per kilogram. Amsterdam 25 October. Raapolie op zes weken 44 J Lijnolie op zes weken f 41^. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 25 October 1872. Nederland. ♦Certific. Werkelij'ce schuld 2\ pet. 54^ *dito dito dito 3 644 *dito dito dito 4 874- ♦Aand. Handelmaatschappij 4| 137| dito exploitatie Ned. staatssp. België. ♦Certificaten bij Rothschild 2\ r Frankrijk. *Inschr ij vingen3 ♦dito 5 Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 98 J ♦Certific. adm. Hamburg 5 73^% ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 864 *Cert. 1000 1864 5 97-& ♦dito 1000 18665 „97$ *Loten 18665 *Oblig. Hope O. I eening 1860 44 884 ♦Certific. dito4 *Inscript.Stieglitzp«cC°.2«a4eL. 4 ♦Obligatiën 1867-69 4 744 ♦Certificaten6 48J- ♦Aand. spoorweg G r. Maatsch. 5 2294 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis5 94 dito dito Jelez Orel5 92| dito dito Cha rkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatië.i 4 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zil ver Jan./J uli. 5 644 ♦dito dito April/Oct. 5 644 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 59f ♦dito dito Febr/Aug. 5 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën.Buitenl186771. 3 304 dito Binnenlandsche 3 25f{- Portugal. ♦Obl. 185669 3 40£ Turkije. dito (binnenl.)5 5l| Egypte. Obl. 18687 „894 Amerika. *Obl. VereenigdeStaten(1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 984 ♦dito dito dito (1885) 6 994 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. .6 Obl. Atl. Gr. W. Spw. Ohiosec. (7p) 11 dito dito gecom olideerde .7 dito dito debentures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 67 dito dito dito 2«sec. 7 68 dito dito 1869 dito 7 691 Brazilië. ♦Obl. 186341 ♦dito 18655 944 Mexico. dito 18513 154 Grenada. dito afgestempeld .6 „22 Venezuela, dito3 n 9^4 Ecuador. ditol

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3