daarenlegen naar aanleiding van dit resultaat eene op roeping aan alle ware conservatieven om zich tot de republikeinsche denkbeelden te bekeeren. De conser vatieven daarentegen erkennen, de een meer da ander minder, de overwinning der republikeinen, maar schrij ven die uitsluitend toe aan de weinige belangstelling der conservatieve kiezers. Het denkbeeld der verplichte stemuitbrenging wordt door hen naar aanleiding van deze opvatting opnieuw met warmte verdedigd. De stemming der Bretagners, die in Morbihan den clericalen candidaat Martin kozen, maakt natuurlijk de glorie uit der organen van de uiterste rechterzijde, zoo zelfs dat velen hunner de andere nederlagen daarbij vergeten. Het échec der conservatieven wordt door l'Univers op zeer handige wijze te baat genomen; „slechts éen mid del blijft u over roept Louis Veuillot den conservatie ven toe om over de revolutie te overwinnen, het bestaat hierin: u oprecht bij de trouwe aanhangers van deu wettigen koning aan te sluiten!" De conservatieven zullen dus te kiezen hebben tusschen de welgemeende uitnoodiging van den republikeinschen Bien public en den clericalen Univers; de stap naar beide zijden is echter te groot dan dat vele conservatieven daartoe zouden kunnen besluiten. Bijna dagelijks brengen de Engelsche dagbladen bijzon derheden omtrent het nieuwe handelstractaatwaaruit blijktdat de gunstige berichten daarvan in de vorige week door Keuter verspreid, zeer voorbarig waren. The Daily News deelde gisteren weder mede dat het be richt omtrent den duur van het tractaat voor vier jaren slechts in zóóverre waarheid behelsde, dat een klein gedeelte van het tractaat alleen voor dien korten ter mijn voorloopig van kracht blijft. Het blad voegt er bij dat de onderhandelingen, welke nu nog over zeer gewichtige détails gevoerd worden, niet uitsluitend be trekking hebben op Manchester fabrikaten. Hieruit blijkt duidelijk dat van een definitieve vaststelling van het tractaat in de vorige week althans nog geen sprake kon zijn. Dat zelfs le Bien public die mededeeling be vatte kan opnieuw het bewijs leveren dat Thiers en zijne ministers ondanks de vele teleurstellingen welke zij op hun handelssysteem reeds van verschillende zijden ondervonden, nog volstrekt niet opgehouden hebben zich daaromtrent illusiën te maken. Een nieuw voor den Franschen handel verderfelijk gevolg dezer handelspolitiek ondervindt Frankrijk thans weder van Amerikaansche zijde. De regeering der Ver- eenigde staten heeft bepaald dat, naar aanleiding van de heffing van differentieele rechten op vreemde schepen in de Fransche havens, van alle goederen die in Ame rika met Fransche schepen worden aangevoerd een recht van 10 pet. der waarde geheven zal worden. The Times geeft een uittreksel van eene identieke notawelke door de Fransche en Italiaausche regeerin gen in antwoord op de memorie van den minister Deli- georgios betreffende de Lauiium-quaestie aan deGriek- sche regeering is ter hand gesteld. Beide regeeringen weigeren het voorstel van den Griekschen minister aan te nemen, om het geschil door den Griekschen rechter te laten uitmaken, omdat, zooals in de nota gezegd wordt, de rechter reeds door eene wetsuitlegging, a posteriori door den wetgever zei ven gegevengebonden is. Grie kenland daarentegen verwerpt eene diplomatieke oplos sing der quaestie enblijkens het uittreksel iu the Times, thans ook de onderwerping van het geschil aan de uitspraak van scheidsrechters, zoodat de eenig mogelijke oplossing der Laurium-quaestie nog slechts eene transactie tusschen de Fransch-Italiaansche maat schappij en de Grieksche regeering is. Daartoe zullen partijen dan wel haar toevlucht moeten nemen. De wei gering van Griekenland althans, om langs diplomati- schen weg ot door scheidsrechters een einde aan de zaak te maken, geeft geen hoog denkbeeld van het goede recht der Grieksche regeering. Door een privaatrechter lijke overeenkomst met de maatschappij zal zij zich dan ook het best uit hare dubbelzinnige positie kunnen redden. Mengelwerk. EEN UITSTAPJE NAAR HET MEER VAN GENEVE. DOOR Aljï-crt KoenitfKbcrg. y. Het Zwitsersche Fransch wordt door de Pa rij zenaars, als wemelende van germanismen, geheel verketterd. Zij maken zich altijd vroolijk over het septantehuitante en nonanteterwijl de Genèvers zich op het Latijn be roepen. Hoewel Kenan heeft beweerd, dat de Elzas voor Frankrijk noodzakelijk isomdat het daardoor met de Germaansche denkbeelden in aanraking komt, is veeleer Genève de groote sluis waardoor de Ger maansche idéen Frankrijk binnenstroomen. Aan het meer van Genève kan men de verfransching van Zwit serland bestudeeren. Onder Karei den Groote was Genève nog een Duitsche stad, onder de Hohenstaufen was Lausanne het nog. Berthold von Zabringen en zijn zoon stichtten bijna ge lijktijdig Freiburg en Bern. Thans is het kanton Frei burg voor drie vierde en het kanton Bern voor Óen vierde verfranscht. Men vindt hier ongeveer denzelfden toestand als in Zuid Tyrol. De kerk en het zachte klimaat begunstigen de ontwikkeling van het Waalsche element, dat, zooals in Freiburg en "Wallis, eerst op de koude bergstreken stuit. De graaf van Savoie had geruimen tijd het geheele meer en de vier kantons Wallis, Genève, Waadt en Freiburg in bezit, totdat Bern hem verjoeg en de Franschen aan de eedgenoten den naam Higue- nots gaven. De voornaamste oorzaak der verfransching schijnt echter in den Bourgondischen volkstam te lig gen, die in de richting van de Aar naar het zuidwes ten het land iu bezit nam, waarnaar dan ook Waadt- land langen tijd Bourgondië heeft gehceten. Terwijl de Duitsche tong over het algemeen zich tegenover Fran sche klanken zeer vijandig toont en steeds een slechte Fransche uitspraak behoudt, leert de bevolking van Bern zeer gemakkelijk Fransch; de Bourgondische stam was trouwens de eerste die haar Duitsch karakter aflegde, lang vóór de Franschen. De opschriften in Bern zijn allen in beide talen geplaatst en men kan ieder fatsoen lijk gekleed man in het Fransch aanspreken om in zui ver Fransch te worden beantwoord. In de Fransche kantons vindtmen ook een zeker gedeelte der bevolking dat zich meer en meer met de Duitsche streken vermengt, daar zij geenc bezwaren tegen huwe lijksverbintenissen kent, terwijl in de Duitsche kantons de gemecnte-autcriteiten met het oog op de mede-eigen dommen of het mede-genot van de gemeente eigendom men hen, die uit andere kantons met personen binnen het kanton willen huwen, allerlei hinderpalen in den weg leggen, waardoor de uitbreiding van het Duitsche element zeer gering is. Daarom wilde men bij de herziening van de bondsconstitutie de wetgeving op het huwelijk en het schoolwezen wijzigen. Om echter deze versterking van het Duitsche element te beletten, ver- eenigden zich de aanhangers van Calvin met die van Loyola. Zij gingen daarbij met verraderlijke slimheid te werk. In Waadtland plakten zij biljetten in de Duitsche taal aanen als het volk dezen verbaasd stond aan te gapen vertelden zij het, dat het door de herzie ning der constitutie gedwongen zou worden om Duitsch te leeren. Als éen man stemde men in het geheele kanton Waadt tegen, dat, als het sterkst bevolkte Fransche kanton den doorslag gaf. Geen spoorweg ter wereld heeft meer aantrekkelijks dan die rondom het meer van Genève. Vlak vóór zich ziet de reiziger steeds het heldere blauwe waterdat de trein somtijds schijnt te doorklieventerwijl hoog boven hem de steile toppen van den Montblanc zich verheffen. Op de Zwitschersche spoorwegen wordt des nachts niet gereden; de een zegt omdat het zonde zou zijn slapende die schoone natuur te doorrijden, een ander beweert om de hotelhouders geen afbreuk te doen. liet traject van de Bodensee tot het meer van Genève is het winst- gevendste. De lija van Romaushorn naar Ziirich rendeert jaarlijks negen percentde lijn van Bern naar Genève zes percent; alle andere brengen slechts twee tot vier percent op. De leening voor den weg door den St. Gothard, die een der hoofdwegen van Europa zal worden, was in een enkelen dag volteekend. Tegenover de doorboring van den St. Gothard is die van den Mont Cenis nog maar kinderspel. De bergen van Zwitserland zijn de aristocraten uit het rijk der bergen. Zij munten uit door schoonheid van vormen, maar zijn geheel improductief. Zij leve ren noch hout, noch ijzer, noch kool, noch marmer, slechts wat ijs voor Parijsde nijverheid heeft er niets aan. Hoe geheel anders is het leven der arbeidende klasse aan den voet der bergen van het Thiiringerwoud, van de Hartz, waar de nijverheid bloeit. Het nut staat overal tot de poëzie in omgekeerde verhouding. Gelijkt Zwitserland met zijn besneeuwde bergtoppen het paarlsnoer vau Europa, dan kan men de vallei van Chamouni als de broche met den prachtigsteu steen beschouwen. Evenals de koepel van de St. Pieterskerk over Rome, zoo zweeft de top van den Montblanc over Genève. „De Montblanc, zegt Byron, is de vorst der bergen", en op den Mont Salève bevindt men zich in de voorkamer van hare majesteit. Men zou bijna de koe benijden die het gansche jaar door op geringe hoogte zich aan geurige kruiden te goed doet, terwijl zij den Montblanc vlak voor zich ziet, aan de eene zijde het meer van Genève eu aan de andere zijde dat vau Auney. De Savooische herderin is dan ook met haar lot vol komen tevredendoch met hare lotgenoote in Waadt land is dit niet het geval, want deze kan lezen en schrijven en verlangt naar de groote steden Genève en Lausanne, alwaar het onderscheid tusschen de standen niet bestaat en de diensboden met hunne heeren en vrouwen als met haarsgelijkea kunnen omgaan, terwijl de kleine edellieden in de kleine Savooische landstad jes zich als kleine goden aanstellen. Zoo is deze Waadtlandsche koeherderin de personifi- I catie van het beginsel, dat onderwijs vrij maakt en het streven naar hooger opwektterwijl haar Savooi sche zuster, volgens den stelregel der jezuïeten, dat onderwijs ontevreden maakt, werd-opgevoed, of liever niet werd opgevoed. Nu en dan hoort men een eigenaardig schril gepiep. Het zijn de marmotjes die hunne jongen waarschuwen dat er onraad in de lucht isde kleine diertjes verdwij nen eensklaps tusschen de rotsspleten en een adelaar schiet op de plaats neder, waar zij zooeven nog speelden. De adelaar heeft een schaduw voor zich uitgeworpen en daardoor het kleine dier gewaarschuwd. Bijna zou men hem, als hij op de rots staat, niet opmerken daar zijn zwartbruine rug niet afsteekt bij de kleur der rots j teleurgesteld dat zijne buit hem is ontsnapt krijscht hij, zoodat zelfs de weidende koeien naar hem omzien; hij klapwiekt met de vleugels en majestueus stijgt hij op naar den top van den Montblanc. Daar de eigenlijke top van den Montblanc den vorm van een schedel heeft zullen zijn 36 gletschers in het telescopisch gevormd oog van den adelaar wel als naar alle zijden af hangende lokken schijnen. Hij is de grootste dikkop van de werelduit het hardste graniet gevormd, terwijl de kleinere toppen uit zwart kalkgruis bestaan. Hoe uit kalkgruis, een waterproducten graniet, het kind der zoneen zóo hecht geheel is ontstaan kost den geologen heel wat hoofdbrekens. Vier gletschers hangen in het dal van Chamouny af; ieder heeft zijn groene grot uit overhangend ijs gevormd, waaruit een klein beekje, Aveyron genaamd, stroomt; de vier Aveyrons vereenigd vormen de Arve, die zich onder de laatste brug van Genève in de Rhóne stort. £)anüelsbcrici)ten. In de op heden fe Rotterdam door de Nederlandsche handel-maatschappij gehouden veiling van 82,223 balen Java, Padang en Macassar koffie is alles zeer willig ver kocht tot 4 en 14 cent boven taxatie. GRAANMARKTEN ENZ. amsterdam, 23 October. Raapolie op zes weken f 44J. Lijnolie op zes weken 414. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 23 October 1872. Nederland. *Certific. Werkelij.ce schuld 24 pet. 544 *dito dito dito 3 64-/V ♦dito dito dito 4 87f *Aand. Handelmaatschappij 44 137f ♦ditoexploitatie Ned. staatssp. België. *Certificaten bij Rothschild 24 59 J Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 504 ♦dito5 784 Rusland. ♦Obligatiëu 1798/1816 5 984 ♦Certific. adm. Hamburg 5 74 *dito Hope C°. 1855, 6c serie 5 864 ♦Cert. f 1000 1864 5 „97* ♦dito f 1000 18665 ♦Loten 18665 244 ♦Oblig. Hope C°. I ,eening 1860 44 ♦Certific. dito4 74 ♦Inscript.Stieglitzpv;(X2*a4(,L. 4 ♦Obligatiën 1867—69 4 „744 ♦Certificaten6 48 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 2294 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Po'i-Tiflis. .5 „94 dito dito Jelcz Orel5 dito dito CharkowAzow. 5 93 Polen. ♦Schatkistobligatiëu 4 72J Oostenrijk. *Oblig. metall. in zilver Jan./Juli. 5 64^ ♦dito dito April/Oct. 5 64-J3ff ♦dito in papier Mei/Nov. 5 59 ♦dito dito Febr/Aug. 5 594 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën.Buitenl186771. 3 30 dito Binnenlandsche 3 25 Portugal. ♦Obl. 1856—69 3 „404 Turkije. dito (binnenl.)5 5l| Egypte. Obl. 18687 89$ Amerika. ♦Obl. VereenigdeStaten(1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98| ♦dito dito dito (1885) 6 99| ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Re deration.6 Obl.Atl.Gr. W.Spv/.Ohiosec.(7p) 77 dito dito geconi olideerde .7 dito dito debei tures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 dito dito 1869 dito 7 „684 Brazilië. ♦Obl. 186344 874 ♦dito 1865 .5 Mexico. dito 18513 „15 Grenada. dito afgestempeld 6 214 Venezuela, dito3 Ecuador, dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam, 22 October. Metall. f 23.95; Dito zil ver f 24.624Dito Eng. per f 12.014Eng. Russen per f Eng. Portugal per E f 12.024Fransche f 554; Belg. f 56-4Pruis, 354; Hamb. Russen 31^; Russen in Z. R. f 32|; Pools, in Fl. f Napelsche f Spaansche Piasters f 2.19Spaansche in Frcs. f 12.—; Amerikaansche Dollars f 2.424; Papier f 2.144.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3