BIJVOEGSEL VAN DE van Vrijdag 18 October 1872. N". 248. KOLONIËN. Blijkens de jongste mailberichten heeft de gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië nog de volgende beschikkingen genomen (Javasche courant van den 30en Augustus.) civiel departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud vau recht op pensioen, de lc klerk bij het departement van finan ciën C. J. Paulus; op verzoek, eervol, uit'slands dienst, de klerk op het residentiekantoor te Kediri C. J. W. Mente; op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, de klerk op het adsistent-residentie-kantoor te MalangE. W. Abels; eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioende pakhuismeester te Makassar C. G-. Pieloor uit 'slands dienst, de gewezen klerk op het bureau van den adsistent-resident van Kendal J. M. Ginus; bij de in- en uitvoerrechten, uit 's lands dienst, de commies- visitateur bij de controle en recherche te Batavia P. A. An- thonijsz, de ondercommies 1' klasse bij dien tak van dienst J. J. Schuller tot Peursum en de gewezen onder commies 1R klasse bij dien tak van dienst W. J. Wes terkamp. Benoemd: tot pakhuismeester te Makassar, de amb tenaar op nonactiviteit II. G. Baumgarte; bij de controle en recherche te Samarang, tot commies-visitateur, de 2C commies bij het departement van fiuanciën F. J. Fuchs tot onder-commies T klasse, de 3° commies bij het departement van financiën G. E. van Olden, de ambte naar op nonactiviteit F. A. Horn, en de ambtenaar op wachtgeld W. E. van Steelbij de in- en uitvoerrechten te Samarang, tot 2" commies bij den ontvanger, de 3e commies op het kantoor van den controleur te Soe- rabaija J. F. V. A. Lincklaan Arriënstot administrateur en boekhouder bij het entrepot, de commies-boekhouder bij den ontvanger te Cheribon P. Barberauxtot Ieeraar in de Indische taal-, land- en volkenkunde aan het gymnasium Willem III te Batavia, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst aldaar mr. J. de Louter: tot Ieeraar in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium Willem III, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst in Nederlandscli-Indië M. D. van Riemsdijk. Ontslagen: eervol, op verzoek, als onderwijzer aan de normaalschool voor hulponderwijzers te Batavia dr. N. J. Hoorwegonder dankbetuiging voor de als zoodanig door hem bewezen diensten. Benoemd: tot onderwijzer aan de normaalschool voor hulponderwijzers te Batavia P. Inklaar, Ieeraar in de wiskunde aan het gymnasium Willem III. departement van oorlog. Ontslagen: op ver zoek, eervol, uit 's lands dienst, de klerk bij de militaire administratie M. L. Pfuster. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Zitting van Woensdag 1G October. (Pcrvolg.) Met betrekking tot de voorgestelde reorganisatie van de jaarwedden der hulponderwijzers bij de lagere scho- lenzijn nog een tweetal adressen ingekomen, die beide worden voorgelezen. Het eerste dezer adressen is van de hulponderwijzers C. Kamermans, A. F. Termijn en J. P. Hollestelle, die hun leedwezen te kennen geven dat zij, die indertijd ook om verhooging hunner jaarwedde verzocht hebben, niet in het voorstel van burgemeester en wethouders betreffende de reorganisatie der hulponderwijzers-jaar- wedden begrepen zijn. Het tweede is van H. de Oude, kweekeling op de gymnastiekschool alhierop eene jaarwedde van f 100, die te kennen geeft dat hij de betrekking van kweeke ling heeft aanvaard met het uitzicht om tot hulponder wijzer te worden benoemd. Daar hij gelooft dat aan een hulponderwijzer op de gymnastiekschool behoefte bestaat en hij de vereischte akte als zoodanig bezitbe veelt hij zijne belangen tot verbetering zijner jaarwedde bij het gemeentbestuur aan. De voorzitter merkt op, dat de eerstgenoemde drie solli citanten ten aanzien van het voorstel tot reorganisatie in dwaling verkeeren, daar de bedoeling niet is hen buiten te sluiten; de voorgestelde regeling zal zonder aanzien der tegenwoordige titularissen geschieden en geldt alleen de verschillende plaatsen die zij bekleedenterwijl eer3t later hij de vervulling dier plaatsen zal blijken wie al of niet verhoogd zullen worden. Wat voorts het tweede adres aangaatherinnert hij dat de raad bij de benoeming eener hulponderwijzeres op de gymnastiekschool heeft besloten dat op die school geen hulponderwijzer zou worden aangesteld. De adres sant gedraagt zich verdienstelijk, maar kan tengevolge van het genomen besluit niet tot hulponderwijzer wor den benoemdzoodat hijindien hij niet langer kwee keling wil blijvenhoe jammer dit. ook wezen zou elders eene betrekking als hulponderwijzer zal dienen te zoeken. Burgemeester en wethouders kunnen op het adres alzoo niet gunstig adviseeren. De heer Mathon geeft in overweging het adres van den kweekeling de Oude te stellen in handen der com missie voor de gymnastiekschool, waartoe wordt besloten. Hierna is aan de orde de behandeling van het voor stel tot reorganisatie der jaarwedden van de hulponder wijzers zooals dit in de vorige zitting is voorgelezen. [Zie het verslag dier zitting in het nommer dezer courant van 26 September jl.] Nadat de heer Mathon aan burgemeester en wethouders zijn dank heeft betuigd voor de welwillendheid en den spoed waarmede zij deze reorganisatie geheel in den verlangden geest hebben voorgedragen, worden de verschillendeonderdcelenvan het voorstel zonder beraadslaging allen goedgekeurd. Evenzeer wordt aangenomen het voorstel tot ver hooging der jaarwedde van den hoofdonderwijzer van school G, den heer L. de Man, met f 100, waardoor deze op f 1000 wordt gebracht. De heer van Vis vliet had vooraf verklaard dat hij instemt met den lof die bij het voorstel aan dien onderwijzer is gebracht en hij daarom wel had gewenscht dat de financiën der ge meente een grootere verhooging van jaarwedde gedoogd hadden. Burgemeester en wethouders stellen voor aangezien de nieuwe rioolwerken, de binnen kort te verwachten vaste waterstand en de overname van het havenkanaal door het rijk oorzaak zijn dat verschillende betrekkingen opgeheven kunnen worden een eervol ontslag uit hunne betrekking te verleenen aan: G. J. de Jong als spui- meesterC. G. Akkerman als sasmeesterC. Compeer als adsistent-sasmeesterP. de Vos als commissaris van het loodswezen, P. Otte als havenloods, J. Remigius als havenloods, J. Kuijt als adsistent-havenloods en L. Janssen als opzichter ovpr het havenkanaal, welk ontslag ingaat met 1 October jl. De heer Snijders vraagt of geen kans zou bestaan, om Janssen, overeenkomstig het advies van sommige leden der commissie van fabricage, in een andere be trekking in dienst der gemeente te behouden? De voorzitter antwoordt, dat burgemeester en wethouders dit ook reeds hebben overwogen en het wel zou kunnen, maar dat in den eersten tijd. geen werk voor Janssen aanwezig zou zijn. De heer Snijders repliceert, dat eene vacature van opzichter over de wandelingen be staat; wellicht ware Janssen daarvoor te gebruiken. Hij gelooft dat het wenschelijk zon zijn als die man, zoowel in zijn eigen belang als in dat der gemeente, wat dichter onder de oogen van burgemeester en wet houders werkzaam was. De voorzitter merkt op dat bij het toekennen van wachtgeld dengeen die het wacht geld geniet toch altijd eventueel eene betrekking kan worden opgedragen. Hierna wordt bet voorstel goedgekeurd en vervol gens door burgemeester en wethouders voorgesteld, om aan L. Janssen een wachtgeld van f 243 toe te kennen. De heer Snijders verklaart zich tegen dit voorstel. Hij gelooft dat Janssen, als burgemeester en wethouders hem meer onder de oogen hadden gehad, reeds lang uit den dienst der gemeente ontslagen zou zijn. Onlangs is hij zelfs door hen ontslagen van een hem opgedragen buitengewoon werk. Op dezelfde gronden verklaart ook de heer Dronkers zich tegen het voorstel. Hij heeft zelfs nog een nader onderzoek ingesteld, doch teneinde Janssen niet meer te bezwaren zal hij hieromtrent ver der maar zwijgen. De heer Lambreehtsen van Rit- them wijst op het impératieve voorschrift van art. 8 der verordening, hetwelk zegt: de raad verleent wacht geld." De heer Dronkers stelde hiertegenover de bepaling van art. 11 der verordeningdat voorschrijft dat het wachtgeld vervalt als de ontslagen ambtenaar in een andere betrekking wordt geplaatst. Hij gelooft dat Janssen het zich zeiven te wijten heeft dat hij niet in een andere betrekking geplaatst is. Dit laatste is, volgens den heer Lambreehtsen van Ritthem, hier de quaestie niet; Jansssen is ontslagen en heeft dus recht op wachtgeld. Het voorstel tot het verleenen van wachtgeld aan Janssen wordt vervolgens in stemming gebracht en aan genomen met 10 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Snijders, Dronkers. Fokker en Luteijn. Voorts wordt goedgekeurd het voorstel van burge meester en wethouders, om evenzeer wachtgeld toe te kenne aanG. J. de jong f 247, C. C. Akkerman f 238 C. Compeer f 134, J. Remïgius f 255 en P. Otte 255. Zonder hoofdelijke stemming wordt mede goedgekeurd een voorstel van den burgemeester als hoofd der gemeente politie, strekkende om aan den waterschout eene tege moetkoming van f 100 'sjaars te verleenen in het door hem geleden verlies wegens de onmogelijkheid voor groote schepen om hier binnen te komen en aan- en af to monsterenonder bepaling dat het bedrag van het geen de betrekking van waterschout oplevert en de te verleenen toelage samen niet meer dan f 150 per jaar zullen mogen bedragen. Tevens is geconstateerd dat deze toelage een buitengewone zaak is, die bij de pen sioensberekening niet in aanmerking kan komen. Nog wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen een voorstel van burgemeester cn wethouders tot het doen drukken en uitgeven van den inventaris van het gemeente-archief en daarvoor eene som van f 680 be schikbaar te stellen, te verdeelen over de jaren 1873, '74 en '75, telkens voor een-derde; en voorts om aan den heer mr. J. H. de Stoppelaar namens den raad dank te betuigen voor de zeer belangrijke diensten als ge meente-archivaris tot dusver reeds door hem beweren. Vooraf had de heer van Visvliet zijne instemming met het voorstel betuigd, daar hij de uitgaven van den inventaris niet alleen voor de siad en de ingezetenen, maar ook voor de wetenschap zeer nuttig acht. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten tot den verkoop van den voormaligen water molen en een aangrenzend huisje in de Spuistraat, een huisje in de Vlissingsche straat en een huisje op den Havendijk bij den trekker; met uitzondering van dit laatste allen voor afbraak. Naar aanleiding van een missive der Israëlietische schoolcommissieressort Middelburgis op voorstel van burgemeester en wethouders beslotenom het in dei- tijd aan haar ten gebruike afgestaan schoolgebouw andermaal voor vijf jaren af te staan, waartegen ge noemde commissie zich verbindt om voor hare rekening dat gebouw, te doen herstellen. De secretaris doet achtereenvolgens voorlezing van de rapporten der commissie van fabricage en der financieele commissie betreffende de gemeentebegrooting voor 1873 en daartoe behoorende stukken. Op de daarin voor komende opmerkingen en adviezen zal bij de behande ling der begrooting worden gelet, zoodat de beraadsla ging daarover tot zoolang wordt aangehouden. De rekening van het bestuur der godshuizen over 1871 wordt goedgekeurd tot een bedrag van f 54,471.54 in ontvangf 56,856.51| in uitgaafen mitsdien met een nadeelig slot van /2,384.97£. Evenzeer wordt goedgekeurd de begrooting der dienst doende schutterij voor 1873 ten bedrage van f 2960. Daarna is aan de orde de behandeling der begroo ting van bet burgerlijk armbestuur voor 1873, ten bedrage van f 45,233.83 in ontvang en uitgaaf, met inbegrip van eene subsidie uit de gemeentekas tot een bedrag van f 40,000. Omtrent deze subsidie heeft de financieele commissie als hare overtuiging te kennen gegeven dat een post van f 40,000 op den duur de financieele krachten der gemeente ver te boven gaat, dat daarin verandering behoort te komen en zij derhalve met den meesten ernst er op moet wijzen om in dit cijfer door de daarbij betrokken besturen voor het vervolg eene vermindering op de eene of andere wijze aangebracht te zien. Het dadelijk gevolg van dit verhoogd cijfer is geweest eene verhooging van den hoofdelijken omslag op de gemeente begrooting voor 1873, dien men eerder zou wenschen te verlagen dan te verhoogen. Bij de beraadslaging zegt de heer Snijders dat hij gelooit dat alle leden het eens zijn dat de voorgedra gen subsidie ontzettend hoog is; daarom zou hij, zonder- in de verste verte te kort te willen doen aan de ver diensten der eminente mannen die aan het hoofd der instelling staan, in het raadsbesluit willen laten vloeien dat bezuiniging wenschelijk is. De heer de Jonge, voorzitter van het burgerlijk armbestuur, antwoordt dat het cijfer der subsidie hooger schijnt dan het wer kelijk is, ja zelfs had hij lof verwacht over het lage cijfer in verhand met de duurte der levensmiddelen. De begrooting is geraamd op een heel gunstigen gezond heidstoestand; als de ramp het armbestuur trof dat er meer zieken dan de geraamde 40 kwamen, dan zou het cijfer zeker veel hooger worden. Om de zaak evenwel niet te zwart voor te stellen deelt hij mede, dat voor dit jaar, volgens de gemaakte raming, vermoedelijk niet meer dan f 36,700 zal noodig zijn. De subsidie aan en de begrooting van het armbe stuur worden thans overanderd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat in de Staats-courant van jl. Vrijdag, 11 dezeris opgenomen het reglement van politie voor het kanaal door "Walcheren van Veere tot Mid delburg. Eenerzijds zegt hij het te betreuren, dat voor een zoo belangrijke zaak geen advies van burgemeester en wethouders is gevraagdmaar met nog grooter leedwezen heeft hij ontwaard dat in bedoeld reglement vele be- paligen ten nadeele dezer gemeente voorkomen, onder anderen betreffende de sluis- en kanaalgelden, het ver bod om 's nachts het kanaal te bevaren, en wellicht nog vele andere. Hij stelt daarom voorom eene commissie uit den raad te benoementeneinde deze met hem het reglement nauwkeurig overwege en vervolgens een concept-adres aan den koning te ontwerpen, waarin verandering van het reglement zal worden gevraagd. Tevens deelt hij naar aanleiding eener opmerking van den heer Fokker, die ook het advies der kamer van koophandel en fabrieken wilde inwinnen mede dat, zoo hij goed is ingelicht, ook de kamer van koop handel en fabrieken in gelijken geest bandelen zal.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 5