V MIDDELBURGSCHE COURANT. LES—ii. F 249. Zaterdag 1872. 19 October. mm Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eD Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3,/ro..franco is f 3.50. Middelburg 18 October. De Leidsche courant deelde dezer dagen mede dat in eene conferentie, tusscken burgemeester en wethouders en de concessionarissen van den spoorweg Leiden Woerden (de heeren baron 8loet van deBeele, Wiggers van Kerchem en de Bordes) gehouden, inen het eens was geworden over de aansluiting van dien geprojec- teerden spoorweg aan den Hollandscken spoorweg. Zij verneemt nader dat die aansluiting op de volgende wijze zal plaats hebben: De lijn, van Woerden uitgaande, loopt van LeiderdorpZoeterwoude over den singel ter hoogte van den ingang van het plantsoen bij den molen „de Oranjeboom," en voorts langs het stationdat aldaar opgericht zal worden op den geslechten vestwal ter hoogte van den kruittoren, in de richting waar vroe ger de Koepoort stond, om aldaar naar de andere zijde (den singel) over te gaan en op een behoorlijken afstand van de sterrewaeht te blijven. De lijn gaat verder door den Bosckhuizerpolderpasseert den Rijn of het Galge water nabij Bloemlust en vereenigt zich met de lijn van den Hollandschén spoorweg bij het afsluitingshek nabij de militaire strafgevangenis, zeer nabij het station van dien weg. Volgens de Standaard is te Amsterdam eene kiesver- eeniging der Christelijk historische richting opgericht, die bij de aanstaande verkiezingen voor kamer en ge meenteraad met eigen candidatenalthans bij eerste stemming, zal optreden. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid der provinciale staten van Zuid-Holland, hoofddistrict Middelharniszijn 375 stemmen uitgebracht. Geen der candidaten heeft de volstrekte meerderheid op zichver- eenigd. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren D. van Weel Cz., postdirecteur te Dirkslanddie 162, en mr. G. J. Goekoop, advocaat te Goedereede, die 158 stemmen bekwam. Op den heer mr. A. J. C. van Weel, advocaat en notaris te Ooltgensplaatwaren 46 stemmen uitgebracht. II. 51. de koningin is gisteren in den vroegen mor gen te Londen aangekomen. Onze Correspondent te 's Gravenhage schrijft ons het volgende: „De kleine meerderheid, waarmede de Indische tarief- wet in de tweede kamer werd aangenomen, heeft in de „regeeringskringen" alhier geen zeer aangenamen indruk gemaakt, en inderdaad kan zij eene zekere mate van verwondering opwekken, welke echter verdwijnt zoo men de zaken eenigszins van meer nabij beschouwt. De wet had een tweeledig karakter, economisch en fiscaal. De economische strekking was om eindelijk te komen tot de opheffing van de differentieel© rechten, waarvoor 't nu hoog tijd geworden is en die zóózeer indruischen tegen den geest des tijds, dat de pogingen van het Fransche gouvernement om die te handhaven de protesten van vreemdeling en ingezetene opwekken. Het was wel niet te vreezen dat het tarief om deze reden verworpen zou worden 5 ook al gebeurde dit, de differentieele rechten zijn toch niet houdbaar meer op den langen weg, en men zou dus niets anders ver loren hebben dan eenigen tijd. Maar de hoofdzaak bij het nieuwe tarief is de fiscale strekking, de invloed welken het hebben zal op de Indische financiën, en de bezwaren die uit dezen hoofde door vele voorstanders van het economische beginsel der wet, 0. a. door den heer van Houten, werden aangevoerd komen mij voor ernstig en juist te zijn. Toen de twee kolommen in het nieuwe tarief vervallen waren, toen de differentieele rechten waren weggeschrapt, kon er, met het oog op de in het tarief getroffen artikelen geene spraak meer van protectie zijn; toen behoefde het wetsontwerp niet meer te worden getoetst aan de lessen dier wetenschap die „onder alle hemelstreken dezelfde ia", maar aan den concreten toestand in Indië, aan de behoeften der schatkist en aan de eischen van het Indische belasting stelsel (of liever van de Indische belastingen, omdat men daar ginds evenmin een rationeel belastingstelsel heeft als hier te lande). „De invoerrechten zijn niets anders dan accijnsen, welke bijna de éenige belasting vormejr, die door de in Indië gevestigde Europeanen worden betaald. Be vrijd van het personeel en andere in het moederland drukkende belastingen, betalen de EuropeanenJin Indië hunne belasting aan den lande in de prijs vermogende inkomende rechten. Of dit nu de beste weg van belas tingheffing is doet voor het oogenblik niet ter zake; het staat echter vast dat de invoerrechten van geen ander standpunt kunnen beschouwd worden. Het uit voerrecht van zekere producten daarentegen geldt tot zekere hoogte, volgens het nieuwe tarief, als een soort van bedrijfsbelasting, die echter hoogstens onbillijk drukt en in dezen vorm zelfs uit een fiscaal oogpunt niet te verdedigen is. Hij die dus logisch redeneerde moest, dunkt mijtot de volgende conclusie komen tegen het universeel invoerrecht van 10 percent bestaat geen bezwaar, het gouvernement heeft het rendement dier heffing noodig; de territoriale inkomsten zijn in de laatste jaren in Indië te vaak zonder aequivalent verminderd, dat het tijd wordt van dien slechten weg af te wijken. Tegen de uitvoerrechten daarentegen be staan groote bezwaren; kunnen zij door de schatkist niet ontbeerd worden, waarom dan de opbrengst niet liever gezocht door eene directe bedrijfsbelasting, welke bovendien door de billijkheid geëischt wordtV Dus wel invoerrechten, geen uitvoerrechtentenzij de schatkist, wier behoeften de geheele quaestie beheerschen, de laat- sten gebiedt te handhaven. „5Iaar wat moesten nu zij doen, die zich op dit uit een financieel oogpunt uiterst sterk standpunt stelden, toen de minister op eens, ter erfder ure, alle invoer rechten verlaagde Had de schatkist dan zooveel inkom sten niet meer noodig; maar dan lag opheffing van het uitvoerrecht immers voor de hand? De verlaging der invoerrechten met bijna 50 pet. was niet anders te beschouwen dan als een cadeau aan de in Indië geves tigde en reeds uiterst weinig belasting betalende Euro peanen, terwijl het uitvoerrecht op producten, voor de vrije cultuur althans, niet anders werkte dan als eene nieuwe bezwaring der bevolking. Dat de minister de invoerrechten verlaagde was op zich zelf reeds een financieele fout, maar dat hij, een deel van 'slands inkomsten willende prijs geven, het uitvoerrecht niet ophief was eene veel grootere fout, waardoor hij het lot van zijn wetsontwerp zoowel aan de zuid- als aan de noordzijde van het Binnenhof in gevaar bracht. „Men maakt zich nu ongerust dat de eerste kamer het wetsontwerp verwerpen zal; ik vrees ook dat dit zal geschieden, maar voor de gevolgen ben ik niet be ducht. Wanneer de eerste kamer afstemt, en ik vermoed dat ook in die vergadering warme liberalen hunne stem er tegen zullen uitbrengen, dan heeft de minister zelf daartoe aanleiding gegeven, zoowel door de wijziging welke hij in het wetsontwerp van zijn voorganger, wiens finan cieel instinct hem hier op den rechten weg hield, ten aanzien der invoerrechten bracht, als door het verzuim om het op het punt der uitvoerrechten in liberalen zin te verbeteren. 5Iaar wat dan dan zal de heer van de Putte de gelegenheid erlangen het geheele onderwerp nog eens zeer rijpelijk te overwegende weg kan aldus geopend worden om een zoowel uit een economisch als uit een financieel standpunt onberispelijk tarief te ver krijgen op de volgende grondslagenhooge fiscale invoer rechten en opheffing zoowel der differentieele invoerrech ten als der rechten bij uitvoer, de laatste echter als bron van inkomst te vervangen door een bedrijfsbelas ting, waardoor de industrie getroffen wordt zonder be zwaring van den inlandschen landbouw." benoemingen en besluiten. eereteekenen. Vergunning verleend aan dr.J. Bos scha, oud-voorzitter van de Nederlandsche vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgs lieden in tijd van oorlog, tot het aannemen en dragen van het Kruis van verdienste, voor de jaren 18701871? hem door Z. 51. den koning van Beieren geschonken. belastingen. Benoemd tot adjunct-controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Roosendaal P. H. Balfour van Burleigh, thans ont vanger voor Arnemuiden en Nieuw-en St. Joosland. registratie. Benoemd tot inspecteur deii J^isfxa- tie en domeinenvan de 2e klasse, J. A. ^MbtÖrfysqfi"^ thans inspecteur der registratie en domeinenV3e klasse*; van de 3e klasse, B. H. Tours, thans ontvanger der registratie en domeinen te Oss. ONDERWIJS. De heer A. D. Hagedoorn, leeraar in de geschiede nis en aardrijkskunde aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen, heeft de benoeming tot leeraar te Amster dam aangenomen, terwijl de heer F. Meijer, mede van Groningen, voor de benoeming tot leeraar in het Hoog- duitsch aan de hoogere burgerschool te Amsterdam heeft bedankt. KERKNIEUWS. De kantonrechter te Oldeberkoop heeft uitspraak ge daan in de zaak der vordering van de kerkvoogden te Nieuw-Appelscha tegen den heer A. W. v. d. Sluis al daar, die weigerde den kerkelijken omslag (groot f 8) voor 1872 te betalen. Op grond der wet van 22 April 1855 (Staatsblad n° 32) heeft de kantonrechter ten nadeele van kerkvoogden beslist, dewijl zij niet als rechtspersoon erkend waren en de kerkvoogdij te Nieuw-Appelscha na de invoering van bovengenoemde wet is opgericht. marine en leger. Zv. Ms. raderstoomschip Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee jonkheer A. R. A. 51. Clifford Kocq van Breugelden 16en dezer's morgens ten 71 uur, van de reede van Brouwershaven vertrokken, is den daarop volgenden nacht, te 1 uur, te Woolwich aangekomen. Aan boord was alles wel. Zr. 51s. schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. W. Binkes, is in den morgen van den 17cn dezer van de reede van Texel vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indië. Staats-cour gemengde berichten. Het aantal kweekelingen van het instituut voor doof stommen te Groningen bedraagtvolgens het jongste uitgebracht verslag, 88 jongens en 80 meisjesdus 168. Van hen zijn 102 doofgeboren, terwijl de overigen van hun le tot hun 9e jaar doof zijn geworden. Uit Noord-Holland zijn er 43uit Friesland 27Groningen 24Gelderland 21Overijsel 15, Zuid-Holland 11, Utrecht 10, Drenthe 9, Zeeland 6, en Noord-Brabant 2. Door 133 wordt voor kost en schoolgeld niets betaald en slechts 10 be talen van f 100 tot f 250. De inrichting mag zich voortdurend in de belangstelling van velen verheugen, evenwel vermindert het getal leden door den dood of andere redenen, terwijl de uitgaven telkens klimmende zijn. In de Friesehe gemeente Ferwerderadeel is eene vereeniging opgericht, genaamd „Openbaarheid," die ten doel heeft de belangstelling in gemeentezaken op te wekken. Zij telt reeds 150 leden. Hare voornaamste bemoeiing is het toezenden aan de leden van gedrukte verslagen van het verhandelde in de gemeenteraads vergaderingen. Deze verslagen worden voor rekening der vereeniging door een particulier opgemaakt. De eenige te Utrecht bestaan hebbende appelsiroop- fabriek is thans weder opgeheven en naar Emmerik ver plaatst, omdat de voor het fabrikaat vereischte appelen te hoog in prijs waren. In den Haarlemmermeer heeft men, evenals op vele andere plaatsen, veel last van muizen; sommige land bouwers weten ze echter wel te krijgen door met water gevulde potten in den grond te plaatsen. Een landbouwer ving er op deze wijs 5000. Een ander goed middel is,

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1