benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder 4e klasse van de Militaire Willemsorde de sergeant der infanterie bij het !e°"er in Nederlandsch Indië J. Tessers, tot belooning voor zijn uitstekend gedrag bij gelegenheid der krijgs verrichtingen in Deli (Noordoostkust van Sumatra) in den loop dezes jaars. leger. Eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend, op verzoek, aan den 2en luitenant K. F. Tadema van het 4e regiment infanterie. onderwijs. Zaterdag jl. is in het Onderwijzersgezelschap „Goes" te Goes met algemee ne stemmen besloten adhaesie te schenken aan het adres der afdeeling Sneek van het onderwijzers-genootschapwaarin wordt aangedrongen op het afschaffen der vergelijkende examens die als schadelijk voor het onderwijs en vernederend voor de onderwijzers worden beschouwd. Het gezelschap wenschte de eenvoudige sollicitatie te behouden, 't Gemeente bestuur zou dan door eene commissie onderzoek kunnen laten doen naar de practische bekwaamheid des onder wijzers in de gemeente waar hij werkzaam is. (Goessche cour.) De Staats-courant van heden bevat het verslag der commissie, belast met het afnemen van het eind examen der hoogere burgerscholen in Noord-Brabant, in 1872. kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de protestantsche gemeente te Antwerpen de heer E. J. van Wisselingh Pz., predi kant bij de Nederduitscke hervormde gemeente te Seroos- kerke (Walcheren). Eergisteren is de heer H. L. Krom als predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Dreischor bevestigd door den heer H. G. van Nauhuis, predikant te Veghel, met eene rede naar aanleiding van 1 Timo- theus 4 vers 6, middelste gedeelte. Denzelfden dag hield de bevestigde zijne intreerede naar aanleiding van Johannes 1 vers 12. koloniën. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 31 Augustus. De berichten omtrent de Delische expeditie, in het mail-overzicht van den Java-bode opgenomen en loopende tot 9 Augustus, luiden als volgt: „Op 21 Juli was door eene compagnie onder bevel van den kapitein der infanterie Groesbeek, zonder eenig verlies aan onze zijde, een tweetal kampongs genomen. „Den 24en dier maand trok eene kolonne van 200 man met 1 houwitser en 3 mortieren, onder aanvoering van den expeditie-kommandant, naar Oedjong-Barat, dat verlaten gevonden en daarop verbrand werd. „Bij een aanval door de Bataks gedurende den op- marsch der troepen op de voorhoede gedaan, was de vijand met achterlating van 30 dooden uiteengejaagd. De kolonne keerde op 29 Juli in het hoofdkwartier terug. „Na deze laatste verliezen schenen de Bataks zich in het gebergte te hebben teruggetrokken en niet langer genegen te zijn om de oproerige datoes, die gebrek aan geld, wapenen en ammunitie begonnen te krijgen, onder steuning te verleenen. Een en ander maakte den toe stand in de binnenlanden veel geruststellend. „Intusschen bleef de landingsdivisie van Zr. M>. stoom schip Marnix nog steeds over de ondernemingen aan de Deli-rivier verdeeld. De gezondheidstoestand dezer troepen was naar wensch." gemengde berichten. Uit Willemstad wordt onder dagteekening van 13 dezer nog gemeld omtrent het onheil aan de van Antwerpen komende Telegraaf boot in het Hillegat overkomen: De lading werd gisteren door lichterschepen zooveel moge lijk overgenomen. Er is eene lekkage ontstaandie niet kan gestopt worden en waardoor de boot vol wa ter is geraakt. Tot in den nacht is men met lossen bezig ge weest. Heden is men met het lichten voortgegaan, doch in weerwil hiervan is de boot reeds zoo diep in het zand gewoeld, dat er geen kans meer bestaat om haar vlot te krijgen, zoodat dat fraaie stoomschip verloren zal zijn. (N. Rott. cour.) De twee officieren te 's Hertogenbosch die onlangs zich vermaakt hebben met het ontvreemden van bellen knoppen zijn door den krijgsraad veroordeeld tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf. De tramway tusschen den Haag en Scheveningen heeft jl. Zaterdag twee ernstige ongelukken veroorzaakt. Te half 2 uur overreed een der wagens in eerstgenoem de plaats een 4 jarig meisje en te half 5 uur te Sche veningen een 2Jjarig meisje. Beide kinderen waren oogenblikkelijk dood. Het Utrechtsch dagblad verneemt dat eerstdaags te 'sGravenhage eene conferentie van belanghebbenden bij den Noord-Hollandsch-Frieschen spoorweg zal plaats hebben. Zaterdag avond is een koe, staande in een weide aan den Raanweg nabij 's Gravenhage, door den bliksem doodgeslagen. Te Zaandam heeft men proeven genomen om van den kleigrond uit de Yoorzaan steen te bakken. De steenen voldeden echter niet. Onder de gesignaleerde personen in het Politieblad komt o. a. voor: Heinrich Völcker van Bokkenheim, oud 32 jaren. Die persoon moet wegens moord een levenslange gevangenisstraf ondergaan en is den 16cn Augustus jl. uit de gevangenis te Frankfort a/M ont vlucht. Voor zijn aanhouding is een belooning van 100 thaler uitgeloofd. De Ottomanische bank, de Fransch-Hollandsche bank en eenige andere bankinstellingen te Parijs hebben van de regeering het monopolie bekomen van de ver vaardiging en den verkoop van lucifers, tegen eene jaarlijksche uitbetaling van 10 millioeuonder voorwaar de dat die uitkeering met 50 pet. zal verhoogd worden, indien het verbruik jaarlijks 40 milliard lucifers te bo ven gaat. Onder de 653 vrouwen aan wie de Duitsche keizer een decoratie heeft toegekend voor haar liefdadige be moeiingen tijdens den jongsten oorlog, meest vorstin nen en dames uit aanzienlijken kring, komt ook voor een dienstmeisje, Helena Scheer, te Reichenbach. Een comité uit de Engelsche mijnwerkers zal gelden inzamelen om de kosten te kunnen goedmaken der verkiezing van een lid van het lagerhuisdie daar de belangen van de mijnwerkers zal behooren voor te staan. De nieuwe wet op den verkoop van levensmiddelen wordt in Engeland met goed gevolg toegepast. Zoo is onder een massa anderen veroordeeld een melkvrouw, wier melk 20 pCt. te veel water en slechts 2 pCt. room bevatte; goede melk houdt 6 a 9 pCt room. Eenige jongelui zaten vroolijk bijeen aan de oevers van de Zumbroin in Wabasha Bounty, toen zij eensklaps een groote ratelslang in hun onmiddellijke nabijheid ontdekten. Een uit 't gezelschap bespeelde terstond zijn viool en tot elks verbazing kwam er nog een slangenkop tusschen de rotsen te voorschijn, en zoo tot 9 toe. De dieren, die met welgevallen luisterden naar de tonen der muziekwerden allen voor den afloop van het concert zonder moeite afgemaakt. {Eet Vaderl.) burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 13cn dezer: F. H. Coulon, jm. 23 j. met D. van der Heijdt, jd. 24 j. J. A. Dekker, jm. 21 j. met S.C.Re- meus, jd. 17 j. G. Ruitenbeek, jm. 24 j. met C.Dekker, ji 19 j- (Van 512 October.) Vlissingen. GehuwdJ. J. Thomassjm. 29 met E. Hofman, wede. van C. F. P. Schweitzer, 40 j. Bevallen: S. de Rapper, geb. Raff, z. P. M. Steig- stra, geb. Cornelissen, d. M. W. Vissergeb. Gij zeis, d. J. Verhulst, geb. Klement, d. M. Staats, geb. de Jonge, d. C. Vader, geb. Sohier, z. Overleden: P. Meuldijk, z. 16 m. J. J. M. Gasille, d. 6 w. A. Bruël, z. 18 m. H. C. Kopler,jd. 80 j. J. J. Feij, d. 10 m. F. C. Loekemeijer, d. 3 w. J. C. Mets, man van N. A. van Boven, 79 j. H. C. Schen kel, d. 8 j. J. E. Straat, d. 5 w. Goes. Bevallen: J. B. Coppieters, geb. Verduijn, z. S. Warrens, geb. Wijk, z. A. M. Goetgeluk, geb. Overweel, d3. (tweelingen) i. i. van der Does, geb. Naastenhoven, d. Overleden: J. M. Dekker, gehuwd met P. Kramer, 72 j. M. I. Cappello, d. 5 m. C. M. F. Stieger, d. 7 m. Zierlkzee. Gehuwd: J. de Rijke, jm. 24 j. met P. van der Voois, jd. 21 j. Bevallen: J. Holm, geb. Stiphoudt, d. P. M. Schou ten, geb. Janssend. B. C. Ruselaargeb. Buskopd. G. Pauli, geb. Hoogendorp, z. D. P. de Vos, geb. Paret, z. N. Maijs, geb. Cappelle, z. Overleden: G. Kloet, man van W. Boot, ruim 32 j. M. H. C. Ben der, z. 7^ j. A. P. Kriezels, z. 13 m. M. den Dekker, z. 7 m. J. Rademaker, wed®, van C. van der Vliet, 62 j. C. Jvan Altena, d. 4 m. A. Elscot, z. 9 m. thermometerstand. 14 Oct. 's av. 11 u. 48 gr. 15 'smorg. 7 u. 49 gr. 'sm idd. 1 u. 49 gr. 'sav. 6 u. 46 gr. staten-generaal. tweede kamer. Zitting van Maandag 14 October. Nader verslag.) Bij de voortgezette beraadslaging over het wetsont werp betrekkelijk het Indisch tarief werden de artt. 3 en 4 gelijktijdig behandeld, omdat de heer Kappeyne van de Coppello een amendement had voorgesteld om de beide artikelen te vervangen door deze bepaling: „Op den uitvoer en den doorvoer worden geene rech ten geheven." Dit amendement had hij voorgesteld om een zuivere beslissing van de kamer uit te lokken over de beide beginselenafschaffing van alle uitvoerrechten en van alle differentieele uitvoerrechten. De heer Bredius had een amendement voorgesteld, strekkende om het uitvoerrecht op de suiker te ver- boogen tot f 1. Na de verwerping evenwel van zijn amendement op art. 1 wijzigde hij het voorstel in dien zin dat het bedrag van liet recht op 50 cents (in plaats van 30 cents in het regeeringsvoorstel) werd bepaald. De heer s'Jacob bestreed het amendement van den heer Kappeyne op financieele gronden. De inkomsten van Indië worden, zeide hij, zóódanig geplunderd, dat er ten laatste niets meer van het geraamde zal over blijven. En nu zou de heer Kappeyne gaarne met groote snelheid de jaarlijksche Indische bijdrage zien verdwij nen maar daartegenover behoort dan toch eerst een financieel stelsel te staan. De heer Kappeyne verdedigde breedvoerig zijn amende ment. Men moet niet enkel vragen wat de opbrengst eener belasting is, maar onderzoeken welke de beste belasting voor Java moet geacht worden. Uitvoerrechten achtte hij schadelijk. Invoerrechten werken als accijn- sen. Bij de uitvoerrechten worden de productie-kosten verhoogd, zonder dat de producent ze kan verhalen op de koopers. Nog nadeeliger dan transportkosten wer ken de uitvoerrechten. In 't bijzonder voor Indië was het onraadzaam om op de stapelproducten uitvoerrechten te heffen. Dit is in strijd met het beginsel onzer vesti ging in Indiëbevordering van de teelt der producten. Het is waar, de suikercontractanten zijn door de nieuwe regeling in een goede positie gekomen, maar dit geeft het gouvernement geen recht om door den souverein op de verplichtingen van den contractant inbreuk te doen maken. Bovendien zon men tegelijk met de suikercontractanten andere, onschuldige partijen treffen. Wat het financieel bezwaar betreft, dit mocht hier niet gelden. Bovenaan moest staan het beginsel onzer ves tiging in Indië, het beginsel vooruitgang; niet het virtus post nummos mag gelden. Maar bovendienmen stelde zich het financieel bezwaar voor. Men moest zich niet bekommeren om een tekort. Van zelf komen de in komsten terug uit de elasticiteit der nationale welvaart, slechte belastingen moesten afgeschaft worden ook zon der aequivalent, en daarom zou hij ook voor de afschaf fing van den zeepaccijns stemmenal ware het zonder aequivalent. Vóór alles moesten belastingen op oecono- mische gronden worden gevestigd. Wat den minister betreft, hij duidde het hem niet ten kwade dat hij, hoezeer geen voorstander van de uitgaande rechten, die had gehandhaafd. Hij vertrouwde dat deze minister een politiek zal volgen, die niet zoo zeer strekt om tegenstanders te ontwapenen, als om zijn echte vrienden steeds nauwer naar zich toe te halen en aan zich te verbinden. De heeren Nierstrasz, van Houten en van Loon be streden het amendement opnieuw op financieele gron den. De beide laatste sprekers hadden minder princi- pieele bezwaren tegen de zaak zelve. De heer Nier strasz betoogde dat de algemeene staathuishoudkundige regelen in Indië niet gelden en dat de inlanders volstrekt niet door de uitvoerrechten zullen worden gedrukt. Maar al de sprekers bleven ernstige finan cieele bedenkingen tegen het amendement aanvoeren. Het recht van het gouvernement om een belasting op de suiker te heffen vindiceerde hij, en in 't belang van den Javaan zelve, opdat de noódige middelen aanwe zig bleven om openbare werken aan te leggen, zou hij tegen het amendement stemmen. De heer van Houten verklaarde zich te plaatsen op hetzelfde standpunt, dat de heer Kappeijne had ingenomen bij de inkomstenbe lasting. Toen wilde hij ook geen zekere middelen weg werpen zonder aequivalent. Waarom dan ook voor Indië datzelfde beginsel niet gehandhaafd Ware bij artikel 1 een deel der belasting niet wegge cijferd, dan zou men de uitvoerrechten hebben kunnen missen. Thans moeten zij worden behouden, en niet alle uitvoerrechten waren bovendien zoozeer af te keuren. De heer Heemskerk Az. had geen vrede met de voor gestelde regeling der uitvoerrechten. Maar nu slechts enkele artikelen worden belast, had hij bezwaar tegen de belasting, die o. a. op de thee en de suiker gemaakt was. Het recht op de suiker zou de laatste fout wezen die men ten aanzien van dat product pleegde; het zou alweder een bescherming worden ten gunste van zekere suiker-produeeerende landen. De heeren Mirandolle en Mackay verdedigden het amendement. Ongeacht de financieele gevolgen, zeide de eerstgenoemde spreker, moest men alleen letten op hetgeen de welvaart en de productie van Java eischen. Vooral als eenmaal de differentieele rechten zijn opge heven, zou men door een uitvoerrecht het vervoer van onze producten uit Indië naar onze markt belemmeren en daardoor dat recht werken als eene bescherming van de producten van den vreemde op onze markt. Hier zal dus het uitvoerrecht drukken op de produc tie. De heer Mackay zou juist in het belang van de schatkist stemmen voor de afschaffing der uitvoerrech ten want op het voetspoor van Britsch-Indië zou daar door de productie en dus de opbrengst toenemen. Tegen over tijdelijk voordeel voor de schatkist leveren uit gaande rechten blijvende nadeelen. Daarentegen zou een tijdelijk offer op den duur groote voordeelen ver schaffen. De minister van koloniën bestreed het amendement. Sympathie had hij voor het beginselmaar als minister ook met de zorg voor de Indische financiën belast, moest hij de aanneming ten sterkste ontraden. Boven dien schilderde men de nadeelen der uitvoerrechten te sterk af. De productieve kracht van Indië endegoed- koope arbeidsloonendie wij veel beter hebben dan eenig ander tropisch gewest, moeten hier in aanmerking komen. De toestanden in Britsch-Indië waren niet te vergelijken. De heer Blussé roerde ook zijnerzijds financieele be-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2