wat de vrienden van Thiers ook mogen bewerende uitzetting van prins Napoleon is, zoowel wat het feit zelf als wat den vorm betreft, onwettig. De regeering moge trachten zich achter de verantwoordelijkheid voor den oorlog te verschuilenzoolang de ministers van het keizerrijk niet vervolgd worden of vogelvrij verklaard zijn, zijn zij Fransche burgers die op dezelfde rechten als hunne medeburgers aanspraak kunnen maken. De beschuldiging door Maurice Richard tegen Thiers inge bracht, dat hij zijne eigene beginselen schendt, is juis ter dan het argument van de vrienden der tegen woordige regeering, dat de mannen van het keizer rijk, dat zich gedurende twintig jaren slechts door rechtsschennis staande hield, wel over de uitzetting mochten zwijgen. Die verontschuldiging is ongerijmd. Deze regeering, die de pretentie heeft eerlijker en loyaler te zijn dan het keizerrijk, lean zich dus achter de maatregelen van het keizerrijk niet verschuilen. Daar door kan zij hare onwettige maatregelen niet recht vaardigen. Handelt zij tegenover de persoonlijke vrij heid even arbitrairom het even of hare handeling een Bonapartist of een republikein treft, dan heeft baai- bestaan geen raison d'etre. Met het Fransch-Engelsche handelstractaat schijnt het nu toch ernst te worden. Van verschillende zijden wordt gemeld dat de heer Ozenne Woensdag avond van Lon den te Parijs is aangekomen met den definitieven tekst van het ontwerp-tractaat. Tevens verzekert men dat de onderteekening te Londen zal plaatshebben, behou dens de goedkeuring door de nationale vergadering, zooals bij gelegenheid van de wet tot belasting der grondstoffen uitdrukkelijk door Thiers is toegezegd. Omtrent den inhoud en den geest van het nieuwe trac- taat is nog niets met zekerheid bekend, althans niet buiten officieele kringen. Dat de kamers van koophan del den inhoud kennen blijkt uit een uitvoerig protest, hetwelk door de kamer van koophandel van Manches ter aan lord Granville tegen het nieuwe traetaat is inge zonden, omdat zij daarin een schending der beginselen van handelsvrijheid ziet. Dat door het totstandkomen van het traetaat met Engeland het ijs voor andere natiën waarschijnlijk ook gebroken zal zijn, kan hieruit blij ken, dat gisteren morgen terstond door den minister de Rémusat daarvan mededeeling gedaan is aan den Italiaanschen gezant, ridder Nigra. Naar aanleiding van de memorie der Duitsche bis schoppen aan de Duitsche regeeringen, vastgesteld in hunne jongste bijeenkomst te Fulda, komt de oflicieuse Provincial-Correspondenz nogmaals op de noodzakelijk heid terug om „de onverdeelde souvereiniteit der wet geving door nieuwe wetten tegenover de geestelijkheid te handhaven." Het artikel van het Berlijnsche blad levert op dit terrein even weinig nieuws als de memorie der bisschoppen deed. Deze laatsten beroepen zich op hetgeen tot dusverre als geschreven of gewoonte-recht gold en verdedigenvan hun standpunt zeer consequent? de rechten der kerk. Het blad herhaalt daartegenover de noodzakelijkheid om „door ondubbelzinnige, onaan tastbare staatswetten datgene teregelen, wat niet alleen tot de aangelegenheden der kerk behoort, maar tevens betrekking heeft op het burgerlijk en staatsrechterlijk leven." Bijna zou men geneigd zijn te vragen waarom deoffieieuse bladen steeds hetzelfde herhalen, terwijl in de eerste 2 a 3 maanden op dit gebied toch nog weinig tot stané gebracht zal zijn. Men vergete echter niet dat de Pruisische regeering in dit opzicht niet tegenover eene publieke opinie staat, die van de noodzakelijkheid eener wijziging in de verhouding tusschen staat en kerk doordrongen is. Het geheele systeemwaarop het Prui sische regeeringsstelsel berusten dat zoo diep in het Pruisische volk is ingeworteld, is geheel in strijd met die nieuwere opvatting. Al is Pruisen sedert 1850 een constitutioneele staat, feitelijk is de koning nog de ge zalfde Gods en ontleent hij zijn gezag aan God door middel van de kerk, onverschillig of die katholiek of protestantsch is. Door een conflict met de kerk wex-pt dus de staat in de oogen van de groote menigte zijn eigen systeem in duigen. Alleen door zonder ophouden op de noodzakelijkheid van dit conflict terug te komen, kan dus de regeering, door middel van hare organen, de openbare meening daarmede verzoenen zonder haar eigen gezag te schaden. Wij gelooven dan ook dat het niet te veel gezegd is, wanneer men beweert dat de strijd tegen de katholieke kerk in Pruisen slechts door deze regeering, die zich zoo ontzaglijk populair maakte, ondernomen kon worden en dat iedere andere onder dien last bezwijken zou. De Imparcial geeft eene verklaring van de werkeloos heid der Spaansche regeeringstroepen ten aanzien van den opstand te el Ferrol. Toen de opstand uitbrak was het garnizoen, met inbegrip van officieren, slechts 257 man sterk, zoodat aan onmiddellijke onderdrukking niet te denken viel. Zelfs waagden de militaire auto riteiten het toen niet zich te verzetten tegen den optocht, welke de insurgenten ten getale van ongeveer 800, ge wapend, met banieren en met muziek aan het hoofd dooi de stad hieldenin de hoop de bevolking en de soldaten tot deelneming aan den opstand over te halen. De generaal Sanchez Bregua had Zondag nog slechts 800 man onder zijn bevelen en eerst Dinsdag kreeg hij nieuwe versterking. Terstond sommeerde hij de insur genten om zich over te geven, maar op verzoek van den gemeenteraad, die, zooals wij gisteren meldden, de onderwerping der opstandelingen zonder bloedvergieten wenschte te bewerken, heeft de generaal een wapen stilstand van 24 uren toegestaan. Heden zal dus op de een of andere wijze een einde aan den opstand moe ten komen. Belgische brieven. Brussel 17 October. Van den eenen tot den anderen dag stelde ik mijn wekelijkschen brief uit. Pour jaire un civet il faut un lievre en zoo is voor politieke beschouwingen althans éen nieuwtje onontbeerlijk. Doch er is geen enkel. Wanneer ik u gezegd heb dat naar alle waarschijnlijkheid de zitting den 12cu November niet met een troonrede geopend zal worden, dan is mijne collectie nieuw3 uitgeput. Mis schien zou ik met meer succes trachten den een of ander eens flink de ooren te wasschenmaar wien wilt gij dat ik daarvoor onder handen nemen zal? Ieder politiek persoon van groote, minder en hoegenaamd geene beteekenis is afwezig: het is de tijd van de jacht. Ik merk het maar al te zeerwant reeds verschei dene dagen keer ik teleurgesteld van mijne jacht op nieuwtjes terug. Een belangiijk feit hetwelk de aandacht verdient is de hooge vlucht welke de beurs van Brussel neemt. Dagelijks worden aldaar zaken voor kolossale sommen gedreven. Daarom is dan ook voor den handel op den nieuwen boulevard een waarachtig paleis gebouwd. Deze nieuwe beurs, die een der schoonste gebouwen der hoofdstad zal zijnzal, zooals men mij verzekert in Januari 1873 geïnaugureerd woruen. Natuurlijk zullen de stedelijke autoriteitenvoordat zij het gebouw aan deu dienst van Plutus overleveren, het met een van die feesten willen openen, waarvan Brussel het geheim bezit en waarop de stad zich terecht beroemt. Men heeft de feesten bij gelegenheid van de ope ning van het Noorder-spoorwegstation en bij het in gebruik stellen van de overdekte markt in de Rue de la Madelaine nog niet vergeten. Thans echter zal men trachten die te overvleugelen en wonderen te ver richten. De tentoonstelling wordt voortdurend druk bezocht. Men beweert zelfs meer dan in den aanvang. In de laatste dagen echter is de belangstelling van het publiek uitsluitend geconcentreerd op den heer Gounod. Het concert dat Zaterdag in het Theatre de la Mon- naie gegeven werd is het interressantste en aangrijpend ste dat men ooit te Brussel heeft kunnen bijwonen. De heer Gounod dirigeerde de uitvoering zijner eigene muziek. Het is onnoodig u te zeggen dat de maestro wiens naam door Faust en Romeo populair geworden isdoor uitbundig applaus en met geestdrift ontvangen werd. Aan de toejuichingen, die letterlijk als salvo's dooi de zaal klonken, kwam geen einde. Het orkest ontving hem staande met fanfares. De Wagnerianen in de zaal, vooral de Duitschers, lachten spottend. Meer Wag ner iaan dan Wagner zelf, is het hun onbegrijpelijken kunnen zij het zelfs niet verdragendat men een ander componist kan toejuichen dan dien van Lohengrin en Tannhauser. Men moest echter hun spijt zien toen de symfonie in B-mol, op uitstekende wijze door het orkest uitgevoerd, de grootste geestdrift in de zaal deed ont staan, welke steeds crescendo ging en eindelijk onge- loofelijk levendig werd bij de uitvoering van Gallia", waarin Gounod in een strengen vormmaar op over heerlijke wijze de patriotiscke smart van Frankrijk heeft uitgedrukt. Men moet dat hartverscheurende gejammer, die snik ken, in óen woord dat onbeschrijfelijk kunstig gecom poneerde oratorium gehoord hebben, om de verrukking van het publiek te begrijpen, dat bijna tot tranen ge roerd als éen man opstond en den componist toejuichte, die verrast door en trotsch op die onverwachte ovatie („Gallia" heeft te Parijs fiasco gemaakt tengevolge van de omstandigheden, die in lijnrechten strijd waren met den geest van dit meesterstuk) in verrukking het publiek dank zeide. Gounod heeft, zegt men, een nieuwe opera in porte feuille, Polyeucte, die zijn meesterstuk moet zijn. fljatttrclsbmcljtm. Door de Nederlandsche handel-maatschappij zijn be vracht de navolgende schepen: Voor Amsterdam: Louise, gezagvoerder Vogel zang, 250 in te nemen lastenf 83.35 vracht; Ferdinand Louisgezagvoerder P. - Krulgeheel 268 gemeten lasten, f 88.35 vrachtAria Betsygezagvoerder R. Ran, 250 in te nemen lasten, f 88.90 vracht. Voor Schiedam: Nederland, gezagvoerder E. van Ingen, geheel 373 gemeten lasten, f 85 vracht. GRAANMARKTEN ENZ. Gent, 18 October. Roode en witte tarwe a 85 kilo met middelmatigen aanvoer fr. 26.25: rogge fr. 16. gerst fr.haver fr. 18.boekweit fr. 17.paar- denboonen fr. 16.koolzaad fr. 42.lijnzaad fr. 40.25; lijnkoeken fr. 24.75; koolzaadkoeken fr. 18.50; boter met veel aanvoer fr. 3.05 per kilogram; eieren fr. 3. per 26 stuks. Amsterdam, 18 October. Raapolie op zes weken f 45$. Lijnolie op zes weken 41$. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 18 October 1872. Nederland. "Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 54$ *dito dito dito .3 „65 "'dito dito dito 4 87^ *Aand. Handelmaatschappij 4$ 137$ "dito exploitatie Ne d.staatssp.117$ België. ""Certificaten bij Rithschild 2$ Frankrijk. ""Inschrijvingen3 "dito5 „78$ Rusland. "Obligatiën 1798/1816 5 98$ "Certific. adm. Hamburg 5 74$ "dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 86$ *Cert. f 1000 1864 5 „98$ "dito f 1000 18665 98$V "Loten 18665 "Ob'lig. Hope C°. I .eening 1860 4$ 88$ "Certific. dito4 74$ "Inscript. Stieglitz p« C°. 2* a 4'- L. 4 74$ "Obligatiën 1867-69 4 „75 "Certificaten6 "Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 229 "Oblig. dito4 „176 Obl. spoorweg Poti-Tiflis5 „94 dito dito Jelcz Orel5 93$ dito dito CharkowAzow. 5 „91$ Polen. "Schatkistobligatië.i 4 Oostenrijk. "Oblig. metall. in zil ver Jan./J uli. 5 64$ "dito dito April/Oct. 5 64$ "dito in papier Mei/Nov. 5 59$ "dito dito Febr/Aug. 5 59$ Italië. Leening 18615 Spanje. "Obligatiën.Buitenl186771. 3 29$ dito Binnenlandsche 3 25$ Portugal. "Obl. 1856—69 3 „41 Turkije. dito (binnenl.)5 51$$ Egypte. Obl. 18687 „90 Amerika. "Obl. VereenigdeStaten(1874) 5 "dito dito dito (1904) 5 "dito dito dito (1882) 6 9S "dito dito dito (1885) 6 99$ "Obl. Illinois7 "dito dito Redemtion. .6 Obl.Atl.Gr. W.Spv/.Ohiosec.(7p) 79$ dito dito geconi olideerde .7 dito dito debentures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.l«sec. 7 dito dito dito 2csec. 7 „71$ dito dito 1869 dito 7 72 Brazilië. "Obl. 18634$ "dito 1865 5 Mexico. dito 18513 15$ Grenada. dito afgestempeld .6 „22 Venezuela, dito3 „10^ Ecuador. dito1 B Prijzen van coupons. Amsterdam, 17 October. Metall. f 22.85; Dito zil ver f 24.60; Dito Eng. per f 11.97$; Eng. Russen per Eng. Portugal per f 11.97$; Fransche 55$; Belg. 56$; Pruis. /35$; Hamb. Russen 31$; Russen in Z. R. 32$; Pools, in F1f Napelsche fSpaansche Piasters 2.19; Spaansche in Frcs. f 11.97$Amerikaansche Dollars 2.42$Papier f 2.14$ 2lïrD£rtmtim. Ondertrouwd L. JONASSE en D. P. VOS. MiddelburgIS October 1872, Algemeene en bijzondere kennisgeving Heden overleed, na eene ongesteldheid van slechts weinige dagen, tot diepe droefheid van ons en hare eenige zuster, onze geliefde moeder en behuwdmoeder CATHARINA WILLEMINA OUTMANS weduwe van den heer JACOBUS HENRICUS DE RAAD, in den ouderdom van 78 jaren. Middelburg, J. W. DE RAAD. 16 October 1872. C. E. G. DE RAAD, van sonsbeeck. Heden overleed tot mijne innige droefheid mijne ge liefde echtgenoote CORNELIA TILROE, in den ouder dom van bijna 81 jaren. Middelburg, CORNELIS MARSIE. 16 October 1872. Buiten de Veersche Barrière.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3