MIDDELBURGSCHE COURANT. F 244. laandag 1872. 14 October. Dit "blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den- 2ea' 1'aasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/xn. frar^éo js^;3.50k Middelburg October. Eergisteren avond heeft de kiesvereeniging Burger plicht te Amsterdam eene vergadering gehouden tot het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal, ter vervanging van den heer mr. J. Heemskerk Bz.die tot lid van den raad van state is benoemd. De bij den aanvang der vergadering door den voor zitter aan den heer Heemskerk gebrachte hulde werd algemeen toegejuicht. Voor de vervulling der in de kamer bestaande vaca ture waren vijf candidaten aan het bestuur opgegeven, zijnde de heeren J. P. de Bordes, J. Gr. Jager mr. J. A. Jolles, mr. C. van Heukelom en mr. A. S. van Nierop. De twee eerstgenoemden hadden echter bericht ingezonden, dat zij niet in aanmerking wenschten te komen. De voorgedragenen waren niet in de vergade ring aanwezig 5 de heeren Jolles en van Heukelom hadden vooraf kennisgegeven dat zij niet tegenwoordig zouden zijn, terwijl beide meenden dat hunne beginselen en de richting die zij voorstaan voldoende bekend zijn. De candidatuur van den heer Jolles werd aanbevolen door den heer mr. H. van Lier, vooral op grond dat hij als minister was afgetreden tengevolge van de ver werping der inkomstenbelasting en bovendien omdat de wet op de coalitiën door den heer Jolles tot stand is gebracht. De heer Engels beval met een kort woord de candi datuur van den heer van Heukelom aandie echter krach tig bestreden werd door den heer mr. Levy. Deze wees er op, dat de heer van Heukelom behoort tot de zooge naamde geavanceerde fractie der liberale partij, wier streven hij zeer onvruchtbaar noemde. Tusschen die fractie en den heer Thorbecke bestond een antagonisme dat aan 'slands belang veel nadeel heeft berokkend, zonder dat gebleken is dat die fractie tot meer in staat is dan tot afbreken, tot louter dectructieve critiek. Dit is weder gebleken toen het derde ministerie-Thorbecke door de oppositie dier fractie tegen de inkomstenbelas ting gevallen is. Overigens beriep de heer Levy zich op de houding van den heer van Heukelom in de vorige vergadering van Burgerplicht tegenover de censusver laging en de inkomstenbelasting, twee hoofdpunten dezer kiesvereeniging. Over de eerste heeft de heer van Heu kelom een welsprekend stilzwijgen inacht genomen, over de andere heeft hij zich in dien geest uitgelaten, dat hij haar niet als beginsel, uit een oogpunt van recht vaardigheid, maar als een noodzakelijk kwaad wilde ingevoerd zien. De voorstelling van den heer Levy werd door den voorzitter, ter voorkoming van verkeerde gevolgtrek kingen, bestreden. Hij herinnerde dat Burgerplicht ook geavanceerd of progressistisch gezind is, en men den heer van Heukelom niet verwijten mag wat de zooge naamd geavanceerde fractie heeft gedaan tijdens die heer geen lid der kamer was. Bovendien behoort ook de heer Fransen van de Putte tot die fractie, terwijl het bekend is dat die heer vóór de inkomstenbelasting gestemd heeft en zich daarbij van zijne geestverwanten heeft afgescheiden. Een aantal leden van het tegen woordig ministerie worden tot de fractie gerekend waar toe de heer van Heukelom behoort, zoodat diens afwij zing als candidaat een betreurenswaardig votum tegen het ministerie zon zijn. Overigens bewijzen de notulen, dat de heer van Heukelom met de beginselen van Bur gerplicht instemt, en zijne bekwaamheden, ijver en in den gemeenteraad van Amsterdam bewezen belangrijke diensten maken zijne candidatuur wensckelijk. Dit ge voelen van den voorzitter werd echter niet gedeeld door den heer Levy, die zijne eerste bestrijding met nadruk volhield. De heer van Assen betoogde, dat men oude veeten moet laten rusten en, na de ruiterlijke verklaring van den heer van Heukelom over het gebeurde iu 1866, het toen voorgevallene niet meer tegen dien heer mag wor den ingeroepen. De bewering dat de heer van Heukelom tot de destructieve geavanceerd liberalen zou behooren achtte hij eene insinuatie, daar de intimiteit van dien heer met leden dier fractie niet bewijst dat hij zelf daartoe behoort. Wat voorts de houding van den heer van Heukelom ten aanzien der inkomstenbelasting be treft, diens verklaringen daaromtrent hebben spreker geheel bevredigd. Dit laatste vooral bevreemdde den heer Levy, naar hij zeide, omdat de heer van Assen in Burgerplicht de vader is van de inkomstenbelasting en het reglement dezer kiesvereeniging. De heer mr. Kist was het met den vorigen spreker eensdat de heer van Heukelom tot de geavanceerd-liberalen behoort, en sprak den wensch uit dat Burgerplicht ook thans ge trouw zou blijven aan hare gewoonte, om zich boven clubgeest te stellen en niet naar persoonlijke conside- ratiën te vragen. De derde candidatuur, die van den heer van Hierop, werd in de eerste plaats ondersteund door den heer Bergsmadievooral met het oog op het Amsterdamsche kanaal, de noodzakelijkheid trachtte aan te toonendat Amsterdam oen krachtige vertegenwoordiging in de kamer hebbe, om te voorkomen dat het voortdurend mishan deld worde. Daar nu de heer van Nierop volkomen met de belangen van Amsterdam bekend is, achtte hij diens candidatuur zeer wenschelijk. Het gesprokene gaf aanleiding tot een protest van de zijde van den heer Boelen ten gunste van de Kanaalmaatschappij en bestrijding van den heer van Nierop als candidaat als zijnde die candidatuur niet in het wezenlijk belang dier maatschappij. De heer Hubrecht verdedigde even wel de gestelde candidatuur om gewichtiger reden, namelijk om het vraagstuk van den census, hetwelk door de bemoeiingen van den heer van Nierop meer en meer tot rijpheid is gekomen, terwijl de heer van Heukelom daarentegen daaromtrent het stilzwijgen heeft bewaar d. Aan de alsnu gevolgde stemming werd door 78 k- den deelgenomen. De uitslag was dat de heer van Nierop met 41 stemmen tot candidaat gekozen werd, terwijl op den heer van Heukelom 25, op den heer Jolles 9 stem men en op den heer de Bordes 1 stem werden uitge bracht. Evenzeer werd eergisteren avond door de Amster damsche kiesvereeniging De grondwet eene vergadering gehouden tot het stellen van een candidaat voor de tweede kamer der staten-generaal. Deze bijeenkomst werd door 31 personen bijgewoond. De opgegeven can didaten waren de heeren mr. O. van Heukolom, mr. J. A. Jolles en mr. A. S. van Nierop. De candidatuur van eerstgenoemde werd aanbevolen door den heer Joh. C. Zimmerman, die wees op de bekende eervolle parlementaire loopbaan van den heer van Heukelom, en op de noodzakelijkheid om, na het groot verlies door het vaderland in den dood van Thor becke geleden, kundige, erkende liberalenmannen van initiatief naar de kamer af te vaardigen. Zoowel het ministerie als de liberale partij in de tweede kamer gevoelen behoefte aan versterking der vertegenwoordi ging, niet alleen door talent, kennis en bekwaamheid, maar ook door geestkracht en ernstige volharding, en zulk een vertegenwoordiger meent spreker in den heer van Heukelom te zien. Niemand voerde hierna meer het woord, zoodat men overging tot de stemming. De uitslag der eerste stem ming was dat de heer van Heukelom 14 stemmen ont ving, de heer Jolles 9 en de heer van Nierop 6. Bij een tweede vrije stemming verkregen de heeren van Heukelom eu Jolles ieder 13 en van Nierop 4 stemmen. Tusschen beide eerstgenoemden had voorts eene her stemming plaats, waarvan het gevolg was dat de heer Jolles 17 van de 30 stemmen bekwam en alzoo tot can didaat gekozen is. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ministerieele departementen. Benoemd tot com- mies bij bet departement van financiën F. C. Kist en J. M. van Woerden, thans adjunct-commiezen. koloniën. Benoemd tot gezaghebber van Bonaire J. Gr. L. J. van Bomondt, thans ontvanger en officier van justitie op St. Martin (Nederlandsch gedeelte). ONDERWIJS. Benoemd tot lccraar in de Fransehe taal en letterkunde aan de koogere burgerschool te Kampen de heer E. G. Peyrot te Nijmegen. GEMENGDE BERICHTEN. De gemeenteraad van Dordrecht heeft aan de com missie voor de feestelijke viering van het openëa van den spoorweg van Dordt op Fijenoord eene bijdrage van f 800 uit de gemeentekas verleend, teneinde daarvoor bij die gelegenheid volksconcerten te geven en verder den feestdag op te luisteren. De groote financieele maatschappij La société gé nérale te Antwerpen heeft een plan opgevat tot het bou wen van een nieuwe en reusachtige zeehaven aan den linkeroever der Schelde, in de polders van Oost-Vlaan deren, recht over Antwerpen. Eene brug over de Schelde, ten zuiden van die stadzou deze nieuwe haven door middel van een spoorweg aansluiten aan het spoorweg net van ganseh het land 5 door deze brug zou de vaart der binnen- en beurtschuiten, alsook der middelmatige schepen, die naar Brussel of elders moeten en thans voorbij Antwerpen komen, ganseh afgebroken zijn. Om daarin te voorzien zou de maatschappij een kanaal gra ven, hebbende eene breedte van niet minder dan 70 meters, te beginnen aan de Pijp-Tabak, dwars door de Vlaamsche polderstot aan Burcht. Tusschen dit kanaal en de Scheldenaar Antwerpenzouden acht of tien dokken gegraven worden, die elk zoo groot zou den zijn als al de tegenwoordige bassins van Antwerpen. Als men hier nog het noodig aantal entrepots, magazij nen stations en spoorwegen voor de geladen of gelost wordende goederen bijvoegt, zal men zich een denkbeeld kunnen maken van dit reusachtig werk waarvan de uitvoering niet minder dan 120 millioen francs zou kosten. Den 9ea dezer ïs te Gent de tweede algemeene vergadering van het Nederlandseke tooucelverbond ge houden, onder voorzitterschap van den heer W. J. Hofdijk, lid van het hoofdbestuurdiebij afwezig heid van den voorzitter, diens functiën waarnam. Uit het verslag van den algemeenen secretaris, mr. J. N. van Hallbleekdat het tweede jaar van het bestaan van het verbond niet ongunstig kon genoemd worden. Niettegenstaande de onverschilligheid toch, waarmede het tot nutoe meestal werd bejegend, was het aantal leden in verschillende afdeelingen toegenomen en be stond er uitzicht om in sommige plaatsen nieuwe afdee lingen te vestigen. De voorstellen van het hoofdbestuur werden aangenomen, waaronder dat „het hoofdbestuur machtiging verzoekt om (in geval de gelden in dit jaar nog mochten gevonden worden) in overleg met de commissie, bedoeld in art. 14 der wet, in dezen naar bevind van zaken te handelen, teneinde zoo mo gelijk de school in het begin van het maatschappelijk jaar 1873/74 te kunnen openstellen." Men verzekert dat te Brussel omstreeks het einde dezer maand onder al de „stielen" (ambachten) een algemeene werkstaking zal uitbarsten. 'Uithet departement der Ardennen meldt men dat het daar reeds twee dagen en nachten had gesneeuwd. In de omtreken van Metz herinnert men zich nietooit zulk een vroegen winter beleefd te hebben. Omtrent den Zondag jl. plotseling overleden veld maarschalk van Engeland, sir George Pollock, ridder grootkruis van de Batk-orde, deeleu de Engelsche bla den mededat hij de zoon was van een zadelmaker te Londen. Van zijne twee broeders bracht de oudste Davidhet tot Indisch rechteren de tweedeFrede- rik, tot baronet en lord-chief-haron van de schatkist. In de zadelmakerij des vaders zijn nog andere personen geweestdie later zeer aanzienlijke posten bekleed heb ben 5 zoo werd John Pirieeen arme klerklater lord- mayor van Londen en baronetPeter Lauriede mees terknecht van Pollock, insgelijks lord-mayor van Londen en Thomas Wilde, een schoolmakker van den jongen Pollock, lord kanselier van Engeland.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1