<3uitenl<mï>. door den officier van administratie 2e klasse P. F. van Wage. Voorts worden de officieren van administratie le klasse B. A. Stieler, L. M. van Onselen en G. H. O. van Nuys, respectievelijk dienende aan boord van Zr. M>. wachtsche pen te Willemsoord, Hellevoetsluis en Amsterdam, met den 10en November a. op nonactiviteit gesteld en met den llen daaraanvolgende vervangen door de officieren van administratie le klasse H. F. X. Strengnaerts, A. J. Looijen en W. H. F. Vogel. RECHTZAKEN. Eergisteren middag werd te s' Iiertogenbosch het von nis door den krijgsraad gewezen in de zaak tegen de beide luitenants beschuldigd van het beschadigen van woningendoor het opzettelijk afbreken van belknoppen, in het openbaar uitgesproken. Zijn schuldig verklaard E. K. H. A. Hamming aan vijf en M. J. de Jongh aan twee wanbedrijven van moed willig gedeeltelijk vernielen van een gebouw dat zij wisten aan een ander toe te behooren, gepaard met ver zachtende omstandighedenen ieder veroordeeld tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf en twee dagen deten tie in de plaats van geldboete. Voorts is de Jongh vrijgesproken van poging tot om- kooping van politiebeambten. Na de uitspraak hebben de veroordeelden verklaard gratie te zullen vragen, en diensvolgens zijn zij door den auditeur militair op vrije voeten gelaten. (Prov. N.-Brab. en s' Eert. cour.) GEMENGDE BERICHTEN. Zaterdag namiddag ontving H. M. de koningin der Nederlanden in Claridge's hotel te Londen bezoek van een aantal aanzienlijke Engelschen, 0. a. van den hertog en de hertogin van Cambridge, van prinses Mary en haar echtgenoot en later ook van de prins en de prinses van Wales. Na Zondag morgen de gods dienstoefening in de abdij van Westminster te hebben bijgewoond, gebruikte H. M. het luncheon bij lord en lady Napier of Ettrich en dineerde des avonds bij den prins en de prinses van Wales. Maandag is II. M. naar Liverpool vertrokken om eenige dagen op Knowsley, het landgoed van graaf Derby, door te brengen. Te 's Gravenhage is per telegraaf bericht ontvan gen, dat de mannen-zangvereeniging Gaecilia, bij het groot internationaal concours te Parijs, in de eerste afdeeling met den leu prijs is bekroond, benevens met den len prijs prima vista. Uit de gevangenis te Maastricht is Vrijdag een der bewoners ontsnapt. Over een drie meter hoogen muur geklommen zijnde, kwam hij bij de Minderbroe- derkerk terecht en voegde zich in zijn grijs gevangen- pak onder de kerkgangers. Hij zette het weldra op een loopen naar het Belgische dorp Lanahen en richtte zich van daar waarschijnlijk per spoor naar Aerschot, zijne geboorteplaats. Een heer te Utrecht ontving eergisteren zijne winterprovisie aardappelen van een koopman met wien hij vooraf accoord had gemaakt. Bij de ontvangst schenen de hectoliters hem zeer klein toe, zoodat hij eene herhaalde meting verlangdewaarbij bleek dat hij op de 25 hectoliters 5 hectoliters te kort had. Te Birmingham is aan het spoorwegstation van New-street eene verbetering gebracht, die ook te Lon den zeer wenschelijk isnl. de afschaffing van het oor verscheurend stoomgefluitdat tot sein strekt van de weggaande treinenop een Londensch stationzooals CanonstreetLudgate Hill en Charing Crossmeer dan honderdmalen daags. In plaats van het gefluit heeft men te Birmingham een gesloten kast aan het station geplaatst, waarvan de inspecteur van het platform de sleutel heeft. Deze kast is door middel van ijzer draad van binnen in verband gebracht met de verblijfplaats van den wisselman. Bij het vertrek van een trein drukt de inspecteur op een knipdie zeker getal slagen over brengt, waardoor de wisselman bekend wordt mot de richting en de bestemming van den trein, die vertrek ken zalen daarop antwoordt hij wanneer de lijn vrij is. De nalatenschap van wijlen James Gordon Bennett wordt geschat op 5 millioen dollars. Volgens zijn tes tament gedagteekend 23 Juni 1869 erft zijn zoon, John Gordon Bennettden eigendom van het blad New-York Herald, met de gebouwen, machineriën enz. van de drukkerij. Het overige wordt verdeeld tusschen de weduwe, den zoon en de dochter, doch de eerste ver beurt haar aandeel ingeval zij opnieuw mocht trouwen. Te Madrid is een huis ingestort, waarin eene voorname boekdrukkerij gevestigd was. Hoewel kort voordat het onheil plaats had omstreeks vijftig werklie den zich wegens het schoftuur verwijderd hadden, zijn een dertiental personen onder het puin bedolven gewor den. Vijf hunner zijn na langdurige inspanning levend en ongedeerd opgedolvenvijf anderen zijn insgelijks levend, maar in meerdere of mindere mate gekwetst onder het puin weggehaald; de drie overigen waren echter reeds bezweken toen men er in slaagde,tot hen door te dringen. Onder de vernielde voorwerpen behoo ren zeven stoom druk-werk tuigenwaaronder een van bijzondere waarde. Het gedeelte van het gebouw, waarin de patroon met zijn gezin woondeis gelukkig blijven staan. De werkstaking in het Henegouwsche kolen dis trict du Centre is, na ruim drie weken geduurd te heb ben, geëindigd. De werktijd van sommige kolendragers is van 12 op 10 uren per dag verminderdzonder dat hun joon verlaagd iswerklieden uit andere mijnen hebben, zonder verzwaring van taak, verhooging van loon bekomen. De werkstaking heeft tot geene oproe rige tooneelen aanleiding gegeven. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 20on dezer: L. Jonasse, jm. 26 j. met D. P. Vos, jd. 24 j. W. P. Gruson, jm. 30 j. met J. Casteleijn, jd. 31 j. C. J. Reijerse, wed1', van A. M. de Hond, 32 j. met C. J. Steutel, wedc. van C. Boutens, 40 j. S. Kodde, jm. 28 j. met M. C. de Troije, jd. 24 j. (Van 1219 October.) Vlissingen. Gehuwd: P. J. Clouting, jm. 28j.met J. H. Dupont, jd. 22 j. Bevallen: A. G. Hamelink, geb. La Port, z. S.Pilaet, geb. de Koster, z. A. van Calmthout, geb. de Vet, z. A. C. van der Staal, geb. Maan, d. N. Florussc, geb. Bossehaart, d. (levenloos.) Overleden: P. J. Polderman, z. 21 m. J.Kamermans, z. 14 m. Goes. Gehuwd: J. J. Ochtman, jm. 27 j. met M. Fransen van de Putte, jd. 20 j. C. Jobse, jm. 23 j. met M. de Groot, jd. 21 j. Bevallen: TV. C. A. van Dellen, geb. de Lange z. N. Botbijl, geb. Beije, z. Overleden: A. M. Goetgeluk, d. 3 d. L. Janse, d. 3 j. M. J. Goetgeluk, d. 7 d. J. Koopman, gehuwd met P. John79 j. M. J. van Kuijk z. 5 j. Zierikzee. Gehuwd: C. "Koopman, jm. 24 j. met N. Slager, jd. 20 j. Bevallen: M. de Graaij, geb. Westenbrugge, d. A. M. de Paepe, geb. van der Jagt, z. J. van den Ende, geb. Mags, d. M. den Boer, geb. Koole, z. C. Joppe, geb. de Haan, d. J. Juijn, geb. Kroon, z. M. van der Ploeg, geb. van der Ploeg, z. M. van der Havegeb. Smit-z\ (tweelingenlevenloos.) G. J. Oos- terraau, geb. Resch, d. R. van den Berge, geb. den Herder, z. Overleden: A. J. Proost, jm. 29 j. TV. van Ketie, jm. 26 j. THERMOMETERSTAND. 22 Oct. 's av. 11 u. 48 gr. 23 'smorg. 7 u. 45 gr. 'smidd. 1 u. 55 gr. 'sav. 6 u. 48 gr. STATEN-GENERA AL. tweede kamer. Zitting; van Dinsdag 22 October. Nader verslag.) In deze zitting werd de beraadslaging over het wets ontwerp tot voorziening tegen besmettelijke ziekten, na eene levendige en, wat de onderdeelen betreft, moeilijk in een kort bestek samen te vatten discussie, ten einde gebracht. In 't algemeen zij daarom opgemerkt, dat de meeste artikelen vóór de aanneming nog wijzigingen van meer of minder belang ondergingen. Een der hoofdpunten van het debat kwam voor bij art. 23, bepalende dat bij het epidemisch heerschen van cholerapokken of roodvonk geene kermissen of jaarmarkten zullen gehouden worden. De vraag was daarbij of jaarmarkten mede onder dat verbod moesten begrepen worden. Achtte men het eensdeels noodig, anderen betwistten dit en oordeelden dat het niet hou den der jaarmarkten te groote schade zou aanbrengen, terwijl ook nog de bedenking werd geopperd of door het opnemen dezer bepaling, wat het geheele artikel betreft, niet gederogeerd werd aan art. 144 der gemeentewet. De eerste meening behield de bovenhand door de ver werping van het amendement dat de heer Begram had voorgesteld, om de jaarmarkten niet in het artikel te noemen, met 28 tegen 18 stemmen, en door de aanne ming van het artikel met 41 tegen 15 stemmen. Een gewichtiger debat ontstond bij art. 25, houdende de instelling van cholera-commissiën. De heerRombach bestreed het eerst dit voorstelen vond daarbij steun bij de heeren van Kuyk en van Voorthuysen, terwijl de regeeringsvoordrachtbehalve door den minister, door den heer Idzerda verdedigd werd. De gronden tegen de instelling der cholera-commissiën aangevoerd, bestonden hoofdzakelijk daarin, dat deze instelling, van blij venden aard, niet behoorde in deze wet, die een geheel tijdelijk karakter draagt; dat door deze officieele instelling de vorming van dergelijke commissiën uit het eigen initiatief der liefdadigheid zou belemmerd worden; dat de instelling dezer commissiën tot con flicten met gemeentebesturen aanleiding zou kunnen geven; dat deze instelling een preventief karakter zou dragen, terwijl, zooals de minister herhaaldelijk had verzekerdde wet een zuiver repressief karakter bezit. Deze redenen wogen bij de kamer zwaarder dan de daartegen aangevoerde gronden, want het artikel werd met 43 tegen 26 stemmen verworpen. Dientengevolge vervielen ook de artt. 26 tot en met 31. Een denkbeeld, door den heer C. van Nispen geop perd, om na art. 36 een nieuw artikel in te voegen, strekkende om de commissarissen des konings te maken tot rechters in appèl tegen de beslissingen der gemeen teraden, vond geen weerklank. Bij art. 37 maakte het een punt van gedachtewisse ling uit of het in harmonie met de wet was, dat, gelijk genoemd artikel bepaalde, de provinciale besturen de bevoegdheid behielden tot het maken van reglementen en verordeningen tot wering of beteugeling van epide mische ziekten. Dit punt lokte langdurige discussie uit en eindigde met de verwerping van een amendement, door den heer Smidt voorgesteld, om de provinciale bésturen in het artikel niet te noemen. Er hadden zich 23 steramen voor en 41 tegen verklaard. Het art. 37 zelf werd aangenomen met 37 tegen 24 steramen. Nadat over de strafbepalingen nog eene verwarde discussie had plaats gehad, waarvan de zin nauwelijks te volgen was, tengevolge van de weinige stilte welke onder de leden heerschte, en de minister, ofschoon zelf daartegen gestemd, overgenomen had het voorstel van den heer Idzerda, om de wet met 1 Mei 1873 in wer king te doen treden het ontwerp liet dat tijdstip onbepaald werd het geheele ontwerp met 49 tegen 13 stemmen aangenomeu. Tegen stemden de heeren: Taets van Amerongen, Nierstrasz, Saaymans Vader, van Lijnden, van Sype- steijn, van Houten, van Loon, Begram, van Zuylen, Heemskerk, Smitz, C. van Nispen en Dumbar. Zitting van "Woensdag 23 October. Per telegraaf.) De algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp tot vaststelling der begrooting van Ncderlandsch-Indië voor 1873 werden ten einde gebracht. Door den heer Lenting werd op een liberale uitvoe ring van de agrarische wet aangedrongen. De heeren s' JacobNierstrasz en van Houten voerden verschillende financieele bezwaren aanwaarop de beide eerstgenoemde heeren door den heer Miran- dolle werden gerepliceerd. Door den heer van Itees werden de oorzaken der ver slapping van het gezag in Indië besprokenterwijl daarentegen door den heer Heemskerk de handelingen van het kabinet van 1866 werden verdedigd. De mi nister verdedigde het regeeringsbeleid in Indië. De discassiën zullen morgen worden voortgezet. ALGEMEEN OVERZICHT. Zonder eenige formaliteit zijn de zittingen van den Pruisischen landdag weder geopend. Tengevolge van het bijeenkomen van den Duitschen rijksdag wer den zij slechts geschorst, en de opening van een nieuwe zitting door den koning zou bovendien het gevolg gehad hebben dat vele werkzaamheden, 0. a. het onderzoek der Kreisordnung door de commissiën uit het heerenhuis, ongedaan gemaakt waren. In zijne eerste zitting kon het huis thans reeds een aanvang met de openbare discussie over deze wet maken, nadat graaf Stolberg-TVerningerode met 84 stemmen tot voor zitter benoemd was, tegen 81 stemmen die op prins Putbus waren uitgebracht. Uit deze stemming kan men reeds met eenige zekerheid tot de aanneming der Kreis ordnung besluiten. De gekozen president behoort tot de zoogenaamde nieuw-conservatieve partij, welke zich in het vorige jaar van de groote Kreuz-Zeitung-partij af scheidde en zich in hoofdzaak met de nieuwe richting der Pruisische regeering vereenigde, terwijl de 81 stemmen, die op prins Putbus uitgebracht werdende onvervalsckte Pruisische piëtistisch-conservatieve partij vertegenwoor digen. Voegt men hierbij den liberalen afgevaardigde Facius, die dezer dagen door Koningsbergen in het heerenhuis gekozen werd, en de drie hooge burgerlijke en militaire ambtenaren welke door den keizer tot lid van het heerenhuis benoemd werden, dan kan over het lot van de Kreisordnung weinig twijfel meer bestaan. In het lagerhuis diende de minister Camphausen de begrooting voor 1873 in. De inkomsten en uitgaven zijn daarin geraamd op 206,608,642 thalerzoodat de inkomsten ongeveer 19 millioen thaler hooger aangege ven zijn dan in het budget van 1872. Onder de bui tengewone uitgaven komen ruim 71 millioen thaler voor amortisatie van schuld, 41 millioen voor het stichten van provinciale fondsen, éen millioen ten behoeve van de tenuitvoerlegging der Kreisordnung en millioen voor reis- en verblijfkosten van burgerlijke ambtenaren, voor het openbaar onderwijs en voor subsidiën aan kunstwerken voor. Er wordt dus Avel iets voor het onderwijs aangevraagd, ofschoon het in vergelijking tot de groote behoeften uiterst karig bedacht wordt. Van het voornemen tot afschafiiug der zegelbelasting op de periodieke pers blijkt vooralsnog niets. De geheele Fransche pers interpreteert ieder op hare eigenaardige wijze het resultaat der verkiezingen van Zondag. Ontegenzeggelijk het welsprekendst zijn de Bonapartistische organendie na het volslagen echec hunner partij de geheele verkiezing volkomen negeeren en met geen enkel woord daarvan spreken. De radicale en gematigde republikeinsche bladen schrijven beiden aan zich zelve de overwinning toe, en in dit opzicht hebben beiden gelijk dat blijkens deze verkiezingen de republikeinsche denkbeelden meer en meer in Frankrijk veld winnen. De radicalen zien daarin bovendien eene waarschuwing aan Thiers om zich voor een waarachtige, liberale en democratische republiek te verklaren en een eiseli aan de nationale vergadering om zich te ontbin den. De gematigden waaronder le Bien public, richten

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2