Nadat liet voorstel waartegen geen bedenking werd ingebracht dan alleen de opmerking van den heer Rek ker, dat het zenden van een adres vermoedelijk te laat zal zijn daar het reglement reeds is afgekondigd was goedgekeurdbenoemt de voorzitter tot leden der com missie die met hem werkzaam zullen zijn, de heeren de Jonge, van Hoek, Fokker en Snijders, die zich deze benoeming laten welgevallen. De zitting gaat over in eene met gesloten deuren. Na de hervatting der werkzaamheden blijkt de keer Dobbelaer de Wind ter vergadering verschenen te zijn. Aan de orde is thans de behandeling der gemeente- begrooting voor 1873 [in haar geheel medegedeeld in de nommers dezer courant van 21 en 23 September jl.j waarover geen algemeene beraadslagingen worden ge voerd, zoodat dadelijk tot de artikelsgewijze behande ling wordt overgegaanbeginnende met de Uitgaven. Hoofdstuk I. Art. 5 der tweede afdeeling: jaar wedden opzichters bij gemeentewegen en werken 1850, wordt met 350 verminderd en alzoo gebracht op 1500. Deze wijziging is het gevolg van het besluit om den persoon wien de werkzaamheden van opzichter over de wandelingen zullen worden opgedragen niet, zooals tot dusvereene aanstelling als zoodanig te geven, maar hem onder de vaste arbeiders der ge meente te plaatsen. Eene vermeerdering van litta f der eerste afdeeling van hoofdstuk III met gelijk bedrag vloeit hieruit voort. Op verzoek van den heer van Eekelen wordt in de notulen speciaal aangeteekend, dat de betrekking van vaste arbeider geen aanspraak geeft op pensioen. Artikel 9 dezelfde afdeeling: jaarwedden van leeraars, onderwijzers enz. 31,9-17.41, wordt verhoogd to^ 32,597.41 tengevolge van do genomen besluiten tot reorganisatie der jaarwedden van de hulponderwijzers, de verhooging van het traktement van den heer L. de Man en de vermeerdering met 100 van de jaarwedde van den heer Cense als onderwijzer op de school van mejufvrouw Gerth van Wijk. Bij dit artikel gaf de heer Nagtglas te kennendat hij ten aanzien van het gymnasium een voorstel terug houdt, in het vertrouwen dat de wet op het hooger onderwijs, waarbij ook de regeling der gymnasia geschieden moet, zich niet lang meer zal laten wachten. Van deze mededeeling zal aanteekening in de notulen geschieden. Eindelijk is bij dit hoofdstuk een nieuw art. 22 ge voegd: tijdelijke vergoeding aan den waterschout voor gemis van verdiensten 100, zoodat het totaal van het hoofdstuk thans bedraagt 69,617.41. Hoofdstuk II. Onveranderd vastgesteld op 3,860.50. Hoofdstuk III. Afdeeling 1 art. 1 gewoon onderhoud van fonteinen, wandelplaatsen, beplantin gen enz. 2541, wordt, tengevolge van het straks bij art. 5 der tweede afdeeling van hoofdstuk I genomen besluit, verhoogd met 350 en alzoo gebracht op 2891. De heer Nagtglas brengt bij dit artikel een woord in het midden over de gemeentefabricage. In de memorie van toelichting staat dat er werk voorkomt dat voor aanneming geheel ongeschikt is. Hij zal dit niet beoor- deelen, hoewel de vraag rijst hoo dit dan elders geschiedt, en hoe de genie in de vestingen en de waterstaat bij het onderhoud van gelijksoortige zaken geholpen worden. Eéne zaak meent hij echter te moeten uitspreken. Middelburg heeft het voorrecht een ijveri- gen bouwmeester te bezitten; maar datzelfde zou hij niet durven getuigen ran de werklieden der fabricage. Dat trekt meer de algemeene aandacht dan misschien in deze raadzaal wordt vermoed, en zeer zeker is het werk van die arbeiders nooit bedorven omdat zij er geregeld aan bezig zijn of te overhaast werken. De voorzitter zegt toe dat burgemeester en wethouders den gegeven wenk ter harte zullen nemen, doch merkt tevens op, dat in de laatste jaren zelden eenig werk door de vaste werklieden der gemeente tot stand is gebracht, maar nagenoeg alles is aanbesteed aan parti culiere bazen, en niet zelden gegronde klachten omtrent de knechts dier bazen ten onrechte legen de werklie den der fabricage zijn geuit. Hij brengt dit in het mid den ter verdediging van laatstgenoemden. Nadat de heer Nagtglas voor de ontvangen inlichting dank heeft betuigd, geeft de voorzitter een bevestigend ant woord op de vraag van den heer van Hoek, of de herstelling van het raadhuis geschiedt door de werklie den der fabricage. Voorts antwoordt hij den heer van Eekelen, op diens vraag of het snoeien der hoornen niet op goedkooper wijze dan tot dusver kan geschieden, dat burgemeester en wethouders dit zullen overwegen. Bij art. 2 der tweede afdeeling: vernieuwing Noord- buitenbrug 6000, vraagt de heer Nagtglas, of die bmg niet op eenvoudiger wijze kan worden gemaakt; hij vindt die post nog al hoog. Verlenging der land- hoofden en een kortere brug zoudunkt hemvrij wat minder kosten, en misschien zou het tweederden ver schillen indien men eenvoudig een dam met een ruimen doorlaatkoker plaatsen kon. Hij weet niet in hoever die plaats voor sua tie van Walcheren dient en van dien kant bezwaren zouden worden gemaakt, doch over het inkrimpen van dien doorlaat zou met het polderbestuur kunnen onderhandeld worden. De voorzitter wijst op de met het polderbestuur van Walcheren gemaakte over eenkomst als bezwarend voor de verwezenlijking van het verlangen van den heer Nagtglas. Overigens erkent hij dat de brug bij verlenging der landhoofden wel iets korter zou kunnen zijn, doch dan zouden de kosten vermoedelijk nog grooter worden wegens het meerdere grondwerk, vooral omdat de grond daar ter plaatse niet aanwezig is, maar van elders moet aangevoerd worden. Evenzoo zou ook een heul of duiker van vol doende capaciteit duurder zijn. Het artikel wordt ver volgens goedgekeurd. liet totaal van dit hoofdstuk bedraagt thans, na bovengenoemde verhooging met 850, 25,050. Hoofdstuk IV. Afdeeling 2 art. 1: grondbelasting wegens voorwerpen aan de gemeente in eigendom toe- behoorende f 875, wordt verhoogd tot 980 wegens de verhooging der opcenten ten behoeve der provin cie. Overigens blijft dit hoofdstuk onveranderdzoo dat het totaal thans bedraagt 1687. Hoofdstuk V. In de artt. 1 en 2 van de eerste afdeeling is eene kleine wijziging gebracht, in overeen stemming met het rapport der financieele commissie, te weten: art. 1, rente van de oude schuld der gemeente 2583, is verminderd tot 2550, cn art. 2, rente van de geconverteerde schuld der gemeente 10.442.50, verhoogd tot 10,457.50. Voorts is de omschrijving van art. 2 der tweede af deeling op voorstel der financieele commissie aldus ver anderd: voor aflossing van „het 1/49 jaar" vandcgeld- leening 1871. Het totaal van het hoofdstuk is tengevolge der eerst genoemde veranderingen van 27,697.50 verminderd tot 27,679.50. Hoofdstuk VI. Onveranderd goedgekeurd op 1935. Hoofdstuk VII. Art. 9: vergoeding aan het rijk van 1/3 gedeelte in het pensioen van den gewezen hoofd onderwijzer W. Auer, uitgetrokken voor memorie, is thans ingevuld met 230en daar verder geen veran deringen in dit hoofdstuk zijn gemaakt, is het totaal met gelijk bedrag verhoogd en alzoo gebracht op 7969.34^. Hoofdstuk VIII. Bij afdeeling 1 art. 1 b, kosten voor huur van schoolgebouwen en onderwijzerswonin- gen 1555, vraagt de heer Nagtglas, of de huurtijd van het gebouw waar de burgeravondschool wordt ge- gehouden nog lang duurt. Hij doet die vraag omdat de voorwaarden hem voor de gemeente niet zoo voor- deelig schijnen; eene som van 750 vindt hij toch nog al belangrijk, vooral met het oog op den zonderlingen toestand waarin de instelling, als het nog eene instelling heeten magvroeger de teeken-academie genoemd, ver keert, De voorzitter antwoordt dat burgemeester en wethouders een voorstel zullen doen zoodra het huurcon tract geëindigd isop dit oogenblik is eene som van 700 uitgetrokken zooals bij het contract met het bestuur der teeken-academie is bepaald en onder die som is ook begrepen het traktement van den concierge, zoodat voor huur maar 300 a 400 overblijft. Art. 2 der derde afdeeling: wachtgeld aan onder scheidene ambtenaren 4478wordt tengevolge van het in deze zitting genomen besluit ten aanzien der haven loodsen verhoogd met 510 en alzoo gebracht op ƒ4988. Bij art. 2 der vierde afdeeling: kosten der straatver lichting f 8810vraagt de heer van Hoek of er uitzicht bestaat dat binnen kort voorzien worde in de allertreu rigste wijze van verlichting van bet stationsterrein waarbij het te verwonderen is, dat nog geen ongeluk ken hebben plaats gehad. De heer Dobbelaer de Wind wijst er op dat deze post niet hooger is voorge dragen dan het vorige jaar, terwijl toen toch door burgemeester en wethouders gezegd is dat dit cijfer met 1872 en vervolgens eene verhooging zou moeten ondergaan voor de verlichting van den weg langs en over het station en voor de verlichting van de voetbrug. De voorzitter antwoordt vooreerst, dat de post die ver leden jaar op 8450 was voorgedragen, toen tot 8810 is verhoogd voor meerdere lantarens. Wat overigens de billijke klacht over de slechte verlichting van het stationsterrein betreft, de oorzaak daarvan is het gemis eener gasleiding daar ter plaatse, zoodat de verlich ting geschieden moet met petroleumlantarens, die slecht branden en bovendien duur zijn. Daarom hebben burge meester en wethouders gemeend zich bij die petroleum verlichting tot het strikt noodzakelijke te moeten bepalen. Hij geeft toe, dat de verlichting der kanaalbrug aller ellendigst ismaar dit is volgens burgemeester en wet houders eene zaak van het rijk, zoodat zij zich ook reeds tot den minister hebben gewend met een verzoek om tegen den aanstaanden winter een betere verlich ting aldaar te verkrijgenwaarop echter een afwijzend antwoord is ontvangen. Er bestaat dus geen andere keuze dan óf de brug niet te verlichten als zijnde eene zaak van het rijk, óf te beginnen met haar te verlich ten voor rekening der gemeentein welk geval de kos ten dier verlichting wel altijd voor rekening der gemeente blijven zullen.De heer van Hoek bedankt voor de ontvau gen inlichting, waarna het artikel wordt goedgekeurd. Bij art. 17 derzelfde afdeeling: onderhoud instru menten, praeparaten enz. der voormalige geneeskundige school 25, geeft de heer Nagtglas als zijne meening te kennen dat die som, al is zij slechts gering, wel uitgespaard kan worden, daar we hier wel nooit een geneeskundige school meer krijgen zullen. De heer Dobbelaer de wind achtte dit laatste zoo zeker niet en verdedigde in allen gevalle het behoud van den post, ook in het belang der wetenschap. De heer van Hoek vraagt, of het niet mogelijk zou zijn die praeparaten te verkoopen en ze alzoo toch voor de wetenschap te bewaren? De voorzitter merkt op, dat er een soort, van overeenkomst bestaat, waarbij de gemeente zich verbonden heeft tot het bewaren dier instrumenten enz. en de som van 25 een abonnement is hetwelk aan een geneeskundige tot onderhoud dier voorwerpen wordt uitbetaald. Art. 20: kosten voor het kohier van de plaatselijke belasting op de inkomsten 125, geeft den heer Snij ders aanleiding tot de opmerking, dat het verleden jaar genomen besluit om het kohier tc doen drukken en voor een geringe som verkrijgbaar te stellen naar hij gelooft goed heeft gewerktteneinde den maatregel echter nog beter te doen slagen zou hij wenschen dat de prijs van dat kohier nog verminderd en de oplaag eenigszins vergroot werd. De heer van Visvliet bestrijdt dien wensch omdat hij meent dat de publiciteit van het kohier bij velen een verkeerden indruk heeft gemaakt. De heer Snijders vereenigt zich met het advies van den voorzitter, om deze zaak bij de vaststelling van het kohier nader te bespreken. Voorts worden aan deze afdeeling toegevoegd een nieuw art. 21eerste J/a der kosten van het uitgeven van den catalogus van het oud archief 230, en een nieuw art. 22: belegging van gelden op prolongatie 35,000, zoodat het totaal van dit hoofdstuk al9nu bedraagt 106,938.98. Inkomsten. Hoofdstuk 1. Blijft oningevuld, daar geen ont vangsten van vroegere diensten aanwezig zijn. Hoofdstuk II. - Art. 6« wordt nieuw uitgetrokken: rente van op prolongatie uitgezette 35000, afkomstig van de leening 1871, 1000. Alt. la: opbrengst van het dividend voor aandeeleu in de Nederlandsche handelmaatschappij 1125, wordt verhoogd met 375 en alzoo gebracht op 1500, terwijl liet totaal van dit hoofdstuk thans bedraagt 25,040.80. Hoofdstuk 111. Bij art. 4 der vijfde afdeeling: schoolgelden 16,755.06geeft de heer Mathon den wensch te kennen dat, in navolging van wat elders geschiedt, middelen worden beraamd om kinderen die de scholen voor on- en minvermogenden bezocht hebben en door aanleg boven anderen uitmunten, in de gelegenheid te stellen om ook van het meer uitgebreid onderwijs ge bruik te maken. De voorzitter betuigt zijn genoegen dat de heer Mathon deze zaak ter sprake brengt en deelt tevens mede dat bij burgemeester en wethouders reeds een voorstel in den geest van den heer Mathon gereed ligt, hetwelk nog dit jaar in den raad zal voor gedragen worden. Het totaal van dit hoofdstuk blijft onveranderd 125,593.42. Hoofdstuk IV. Hieraan wordt een nieuw art. 7 toegevoegd: teruggaaf der ter belegging' aangewezen gelden 35,000; zoodat het totaal van het hoofdstuk met gelijk cijfer wordt verhoogd en alsnu bedraagt ƒ94,462.92. Hoofdstuk V. Na goedkeuring van den voorgedra gen staat tot verkoop van 44 opgaande olmenbomen, onder art. 1 der tweede afdeeling uitgetrokken voor 300, is dit hoofdstuk onveranderd goedgekeurd tot een bedrag van 400. Het totaal der inkomsten bedraagt alsnu ƒ245,497,14. Hoofdstuk IX. onvoorziene uitgaven, wordt vastge steld op /759,40^, zoodat het totaal der uitgaven gelijk is aan dat der evengenoemde inkomsten. De gehcele begrooting wordt ten slotte met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Rekker was tijdelijk afwezig. Voor kennisgeving wordt aangenomen eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, behelzende af schrift van het koninklijk besluit waarbij machtiging wordt verleend tot verlenging der tolheffing op den Mid- delburg-Vlissingsehen rijweg voor den tijd van drie jaren. Evenzeer wordt voor kennisgeving aangenomen het proces-verbaal der opneming van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat alles in orde is bevonden, zijnde in kas 22,549.84^. Tot leden van het stembureau voor de aanstaande verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, in de plaats van wijlen nr. A. F. Siffléworden benoemd de heeren Mathon en Nagtglas, en als plaatsvervangers de heeren Dobbelaer de WindFokker en van Hoek. De zitting wordt gesloten. GEDRUKT Ü1J DE GEBflOEDfiRS ABRAHAMS, TE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 6