Sretijbingen. tjattörlstii'ricljtftt. Rousseau; terwijl Europa als een zee door den storm wordt gezweept en in beroering gebracht, slapen de vogels met den kop in de vederen. Dergelijke ernstige gedachten verlaten ons spoedig als men laugs de vriendelijke kaaien aan de Rhone wandelt- De winkels en magazijnen lokken u even verleidelijk aan als in Parijs, zoodat men zou wenschen hier steeds met gebonden handen te loopen. Een mijner vrienden wendde tegen deze aanlokkelijke sirenen een probaat middel aan hij liet, als hij ging wandelen, altijd zijn beurs te huis. De prijzen zijn hoog, maar de waar is goed; Zwitserland heeft van de Engelschen de gewoonte aangenomen om alles op vasten prijs te stellen. Als men in Italië de helft of twee derden op den gevraagden prijs moet afdingenverlangt men weder naar Zwitser land. Vooral bij het koopen van uurwerken is het voor den leek gelukkig dat vaste prijzen zijn aange nomen. Voor tijdrekenkunde is Zwitserland eene hoogeschool. Het levert negen tiende van alle uurwerken der wereld. Meer dan negentig takken van nijverheid zijn in de vervaardiging van de verschillende bestanddeelen dei- uurwerken betrokken; jaarlijks worden 700,000 horloges vervaardigd. Alle bestanddeelen worden in het land zelve gemaakt, behalve do glazen die uit Saarbriicken en Trois-Fontaines komen. Tot de goede ontwikkeling der kunst van horlogemaken dragen de dikke remontoirs uit Tombak, die meestal voor boerenknechts tegen fabrieksprijzen voor 12 tot 15 francs worden verkocht, veel bij, want de leerlingen oefenen zich aan het maken van zulke uurwerken zoolang tot zij voor den arbeid van fijne zilveren en gouden horloges geschikt zijn. Zoo dikwijls Piemont en Frankrijk, zooals het laatst onder Napoleon III nog het geval waszich op de hor loge-industrie wilden toeleggen, lachten de Zwitsers hen uit, want de bekwame ontwikkelde werklieden kunnen slechts uit de voortreffelijke Zwitsersche volksscholen worden verkregen, en de clerus der katholieke staten gedoogt niet hen uit Zwitserland over te brengen. Van het Neurenberger ei tot de chronometer is de produc tie van uurwerken steeds in protestantsche handen geweest. Polybius is de eerste geweest die het klimaat als hoofdfactor der geschiedenis erkende. „De ruwheid van karakter van den Arcadiër is een gevolg van zijn onvriendelijke luchtstreek. De luchtstreek is oorzaak dat wij, menschen, zoozeer in gestalte, kleur, denkwijze en nationaliteit verschillen." Dit denkbeeld hebben Montesquieu en Bucle uitgewerkt en de oevers van het meer van Geaève leveren het bewijs voor zijne waarheid aan do zonzijde is het licht op de velden en licht in de hoofden, aan dc schaduwzijde is het donker op de bergen zoowel als in de menschen. Hier stond een Rousseau op met zijn hart vol alles omvattende liefde en zijne verheerlijking der natuur; aan gene zijde, in Savoie, droomde in een duister fanastisme, een de Maistre over de wereldheerschappij van het pausdom. Aan gene zijde ziet men geheele reeksen van kapellen en kruisenhier van scholen en instituten. Zooals, volgens Montesquieu, de eer de deugd der monarchiën is, is de ijver voor de school de deugd der democratiën. Alle gebreken en zwarte stippen die Zwitserland aankleven worden door het goede schoolwezen weggevaagd. Ner gens wordt de school den kinderen zoo smakelijk ge maakt als hier, want zij is altijd het schoonste gebouw van de plaats. Het schoolgebouw van Montreux gelijkt een kasteel en heeft het heerlijkste uitzicht; „hij heeft een huis als een school," is een Zwitsersch spreekwoord en het is bekend, dat een kind uit Zwitserland bij het zien der Tuileriën uitriep: „Papa, hier is de school!" Aan het meer groeien de onderwijzers en gouvernantes op. De aan bet meer gelegen kantons voorzien geheel Duitschland, Polen en Rusland van Fransche gouver nantes en gouverneurswaarvan sommige beroemd zijn geworden zooals de opvoeders van Peter en Alexander van Rusland, Lefort en Laharpe, wier gedenkteekenen aan het meer staan. Nog grooter dan de uitvoer van leeraars is de invoer van leerlingen. Genëve is de stad der scholen voor ge heel Fransch Zwitserland, zooals Zürich voor Duitsck Zwitserland. De ouders uit Frankrijk sporen thans de directeurs der instituten aan om hunne kinderen vooral Duitsch en aardrijkskunde te leeren, met het oog op den revanche-OQxlog. Het is echter voor de Franschen alles te vergeefs; zij hebben in tegenoverstelling met de Slavische volken geen geheugen voor namen en geen aanleg om talen te leeren. Ook voor de kinderen van millionairs is aan het meer van Genève gezorgd. Ge lijk de polytechnische inrichting te Zurich het schoonste gebouw uit geheel Zwitserland is, is het instituut van Sillig de schoonste privaat-inrichting in den omtrek van het meer. Ieder kweekcling ontvangt terstond bij zijne intrede de schoonste blauw-witte gondel met een afzonderlijke havenplaatsop de rijplaats kan hij in het gezicht van de blauwe golven en den sneeuwwitten Dent du midi, in het fijnste witte zand, de sierlijkste pont/ be rijden; hij heeft de meest elegante benoodigdheden om te schermen en te turnen ter zyner beschikking en kan zich met vorstenzonen meten in éen woord, het is hem zeer wel te moede en zijnen ouders ook, als de rekening komt. Daar de instituteur zelf reeds een mil- lionair is verstaat hij de kunst te leeren hoe men mil- lioenen op waardige wijze besteedt. Deze inrichting is zoo fraai dat een verdreven vorst, nu de Tuilerieën verbrand zijn, hier zeer goed zou kunnen wonen. Gisteren namiddag zijn uit de haven van Ylissingen vertrokken de Nederlandsche schooner Francois, gezag voerder J. van Eyk, in ballast naar Engeland, en de Belgische stoomboot Anvers, gezagvoerder Meulemans, met stukgoederen naar Ivroonstadt. Woensdag ochtend ongeveer 7 uren kwamen op de Zwartehaan, onder St. Jacobi-parochietien schipbreu kelingen aan. Hun schip hadden zij te 3 uren onder Ameland verlaten. De loods, William Ellery, te Ply mouth aan boord genomen, was een Engelschman, de anderen waren Italianenvan het eiland Procidabij Na pels. De kapitein heet Nicola Scotto en de naam van het schip is I Gemelli. De lading, 274 last lijnzaad, was ingenomen te Catanea op Siciliëen bestemd naar Am sterdam. Sedert Vrijdag nacht was het schip lek en begon het overzij te hangen. Het mocht niet gelukken dit te herstellen, en door het indringen van het lijnzaad in de pompen werden deze onbruikbaar. Alles achter latende, sommigen bijna zelfs ongekleed, hebben zij hun leven gered in eene bootdie hen nauwelijks kon dra gen. Door de bewoners van de Zwartehaan werden zij welwillend opgenomen en aan het noodige geholpen en door de zorg van den burgemeester reisvaardig gemaakt en naar Harlingcn gebracht. GRAANMARKTEN ENZ. Ylissingen 18 October. Boter 1.35 a 1.30 per kilogram. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 19 October 1872. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 24 pet. 54-$,- *dito dito dito .3 64 f# *dito dito dito 4 874 ♦Aand. Handelmaatschappij 44 137| ♦ditoexploitatie Ned. staatssp.1174 België. ♦Certificaten bij Rothschild 24 Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 ♦dito5 78f Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 „984 ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope 0.1855 6e serie 5 864 ♦Cert. 1000 1864 5 „98* ♦dito 1000 18665 98A *Loten 18665 „243 ♦Oblig. Hope C°. Leening 1860 44 894 *Certific. dito4 *Inscript.Stieglitz^C°.2«a4cL. 4 74J ♦Obligatiën 1867-69 4 „75 ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 2294 *Oblig. dito4 1764 Obl. spoorweg Poü-Tiflis5 dito dito Jelez Orel5 dito dito Charkow Azow. 5 914 Polen. ♦Schatkistobligatië.i 4 731 Oostenrijk. *0blig. metall. in zilver Jan./J uli. 5 644 ♦dito dito April/Oct. 5 64§ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 594 *dito dito Febr/Aug. 5 594 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën.Buitenl186771. 3 294 dito Binnenlandseho 3 254 Portugal. *Obl. 1856-69 3 „404 Turkije. dito (binnenl.)5 51g- Egypte. Obl. 18687 „90 Amerika. *Obl. VereenigdeStaten(1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 984 ♦dito dito dito (1885) 6 „994 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. .6 Obl. Atl. Gr. W. Spw. Ohiosec. (7p) dito dito gecorn olideerde .7 dito dito debentures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lcsec. 7 dito dito dito 2esec. 7 „714 dito dito 1869 dito 7 72 Brazilië. ♦Obl. 186344 874 ♦dito 1865 .5 „95 Mexico. dito 18513 „154 Grenada, dito afgestempeld 6 22 Venezuela, dito3 Ecuador, dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam, 18 October. Metall. 22.924; Dito zil ver 24.60; Dito Eng. per 12.—; Eng. Russen per Eng. Portugaliper E 12.— Fransche ƒ564; Belg. ƒ564; Pruis, ƒ354; Ilamb. Russen ƒ314; Russen in Z. R. ƒ324; Pools, in Fl. Napelsche - Spaansche Piasters ƒ2.19; Spaansche in Frc3. 11.974Amerikaansche Dollars 2.424 i Papier 2.144

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 5