öuitmlanö. iftmgelwerk. gezonden en tevens van hetgeen de regeering van daar omtrent voorloopig verkregen uitkomsten mocht vernemen. Inzonderheid de nader ingekomen financieele voor stellen omtrent de besteding van 13 millioen uit de Indische voorschotten, ondervond nog al critiek. In verband daarmede waarschuwden verscheidene leden tegen de gestadige uitzetting der uitgaven in Indië. Dit gevoelen vond bestrijding bij anderen, in zoover deze betoogden, dat de inkomsten in Indië niet statio nair bleven. De meerderheid der commissie van rap porteurs staat het gevoelen voor, dat het belastbaar vermogen van Indië groot genoeg is, om alle nuttige en noodzakelijke uitgaven uit de inkomsten van dat land te bestrijden, mits slechts krachtig de hand worde geslagen aan een hervorming van het belastingstelsel en niet voor de invoering van nieuwe belastingen op deugdelijke grondslagen worde teruggedeinsd. Voor de aflossing der schuld aan de Handelmaat schappij toonde men zich over het algemeen gunstig gestemd. Eene breede gedachtenwisseling en daarna een overleg tusschen de commissie van rapporteurs en den minister van koloniën heeft plaats gehad over de laatstelijk nieuw voorgedragen posten voor buitengewone werken. Wat de havenwerken te Batavia betreft, algemeen werd het nut daarvan erkend, maar ook na de door den minister gegeven inlichtiugen durft de commissie van rapporteurs nog geen bepaald oordeel uitspreken over de waarde van het gekozen plan en de juistheid der gemaakte raming. Met betrekking tot de werken tot beveiliging tegen overstroomingen werd, voor zooveel Batavia betreftvan die werken het nut betwijfeld, en aan den minister in bedenking gegeven omin afwachting van het tot stand brengen van goede ramingen voor bedoelde beveiligings- werkenden uitgetrokken post met f 100,000 te vermin deren. Ook na de inlichtingen des ministers blijft de commissie van rapporteurs daarop aandringen. Vrij algemeen zag men er bezwaar in door het toe staan der eerste f 300,000 voor het stichten van een krankzinnigengesticht op Java den weg te openen tot vestiging van een gebouwdat 18 tonnen gouds dreigt te zullen kosten en, eenmaal voltooid, een in alle op zichten kostbare inrichting zal worden. Na de inlich tingen des ministers acht de commissie echter, de algemeene financieele bezwaren daarlatende, het gedane voorstel alleszins gerechtvaardigd. ALGEMEEN OVERZICHT. In Frankrijk is de politiek weder tot rust gekomen, de gewone rust welke het reces der kamer kenmerkt. Drie gebeurtenissen die in geen enkel ander land de kalmte zouden kunnen storen, hebben niet alleen alle pennen, maar ook alle gemoederen in beweging gebracht en een misbaar doen ontstaan alsof het land in het groot ste gevaar verkeerde. Een lid der kamer spreekt eenige redevoeringen uit, eenige clericale drijversorganiseeren religieuse processiën, waaraan niet ten onrechte poli tieke bedoelingen worden toegedicht, en een prins uit een Fransch vorstenhuis bezoekt, onverschillig met welk doel, zijn vaderlanddeze drie gebeurtenissen brengen geheel Frankryk in rep en roer en verleiden de regeering tot hoogst onvoorzichtige en illiberale maatregelen. Wanneer Thiers zich sterk voelde en zich overtuigd hield voldoende kracht en steun bij de natie te vinden, dan zou hij in al deze drie gevallen hebben kunnen volstaan met een nauwlettend toezicht, in plaats van tot gewelddadige middelen zijn toevlucht te nemen. Mag men aannemen dat Thiers zijn landen volk door en door kent, dan is vooral zijn handelwijze tegenover Gambetta en prins Napoleon een treurig be wijs voor de zwakke grondslagenwaarop de bestaande regeering en de geheele Fransche staatsinrichting be rusten. Hoe het zijde rust is teruggekeerd en de dagbladen gaan blijkbaar daaronder gedrukt. Nieuws weten zij echter allen nog mede te declen, doch alleen om het later weder tegen te spreken. Er zijn eenige plannen der regeering ruchtbaar gewordenÓen blad verzekert dat ze reeds geformuleerd en vastgesteld zijn en geeft er een uittreksel van, een ander levert er den tekst van die nooit geschreven werd. Er zijn gebeurtenissen die niet plaats grepen, maar daarom toch wel hadden kun nen plaats grijpen zonder bijzondere verwondering te wekken, welnu, éen blad verzekert dat zij zijn voor gevallen, dat ooggetuigen het mededeelden, terwijl zelfs hetzelfde blad den volgenden dag zijne verzeke ring mogelijk weder intrekt. Onder soortgelijke geruch ten in de Fransche pers zijn het vooral de volgenden, die overgenomen, vergroot en geconstateerd worden, om eindelijk te worden tegengesproken: een circulaire der regeering bij gelegenheid der verkiezingen, een wets ontwerp tot verbanning der Bonapartes, ontwerpen van organieke wetten van den minister Dufaure, opheffing van het handels-ministerie aan de éene zijde en behoud daarvan aan de andere zijde met benoeming van den heer Ozenne of Victor Lefranc tot minister. Niets van al deze geruchten is waar en het orgaan van den pre sident, le Bien publicgetroost zich de moeite, misschien ook al weder uit gebrek aan positief nieuws, om die allen nadrukkelijk tegen te spreken. Niet alleen de Fransche dagbladen maken zich in den politieken komkommertijd tot den tolk van allerlei geruchten, ook de Engelsche pers wedijvert in dit op zicht met hare Fransche zuster. Zoo wordt aan the Daily Telegraph uit Parijs gemeld dat de heer d'Har- court, Fransch gezant aan het hof van St. James, Dins dag eene conferentie met Thiers gehad heeft en naar Londen teruggekeerd is om het handelstractaat te onder teekenen. Wanneer men dit bericht in niet te letter lijken zin opneemt, dan is het mogelijk dat het waarheid spreekt. Of die onderteekening echter reeds zoo na aanstaande is, als de correspondent van the Daily News doet gclooven, hieraan valt nog wel met eenigen grond te twijfelen. Ook een bericht van den Weenschen correspondent aan the Daily News verdient, hoewel onder voorbehoud, een korte vermelding. Volgens berichten uit Home, zoo leest men in het Londensche blad, is de Italiaansche regeering voornemens om met Thiers in overleg te tre den teneinde het geschil met Griekenland over de mijnen van Laurium aan de arbitrage van Rusland te onderwerpen. Hoewel het niet onwaarschijnlijk is dat het gunstige antecedent van het tractaat van Washing ton en de Geneefsche vierschaar de Italiaansche regee ring een dergelijk plan heeft doen opvattenstemt dit bericht niet volkomen overeen met de mededeeling der Nazione, die uit goede vertrouwbare bron zegt te ver nemen, dat de quaestie der mijnen van Laurium door de goede diensten der bevriende mogendheden ge schikt is. De heer Valaoritis wordt, zooals het blad verneemt, uit Londen en Parijs te Home verwacht, waar dan de voorloopige schikking haar beslag zal krijgen. Waar die schikking op berust meldt het Italiaansche blad niet, zoodat de mededeeling van the Daily News waarheid kan bevatten. Te el Ferrol was Dinsdag nog geene verandering in den toestand gekomen. Vijf compagniën jagers hebben getracht een gevecht met de opstandelingen aan te vangen, maar dezen vertoonen zich nergens en houden zich rustig in het versterkte arsenaal verscholen. Volgens l'Impar- cial hebben de gemeenteraad en de bevolking van el Ferrol een wapenstilstand voorgesteld, teneinde bloed vergieten te voorkomen, omdat zij de verzekering meenen te kunnen geven dat bijna alle opstandelingen besloten hebben zich over te geven. Intussohen zoolang de op stand niet ten onder gebracht is, blijft het gevaar voor uitbreiding bestaan. Bij gelegenheid van de discussie over het adres van antwoord op de troonrede protesteerde de leider der federatieve republiekeinen Py i Margall, in de zitting der Cortes van Dinsdag, met alle kracht tegen den op stand te el Ferrol, door de muiters ten onrechte in naam van de federatieve republiek uitgeroepen. Iedere poging tot gewapend verzet tegen de regeering noemde hij een misdaad, omdat het land thans onder dit bestuur in het volle bezit is van alle vrijheden welke men slechts wenschen kon. Na een uitvoerige redevoering van Zorilla, die levendig werd toegejuicht, werden de discussiën over het adres van antwoord gesloten, waarop het met de ontzaglijke meerderheid van 205 tegen G8 stemmen werd aangenomen. De enkele con servatieve aanhangers der dynastie, die leden der cortes zijnonthielden zich van stemmingterwijl de 68 tegen stemmers voor het grootste gedeelte tot de republikein- sche partijen en voor de rest tot de Alfonsisten behoo- ren. Wanneer het ministerie zich niet kan bandhaven, dan zal het dus niet kunnen toegeschreven worden aan een te kleine meerderheid in de kamer. Een Spaansch ministerie heeft echter ook nog met tal van andere factoren te rekenen. EEN" UITSTAPJE NAAR HET MEER VAN GENÈVE. DOOR Alfred Koentgtbevg* III. Het onderscheid tusschen de kerken springt in Zwit serland op zeer eigenaardige wijze in het oog. Aan de deur van de Franzenskircke in Lausanne was de dienstregeling der spoorwegen en stoombooten aange plakt; in eene nis in den muur hing een thermometer en een barometer, en de kerk werd met gas verlicht zij is dus volkomen in overeenstemming met den geest des tijds. In de katholieke kerk te Genève vindt men opwekkingen tot bedevaarten naar Einsiedln, tot lange gebeden en tot het geven aan collectes. De eene kerk zegt: Spaar tijd en geld, en de andere: Geef beide aan mij. Gelijk de Rhone modder en vuil in het meer achter laat en kristalhelder er uit te voorschijn treedt, gelooft ieder borstlij der zijn kwaal bij het meer te zullen achter laten en frisch en gezond naar huis te zullen terugkee- ren. In de kosthuizen verzamelen zich de zieke longen der oude en nieuwe wereld om genezing te zoeken voor hun lijden. Die kosthuizen zijn de kloosters van den modernen tijd. In de middeleeuwen kozen de monni ken de schoonste gezichtspunten uit, thans doen zy het die een hotel of kosthuis willen stichten. Het slot Chillon is vroeger ook een kerkelijke instel ling geweestde vestingtorens zijn er eerst later bijge bouwd, toen het een wereldlijk karakter kreeg. De lange gangen waarin de eene cel naast de andere uit komt, die thans allen door genezingzoekende lijders worden bewoond, herinneren ons terstond aan een klooster, vooral als de klok luidt om allen tot den gemeenschappelijken maaltijd bijeen te roepen, en nog grooter wordt de misleiding als de Savoiaard en de puritein hunne gebeden mompelen. De plaatsen kunnen niet worden aangewezen zonder de nationaliteits-quaestie in het oog te houden. Finn- land kan niet naast Rusland worden geplaatst want tusschen hen heerscht vijandschap. Polen en Duitschers} Amerikanen en Engelschen zouden in staat zijn het tafellaken tusschen hen in stukken te trekkenen Fran- schen zouden misschien de geheele tafel omverwerpen als zij naast die Pruisische officieren moesten zitten. Deze zijn de stukken en pionnen die van de groote schaakpartij tusschen von Bismarck en Napoleon hier zijn neergeworpen. Zij gelooven niet dat het meer van Genève ter eere van :hun koning Leman is genaamd zij zijn bescheidener geworden tengevolge van hunne ondervinding in den oorlog opgedaan. De Pruisische overmoed ligt onder de reusachtige grafheuvels van den driedaagschen strijd bij Metz begraven; de duivel van den hoogmoed kan ook slechts gezonden plagen. Zij zijn het er allen over eens, dat hunne over winningen nog grooter zouden zijn geweest, als zij een beter geweer hadden gehad. Hunne borstwonden zijn al van zeer vreemd allooi. Een was er die een splinter van zijn horlogeketting in zijn borst kreeg welke er in bleef zitten, terwijl de kogel doorging. Hunne kwalen verhinderen hen niet om op de geïmproviseerde bals te dansen, en desnoods boeten zij het genot met verdubbelde pijn. Zij vergeten, dat het kerkhof van Clarens een vervolg op het kosthuis is. Op dat lijken-congres zijn vertegenwoordigers van alle natiën. Het is het schoonste Campo santo van de wereld; geen ander kerkhof kan er mede worden ver geleken. In de nabijheid der Pruisen geven de Franschen zich aan de meest rooskleurigs droomerijen van wraak en vergelding over. Frankrijk gelijkt een matroos, die jaren achtereen op zijn schip werkt en spaart, doch zoodra hij aan wal is gekomen spectakel en lawaai maakt en in éen nacht alles wat hij gedurende jaren heeft opge spaard verteert en verkwist, totdat hij uitgeput en uitgeplunderd weer aan boord komt. Dan hervat hij zijn gewonen arbeid, om bij de eerstvolgende landing weder geld en gezondheid te verliezen. Revanche voor Sedan, roept men tegenwoordig in Frankrijk, zooals men vroeger riep Revanche voor Waterloo! De vijf milliarden zijn slechts geleend geld dat Duitschland met renten moet teruggevenElzas-Lotharingen is slechts tijdelijk afgestaan en spoedig zal Frankrijk over het rentmeesterschap over dat land rekenschap vragen; daarbij zal het door het Vaticaan worden geholpen, zoodat de Duitsche katholieken de wapenen zullen weg werpen en tot hen zullen overloopen! Naast dit koor der wrake heft de dochter van een Straatsburgschen professor elegiën aan. Met haar van smart trillende stem, haar smachtende blikken en haar grijze lokken is zij het beeld der smart van Straatsburg. Hare smart is die van een geleerde. Zij weent over den brand der Straatsburgsche bibliotheek, waardoor het werk van haar vader over de kerkher vorming werd verstoord, omdat hem thans de bronnen ontbreken. Zij zoekt die thans te Genève. Op de vraag of de bibliothecaris van de briefwisseling der reforma toren als een der zaken van de meeste waardeniets in den kelder had kunnen redden, antwoordde zij dat de ongeluksvogel het hoofd had verloren en ook nie mand aan een bombardement geloof had geslagen. Zij loochende de waarheid van de bewering, die men onder vier oogen in Straatsburg dikwijls kan vernemen, dat onder den dekmantel van het bombardement de Fran schen uit het museum en de bibliotheek veel hebben weggevoerd wat eerst over eenige jaren in Engeland weder te voorschijn zal komen, waarheen het voor grof geld een weg heeft gevonden. Intusschen is de vader toch lid van de nieuwe Duitsche academie geworden, eenig en alleen uit liefde voor Straatsburg, en de doch ter blijft in Straatsburg uit liefde voor haar vader. Eerst het volgende geslacht zal voor Duitschland ge- De naam van den tegemvoordigen koning van Pruisen is in den volksmond: Wilhelm Lehmann.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3